IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

    Ти че си прост и неграмотен е ясно на всички ама Матейко къде се набута....
    С=(1/(корен квадратен(мю нула*мю ер*епсилон нула*епсилон ер)) - да си учил ТОВА? Това е скотостта на светлината в произволна среда (пиша от някакъв мобилен, не придиряй А гръчки символу). И тук не будалкай Матейка. Хубаво ти го рече.
    Last edited by Pyramid; 24.06.2020, 21:17.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

      Точно това се шашкаме всички, и чакаме power_grid да помогне. То и други въпроси възникват - ако проводника е дълъг милиони километри, и подадем напрежение в двата края, какво се случва? Нима тръгват две вълни едновременно от двата края и се срещат в средата? Ами че тогава информирането на токоносителите да започнат да се движат ще става със скорост два пъти по-бързо от светлината.

      Признавам си, че и на мене тука ми е мътно.

      Или пък като отчетем индуктивноста и капацитета на проводника, тока ще започне бавно да нараства, но това едновременно ли ще е по целия проводник, или постепенно ще нараства скороста на тока от единия край към другия. Тогава в един момент от време в проводника ще текат различни по сила токове в различните участъци от него.

      Тука също ми е мътно.

      Въобще аз не мисля, че тези неща са се учили в училище. Тука явно се намесва Теорията на относителноста, която ми е много мътна.
      Матейко ако искаш да си легнеш по малко прост казах ти Техника на високите напрежения чети права вълна обратна вълна...Казвал съм ви много пъти че аз не си драпам мъдете и не си чеша гъзо когато пиша....Ако беше просто всеки щеше да е електроинженер.Това не са компютри.А и не виждам защо ви е да знаете.казах вече че производството и потреблението са едновременен процес и това се дължи именно на скоростта,Такива са физическите закони.Твореца така е определил....И не ми се вярва да се променят нещата...Иначе гледам че и от проектиране на мрежи високо напрежение се интересуваш...Прочети учебника на Влъчков по ел мрежи и ще разбереш кое как се изчислява...Трифазната система е симетрична система а всяка една симетрична система може да се разложи на системи с права обратна и нулева последователност....как се смятат тия токове и къде се движат не го пише в гугъл.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

        Матейко ако ставаше с линк нямаше да има училища и университети всички щяхме да сме компетентни по всички въпроси.
        hahahaha

        Коментар


        • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение



          Бах мааму. Става ми сложно.

          Добре, реакцията на кое да е поле, в дадения случай електрическото, по скорост е равна на скоростта на светлината.
          Да, ама там в почервененото се твърди за скоростта на полето между токоносителите, то ест например между два електрона в проводника.

          Някой може ли да ми изтвърди или каже, ако подам напрежение на единия край на стокилометров проводник, колко бързо това ще се усети на другия край на стоте километра?
          Точно със скоростта на светлината, в конкретния материал рязбира се, или с по ниска?

          Или с по-висока?
          Точно това се шашкаме всички, и чакаме power_grid да помогне. То и други въпроси възникват - ако проводника е дълъг милиони километри, и подадем напрежение в двата края, какво се случва? Нима тръгват две вълни едновременно от двата края и се срещат в средата? Ами че тогава информирането на токоносителите да започнат да се движат ще става със скорост два пъти по-бързо от светлината.

          Признавам си, че и на мене тука ми е мътно.

          Или пък като отчетем индуктивноста и капацитета на проводника, тока ще започне бавно да нараства, но това едновременно ли ще е по целия проводник, или постепенно ще нараства скороста на тока от единия край към другия. Тогава в един момент от време в проводника ще текат различни по сила токове в различните участъци от него.

          Тука също ми е мътно.

          Въобще аз не мисля, че тези неща са се учили в училище. Тука явно се намесва Теорията на относителноста, която ми е много мътна.
          Last edited by Mateev; 24.06.2020, 20:08.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            Все едно да ти каза "Вземи математиката и чети"......
            Не е ли по-лесно да намериш някой линк и да го пуснеш, или да сканираш една страница, ако го имаш този учебник.

            Иначе съм съгласен, че токоносителите се движат по-бавно, но вълната се разпространява вътре и вън от проводника със скороста на светлината. Не знам обаче коя от двете скорости на светлината - във вакум или в дадената среда. Може и да сме го учили някога, но не си го спомням. При това положение ако помогнеш да си опресня знанията, ще съм ти благодарен.

