IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

    Не виждам смисъла ако разполагаш с огледало в космоса да използваш тази система от земята, вместо направо слънцето, така няма да зависи от деня/нощта, няма да минава лъч два пъти през атмосферата и прочие. Освен това вместо да се гласят сложни огледала много по-лесно и мигновено е да се пусне лазерен лъч с енергия натрупана в батерия.
    По-интересно е дали такива системи от огледала не могат да се ползват и през нощта, като отгоре на геостационарна орбита стоят други огледала които постоянно изпращат слънчева светлина към земните. Може и това да стане когато поевтинеят достатъчно товарните услуги към орбита. И без това мислят разни схеми за безжично предаване на енергия от космоса, със система от солари биха се решили проблемите ден/нощ, облаци и прочие.
    В момента на земята има 10 000 огледала с площ по около 40 кв.м. едното. В действителност те създават мощност около 400 MW. Няма проблеми същите тези огледала да са в космоса, ама това означава изстрелването на 10 000 военни сателита, което няма как да остане незабелязано, и освен това представи си каква колосална сума би струвало. Иначе да - в бъдеще с поевтиняване на превоза по-ефективният начин е тези огледала да са базирани директно в космоса, а не на земята.

    Все пак нека да не забравяме, че в мирно време тези огледала на земята все пак се използват да произвеждат електроенергия, докато тези в космоса какво ще правят, докато чакат военните действия?

    Колкото до идеята ти за лазерен лъч - не става. Все още нямаме технологии да създадем 400 MW лазерен лъч, както и акумулатор, който да събере в себе си такова колосално количество енергия, и освен това да може да я отдаде за 1 секунда. Така че засега да забравим за лазера, въпреки че за в бъдеще след 100 години най-вероятно той ще бъде основното оръжие за междузвездни войни.
    Last edited by Mateev; 29.10.2020, 16:56.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

      Сега се сетих, че ако на небето има сателит с голямо управляемо огледало, то тогава 100 мегаватовия лъч, идващ от централата, може да се върне обратно към произволна точка от земята, отдалечена от централата на хиляди километри. Може да се насочи и към произволна точка от космоса, за да стопи извънземен кораб, или пък разни военни сателити на друга държава.

      Интересно ми е дали военните са се сетили за това? И дали това не е основната причина да се строят такива централи?
      Не виждам смисъла ако разполагаш с огледало в космоса да използваш тази система от земята, вместо направо слънцето, така няма да зависи от деня/нощта, няма да минава лъч два пъти през атмосферата и прочие. Освен това вместо да се гласят сложни огледала много по-лесно и мигновено е да се пусне лазерен лъч с енергия натрупана в батерия.
      По-интересно е дали такива системи от огледала не могат да се ползват и през нощта, като отгоре на геостационарна орбита стоят други огледала които постоянно изпращат слънчева светлина към земните. Може и това да стане когато поевтинеят достатъчно товарните услуги към орбита. И без това мислят разни схеми за безжично предаване на енергия от космоса, със система от солари биха се решили проблемите ден/нощ, облаци и прочие.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
        След като руснаците изкараха на пазара автомобил за 5000 долара същото направиха и китайците на още по ниска цена от 4500 долара
        https://money.bg/auto/kitayskiyat-el...ra-video.html?
        С руските "автомобили" приключих преди 20 години. Не бих се качил и на китайски, особено такава сапунерка.

        Коментар


        • Иначе този тип централи са ярко доказателство за това, че една соларна централа може денонощно да произвежда електроенергия с постоянна мощност, като така всъщност се решава най-големият проблем на фотоволтаиците. За съжаление по нашите ширини такива централи не са икономически изгодни, но знам ли - развитието на технологиите може да промени този неприятен аспект.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            Абе, какви са тия воинствени ... хрумки, дето ви идват наум? „- Видял нещо хубаво, и веднага решил да го равали.”
            Ха-ха - това ми хрумна още преди 15 години, когато обсъждах възможноста сам да си направя една такава мини централа вътре в имота. Още тогава обаче съобразих, че ако нещо се обърка с комютъра, грижещ се за фокусирането, мога много лесно да запаля горите, намиращи се по баирите около мене.

