IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

    1 лев за 250 години?
    Не. 100 за 2,5

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

      Делиш на сто, и познаваш.
      1 лев за 250 години?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

        Ебаси, а търбичката на измамника ще икономиса сто лева за двеста и педесе години.
        Делиш на сто, и познаваш.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

          Ха-ха - това ми хрумна още преди 15 години, когато обсъждах възможноста сам да си направя една такава мини централа вътре в имота. Още тогава обаче съобразих, че ако нещо се обърка с комютъра, грижещ се за фокусирането, мога много лесно да запаля горите, намиращи се по баирите около мене.

          Така че е повече от ясно, че такава хрумка бързо-бързо е дошла в главите на проектантите, както и в главите на военните, знаейки за този номер още от времето на Архимед, който според легендата е подпалил корабите на противника в залива.

          Така че всички знаят, но не е в това въпроса. Въпросът е има ли сателити с огледала в космоса, защото ако наистина има, това става едно много опасно оръжие с колосална мощ, която може да се използва както за добро, така и за зло, в зависимост от това кой командва фокусиращия компютър и съответния сателит.

          Просто има вероятност централата да е с двойно предназначение, и аз ще се учудя, ако досега не са тествали второто предназначение, като например да запалят някой горски пожар. Мисля, че има и положителни приложения, като например разтопяване на градоносни облаци.

          А вместо туй се прочу като оня, дето топлеще с тока от соларите си реката Българска работа.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
            Малко се отплеснахме от темата, ама аз съм виновен, че ви запратих в девета глуха ....

            Иначе относно това колко би се заредил един акумулатор на една ел. кола от сложени на покрива соларни панели, ще ви покажа две графики на реалното количество слънчева енергия, паднала на земната повърхност през последната седмица и през последните 24 часа:





            От първата картинка се вижда, че хубав слънчев ден е имало на 23 октомври. Графиката е почти идеална полусинусоида с пик около 600 Wp. На втората снимка се вижда днешния ден, който беше облачен, и през който дифузната радиация е средно 6 пъти по-малко отколкото при слънчев ден.

            А сега нека грубо да сметнем енергията, която е паднала на земната повърхност. Тази енергия всъщност е площта на жълтата полусинусоида. При височина 600 Wp и при ширина 9 часа (от 8 до 17), плщта на полусинусоидата е около 1/3 X*Y или грубо 1.8 kWh на кв.м. за целия ден. Соларните панели биха усвоили само 25% от това, или 0.45 kWh. Понеже приехме, че на покрива на колата могат да се инсталират 4 кв.м. панели, то тогава в акумулатора на колата щеше да попадне 1.8 kWh електроенергия. Със загубите всъщност акумулатора ще се зареди с не повече от 1.5 kWh през слънчевия ден на 23 октомври. През останалите облачни дни сами виждате, че площта на жълтото е по-малка, като през днешния ден е 6 пъти по-малка, а от там и 6 пъти по-малко енергия.

            Най-лошият ден в годината е 21 декември (аз съм роден тогава). В този ден на земята пада възможно най-малко енергия при слънчев ден. Височината на полусинусоидата тогава е само 400 W, а ширината (часовете на деня) падат до 7 часа. В този ден (ако е слънчев), ще получите енергия около 0.8 пъти мощноста на панелите.

            Най-добрия слънчев ден на годината с най-голяма площ на полусинусоидата, е 22 юни. Тогава височината на полусинусоидата е 1000W, а ширината на деня е 16-17 часа. Тогава в този ден получената енергия от слънцето е 6 пъти мощноста на панелите, което вече съм го писал и го знаете.

            Ако обаче деня е облачен, както зиме, така и лете, получената енергия от облачното небе е от 4 до 6 пъти по-малко, отколкото ако деня е слънчев.

            И последно - какво би се получило в годишен план, ако на покрива на една електрическа кола има фотоволтаични панели. Ами за територията на България можете да очаквате годишно електропроизводство от порядъка на 1350 kWh/Kwp при панели, наклонени на 30 градуса. Ако са хоризонтални, както е при една лека кола, ще получите около 1000 kWh/kWp.

            И понеже на покрива на колата има място само за 0.5 kWp панели, то тогава тези панели за 1 година ще произведат само около 500 kWh електроенергия. Сами преценете много ли е или малко - панелите ще ви икономисат средно 5 пълни зареждания като бройка, и средно 100 лева като пари.
            Ебаси, а търбичката на измамника ще икономиса сто лева за двеста и педесе години.
            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
              Малко се отплеснахме от темата, ама аз съм виновен, че ви запратих в девета глуха ....

