Точно, идеята е добра, печелят всички, направо странно е да има противници..обаче факт.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
Нали щяхте да си правите отделна тема за акумулатори? Очевидно Мъск не се влияе от толкова много безплодни коментари?
От друга страна, ако все пак Мъск прояви интерес към акумулаторите (ви), по-лесно би ви открил в отделно обособената тема.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеMateev, по добре да изчистим заблудата относно невъзможността електролита да е общ, при положение че тези видеа в ютуб няма как да сме ги пуснали ние двамата и се вижда на тях колко са херметизирани клетките, а акумулаторите си работят. В замяна мога да споделя нещо което ще е интересно, по интересно от самозахранваща се крушка.
От друга страна, ако все пак Мъск прояви интерес към акумулаторите (ви), по-лесно би ви открил в отделно обособената тема.
Коментар
-
Mateev, по добре да изчистим заблудата относно невъзможността електролита да е общ, при положение че тези видеа в ютуб няма как да сме ги пуснали ние двамата и се вижда на тях колко са херметизирани клетките, а акумулаторите си работят. В замяна мога да споделя нещо което ще е интересно, по интересно от самозахранваща се крушка.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеБрейй Матеев най после се е усетил, и за така наречения общ електролит ако се усети - станало е чудо.
Ако вие двамата сте бавнозагряващи, недейте да си мислите, че и всички други хора са такива като вас.Last edited by Mateev; 10.05.2021, 00:54.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМатеем, имаше един виц за един шев на каменна кариера през така наречения източен социализъм у нас. Провеждали събрание и той станал и се изказал - Другарки и другари, добива на камъни върви много добре ! С това темпо с което добиваме, ще имаме камъни за добив за 300 години. Това което ме тревожи е като свършим камъните - какво ще правиме ?
Просто са се появили нови открития, каквито чакаме и в момента, и когато дойдат ще станем свидетели на поредната революция - енергийна и в автомобилостроенето (пък и в целия транспорт по море, земя и въздух).
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнениеТова за покриването на 1% от територията на страната(около 1000 км2, или 1 милиард м2) със солари... Имам три въпроса само : )
1. По едно панелче от 100W на квадратен метър да слагаме, всеки с цена да кажем грубо $100... Ако добавим и инфрастуктура, монтаж, поддръжка и "други" разходи, цената ще стане сигурно двойна. Т.е. грубо казано около $200 милиарда. Май нямаме толкова пари в държавата?... Това е цена като за 10 ядрени централи. По-добре май няколко нови ядрени централи, поне работят независимо от капризите на времето.
2. Дори и да имаме тези пари, има ли кой да произвежда толкова панели да ни ги докара? Пък това ако това е работещо решение, няма да сме само ние желаещи. И другите страни ще искат да направят същото.
3. През деня добре. Солариде дават тока. За през нощта къде сме го складираме тока?
Да, признавам си, че соларните централи са едно голямо нищо, ако не можем да съхраняваме енергията им за поне 3-4 дена. Ако обаче това някога се случи, те ще станат основен енергиен източник без никаква конкуренция. И тогава наистина ще възникне ситуацията с покриване на всякакви баири и камънъци в България със соларни централи.
За цената на инвестицията не се безпокой - ако тя наистина е икономически ефективна, частният бизнес бързо бързо ще намери пари и ще я реализира. Това вече се е случвало, когато преди 10 годни за няколко дена се узакониха централи на стойност колкото един ядрен реактор.
За достатъчното количество модули и инвертори съще не трябва да се безпокоиш - по света вече има изградени огромно количество производствени мощности, които само ако им свирнеш, и веднага ще удавят пазара с модули и инвертори.
За суровините също не трябва да се безпокоиш - клетките са от силиций. Тоест правят се от пясък. Само 1 милионна част от пясъка на Сахара е предостатъчна да се покрие цялата планета със соларни модули на 3 етажа.
Помисли си и нещо друго - слънцето е основен енергиен източник, който създава всички други известни на нас енергии. Въпрос на време е да започнем да го оползотворяваме ефективно, без да преминаваме през някакви други междинни форми на енергия. Мисля, че това време вече е наближило, и всички ние ще имаме шанса да сме свидетели на неговата реализация, която ще е с ранг на революция.
- 1 like
Коментар
-
Матеем, имаше един виц за един шев на каменна кариера през така наречения източен социализъм у нас. Провеждали събрание и той станал и се изказал - Другарки и другари, добива на камъни върви много добре ! С това темпо с което добиваме, ще имаме камъни за добив за 300 години. Това което ме тревожи е като свършим камъните - какво ще правиме ?D.Y.F-091066
Коментар
-
d333, слагаш им много висока цена на тези стъклени плочки боядисани с два - три слоя боя, която нямало да се отлющи 1000години. 30 долара за квадрат е цена за която ще ги продадат, че и може и по евтино. Т.е. става въпрос за 30милиарда да кажем за плочки. Не са само те обаче разхода и няма смисъл въобще да го пресмятаме. Проблема е че ще има ток но не и когато трябва, и от там извода е че това нещо няма да стане да върши работа.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеДа се върнем на 1000-та години: ВСИЧКИ изследвания, цялата наука зад тези продукти, е след трудовете на Айнщайн от началото на миналия век и на база математически модели. И ТЕ СЪЩО, са след въпросните години. Т е , говорим по-скоро, за допускания и предсказания на научна база но, знаем ли всичко по темата? Боя се, не.
Засега обаче знаем, че има модули на 60 години, и това е повече от достатъчно да си изясним срока на нашата инвестиция - ами тя ще ни надживее.
Коментар
-
Това за покриването на 1% от територията на страната(около 1000 км2, или 1 милиард м2) със солари... Имам три въпроса само : )
1. По едно панелче от 100W на квадратен метър да слагаме, всеки с цена да кажем грубо $100... Ако добавим и инфрастуктура, монтаж, поддръжка и "други" разходи, цената ще стане сигурно двойна. Т.е. грубо казано около $200 милиарда. Май нямаме толкова пари в държавата?... Това е цена като за 10 ядрени централи. По-добре май няколко нови ядрени централи, поне работят независимо от капризите на времето.
2. Дори и да имаме тези пари, има ли кой да произвежда толкова панели да ни ги докара? Пък ако това е работещо решение, няма да сме само ние желаещи. И другите страни ще искат да направят същото.
3. През деня добре. Солариде дават тока. За през нощта къде сме го складирали тока?Last edited by d333; 09.05.2021, 20:58.
Коментар
Коментар