            Така че е повече от ясно, че такава хрумка бързо-бързо е дошла в главите на проектантите, както и в главите на военните, знаейки за този номер още от времето на Архимед, който според легендата е подпалил корабите на противника в залива.

            Така че всички знаят, но не е в това въпроса. Въпросът е има ли сателити с огледала в космоса, защото ако наистина има, това става едно много опасно оръжие с колосална мощ, която може да се използва както за добро, така и за зло, в зависимост от това кой командва фокусиращия компютър и съответния сателит.

            Просто има вероятност централата да е с двойно предназначение, и аз ще се учудя, ако досега не са тествали второто предназначение, като например да запалят някой горски пожар. Мисля, че има и положителни приложения, като например разтопяване на градоносни облаци.
            Last edited by Mateev; 29.10.2020, 12:29.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              Сега се сетих, че ако на небето има сателит с голямо управляемо огледало, то тогава 100 мегаватовия лъч, идващ от централата, може да се върне обратно към произволна точка от земята, отдалечена от централата на хиляди километри. Може да се насочи и към произволна точка от космоса, за да стопи извънземен кораб, или пък разни военни сателити на друга държава.

              Интересно ми е дали военните са се сетили за това? И дали това не е основната причина да се строят такива централи?
              Абе, какви са тия воинствени ... хрумки, дето ви идват наум? „- Видял нещо хубаво, и веднага решил да го равали.”

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Сега се сетих, че ако на небето има сателит с голямо управляемо огледало, то тогава 100 мегаватовия лъч, идващ от централата, може да се върне обратно към произволна точка от земята, отдалечена от централата на хиляди километри. Може да се насочи и към произволна точка от космоса, за да стопи извънземен кораб, или пък разни военни сателити на друга държава.

                Интересно ми е дали военните са се сетили за това? И дали това не е основната причина да се строят такива централи?
                Военните със сигурност са се сетили.

                Еколозите обаче реват и срещу тази централа - щото всички птици дето прелитат около кулата биват изпържвани.

                Еколозите реват и срещу перките - щото и те убивали птици.

                Като цяло няма угодия.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                  Ето една соларна централа с 10 000 тракера, фокусиращи слънцето във върха на една кула. Централата съхранява топлинната енергия в резервоари с разтопена сол, и така отдава в мрежата 110 MW равномерно през цялото денонощие.

                  https://www.dnes.bg/technology/2016/...t-dunes.295923



                  Интересен факт е, че тези централи могат да се използват и като оръжие. На компютъра, който управлява огледалата, може да му се зададе като точка на фокус произволна точка от небето, и ако там лети самолет или ракета, те ще бъдат превърнати в топка разтопен метал само за 1 секунда.

                  Разбира се през деня биха могли да се разтопяват и сателити, летящи над централата. Този факт се премълчава, но той е очевиден. Фокуса на огледалата може да бъде насочен към произволна точка в небето, и върху тази точка да се стоварят 110 MW мощност.

                  Фокусът не е толкова добър, както при лазерите, но за сметка на това мощноста е колосална.
                  Сега се сетих, че ако на небето има сателит с голямо управляемо огледало, то тогава 100 мегаватовия лъч, идващ от централата, може да се върне обратно към произволна точка от земята, отдалечена от централата на хиляди километри. Може да се насочи и към произволна точка от космоса, за да стопи извънземен кораб, или пък разни военни сателити на друга държава.

                  Интересно ми е дали военните са се сетили за това? И дали това не е основната причина да се строят такива централи?
                  Last edited by Mateev; 29.10.2020, 11:17.

                  Коментар


                  • Аз говорех по принцип, не за РБ, с невъоръжено око си личи, че развитието е спряло при панелите.
                    Има някаква сила дето спира развитието при производство и акумулиране на енергия.Или се върви в грешна посока.
                    При компютрите, роботите и АI, света доста е напреднал, холограмите са наред.
                    В медицината и в космоса да не говоря.
                    От друга страна, още се ползват ТЕЦове, видиш ли, на фосилни горива.
                    Last edited by hazard; 28.10.2020, 23:40.

