IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Не е истина..... Дори и при тези лихви 2/3 от жилищата продължават да поскъпват ...т.е. генерално цените растат.....
    Кога ще дойде този пусти спад и лихвите 16% ли требе да станат ....Упс ама то и тогава имотите поскъпват / справка Турция/
    Защо сравняваш Англия и Турция (където има бутане с лакти) със застаряваща държава с лоша инфраструктура и лош климат и 80% собственици?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

      Ние сме КОЛОНИЯ на ес и сатанато. и ТЕ НИ СМУЧАТ и ни залъгват с дрънкулки(фондове) които лакеите - колониална администрация КРАДАТ.
      От цялата тая простотия имаме САМО И ЕДИНСТВЕНО ЩЕТИ
      Какви щети бе ботчо? Ако не беха тея, тук щяха да кибичат още 1 млн българи - здрави и прави, които да натискат заплатите надолу, като в Армения и Казахстан 40~50$.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tetris12 Разгледай мнение

        Няма страшно, банката ще им го разсрочи, пак ще плащат 1750 само че 40 години.
        Не става. От 2900 пада само на 2600, а плащат 40 вместо 25 години. При 100 години вноската е 2446. Дефакто плащат 100% наем=лихва и не погасяват нищичко.

        Стане ли на 7,5% - край, умират тарикатите, тръгнали с напечатани пари да купуват имот. Всяко едно нещо се връща тъпкано с лихвите.
        Last edited by ejonny2376; 06.07.2023, 16:52.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

          Мани ти средната ипотека. Единият е теглил 10.000 лева, другият е теглил милион. Гледаме средностатистическо младо семейство с ново жилище купено последните 2 години. Не са никак малко точно тези жертви.
          Та вземи семейство (да речем дори малко над средна класа) с общ доход 4000-5000 лева, което е купило във Вади и Ливади тристаен апарт с 10% самоучастие (дадено от родата) + още толкова за брокераст и изповядване + още X за ремонт и обзавеждане. Сам знаеш какви са цените сега за подобно жилище, че и паркомясто. 300к общо не им мърдат. 200к Евро ипотека са даже малко. Тези хорица досега плащат 2,5% лихва, което прави 1750 лева вноска. При 7,5% лихва вноската става 2900 лева. Направо са си за гробищата при това положение. А при вноска 1750 са били "големите богаташи", можещи да си позволят "собствен дом".

          Сега приеми X броя такива семейства (пак не говорим за осредняване, няма смисъл) които се изпържат, това са X имота допълнително на пазара. Можем да спекулираме колко е X, според мен е четирицифрено число само за София. Сам смятай когато тези X имота излезят на пазара с банка-продаващ, целяща да ги разкара максимално бързо.
          Няма страшно, банката ще им го разсрочи, пак ще плащат 1750 само че 40 години.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

            Не, не съм продал, защото моите имоти са за живеене, но ако имах "инвестиционен" т.е купен за 1000 евра (примерно), още мин год бих го джитнал на 2500 евра. По мои груби сметки на същия този имот в момента бих могъл да взема не повече от 1800 евра. Според същия имот есента вече трудно може да се продаде и за 1600.... Тва са моите размишления, може о да греша, разбира се.
            Явно местоположението е важно, на някои места няма такива колебания. Ама повечето хора си имат имоти за живеене. Мен не ме интересува колко паднал или се качил имота, той е за ползване и такива като теб или мен са много, които не бързат за никъде.

            Гледах Юли Тонкин, може би 2021г. договорил 20 апартамента на зелено, за Централна ЖП Гара, с приятелите си общо 80 бр. Е, някой от тях ще излязат на вторичния пазар.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

              Питай го и него от колко години ЩЕ-ка
              От колко бе лордче?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                Айдее... поредния ясновидец с ЩЕ, ЩЕ, ЩЕ
                Питай го и него от колко години ЩЕ-ка

