IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

    Алонсо, няма никакво "те". това е един човек на име томас и е от Аржентина. мисля, че по-добре си разбира собствената икономика от някакви хора на половин свят разстояние
    Аз не споря, че човекът сигурно разбира. Просто казах, че статията е писана преди решението на Милей за повишаване на данъците, като логиката е че това трябва да свали цената на земята в Аржентина, докато в статята хипотезата е че очаква да бтдат премахнати. След последвалите събития цената на Кресуд коригира надолу, което си е факт. Все едно. Дори и цената на земята в Кресуд да е подценена, нама как да се прави сравнение с Агрия, където, по мои сметки стоките на склад+заводи и техника струват повече от капитализация + дълг и в крайна сметка земята в момента е безплатна..
    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • не знам доколко един лекар, макар и' бивш министър, може да е спец
      Предпочитам одитор Доника Маринова
      https://balans.bg/statiya/obshti-pra...erialni-zapasi

      Коментар


      • еййй не можете са се спрете просто. и ниви трябвало да съм орал за да разбирам от счетоводство, нищо че съм завършил финанси. и аз имам един въпрос, без да гледате в нета - колко пъти в годината се копае житото?

        ето какво има да каже бившият земеделски министър
        https://www.focus-news.net/novini/By...i-upra-2001376

        "Ако производител не е реализирал продукцията си и тя стои като складови наличности, той по всяка вероятност няма да е на загуба, защото тя се завежда по себестойност, но ако я продаде действително да тази себестойност, автоматично ще мине на загуба, зависи и какви капиталови разходи са правени. Не е еднозначен отговорът на въпроса - кой е на загуба и кой не е, но се надявам да са намерили някаква обективна методика, която може това нещо да го удостовери"

        Алонсо, няма никакво "те". това е един човек на име томас и е от Аржентина. мисля, че по-добре си разбира собствената икономика от някакви хора на половин свят разстояние
        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

          тази продукция в складовете се води в отчета по себестойност, не текуща пазарна цена. в основи на счетоводството се учат тези неща
          Оценката на активите и пасивите и измерването на приходите и разходите се осъществява при спазване на принципа на историческата цена. Този принцип е модифициран в определени случаи с преоценката на някои активи и/или пасиви до тяхната справедлива стойност .
          ........................
          Когато оценява справедливата стойност на актив или пасив, дружеството използва наблюдаеми данни, доколкото е възможно. Справедливите стойности се категоризират в различни нива в йерархията на справедливите стойности на базата на входящите данни в техниките за оценка, както следва: • Ниво 1: котирани цени (некоригирани) на активни пазари за сходни активи или пасиви. • Ниво 2: входящи данни различни от котирани цени, включени в Ниво 1, които, пряко (т.е. като цени) или косвено (т.е. получени от цени), са достъпни за наблюдаване за актива или пасива.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

            "CRESY's EV, without its stock holdings, approaches $500 million"

            "Using these prices, we arrive to a price for CRESY's Argentinian land holdings of between $850 million and $1.4 billion, depending on export taxes."

            https://seekingalpha.com/article/466...sh-assumptions

            пич, с Quipus Capital сме на ЛС от година някъде
            Те сравняват цената на земята в Парагвай, само дето в Парагвай няма такива данъци и е доста спорно това сравнение. В Аржентина данъците са 35% и в програмата на Милей е включено 10% увеличение. По тези въпроси липсва уточнение в статията. Иначе да и аз имам позиция в Кресуд, но я намалих на половина след последните събития. В статията се предполага, че данъците ще бъдат намалени данъцте:
            Аржентина налага тежко бреме върху своето зърнено земеделско производство, особено това на соя. Експортните данъци върху износа на соя и други зърнени култури са 35%, плюс данъци върху добавената стойност от 21% и данъци върху дохода от 35% (които се начисляват върху всички дейности). Има спекулации, че тези експортни данъци в крайна сметка могат да бъдат намалени или премахнати.
            Last edited by Alonso; 14.02.2024, 10:44.
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение

              Над 1/2 от слънчогледа си го произвеждат, да му мислят тези които са направили маслобойни, но нямат контрол върху суровината ;-)
              Колега усещам, че никога не си стъпвал на нива!
              е водела ме е баба като малък по нивите, но това бяха няколко декара. сега отдаваме с жената някъде към 20 декара. половината от капацитета на новия завод? съмнявам се
              destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

