IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • мишок хаховски пусна ли къса за курекцията

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
      Дългосрочно ли говорим (20-30г) или за следващите една-две години?

      Ако е за 30г. не е ясно дали глобализацията няма да продължи (след кратка пауза). По принцип няма логика да не продължи, защото е в интерес и на бедните и на богатите държави.

      Краткосрочно пък не виждам как ще повлияе. Тези нещата отнемат време.

      Иначе от СиП можеш да си подбереш секторите с най-малка зависимост от експорт - телекоми, ютилитита, недвижими имоти и здравеопазване.

      Потенциално най-засегнати ще са тек сектора, суровините и енергетиката.

      Много дългосрочно ман. Виж, аз например не разглеждам новата външна политика на САЩ, като обръщаща тренда.
      Има един подход към нея, през който ако я погледнеш външната им политика си е била винаги енергийна политика.
      За времето от 80-те години до Обама - политика на хаос и войни в арабския свят, защото през 73-та много ги притиснаха арабите и заплашиха начина им на живот. По времето на Обама - залог върху ВЕИ и малко по - умерен натиск върху старите цели. Сега, при ВЕИ, които са на прага на зрелостта и шистова революция, която обещава да ги направи енергийно независими, имам усещането, че амбициите им за върховенство в еднополюсен свят напълно увехнаха. Следователно стария мотор на глобализацията спира да работи.
      Дали Европа и Китай ще поемат тази роля не знам. Европа все още я правим, а Китай ми се струва, че ни баламосва.

      Иначе аз съм си избрал енергетиката в Щатите, от нямане какво друго. Само, че и там няма подобен патерн в миналото, който наподобява на слущващото се в момента. Но това вече си е някакъв мой инстикт за самоунищожение, тоест личен въпрос.
      По принцип имам аргументи, които смятам, че са рационални, но пазара засега ги игнорира, например:
      1.Децентрализация в енергетиката означава соларизация на ниво отделно домакинство (нямам в предвид тези паркове, които си строят ютилитата)
      2.Природен газ и газови централи, защото единствено те могат да балансират система в която слънцето и вятъра натежават, като дял. ( въглищните и атомните не са достатъчно гъвкави и не могат да играят играта на пусни ме - спри ме).
      Last edited by Tkilata; 29.01.2018, 17:56.

      Коментар


      • Дългосрочно ли говорим (20-30г) или за следващите една-две години?

        Ако е за 30г. не е ясно дали глобализацията няма да продължи (след кратка пауза). По принцип няма логика да не продължи, защото е в интерес и на бедните и на богатите държави.

        Краткосрочно пък не виждам как ще повлияе. Тези нещата отнемат време.

        Иначе от СиП можеш да си подбереш секторите с най-малка зависимост от експорт - телекоми, ютилитита, недвижими имоти и здравеопазване.

        Потенциално най-засегнати ще са тек сектора, суровините и енергетиката.


        Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

        Добре, може би добре за Ръсел 3000, още по-добре за Ръсел 300000, но S&P 500 е силно отворен към света.
        А Насдак 100 си е направо опасен за националната сигурност на останалите в света, ако говорим през призмата на сутрешния пост.

        Коментар


        • позиции в: Shopify@ 105

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            Да тръгнем към “децентрализиране”, което означава по-малко глобализация и повече “феодализъм”?

            В такъв случай пак американските акции са по-добрия вариант. Американската икономика е сравнително затворена. Останалите региони са експортно ориентирани. Да му мислят.
            Добре, може би добре за Ръсел 3000, още по-добре за Ръсел 300000, но S&P 500 е силно отворен към света.
            А Насдак 100 си е направо опасен за националната сигурност на останалите в света, ако говорим през призмата на сутрешния пост.

            Коментар


            • Да тръгнем към “децентрализиране”, което означава по-малко глобализация и повече “феодализъм”?

              В такъв случай пак американските акции са по-добрия вариант. Американската икономика е сравнително затворена. Останалите региони са експортно ориентирани. Да му мислят.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                Дългосрочно (20-30г.) е винаги на сметка да си дълъг.