              Иначе относно това колко би се заредил един акумулатор на една ел. кола от сложени на покрива соларни панели, ще ви покажа две графики на реалното количество слънчева енергия, паднала на земната повърхност през последната седмица и през последните 24 часа:





              От първата картинка се вижда, че хубав слънчев ден е имало на 23 октомври. Графиката е почти идеална полусинусоида с пик около 600 Wp. На втората снимка се вижда днешния ден, който беше облачен, и през който дифузната радиация е средно 6 пъти по-малко отколкото при слънчев ден.

              А сега нека грубо да сметнем енергията, която е паднала на земната повърхност. Тази енергия всъщност е площта на жълтата полусинусоида. При височина 600 Wp и при ширина 9 часа (от 8 до 17), плщта на полусинусоидата е около 1/3 X*Y или грубо 1.8 kWh на кв.м. за целия ден. Соларните панели биха усвоили само 25% от това, или 0.45 kWh. Понеже приехме, че на покрива на колата могат да се инсталират 4 кв.м. панели, то тогава в акумулатора на колата щеше да попадне 1.8 kWh електроенергия. Със загубите всъщност акумулатора ще се зареди с не повече от 1.5 kWh през слънчевия ден на 23 октомври. През останалите облачни дни сами виждате, че площта на жълтото е по-малка, като през днешния ден е 6 пъти по-малка, а от там и 6 пъти по-малко енергия.

              Най-лошият ден в годината е 21 декември (аз съм роден тогава). В този ден на земята пада възможно най-малко енергия при слънчев ден. Височината на полусинусоидата тогава е само 400 W, а ширината (часовете на деня) падат до 7 часа. В този ден (ако е слънчев), ще получите енергия около 0.8 пъти мощноста на панелите.

              Най-добрия слънчев ден на годината с най-голяма площ на полусинусоидата, е 22 юни. Тогава височината на полусинусоидата е 1000W, а ширината на деня е 16-17 часа. Тогава в този ден получената енергия от слънцето е 6 пъти мощноста на панелите, което вече съм го писал и го знаете.

              Ако обаче деня е облачен, както зиме, така и лете, получената енергия от облачното небе е от 4 до 6 пъти по-малко, отколкото ако деня е слънчев.

              И последно - какво би се получило в годишен план, ако на покрива на една електрическа кола има фотоволтаични панели. Ами за територията на България можете да очаквате годишно електропроизводство от порядъка на 1350 kWh/Kwp при панели, наклонени на 30 градуса. Ако са хоризонтални, както е при една лека кола, ще получите около 1000 kWh/kWp.

              И понеже на покрива на колата има място само за 0.5 kWp панели, то тогава тези панели за 1 година ще произведат само около 500 kWh електроенергия. Сами преценете много ли е или малко - панелите ще ви икономисат средно 5 пълни зареждания като бройка, и средно 100 лева като пари.
              Пт тсзи подадени към акумулатора 5зареждания, я извади, я-не, 3,5 ÷4 РАЗреждания максимум а, значи, я си, а не си изплати панела само, ВЪОБЩЕ НЯКОГА. Отделно, колата, я бъде, я-не оптимално позиционирана НЯКОГА, а какво остана, за цяла година. Друг въпрос, ако иска да „търкаля” хладилник в караваната. Тогава, може.

              Коментар


              • Малко се отплеснахме от темата, ама аз съм виновен, че ви запратих в девета глуха ....

                Иначе относно това колко би се заредил един акумулатор на една ел. кола от сложени на покрива соларни панели, ще ви покажа две графики на реалното количество слънчева енергия, паднала на земната повърхност през последната седмица и през последните 24 часа:





                От първата картинка се вижда, че хубав слънчев ден е имало на 23 октомври. Графиката е почти идеална полусинусоида с пик около 600 Wp. На втората снимка се вижда днешния ден, който беше облачен, и през който дифузната радиация е средно 6 пъти по-малко отколкото при слънчев ден.

                А сега нека грубо да сметнем енергията, която е паднала на земната повърхност. Тази енергия всъщност е площта на жълтата полусинусоида. При височина 600 Wp и при ширина 9 часа (от 8 до 17), плщта на полусинусоидата е около 1/3 X*Y или грубо 1.8 kWh на кв.м. за целия ден. Соларните панели биха усвоили само 25% от това, или 0.45 kWh. Понеже приехме, че на покрива на колата могат да се инсталират 4 кв.м. панели, то тогава в акумулатора на колата щеше да попадне 1.8 kWh електроенергия. Със загубите всъщност акумулатора ще се зареди с не повече от 1.5 kWh през слънчевия ден на 23 октомври. През останалите облачни дни сами виждате, че площта на жълтото е по-малка, като през днешния ден е 6 пъти по-малка, а от там и 6 пъти по-малко енергия.