              Коментар


              • https://zakonnik.bg/page/view/bulletin_2021_165_2

                "Що се отнася до това следва ли да се изчислява фактическа себестойност и как да се осчетоводява разликата между нетната справедлива стойност при първоначалното придобиване и изчислената фактическа себестойност, бих могла да препоръчам да се спазват изискванията на счетоводното законодателство. Колкото по-близка до фактическата себестойност е ползваната за улеснение през отчетната година “нетна справедлива оценка”, толкова по-малка ще бъде разликата между двете оценки.
                Да проследим счетоводните записвания при следния пример: произведена е земеделска продукция “зърно” за 100 000,000 кг. Призната е по ползвана от земеделското предприятие “нетна справедлива оценка” за 0,80 лева за килограм, като в края на отчетния период (може да бъде краят на стопанската година, ако така е прието в счетоводната политика на земеделското предприятие) фактическата себестойност е 0,85 лева.
                Ето какви са счетоводните записвания:
                При първоначалното признаване на добитата земеделска продукция:
                Дт с/ка 303 Готова продукция
                ан. сметка 3031 Готова продукция от растениевъдството
                ан. партида “Зърно” 100 000 кг. х 0,80 лв/кг за 80 000 лева
                Кс/ка 611 Разходи за дейността
                ан. сметка 6111 Разходи за растениевъдството
                ан. партида Разходи за отглеждане на “Зърно” 80 000,00 лева
                Документалната обоснованост: Акт за добив (складова разписка) на “зърно”, Заповед за определяне на “нетна справедлива оценка” на “зърно”.
                В края на годината по сметката за разходи на културата “Зърно” е останала следната разлика:
                Фактически разходи за 85 000 лева
                Нетна справедлива стойност 80 000 лева
                Разликата между фактическа себестойност и нетна справедлива стойност е 5000,00 лева.
                От данните става ясно, че в сметката за разходи в отрасъл растениевъдство на културата “зърно” остават 5000 лева разходи, които следва да бъдат отнесени в текущия финансов резултат на земеделското предприятие.
                В примерния сметкоплан (предложен от Националния съвет по счетоводство от 2002 г.) бяха предложени две групи сметки - 63 Загуба (разходи) от обезценка и 73 Приходи от възстановени загуби от обезценка - за отчитане на такъв род разходи или приходи. Не съм сигурна, че тези групи сметки правилно са разбрани от счетоводната гилдия и затова и по моя лична информация не се използват в практиката. Моето предложение е тази разлика да се отчете като такъв разход, като се ползват именно тези две групи сметки:
                Ето и счетоводното записване:
                Дт с/ка 631 Разходи от разлика между фактическата себестойност и нетната справедлива оценка
                Аналитична партида разлика за култура “Зърно” 5000 лева
                Кт с/ка 611 Разходи за дейността
                Аналитична сметка 6111 Разходи за растениевъдството
                Аналитична партида Разходи за отглеждане на “Зърно” 5000 лева
                Документална обоснованост ще бъде счетоводната справка за изчисляване на фактическата себестойност на културата “Зърно” и определената от земеделското предприятие “нетна справедлива оценка”, ползвана за текуща оценяване на произведената продукция от същата култура.
                Сметка 631 Разходи от разлика между фактическата себестойност и нетната справедлива оценка ще се приключи със сметката за отчитане на текущия финансов резултат, или това е сметка 123 Печалби или загуби от текущата година.
                Доколкото данъчните закони не третират като неправомерен разход разликата до фактическата себестойност, нито ЗДДС, нито ЗКПО имат претенции за данъчно облагане."
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение

                  Извинявам се за правописа, от доста време не обитавам българска земя :-(
                  Разбирам те, и не се притеснявай моля. Поставих просто корените за да са наясно хората със същината. Защото има много които се бъркат, но Има логика дори в езика.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                    декър = декар
                    декар = дека ар
                    ар = 100 кв
                    дека = 10
                    следователно декар= 1000кв
                    Извинявам се за правописа, от доста време не обитавам българска земя :-(

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение

                      Само за информация: В централна Европа най-хубавата ЗЗ е 6 категория, виждал съм и полета с украински чернозем пренасян по времето на 2-та световна война. Та тези ЗЗ се търгуват от 3000 до 8000 евра за Декър.
                      декър = декар
                      декар = дека ар
                      ар = 100 кв (= 10 x 10)
                      дека = 10
                      следователно декар= 1000кв
                      Last edited by precakanoto; 13.02.2024, 18:22.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


                        ^Тъп аграр" ,- да изгражда едновременно завод за олио + собствен терминал със сил.-цистерни за експорт от над 55К. тона,- луд за развързване ще да е, а не за вързване, като некои Груйчета...
                        Ноо,- и това е "сеитба" с подълго "отлежаване" на посева!!! до две три годинки, ... а си по друго да чакаш ликвидация за след 5 години! Ко каза???
                        Имам леки опасения, че пристана ще почака ;-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от oil_coil Разгледай мнение
                          Тук май само земите ще докарат пазарната капитализация. Като локация и окрупняване на обработваеми площи е доста по-добре от атера.
                          Само за информация: В централна Европа най-хубавата ЗЗ е 6 категория, виждал съм и полета с украински чернозем пренасян по времето на 2-та световна война. Та тези ЗЗ се търгуват от 3000 до 8000 евра за Декар.
                          Last edited by dido_yord; 13.02.2024, 18:20.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение
                            Относно новия завод в Попово, ще се прилага съвсем нова технология ;-)
                            Себестойността ще бъде мин.2 пъти по малка - правете повечко проучвания, моля ;-)
                            Пазарът за нерафинирано масло е огромен.

                            ^Тъп аграр" ,- да изгражда едновременно завод за олио + собствен терминал със сил.-цистерни за експорт от над 55К. тона,- луд за развързване ще да е, а не за вързване, като некои Груйчета...
                            Ноо,- и това е "сеитба" с подълго "отлежаване" на посева!!! до две три годинки, ... а си по друго да чакаш ликвидация за след 5 години! Ко каза???
                            Last edited by inta53; 13.02.2024, 17:54.

                            Коментар


                            • Относно новия завод в Попово, ще се прилага съвсем нова технология ;-)
                              Себестойността ще бъде мин.2 пъти по малка - правете повечко проучвания, моля ;-)
                              Пазарът за нерафинирано масло е огромен.
                              Last edited by dido_yord; 13.02.2024, 17:35.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                                откъде суровина? украинците си възстановиха капацитета и няма да искат да изнасят
                                Над 1/2 от слънчогледа си го произвеждат, да му мислят тези които са направили маслобойни, но нямат контрол върху суровината ;-)
                                Колега усещам, че никога не си стъпвал на нива!
                                Last edited by dido_yord; 13.02.2024, 17:31.

                                Коментар

                                Working...
                                X