            Колкото до Гугъл - за да търсиш нещо в него, първо трябва да знаеш как да зададеш правилния въпрос. Така че и тука си иска поне някакви базови начални познания, за да знае човек какво да пита. Например формулите за Бързо преобразование на Фурие не ги знам, но си спомням, че такъв метод има, и че той прави спектрален анализ. Това ми е достатъчно за да направя връзката СПЕКТЪР -> ФУРИЕ и така да знам какво да търся в Гугъл.
            Матейко ако ставаше с линк нямаше да има училища и университети всички щяхме да сме компетентни по всички въпроси.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

              Матейко герберче умно мани тая уикипедия казах ти къде да четеш.В Габрово имате ТУ иди ако имат книжарница всеми си един учебник по Техника на високите напрежения и чети.Стига се прави на гугъл всезнайко.Гугъл не дава знания и образование.Оня го мани прост е човека ше му пратя учебници за пети клас щото лъже че е учил в ТУ.Лъже като дърта Горнооряховска циганка...
              Все едно да ти каза "Вземи математиката и чети"......
              Не е ли по-лесно да намериш някой линк и да го пуснеш, или да сканираш една страница, ако го имаш този учебник.

              Иначе съм съгласен, че токоносителите се движат по-бавно, но вълната се разпространява вътре и вън от проводника със скороста на светлината. Не знам обаче коя от двете скорости на светлината - във вакум или в дадената среда. Може и да сме го учили някога, но не си го спомням. При това положение ако помогнеш да си опресня знанията, ще съм ти благодарен.

              Колкото до Гугъл - за да търсиш нещо в него, първо трябва да знаеш как да зададеш правилния въпрос. Така че и тука си иска поне някакви базови начални познания, за да знае човек какво да пита. Например формулите за Бързо преобразование на Фурие не ги знам, но си спомням, че такъв метод има, и че той прави спектрален анализ. Това ми е достатъчно за да направя връзката СПЕКТЪР -> ФУРИЕ и така да знам какво да търся в Гугъл.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Ето тука пише за скороста на тока:
                https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...82%D0%BE%D0%BA
                Дрейфовата скорост на токоносителите не е равна на тази на светлината, въпреки че електрическата енергия, която на практика е вид електромагнитна вълна, се пренася между токоносителите с 300 000 km/s.
                Бах мааму. Става ми сложно.

                Добре, реакцията на кое да е поле, в дадения случай електрическото, по скорост е равна на скоростта на светлината.
                Да, ама там в почервененото се твърди за скоростта на полето между токоносителите, то ест например между два електрона в проводника.

                Някой може ли да ми изтвърди или каже, ако подам напрежение на единия край на стокилометров проводник, колко бързо това ще се усети на другия край на стоте километра?
                Точно със скоростта на светлината, в конкретния материал рязбира се, или с по ниска?

                Или с по-висока?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                  Ето тука пише за скороста на тока:
                  https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...82%D0%BE%D0%BA

                  Направо цитирам:


                  Тоест електромагнитната вълна, която "информира" всички електрони (токоносители) по веригата, че в двата края има напрежение, и те трябва да започнат да се движат (дрейфат), се пренася със скороста на светлината във вакум, но самите токоносители се движат доста по-бавно. Кое от двете ще приемем, че се нарича ТОК (токоносителите или електромагнитната вълна), сами преценете.

                  Според мене имаме терминологичен проблем, защото в разговорната реч обозначаваме две различни неща с един и същи термин.
                  Матейко герберче умно мани тая уикипедия казах ти къде да четеш.В Габрово имате ТУ иди ако имат книжарница всеми си един учебник по Техника на високите напрежения и чети.Стига се прави на гугъл всезнайко.Гугъл не дава знания и образование.Оня го мани прост е човека ше му пратя учебници за пети клас щото лъже че е учил в ТУ.Лъже като дърта Горнооряховска циганка...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    ....Прочее, в ТУ ни учиха, че скоростта на тока може и значително надвишава скоростта на частиците -токоносители...
                    Ето тука пише за скороста на тока:
                    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...82%D0%BE%D0%BA

                    Направо цитирам:
                    Скороста на тока е трудна дефиниция, тъй като скоростта на движение на токоносителите не е равна на скоростта на разпространение на електрическото поле.