                    Коментар


                    • Ето една соларна централа с 10 000 тракера, фокусиращи слънцето във върха на една кула. Централата съхранява топлинната енергия в резервоари с разтопена сол, и така отдава в мрежата 110 MW равномерно през цялото денонощие.

                      https://www.dnes.bg/technology/2016/...t-dunes.295923



                      Интересен факт е, че тези централи могат да се използват и като оръжие. На компютъра, който управлява огледалата, може да му се зададе като точка на фокус произволна точка от небето, и ако там лети самолет или ракета, те ще бъдат превърнати в топка разтопен метал само за 1 секунда.

                      Разбира се през деня биха могли да се разтопяват и сателити, летящи над централата. Този факт се премълчава, но той е очевиден. Фокуса на огледалата може да бъде насочен към произволна точка в небето, и върху тази точка да се стоварят 110 MW мощност.

                      Фокусът не е толкова добър, както при лазерите, но за сметка на това мощноста е колосална.
                      Last edited by Mateev; 28.10.2020, 23:38.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                        Да, френеловите лещи съм имал предвид.
                        Но, не се използват огледала.И формата на панела трябва да се промени.Може би и слоевете и материала.Не съм го формулирал още.
                        Всичко, което на тебе ти хрумва сега, отдавна отдавна умни хора са го измислили, конструирали, произвели, и след това са фалирали в конкурентната борба. Това, което виждаш в момента, е върхът на една еволюция, която се развиваше последните 10-15 години.

                        Има още 2 типа соларни централи, но тях ги има само в пустините на щатите. И при двата типа има огледала, като при при единия те наистина са огънати и нагряват тръба, в която тече разтопена сол с температура 200-300 градуса, а при другата - тракери с огледала, които отразяват слънчевите лъчи във върха на една кула, където се натрупват мегавати енергия и пак се получава флуид с висока температура. След това следват стандартните турбини като на АЕЦ-Коззлодуй, и ето ти централа в действие.

                        И двата вида централи разчитат на големия брой слънчеви дни в пустинята, и затова са икономически ефективни там. Такива централи обаче не могат да се използват по нашите ширини поради големия брой облачни дни с дифузна радиация.
                        Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                        Това, хоризонтален панел да е застопорен неподвижно, а Слънцето да пече перпендикулярно само няколко часа върху него е като да пиеш вода със лъжица.
                        Трябва революция в тази сфера и във батериите.Спрели сме на първобитно ниво.
                        Напротив - точно еволюцията ни доведе до централи със статичен монтаж, и отхвърли тракерите като неконкурентни - скъпи, ненадеждни, със скъпа поддръжка и с висок процент трошене по време на силни бури. Ползата от тях беше само 35% по-голямо електропроизводство, но цената на самия тракер изяждаше тези 35%, че и още толкова.

                        Аз имах у дома такъв тракер, и той непрекъснато ми създаваше проблеми. Най-накрая вятъра го събори, аз взех модулите му, сложих ги на статична конструкция, и от тогава видях рахат. Централата си работи и от години не съм я поглеждал. Нулева поддръжка, а парите от продажбата на ток си текат редовно в банковата сметка.
                        Last edited by Mateev; 28.10.2020, 23:17.

                        Коментар


                        • Да, френеловите лещи съм имал предвид.
                          Но, не се използват огледала.И формата на панела трябва да се промени.Може би и слоевете и материала.Не съм го формулирал още.
                          Това, хоризонтален панел да е застопорен неподвижно, а Слънцето да пече перпендикулярно само няколко часа върху него е като да пиеш вода със лъжица.
                          Трябва революция в тази сфера и във батериите.Спрели сме на първобитно ниво.
                          Last edited by hazard; 28.10.2020, 22:53.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                            Да де, ама КПДто от години е закучено на 20%, като са разположени равнинно.
                            Защо не са правени опити със огледален монокристал с панел във овална форма.
                            Както и стъклени лещи за топлина.
                            Време е панела да расте и на височина, жалко е да се използва само хоризонталната площ.
                            Не трябва да се чака да дойде Мъск и да революционализира и тази сфера.
                            Нищо подобно. КПД-то е на ниво 23-25%, и това е максимално възможното ПРАКТИЧНО КПД за масово производство. Иначе теоретичното е 42-43%, и има чипове, които се приближават до него, но площта им не надхвърля 1 кв. сантиметър, а цената им е убийствена.