                Краткосрочно тезата е:
                - лихвите най-вероятно ще се вдигат плавно и вдигането им означава по-позитивни очаквания за бъдещето
                - растежът на печалбите следващите две години ще е главозамайващ (виж предвижданията за EPS-а на СиП за 2019)
                - ще има голям приток на кеш, който до сега е стоял настрана
                - ротация от облигациите към акциите (вариация на предната точка)
                - започва глобален синхронизиран растеж и влизаме в една позитивна спирала нагоре.

                Всичко това може да се постави под съмнение. СиП е доста скъп в момента, а рисковете не са малки.
                Мм....не съм съгласен. Ако погледнеш графиката на централизиране на властта сигурно има поне 100-годишен тренд нагоре, но сега е под въпрос. Всъщност точно това мисля, че е новия дебат. Дали пък да не тръгнем в посока на децентрализиране.
                Чарта на глобализацията след 30-35 годишен смазващ тренд нагоре, сега не е ясно дали коригира или направо е обърнал.
                Що пък СиП да е изключение.
                Единствено се колебая дали ще пострада повече, като абсолютна стойност или повече през стойността на долара.
                И големия въпрос естествено - кога ще ми дойдете на акъла?

                Това със спиралата ми хареса. Звучи позитивно, само защото си сложил прилагателното "позитивна"
                Last edited by Tkilata; 29.01.2018, 14:53.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение
                  И понеже сме в тази тема. Каква точно е инвестиционната теза на дългите в тази тема?
                  Дългосрочно (20-30г.) е винаги на сметка да си дълъг.

                  Краткосрочно тезата е:
                  - лихвите най-вероятно ще се вдигат плавно и вдигането им означава по-позитивни очаквания за бъдещето
                  - растежът на печалбите следващите две години ще е главозамайващ (виж предвижданията за EPS-а на СиП за 2019)
                  - ще има голям приток на кеш, който до сега е стоял настрана
                  - ротация от облигациите към акциите (вариация на предната точка)
                  - започва глобален синхронизиран растеж и влизаме в една позитивна спирала нагоре.

                  Всичко това може да се постави под съмнение. СиП е доста скъп в момента, а рисковете не са малки.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Кой е ляв и десен е много объркана работа в днешно време. Примерно нео-либералите са консервативните "neo cons". Но дори и неолибералите признават, че националната сигурност е задача на държавата.

                    Та остава малко обтекаемия въпрос дали и в каква степен телекомуникациите са въпрос на националната сигурност. Какви са доказателствата, че има сериозна заплаха и дали мерките, които държавата предлага са пропорционални на рисковете. В САЩ тези въпроси могат да се дебатират в съдебната зала.

                    Само че това е по-скоро за друга тема.
                    Може и да е за друга тема, обаче оная не ме влече.
                    Иначе телекомуникациите са от изключително значение за сигурността, стига да приемеш в доктрината си за сигурност, че си под заплаха.
                    Особено 5G комуникациите. Техния основен смисъл е да поемат управление над автономния транспорт, следователно рискът е хипотетичния враг да пеме контрол над автономния ти транспорт.
                    Само, че ако доктрината ти е такава, тогава уязвима е и информационната инфраструктура и електрическата ти инфраструктура и водната инфраструктура и идва след това въпроса дали да не ги национализираме и тях. И след това системите за управление и създателите на съдържание.
                    И понеже сме в тази тема. Каква точно е инвестиционната теза на дългите в тази тема?
                    Last edited by Tkilata; 29.01.2018, 14:19.

                    Коментар


                    • Лично аз бих продал лоста 3х.

                      Може да има мелтъп, а може и да има 10-15% корекция. Лихвата по 10г. ДЦК я видях днес на 2.722%. Ако наближим 3% нещата може да станат и по-драматични.