                    Скоростта на електрическия ток се определя от вида на материала, в който протича, и от т.нар. средна дрейфова скорост на електрона, която зависи линейно от интензитета на електрическото поле. [3][4] Нормално в проводник, в който не тече ток, електроните да се движат хаотично поради топлинната енергия на околната среда.[5] С увеличаване на интензитета на електрическото поле расте и дрейфовата скорост, като тя може да стане сравнима с топлинното движение. Това също води и до образуването на нови свободни токоносители.

                    Дрейфовата скорост на токоносителите не е равна на тази на светлината, въпреки че електрическата енергия, която на практика е вид електромагнитна вълна, се пренася между токоносителите с 300 000 km/s.
                    Тоест електромагнитната вълна, която "информира" всички електрони (токоносители) по веригата, че в двата края има напрежение, и те трябва да започнат да се движат (дрейфат), се пренася със скороста на светлината във вакум, но самите токоносители се движат доста по-бавно. Кое от двете ще приемем, че се нарича ТОК (токоносителите или електромагнитната вълна), сами преценете.

                    Според мене имаме терминологичен проблем, защото в разговорната реч обозначаваме две различни неща с един и същи термин.
                    Last edited by Mateev; 24.06.2020, 19:37.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      За него - хубаво го виж, „грамотния” - още има заклинания. „Скоростта на Светлината”. А, че тя е различна в различните среди -нито дума.
                      Прочее, в ТУ ни учиха, че скоростта на тока може и значително надвишава скоростта на частиците -токоносители...
                      Ти че си прост и неграмотен е ясно на всички ама Матейко къде се набута....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

                        Може би си в грешка, мислейки, че скоростта на тока, който се пренася от частици, най-леката от които е електронът, е равна на скоростта на светлината.

                        И аз едно време си представях, че скоростта на тока е равна на тази на светлината, но като си проверих знанията, май не е така.

                        Основната разлика е в това, че светлината е фотони, които нямат маса, а токът е от електрони, които имат маса.

                        Може все още да съм в грешка, но представата ми за скоростта на предаване на сигнал от електрони в проводник, то ест в твърдо тяло, зависи от скоростта на подбутване на електрон еректрона от началото на проводника до неговия край. Тук важното съображение е, че в проводника не индивидуалният еректрон пренася тока от началото на проводника и до неговия край, а кулоновата сила на отблъскване между електроните и тяхната инерционност, зависеща в твърдо тяло даже повече от структурата му (кристална, аморфна, газова), отколкото от инерцията на самия електрон.

                        Но даже и ако говорим за поток електрони в абсолютен вакуум, остават двете ограничения: инертността на електрона, свързана с масата му, и максимално възможната му скорост, пак свързана с масата му.

                        Най-накрая: светлината е от фотони, токът е от частици, най-леката от които е електронът.
                        Прочети един учебник казва се Техника на високите напрежения там всичко е описано

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

                          Може би си в грешка, мислейки, че скоростта на тока, който се пренася от частици, най-леката от които е електронът, е равна на скоростта на светлината.

                          И аз едно време си представях, че скоростта на тока е равна на тази на светлината, но като си проверих знанията, май не е така.

                          Основната разлика е в това, че светлината е фотони, които нямат маса, а токът е от електрони, които имат маса.

                          Може все още да съм в грешка, но представата ми за скоростта на предаване на сигнал от електрони в проводник, то ест в твърдо тяло, зависи от скоростта на подбутване на електрон еректрона от началото на проводника до неговия край. Тук важното съображение е, че в проводника не индивидуалният еректрон пренася тока от началото на проводника и до неговия край, а кулоновата сила на отблъскване между електроните и тяхната инерционност, зависеща в твърдо тяло даже повече от структурата му (кристална, аморфна, газова), отколкото от инерцията на самия електрон.

                          Но даже и ако говорим за поток електрони в абсолютен вакуум, остават двете ограничения: инертността на електрона, свързана с масата му, и максимално възможната му скорост, пак свързана с масата му.

                          Най-накрая: светлината е от фотони, токът е от частици, най-леката от които е електронът.
                          Не ми ги казвай тези неща на мене, а на power_grid, който си мисли, че тока се движи със скороста на светлината. Истината е, че със скороста на светлината се движат само фотоните, защото те нямат маса. Ако някаква частица или тяло с маса се опитат да се доближат до скороста на светлината, то тогава масата им започва да клони към безкрайност, и затова е необходимо безкрайно количество енергия, за да се ускори нещо до скороста на светлината.