                Най-лошият ден в годината е 21 декември (аз съм роден тогава). В този ден на земята пада възможно най-малко енергия при слънчев ден. Височината на полусинусоидата тогава е само 400 W, а ширината (часовете на деня) падат до 7 часа. В този ден (ако е слънчев), ще получите енергия около 0.8 пъти мощноста на панелите.

                Най-добрия слънчев ден на годината с най-голяма площ на полусинусоидата, е 22 юни. Тогава височината на полусинусоидата е 1000W, а ширината на деня е 16-17 часа. Тогава в този ден получената енергия от слънцето е 6 пъти мощноста на панелите, което вече съм го писал и го знаете.

                Ако обаче деня е облачен, както зиме, така и лете, получената енергия от облачното небе е от 4 до 6 пъти по-малко, отколкото ако деня е слънчев.

                И последно - какво би се получило в годишен план, ако на покрива на една електрическа кола има фотоволтаични панели. Ами за територията на България можете да очаквате годишно електропроизводство от порядъка на 1350 kWh/Kwp при панели, наклонени на 30 градуса. Ако са хоризонтални, както е при една лека кола, ще получите около 1000 kWh/kWp.

                И понеже на покрива на колата има място само за 0.5 kWp панели, то тогава тези панели за 1 година ще произведат само около 500 kWh електроенергия. Сами преценете много ли е или малко - панелите ще ви икономисат средно 5 пълни зареждания като бройка, и средно 100 лева като пари.
                Last edited by Mateev; 29.10.2020, 22:04.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  Mr Mateev,
                  Бихте ли могли да проектирате и инсталирате фотоволтаична централа при мен? Цена, Време ?

                  Париж, Двор 2 700 м2.
                  Двуетажна къща върху петно 8 м x 16 м. югоизток
                  Годишна консумация 2019:
                  Нощна тарифа: kWh: 4248 = 640+516+361+248+84+92+53+89+182+563+701+719
                  Дневна тарифа: kWh: 9840 = 1485+1132+813+557+303+243+191+295+480+1236+1512+15 93

                  Евентуално втора инсталация върху къщата на синчето, също 8 м х 16 м, същия двор.
                  Тук улучи. Единствено, Матеев ще трябва да работи зад граница та, има ли капацитета да е конкурентен на френците на местна за тях почва? Споделете при успех, да се порадваме и ние.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                    Не разбрах защо лазерния лъч трябва да е 400МВт? Много по-малко са достатъчни за сваляне на летящи обекти и със сигурност има вече спътници с военни лазери в орбита.
                    Само се отклоняваме а и тази твоя идея за насочване на тези огледала към космоса не просто за сваляне на някакъв летящ обект, а и за всякакви земни обекти, изисква огледало което да може да отрази 400МВт лъч? Не мисля че е възможно да се направи такова, честно казано.
                    Да се държи на фокус върху цялата си дължина, мо е единствено кибер нтен (лазерен) лъч. Съмнението ти е много повече от основателно: Слънмевата светлина изобщо не е кохерентна.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                      Сигурно се майтапиш- в германия ако поискаш такова нещо ще дойде фирмата с всички документи за изкупуване на енергията, за инсталация и за каквото се сетиш, от теб се искат само парите/или да подпишеш че искаш инсталацията на кредит който пак фирмата ще ти осигури
                      Така като ти гледам показателите къщурката ти не е санирана- имам чувството че живееш на палатка
                      Отопление 100% електричество
                      А палатката ни е достатъчна 256 м2 за двама души

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                        Не разбрах защо лазерния лъч трябва да е 400МВт? Много по-малко са достатъчни за сваляне на летящи обекти и със сигурност има вече спътници с военни лазери в орбита.
                        Само се отклоняваме а и тази твоя идея за насочване на тези огледала към космоса не просто за сваляне на някакъв летящ обект, а и за всякакви земни обекти, изисква огледало което да може да отрази 400МВт лъч? Не мисля че е възможно да се направи такова, честно казано.
                        За последното си прав - лъч с такава мощност ще стопи и огледалото, но не и преди това да унищожи обекта, към който е насочен. Тоест всеки един огледален сателит е за еднократна употреба, но те може да са 10-20 на орбита.

                        Колкото до военните лазери - те все още са маломощни, може би 100 или дори 1000 пъти по-малко от мощноста на тази централа. Все още се спрягат цифри от по 100 киловата .....