                            Ограничител на максимално възможното КПД е самият фотоелектричен ефект, както и невъзможноста да се усвои целия спектър на слънцето с един единствен материал. Имаше едни хибридни модули, които съчетаваха кристални и аморфни клетки едновременно, и бяха хит, но впоследствие се оказа, че много бързо деградират и си губят преимуществата в КПД-то. Така че и те се провалиха. Провалиха се и всякакви опити за други материали, както и за други технологии - имаше ги няколко.

                            Това за огледалния монокристал с овална форма го чувам за първи път от тебе. Стъклени лещи за топлина - също. Това пък с растенето на панела по височина хептен изби рибата. Абе ти да не се подиграваш?

                            За да се произведе повече електроенергия с едни и същи панели се използват така наречените соларни тракери. При тях по механичен път плочата с панели се върти така, щото винаги да е перпендикулярна на слънцето. Така се получават до 35% повече електроенергия, но тези тракери много лесно че чупят по време на силни бури. Като цяло не успяха да се наложат масово в практиката, още повече че панелите силно поевтиняха и вече носещата им конструкция е по-скъпа от самите тях. Това обязсмисля всякакви сложни конструкции.

                            Имаше опит да се направят панели с френелови лещи, които концентрираха слънчевите лъчи върху високопроизводителни чипове с малка площ. Да, ама идеята също се оказа лоша. Тези панели задължително трябва да се монтират на тракер, които обаче се провалиха като концепция, и освен това те имат един огромен недостатък - не могат да фокусират дифузната слънчева радиация в облачно време, когато свети не една точка (слънцето), а цялото небе. Да, ама дифузната радиация е сериозен процент от годишното електропроизводство (достига до 30%), а тези панели с френелови лещи я губят. Освен това са тежки, трудно се херметизират, и поради сложната си конструкция не са пригдени за масовото роботизирано производство на стандартните панели. На всичкото отгоре са и много скъпи, така че закономерно изгубиха битката в силно конкурента среда.

                            Панели на дъга пък е безсмислица, и не знам кой ти я каза тази простотия. Каква дъга, след като сънчевите лъчи са успоредни, и най-голяма мощност отдават върху равна плоскост, перпендикулярна на слънцето.

                            Като цяло Мъск няма как да измисли нещо ново, затова в соларния бизнес мисля, че ще се провали.
                            Last edited by Mateev; 28.10.2020, 22:17.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Не само че ги знам наизуст тези числа, но живея с тях вече 15 години.
                              Да де, ама КПДто от години е закучено на 20%, като панелите са разположени равнинно.
                              Защо не са правени опити със огледален монокристал с панел във овална форма.
                              Както и стъклени лещи за топлина.
                              Време е панела да расте и на височина, жалко е да се използва само хоризонталната площ.
                              Не трябва да се чака да дойде Мъск и да революционализира и тази сфера.
                              Last edited by hazard; 28.10.2020, 21:55.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от representjah
                                Цитирам Матеев, сигурен съм че е замервал всичко това и има точна информация: "В ярък слънчев летен ден соларните панели могат да произведат електроенергия колкото 6 пъти мощноста им. Необходими са средно 8 кв.м. за 1 kWp соларни панели. На покрива на една лека кола могат да се монтират само половината от това, или 500Wp, които в идеалния случай за 1 ден през лятото ще произведат 3 kWh електроенергия. Пролет и есен по 1-2 kWh, а зимата ако произведат 0.5 kWh, ще си щастливец."
                                Не само че ги знам наизуст тези числа, но живея с тях вече 15 години. Проектирал съм няколко стотин централи, направил съм монтаж на поне половината от тях, и после съм пренасочил данните им от електропроизводството да се логват при мене на един FTP сървър. Имам данни от всичките параметри на тези централи, които са разпръснати в цялата страна, по веднъж на всеки 3 секунди. Това са колосално количество числа (информация), която се трупа при мене и от време на време се анализира.

                                Също така за любопитните ви давам един линк, от който след регистрация можете да разгледате с най-големи подробности електропроизводството ден по ден, месец по месец и година по година и инвертор по инвертор на над 50 000 соларни централи по целия свят (и моите са там). Ако ви е мерак да се къпете в колосално количество безплатна информация - имате я на длан:

                                https://www.sunnyportal.com/
                                Last edited by Mateev; 28.10.2020, 21:44.

                                Коментар

                                Working...
                                X