                          Тука обаче има една уловка - става въпрос за скороста на светлината ВЪВ ВАКУМ. Само там тя не може да бъде достигната. Това е фундаментална физична константа, и ако някой или нещо с маса успее да я достигне (надвиши), то тогава теорията на относителноста на Айнщайн ще бъде обявена за погрешна.

                          По съвсем друг начин стоят нещата със скороста на фотоните. При движение в някаква среда те имат скорост, доста по-ниска от тази на упоменатата по-горе ФУНДАМЕНТАЛНА КОНСТАНТА. И в тази среда нищо не им пречи на някои частици с маса да надбягат фотоните. Например електроните могат да го направят, ако състезанието се извършва в проводимо стъкло или въобще във всяка една прозрачна проводима среда. Там електроните са по-бързи от фотоните.

                          Това също така се случва например в охлаждащата течност на ядрен реактор, когато през водата преминават електрони с висока енергия, избити от орбитите си от гама лъчите. Те се движат със скорост, по-голяма от скоростта на светлината във вода.
                          https://nauka.offnews.bg/news/Fizika...arse_5365.html

                          В горния линк има и други интересни ефекти, свързани със скороста на светлината във вакум. Прочетете статията - много е интересна. Например има известни съмнения, че тахионите имат не реална, а имагинерна маса, и от там и свръхсветлинна скорост, но засега това е само една недоказана теория. Засега все още учените не са регистрирани тахиони, така че не се знае дали въобще съществуват.

                          Last edited by Mateev; 24.06.2020, 19:18.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                            Ако целта ти е да си off-grid става, но няма смисъл от разхищение на ресурс. Когато се свърже инсталацията към мрежата излишъка отива към други потребители или се съхранява в батерии. Когато нямаш производство (през нощта) черпиш от мрежата, като помагаш да се балансира потреблението.
                            А иначе таксиметровите компании ще са първите, които ще сменят колите като се има предвид че горивото им е основен разход. Да не говорим, че ще инсталират и мощности за да си намалят разхода за електричество. Това вече е факт в по-богати държави като Холандия, Скандинавия и пр.
                            Ами мааааааааалко си в грешка- босовете на таксиджиите не им пука откъде зареждат колите. Интересува ги да си получат дневните пари и толкова. В Бг, говедария и в Германия е така. За другите не знам. Колата се дава на шофьора и му се искат пари на ден- всичко останало не ги интересува фирмите. Ако искаш карай, ако искаш стой

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Скороста на светлината е недостижима за частици и тела, които имат маса.
                              За него - хубаво го виж, „грамотния” - още има заклинания. „Скоростта на Светлината”. А, че тя е различна в различните среди -нито дума.
                              Прочее, в ТУ ни учиха, че скоростта на тока може и значително надвишава скоростта на частиците -токоносители...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Скороста на светлината е недостижима за частици и тела, които имат маса.
                                Може би си в грешка, мислейки, че скоростта на тока, който се пренася от частици, най-леката от които е електронът, е равна на скоростта на светлината.

                                И аз едно време си представях, че скоростта на тока е равна на тази на светлината, но като си проверих знанията, май не е така.

                                Основната разлика е в това, че светлината е фотони, които нямат маса, а токът е от електрони, които имат маса.

                                Може все още да съм в грешка, но представата ми за скоростта на предаване на сигнал от електрони в проводник, то ест в твърдо тяло, зависи от скоростта на подбутване на електрон еректрона от началото на проводника до неговия край. Тук важното съображение е, че в проводника не индивидуалният еректрон пренася тока от началото на проводника и до неговия край, а кулоновата сила на отблъскване между електроните и тяхната инерционност, зависеща в твърдо тяло даже повече от структурата му (кристална, аморфна, газова), отколкото от инерцията на самия електрон.

                                Но даже и ако говорим за поток електрони в абсолютен вакуум, остават двете ограничения: инертността на електрона, свързана с масата му, и максимално възможната му скорост, пак свързана с масата му.

                                Най-накрая: светлината е от фотони, токът е от частици, най-леката от които е електронът.

                                Коментар

                                Working...
                                X