                Коментар


                • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                  Уцели щото имаше ковид и бясно печатане....и точно заради това печатане сега ще паднем от много високо, а болката ще е голяма ...
                  Айдее... поредния ясновидец с ЩЕ, ЩЕ, ЩЕ
                  Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                    Първо средната ипотека далеч не е 200К евро / 234 хил. лева,за 2022 за София и много по-малко назад/ и не пиша колко е вноската , а с колко ще се увеличи при повишаване на лихвата с 3% което няма и да стане от веднъж и за 1 година, а ще е процес 2-3 години/ от 3 ГПР на 6/
                    Средната сума за ипотечки /всички/ по оставащи главници в софия е не повече от 100К ЛЕВА при 3% увеличение / отново това ще е дълъг процес поради начина на формиране на лихвата по ипотечките който е производна на депозитната лихва/ кръчмарската сметка дава 250 лева средно на вноска. на месец
                    Средната заплата за София за 3 години ще нарасне с повече от 250 лева на месец....
                    Мани ти средната ипотека. Единият е теглил 10.000 лева, другият е теглил милион. Гледаме средностатистическо младо семейство с ново жилище купено последните 2 години. Не са никак малко точно тези жертви.
                    Та вземи семейство (да речем дори малко над средна класа) с общ доход 4000-5000 лева, което е купило във Вади и Ливади тристаен апарт с 10% самоучастие (дадено от родата) + още толкова за брокераст и изповядване + още X за ремонт и обзавеждане. Сам знаеш какви са цените сега за подобно жилище, че и паркомясто. 300к общо не им мърдат. 200к Евро ипотека са даже малко. Тези хорица досега плащат 2,5% лихва, което прави 1750 лева вноска. При 7,5% лихва вноската става 2900 лева. Направо са си за гробищата при това положение. А при вноска 1750 са били "големите богаташи", можещи да си позволят "собствен дом".

                    Сега приеми X броя такива семейства (пак не говорим за осредняване, няма смисъл) които се изпържат, това са X имота допълнително на пазара. Можем да спекулираме колко е X, според мен е четирицифрено число само за София. Сам смятай когато тези X имота излезят на пазара с банка-продаващ, целяща да ги разкара максимално бързо.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                      И преди съм ти казвал. ... Живееш в някъв си твой свят и не желаеш да видиш реалната дествителност.
                      Семеен доход малко над 4 с ипотека за 150 - 200К лв никак не са изключение особено в София.
                      Тези са първите удавници. Логиката им е " защо да плащам наем 1000, като мога да плащам вноска 700, те лихвите няма да се вдигнат години". Тези 700 обаче при лихва 7 % стават 1000 и колата се обръща. ДА не говорим, че имаме и един потребителски 20000 лв изтеглен на 5, а става 10%
                      Демографската ситуация няма да се промени, но това няма да попречи на безработицата, когато се завърти колелото.
                      по линия на демографията - скъпи цени на жилищата и значителни разходи за кредити са по-сериозен контрацептив от хаповете.
                      тези, които пляскат на повишенията сега ще се чудят кой ще им наема след години.
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                        Както и преди - поживем и увидим след неколко години...
                        От предният път собственият ми свят изглежда уцели :-)
                        Аре стига ми писане за следващите неколко месеца :-)
                        Уцели щото имаше ковид и бясно печатане....и точно заради това печатане сега ще паднем от много високо, а болката ще е голяма ...
                        Last edited by polax; 06.07.2023, 14:45.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                          И преди съм ти казвал. ... Живееш в някъв си твой свят и не желаеш да видиш реалната дествителност.
                          Семеен доход малко над 4 с ипотека за 150 - 200К лв никак не са изключение особено в София.
                          Тези са първите удавници. Логиката им е " защо да плащам наем 1000, като мога да плащам вноска 700, те лихвите няма да се вдигнат години". Тези 700 обаче при лихва 7 % стават 1000 и колата се обръща. ДА не говорим, че имаме и един потребителски 20000 лв изтеглен на 5, а става 10%
                          Демографската ситуация няма да се промени, но това няма да попречи на безработицата, когато се завърти колелото.
                          Както и преди - поживем и увидим след неколко години...
                          От предният път собственият ми свят изглежда уцели :-)
                          Аре стига ми писане за следващите неколко месеца :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Прав си навързани са нещата както си ги описал, въпросът е каква е изходната ни позиция и демографските перспективи + ЕС - всеки може да отиде за 1000-1500 евро в Европа / не пиша повече/
                            С все по-голямото асоциране с ЕС заплатите неизбежно ще се доближават и поради факта че няма кой да работи у нас вече така или иначе.
                            Прав си и за тва че ИТ-та харчат много по това и аз което съм видял. Може и да останат без работа.... временно....
                            временно, но когато се харчи с пълни шепи на кредити... временното може да те вкара в голяма беля

                            в момента банките гледат да прикоткат ипотекари до 30г - реално те не си спомнят нищо от 2009-та, когато са били ученици
                            това е профила на лъвче фен на Тонкин - именно заради възможността за още такива лъвчета да вземат ипотеки се задържат ниски лихвите.

