IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! (архив до 2.05.2012 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • .
    Съдбата на 100 000 евро, вложени на 01.01.2011
    | | | A A
    DarikFinance.bg, 29.12.2011 15:48 (последна актуализация 29.12.2011 15:49)
    Съдбата на 100 000 евро, вложени на 01.01.2011
    /© Sofia Photo Agency
    Свързани материали

    Доларът атакува годишен рекорд. Златото днес загуби 2%
    Италия едва пласира ДЦК за 7.02 млрд. евро
    2012 ще е годината на долара

    Експертите и журналистите оплакаха съдбата на инвеститора през 2011 г., но реалността е друга: през отминаващата година имаше много активи, които донесоха отлична доходност. Е, имаше и месомелачки. Германският Handelsblatt обобщава представянето на различните активи за 2011 г.

    Въпреки срива в цената на благородните метали в самия край на годината, ако в първия работен ден от новата 2011 година бяхте избързали да вложите 100 000 евро в злато, сега щяхте да имате с 15 910 евро повече. Черното злато би ви донесло 11 780 евро.

    По-скромна доходност щеше да донесе инвестицията в дълги позиции във валути: 2360 евро покупката на щатски долари, 6430 евро покупката на йени, 2280 евро покупката на франкове.

    Бягството на инвеститорите от облигациите е стереотип в икономическите коментари, който твърдо не отговаря на истината. Всъщност ДЦК тази година са номер едно – но зависи на кои страни.

    Британските ДЦК без определена дата на падеж щяха да дадат на инвеститора 32 230 евро. Сходна, но по-ниска доходност щяха да донесат 15 – годишните щатски ДЦК: 30.69%.

    Инвестицията в шведски ДЦК с падеж 2024 г. щеше да донесе почти 30% доходност, 24% е доходността на холандските ценни книги с падеж 2020 за тази година.

    Парадоксално, ирландските и германските държавни бонове щяха да донесат еднаква печалба за инвеститора /около 23%/, но с малката подробност, че инвеститорът трябваше да си купи през януари 17 – годишни германски и 4 годишни ирландски ДЦК.

    Дори инвестиция в испански ДЦК щеше да се отплати: 7430 евро щеше да прибере онзи, който през януари би дръзнал да си даде 100 – те хиляди на правителството в Мадрид.

    Инвеститорът би могъл да спечели и от пазара на акции: 7.49% е покачването на индекса DJIA в САЩ. Геният, който би заложил на монголския фондов пазар, би прибрал в джоба си 27 360 евро – с колкото процента е покачването на тамошния индекс MSE 20.

    И разбира се, фондовата борса във Венесуела: тя въпреки заплахите на Чавес щеше да даде 83 500 евро на всеки вложени в нея 100 000 евро. Впрочем индексът избухна в средата на годината, когато се разбра, че Чавес е болен от рак.

    Но изброените индекси са изключение от правилото: от 91 водещи национални индекса, през 2011 г. успяха да поскъпнат само 9. Българският SOFIX определено не е от тези, които донесоха пари през 2011 г.: съдбата на 100 000 евро на БФБ би била смаляване до 89 650 евро.

    Сходен ефект за парите ви щеше да има, ако ги бяхте вложили в италиански държавни облигации с 11 годишен срок: от тях щяха да останат 88 400 евро.

    Инвестиция в сребро щеше да изяде от парите ви само 3200 евро, а покупката на памук щеше да ви остави само 61 хилядарки.

    Най-ужасното представяне на форекс пазара има рандът, но сякаш по-добре да си бяхте дали стоте хиляди евра за валутата на Южна Африка /и така загубили 16 660 евро/, вместо да експериментирате с покупка на акции по европейските и екзотичните борси.

    От 100 000 евро на гръцкия фондов пазар биха останали 46 830 евро, на египетския фондов пазар 49 880 евро, на фондовия пазар в Лисабон цели 71 000 евро, а в Милано 74 740 евро.

    Инвестицията във фондовия пазар на Бразилия щеше да ви остави 76 120 евро, а в Париж 82 000 евро. На този фон германската загуба изглежда направо скромна – само 14.6% е понижението на DAX за годината.

    Тоест Sofix се представя тази година по-добре от DAX и някой роден политик би могъл да използва този факт, за да доказва пред аудиторията как икономиката ни се справя по-добре от германската в кризата.

    Това разбира се е казано в кръга на надеждата, че ще си остане шега, докато най-ужасна инвестиция през 2011 г. са гръцките държавни ценни книжа с падеж след 3 години, от които в Новата 2012 г. биха останали само 33.49%.

    Инвеститорите на 100 000 евро на фондовия пазар в Хонконг са загубили средно 17 220 евро, а купувачите на живи говеда са спечелили 17 380 евро.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
      Работен е петък за БФБ ,но днес е денят на ПФ за отчитане на резултати..
      +1

      когато е права мисирката , си е права
      fuск the bеаr - give me the bееr

      Коментар


      • Най - много да намажем някое ..... копито..

