IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от facingthesun Разгледай мнение

    Ох, че си озлобен.
    Ти като си компетентен, какво купи, какво отдаде под наем и с какво изобщо допринасяш за икономика/оборот?
    До калкото помня дори не си в България, защо изобщо се вълнуваш?
    Колега, ти ако за Laconic твърдиш, че е злобен си тотално спрял! Той е най-компетентния коментиращ тук, като анализите му са точни и последователни. А на теб вече тотално са ти свършили аргументите и почваш със заяжданията...
    Last edited by ВМПП; 24.02.2023, 01:36.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

      Аз докато бях в БГ си декларирах всичко - тогава бях задал писмен въпрос до тях и ми бяха отговорили с недомлъвки, че трябвало. После ми звъняха да питат що съм ги бил декларирал - не били дялове в чуждестранни дружества. Точно тук идва трудната част - не е много ясно дали притежаваш дялове в нещо си или не. Редно е просто да се гласува една точка в закона, която да изясни този въпрос, за да няма питанки.

      Относно продажбата - ако е на европейска борса, не е облагаем доход, който може да се декларира доброволно, но не си длъжен. И пак - пита се дали е станало на борса или чрез директна търговия, тъй като често има включени маркет-мейкъри (например Баадер Банк за борсата Gettex). Ако си купил от мейкъра, било директна търговия, съответно облагаем доход. Ако е на борсата - необлагаем. Хем така, хем иначе. Пълно безумие е този закон, писан от некадърни БГ депутати, които нямат идея за какво иде реч, като изобщо не е осъвременен спрямо днешните възможности за търговия. Всичко е на ниво търговия през 90те - отиваш при брокера X, попълваш 1 кило хартии и след 1 седмица си вземаш документ от депозитара.

      Естествено, дали да има хартиени бюлетини или не е по-важно за 240-те малоумника от подобни въпроси.
      Да се включа на полувремето
      Излиза, че при "борси" може да искаш да си честен, но да изгориш.
      А при дългосрочен наем имаш 2 варианта:
      1. НЕ декларираш и си носиш отговорност, ако...
      2. Декларираш и плащаш приход минус признати разходи * 10% и не моАт ти кажат нищо...Все ако покриеш сумата за ДДС трябва да го мислиш.

      ПП Радвам се, че с Радев всичко е наред, и аз си падам бриджьор, но олекнал напоследък

      Коментар


      • https://i.stuff.co.nz/life-style/hom...r-survey-shows

        Години, Години спад в Нова Зеландия ,а след това ,не се очаква ръст..Защо така ?
        България остров на стабилността..

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          Предполагам, че можеш и в Пейпал да прехвърляш? ... или?

          За ЕТФ-ите аз знам така: ако са дивидентни - декларираш, ако са акумулиращи - не.
          Вторите - чак при продажба (и то ако си на печалба).
          Аз докато бях в БГ си декларирах всичко - тогава бях задал писмен въпрос до тях и ми бяха отговорили с недомлъвки, че трябвало. После ми звъняха да питат що съм ги бил декларирал - не били дялове в чуждестранни дружества. Точно тук идва трудната част - не е много ясно дали притежаваш дялове в нещо си или не. Редно е просто да се гласува една точка в закона, която да изясни този въпрос, за да няма питанки.

          Относно продажбата - ако е на европейска борса, не е облагаем доход, който може да се декларира доброволно, но не си длъжен. И пак - пита се дали е станало на борса или чрез директна търговия, тъй като често има включени маркет-мейкъри (например Баадер Банк за борсата Gettex). Ако си купил от мейкъра, било директна търговия, съответно облагаем доход. Ако е на борсата - необлагаем. Хем така, хем иначе. Пълно безумие е този закон, писан от некадърни БГ депутати, които нямат идея за какво иде реч, като изобщо не е осъвременен спрямо днешните възможности за търговия. Всичко е на ниво търговия през 90те - отиваш при брокера X, попълваш 1 кило хартии и след 1 седмица си вземаш документ от депозитара.

          Естествено, дали да има хартиени бюлетини или не е по-важно за 240-те малоумника от подобни въпроси.
          Last edited by ejonny2376; 23.02.2023, 22:18.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
            Една дебитна карта в чуждата банка, където ти е депото и си пазаруваш в софийския Лидъл колкото си искаш. Затова е хубаво човек да е поживял навън, да има тук-там по някоя сметка отворена.

            Мен НАП ме дразнят най-вече с некомпетентните си служители и с неясните критерии за попълване на декларациите. Примерно дали ЕТФ-ите трябва да се декларират или не си остава въпрос на тълкувание и зависи от менопаузата на лелката, която ти гледа документите. Както навсякъде, и тук изоставаме с 20 години от развитите държави. А инспекторите си плащат ДМС-тата от глобите. които налагат - съответно и имат стимул да се заяждат за глупости, вместо да увеличават събираемостта за бюджета, което им е работата.
            Предполагам, че можеш и в Пейпал да прехвърляш? ... или?

            За ЕТФ-ите аз знам така: ако са дивидентни - декларираш, ако са акумулиращи - не.
            Вторите - чак при продажба (и то ако си на печалба).