                            в момента, в които бакните видят, че много мераклии за хубав кредит под 3% (за първата година - няма тогава ще тръгнат реклами за депозити както при тби и за нула време лихвите ще скочат с 1-2-3% колкото преценят банките. Те имат инструментариума да вдигнат лхивите през депзитите и други вратички.

                            за второ тримесечие има над 11% спад в броя сделки и има няма 2% в броя ипотеки (за софия) спрямо второ на 22-ра, което беше рекордно. Като се взмат предвид завишените цени - банките имат рекордни обеми ипотечно кредититране (ще се види и в резултатите им) ... всяко нещо има начало и край. За мен е изненада колко дълго успяват да примамват нови ипотекари предвид на това, което се случва в Езоната и САЩ

                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                              вноската е само върхът на айсберга

                              потребление, работни места, приходи от данъци и тн и тн и тн
                              нещата са навързани

                              ако беше толкова просто 2009-та нямаше да има драма у нас, а тя драмата в България си беше нищо в сравнение с драмата в по-развити икономики
                              хората бързо забравят, а други наивно си мислят, че тук сме остров на стабилност.

                              В нашите среди (ИТ-тата) масово млади хора с хубави заплати от западни компании харчат смело и на кредит. Нови коли, мотори, апартаменти, вили със заплата 6-8-10К всяка банка е склонна да финансира. Един по-сериозен глобален спек и какво правим? Ако от 2-3К (условно) работни места с подобни доходи паднат като бройка с 30-50%... какво правим? Или фалити или емиграция, че да може да си изплащат тук.. или продажби...
                              Бил съм свидетел (мои познати пострадаха) как за няколко дни се закрива цял отдел във високотехнологична чужда компания, защото някъде си някакъв меринжей решил, че от 3 офиса ще жертва този в банановата република...
                              Хаха, точно казано. Аз точно това и направих (още не съм де, но съм на път)...След като преди това открих този офис.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Ок трябва малко да отидем към детайли. Някой който сега взима 1000-1500 лева може би няма да получи 250 лева плюс след 3 години, но той в същото време няма ипотека / кой ще му даде при такъв доход и вноска дори и сега над дохода/ или има такава за няколко десетки К лева макс. Съответно увеличението на вноската от лихвено увеличение ще е по-малко.
                                Няма как някой който е взел ипотека 200К лева или още повече евро да има доход под 3-5К... няма кой да му даде. При тях вноската ще се увеличи с повече, но и доходите им ще растат с повече номинално.
                                Лихви 6-7% по ипотечки не са никакъв проблем за хората
                                , за бизнеси които са с големи кредити ще е по-различно и сложно не отричам. И ако да речем изволнят ипотекари и съответно те да закъсат няма да се случи защото както сам си посочил нископлатените биха си намерили работа веднага, а високоплатените с големите ипотечки би трябвало да имат качества за да са получавали тези заплати и да си намерят също друга работа при нашата демографска ситуация.
                                И преди съм ти казвал. ... Живееш в някъв си твой свят и не желаеш да видиш реалната дествителност.
                                Семеен доход малко над 4 с ипотека за 150 - 200К лв никак не са изключение особено в София.
                                Тези са първите удавници. Логиката им е " защо да плащам наем 1000, като мога да плащам вноска 700, те лихвите няма да се вдигнат години". Тези 700 обаче при лихва 7 % стават 1000 и колата се обръща. ДА не говорим, че имаме и един потребителски 20000 лв изтеглен на 5, а става 10%
                                Демографската ситуация няма да се промени, но това няма да попречи на безработицата, когато се завърти колелото.

                                Коментар

                                Working...
                                X