        Коментар


        • Май почнаха да се ритат атовете.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
            Да
            благодаря!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от G.Gekko Разгледай мнение
              Работен, неработен, все тая
              Работен е петък за БФБ ,но днес е денят на ПФ за отчитане на резултати..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ATILA Разгледай мнение
                утре е работен ден за БФБ, нали?
                Работен, неработен, все тая
                There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ATILA Разгледай мнение
                  утре е работен ден за БФБ, нали?
                  Да
                  Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                  Коментар


                  • утре е работен ден за БФБ, нали?

                    Коментар


                    • .
                      Венецуела с най-голям ръст, Кипър - със спад от 76%
                      - 29 декември 2011, 07:11
                      Основният индекс на Венецуелската фондова борса, намираща се в Каракас, отбеляза ръст с 80.8% през 2011 г. и застана начело на класацията за развитие на този тип пазари по света, сочи изданието „Бизнес инсайдър“.
                      Следващият по растеж е финансовият пазар на Монголия, който е отбелязал повишение от 32.6%. На третото място е General Index на Панама с увеличение от 29.2 на сто.
                      При Иран (Техеран) растежът е от 29.1%. Тринидад и Тобаго също имат нарастване с 19.3%, докато пазарният индекс на борсата в Ямайка е на шеста позиция с 12.8 на сто нагоре. В топкласацията участват още Танзания (12%), Ботсуана (8.8%), щатският Dow Jones Industrial Average (6.3%), Филипините (3.8%) и Исландия (2.6%).
                      Общата равносметка показва, че по-малко от 15% от финансовите пазари остават на зелено през тази година. В класацията през септември SOFIX също беше в Топ 10 по ръст с 2.2% нагоре, но след това сериозно понижение налегна нашата борса. Като сравнение от началото на годината, основният индикатор на БФБ отчете спад от 11.04%. Това число обаче е в пъти по-малко от лидерите в негативната листа през 2011 г.

                      Периодът съвсем не се оказа лек за инвеститорите по света. Над 80% от пазарите по целия свят останаха на червено, като някои достигнаха до над 40% понижение. В челото на негативната класация е кипърският индекс със спад от 75.8%. Веднага след него се нарежда Гърция с понижение от 53.4%. Трета е борсата в Египет, загубила 48.2%.
                      След нея е Украйна, която е с 42.4% на червено. Казахстан е надолу с 38%, следвана от Черна гора (37.1%), Бангладеш (Дака – 36.9%), Австрия (Виена – 36.5%), Финландия (Хелзинки – 32.2%), Словения (Любляна - 31.4%), Аржентина (Буенос Айрес – 30.9%), Кения (Найроби – 29.4%) и Люксембург (28.6%). Със сериозен спад са и борсите в Чехия (Прага – 28.1%), Литва (27.6%) и Италия (26.5%), където стойностите на спад надхвърлят психологическата граница от 25%.

                      Прогнозите на експертите за 2012 г. също не са особено розови, като много специалисти са настроени предимно „мечешки“.
                      Несигурността по отношение на пазара обаче не дава възможност на познавачите да направят точна преценка на фондовите борси.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от SubZero Разгледай мнение
                        Напълно съм съгласен.

                        Въпрос наистина на гледна точка. Моята е, че все още има повечко оптимисти, отколкото е характерно за "момента, в който вече не става по-зле".
                        Това ако приемаш че българските спекуланти могат добре да определят ситуацията, в която се намират към даден момент. В което лично аз дълбоко се съмнявам. Да не кажа че изобщо не вярвам че е факт.

                        Коментар


                        • И ПФ днес не е лесно . Ти им подадеш пръст ,те ти изядат ръката....
                          Май отиваме към 300 пункта ...пак.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            .....


                            Движението между дъно и връх е движение от момента в който вече не става по-зле, към момента в който вече не може да става по-добре
                            Напълно съм съгласен.

                            Въпрос наистина на гледна точка. Моята е, че все още има повечко оптимисти, отколкото е характерно за "момента, в който вече не става по-зле".

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от SubZero Разгледай мнение
                              Не бих залагал всичко на днешния аукцион, а по-скоро на предстоящите няколко стотин такива през следващите четири месеца, когато падежират над половината от близо 1,2 трлн. държавен и банков дълг в Европа за 2012...



                              Да не се окаже накрая, че краят на света не е чак толкова лошо нещо.
                              Въпрос на гледна точка. Ако нещата вървят добре пък ти чакаш всичко да се оправи, то тогава ще купуваш на върха.


                              Движението между дъно и връх е движение от момента в който вече не става по-зле, към момента в който вече не може да става по-добре

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Ако днес аукциона за италиански дълг мине като вчерашния ще бъде много добър сигнал че 2012 има надежда да е най-добрата година за акциите сигурно от 2007 насам.
                                Не бих залагал всичко на днешния аукцион, а по-скоро на предстоящите няколко стотин такива през следващите четири месеца, когато падежират над половината от близо 1,2 трлн. държавен и банков дълг в Европа за 2012...



                                Да не се окаже накрая, че краят на света не е чак толкова лошо нещо.

                                Коментар

                                X