                      Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                      Проблем с по голямата част от портфейла си нямам и си се чувствам доста комфортно.
                      Главно ме притесняват тези дето са с лост х3 макар и да им се радвах доста вече над година.
                      Когато влизах в тях си бях преценил че 1/7 тегло си е ок с моя риск толеранс. Да, ама те вече гонят 24%, с това темпо съвсем скоро и 1/4 ще задминат, а това не ме прави особено щастлив.
                      Макар да съм булиш и без особени притеснения за пазара до края на тази година никак не е изключена една по силидна корекция тип януари-февруари 2016, дори и само техническа да е, а това означава голяма част от хартиените печалби да се изпарят. Щото те не само нагоре , а и нанадоле могат да дават над 3пъти...
                      Най вероятно тия дни ще се ослушвам и просто ще ги ребалансирам до малко по поносими теглови нива.
                      Last edited by Money; 29.01.2018, 15:34.

                      Коментар


                      • Кой е ляв и десен е много объркана работа в днешно време. Примерно нео-либералите са консервативните "neo cons". Но дори и неолибералите признават, че националната сигурност е задача на държавата.

                        Та остава малко обтекаемия въпрос дали и в каква степен телекомуникациите са въпрос на националната сигурност. Какви са доказателствата, че има сериозна заплаха и дали мерките, които държавата предлага са пропорционални на рисковете. В САЩ тези въпроси могат да се дебатират в съдебната зала.

                        Само че това е по-скоро за друга тема.

                        Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                        Знам я тази народна поговорка, просто ми е някак недостатъчна.
                        По емоционален начин обявявате, че националния интерес е приоритет, без да считате за необходимо да обясните пред какво има приоритет.
                        Сякаш е очевидно, че националния интерес е с приоритет пред националния безинтерес.
                        Дайте малко по-сериозно, стига разбира се да имате поне капка съмнение, че сте носители на абсолютната истина.
                        Ето ти например три кръга на интереси, които понякога си противоречат национален - семеен - личен интерес.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                          Когато националния интерес е приоритет ( както трябва да е винаги) ляво/дясно е без значение.
                          Знам я тази народна поговорка, просто ми е някак недостатъчна.
                          По емоционален начин обявявате, че националния интерес е приоритет, без да считате за необходимо да обясните пред какво има приоритет.
                          Сякаш е очевидно, че националния интерес е с приоритет пред националния безинтерес.
                          Дайте малко по-сериозно, стига разбира се да имате поне капка съмнение, че сте носители на абсолютната истина.
                          Ето ти например три кръга на интереси, които понякога си противоречат национален - семеен - личен интерес.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение
                            Кое беше дясна политика и кое беше лява? Важно ли ни е въобще или дебатът за обществото ни вече е съвсем друг?
                            Къде ще се търсим модели в историята, които наподобяват на това. Толкова лесно щеше да е да си отиграем балона от 2000-та,...обаче идват някои разлики.
                            https://edition.cnn.com/2018/01/28/p...-5g/index.html
                            Когато националния интерес е приоритет ( както трябва да е винаги) ляво/дясно е без значение.

                            Коментар


                            • Кое беше дясна политика и кое беше лява? Важно ли ни е въобще или дебатът за обществото ни вече е съвсем друг?
                              Къде ще се търсим модели в историята, които наподобяват на това. Толкова лесно щеше да е да си отиграем балона от 2000-та,...обаче идват някои разлики.
                              https://edition.cnn.com/2018/01/28/p...-5g/index.html

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Ако психологически не си готов, че те могат да паднат с 30% и да минат няколко години преди да се възстановят тогава можеш да мислиш да по продадеш.
                                Проблем с по голямата част от портфейла си нямам и си се чувствам доста комфортно.
                                Главно ме притесняват тези дето са с лост х3 макар и да им се радвах доста вече над година.
                                Когато влизах в тях си бях преценил че 1/7 тегло си е ок с моя риск толеранс. Да, ама те вече гонят 24%, с това темпо съвсем скоро и 1/4 ще задминат, а това не ме прави особено щастлив.
                                Макар да съм булиш и без особени притеснения за пазара до края на тази година никак не е изключена една по силидна корекция тип януари-февруари 2016, дори и само техническа да е, а това означава голяма част от хартиените печалби да се изпарят. Щото те не само нагоре , а и нанадоле могат да дават над 3пъти...
                                Най вероятно тия дни ще се ослушвам и просто ще ги ребалансирам до малко по поносими теглови нива.

                                Коментар

                                Working...
                                X