Първоначално изпратено от supertrader
Разгледай мнение
Една фотоволтаична клетка не се износва от това, че произвежда ток. Единствената опасност за нея е дифузията, която продължава дори и при ниски температури и така намалява дебелината на PN прехода. Въпреки това средностатистически една клетка има средно време на живот над 1000 години. Дори и тук-там някоя клетка да даде на късо, това не пречи на нормалната работа на останалите клетки от модула, и те продължават да си работят.
Всъщност единствената сериозна заплаха за един фотоволтаичен модул е неговата херметизация по периферията между стъклото, алуминия и PVC-то отзад на модула. Ако тази херметизация издържи 1000 години, и модула ще произвежда ток 1000 години.
Засега практическия опит на човечеството са модули в космоса по старите сателити на възраст 60 години, както и модули на земята по старите централи на възраст 20 години. Ами работят си до ден днешен както едните, така и другите. У дома имам модули на 15 години, които ако се измият, са неотличими от нови модули.
Иначе в света на соларните технологии има и фирми-ментета, които произвеждат некачествени модули с некачествени клетки и некачествена херметизация. Ако попаднете на такава фирма гонейки евтинията, ами ще духате супата.
ПП: Виждал съм модули от паднал на земята тракер, в които острите камъни са пробили дупка в тях. Ами ремонтират се много лесно - отзад се разтопява PVC-то и се окъсяват (заобикалят) повредените клетки. След това се херметизира с прозрачна епоксидна смола, и модула продължава да си работи нормално..
Коментар