                        https://www.monitor.bg/bg/a/view/sa-...n-lazer-141283

                        Аааааа и още нещо - лазерите изискват много точно прицелване с точност до 1 метър, което на огромни разстояния и при движещи се обекти е почти невъзможно. Когато обаче лъча е разфокусиран с широчина 100-200 метра, и освен това е с 1000 пъти по-голяма мощност, тогава унищожаването на целта е по-лесно и по-бързо дори и на големи разстояния.

                        И последно - лазера изстрелва лъч за кратко време, и след това дълго време чака презареждане. В същото време соларната централа осигурява лъч с постоянна мощност за часове наред, и може да преследва някоя особенно упорита трудноразрушима цел, като например огромен извънземен кораб.
                        Last edited by Mateev; 29.10.2020, 21:02.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                          Mr Mateev,
                          Бихте ли могли да проектирате и инсталирате фотоволтаична централа при мен? Цена, Време ?

                          Париж, Двор 2 700 м2.
                          Двуетажна къща върху петно 16 м x 16 м. югоизток
                          Годишна консумация 2019:
                          Нощна тарифа: kWh: 4248 = 640+516+361+248+84+92+53+89+182+563+701+719
                          Дневна тарифа: kWh: 9840 = 1485+1132+813+557+303+243+191+295+480+1236+1512+15 93

                          Евентуално втора инсталация върху къщата на синчето, също 16 м х 16 м, същия двор.
                          Сигурно се майтапиш- в германия ако поискаш такова нещо ще дойде фирмата с всички документи за изкупуване на енергията, за инсталация и за каквото се сетиш, от теб се искат само парите/или да подпишеш че искаш инсталацията на кредит който пак фирмата ще ти осигури

                          Така като ти гледам показателите къщурката ти не е санирана- имам чувството че живееш на палатка

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                            В момента на земята има 10 000 огледала с площ по около 40 кв.м. едното. В действителност те създават мощност около 400 MW. Няма проблеми същите тези огледала да са в космоса, ама това означава изстрелването на 10 000 военни сателита, което няма как да остане незабелязано, и освен това представи си каква колосална сума би струвало. Иначе да - в бъдеще с поевтиняване на превоза по-ефективният начин е тези огледала да са базирани директно в космоса, а не на земята.

                            Все пак нека да не забравяме, че в мирно време тези огледала на земята все пак се използват да произвеждат електроенергия, докато тези в космоса какво ще правят, докато чакат военните действия?

                            Колкото до идеята ти за лазерен лъч - не става. Все още нямаме технологии да създадем 400 MW лазерен лъч, както и акумулатор, който да събере в себе си такова колосално количество енергия, и освен това да може да я отдаде за 1 секунда. Така че засега да забравим за лазера, въпреки че за в бъдеще след 100 години най-вероятно той ще бъде основното оръжие за междузвездни войни.
                            Не разбрах защо лазерния лъч трябва да е 400МВт? Много по-малко са достатъчни за сваляне на летящи обекти и със сигурност има вече спътници с военни лазери в орбита.
                            Само се отклоняваме а и тази твоя идея за насочване на тези огледала към космоса не просто за сваляне на някакъв летящ обект, а и за всякакви земни обекти, изисква огледало което да може да отрази 400МВт лъч? Не мисля че е възможно да се направи такова, честно казано.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                              Не само че ги знам наизуст тези числа, но живея с тях вече 15 години. Проектирал съм няколко стотин централи, направил съм монтаж на поне половината от тях, и
                              Mr Mateev,
                              Бихте ли могли да проектирате и инсталирате фотоволтаична централа при мен? Цена, Време ?

                              Париж, Двор 2 700 м2.
                              Двуетажна къща върху петно 8 м x 16 м. югоизток
                              Годишна консумация 2019:
                              Нощна тарифа: kWh: 4248 = 640+516+361+248+84+92+53+89+182+563+701+719
                              Дневна тарифа: kWh: 9840 = 1485+1132+813+557+303+243+191+295+480+1236+1512+15 93

                              Евентуално втора инсталация върху къщата на синчето, също 8 м х 16 м, същия двор.
                              Last edited by barbaron; 29.10.2020, 20:49.

                              Коментар


                              • Мисля, че има и положителни приложения, като например разтопяване на градоносни облаци.
                                Топи се нещо твърдо. Пък и какъв фокус върху неравноотдалечени повърхности? Облаците са на много нива, а албедото им е над 90%. По-скоро, такива трикове, ще изпопричинят масови пожари и изгаряния. Мен ако питаш, бих ги причислил към геофизичните оръжия.
                                Last edited by Pyramid; 29.10.2020, 20:01.

                                Коментар

                                Working...
                                X