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

              Една дебитна карта в чуждата банка, където ти е депото и си пазаруваш в софийския Лидъл колкото си искаш. Затова е хубаво човек да е поживял навън, да има тук-там по някоя сметка отворена.

              Мен НАП ме дразнят най-вече с некомпетентните си служители и с неясните критерии за попълване на декларациите. Примерно дали ЕТФ-ите трябва да се декларират или не си остава въпрос на тълкувание и зависи от менопаузата на лелката, която ти гледа документите. Както навсякъде, и тук изоставаме с 20 години от развитите държави. А инспекторите си плащат ДМС-тата от глобите. които налагат - съответно и имат стимул да се заяждат за глупости, вместо да увеличават събираемостта за бюджета, което им е работата.
              Подкрепям.
              ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                Според мен, за инвеститорите с малък капитал няма особено значение дали Интерактив снасят инфо на НАП или не. За малки суми кой ще тръгне да се занимава?
                Виж ако някой с голям инвестиран портфейл не декларира съвсем нищо през годините, дори и без снасяне на инфо от брокера, ще има сериозни проблеми на по-късен етап.
                Примерно инвестирал си 100к евра, след 7-10 години при благоприятно стечение на обстоятелствата инвестицията ти е набъбнала двойно и решиш да я харчиш в бг - как ще оправдаеш произход на средства за получаваните от чужбина преводи?!
                Първо банките ще те подпукат за произход на средствата, ако не им предоставиш смислено обяснение откъде и защо идват, веднага ще светнеш в червено в списъците им, ще те набедят като потенциален перач на пари, и внезапно ще ти пратят нап, конпи, данс да те разкостят...
                Една дебитна карта в чуждата банка, където ти е депото и си пазаруваш в софийския Лидъл колкото си искаш. Затова е хубаво човек да е поживял навън, да има тук-там по някоя сметка отворена.

                Мен НАП ме дразнят най-вече с некомпетентните си служители и с неясните критерии за попълване на декларациите. Примерно дали ЕТФ-ите трябва да се декларират или не си остава въпрос на тълкувание и зависи от менопаузата на лелката, която ти гледа документите. Както навсякъде, и тук изоставаме с 20 години от развитите държави. А инспекторите си плащат ДМС-тата от глобите. които налагат - съответно и имат стимул да се заяждат за глупости, вместо да увеличават събираемостта за бюджета, което им е работата.
                Last edited by ejonny2376; 23.02.2023, 21:47.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                  Интерактив пращат ли инфо до НАП, ако не си регистриран през Карол, а директно?
                  Учудващо е управител на международна корпорация да задава такива въпроси.

                  Недей така, някой ще си помисли че си си измислял

                  Иначе не се притеснявай, никой няма да се занимава с твоите 1000 евро в IB.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

                    Интерактив НЕ Е регистрирано в БГ дружество и НЕ дължи никаква отчетност на НАП!
                    Аз нито поощрявам, нито одобрявам укриването на доходи, но както казах попадал съм на мнения на хора, които казват, че нищо не декларират - нито печалби, нито загуби!? Като почнат да теглят средства от сметката си - тогава вече уж нещо декларират, ама какво точно... нямам идея?!
                    Според мен, за инвеститорите с малък капитал няма особено значение дали Интерактив снасят инфо на НАП или не. За малки суми кой ще тръгне да се занимава?
                    Виж ако някой с голям инвестиран портфейл не декларира съвсем нищо през годините, дори и без снасяне на инфо от брокера, ще има сериозни проблеми на по-късен етап.
                    Примерно инвестирал си 100к евра, след 7-10 години при благоприятно стечение на обстоятелствата инвестицията ти е набъбнала двойно и решиш да я харчиш в бг - как ще оправдаеш произход на средства за получаваните от чужбина преводи?!
                    Първо банките ще те подпукат за произход на средствата, ако не им предоставиш смислено обяснение откъде и защо идват, веднага ще светнеш в червено в списъците им, ще те набедят като потенциален перач на пари, и внезапно ще ти пратят нап, конпи, данс да те разкостят...
                    ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fred23 Разгледай мнение
                      Ще си ги поискат, въпрос на време. В момента всички банки по света почнаха да пращат инфо за притежаваните сметки и наличностите в тях, включително към Нап.
                      Говорим за брокер /платформа/ не банка.

                      Ама да се прехвърлим в една друга тема.... няма нужда да я бутаме тая неакуталната!
                      Last edited by Julius_BG; 23.02.2023, 20:06.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                        Да, това е ясно, че чуждестранни юридически лица на чужда територия не попадат под юрисдикцията на НАП и са извън контрола им.
                        Аз имах пред вид, че контролират всичко що е на територията на бг.
                        Не е баш така, я виж Airbnb и Booking как почнаха да снасят на Нап.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

                          Какви са НАП на Интерактив, че да им дължат отчет ?!? Данъчното на една бананова държава....

                          ИБКР нали си генерират годишните справки - задължение на потребителя е да си ги декларира (и ако има данъци за внасяне - да си ги внесе).

                          Има хора, които нищо не декларират! Те си казват: Това е моя сметка, какво правя вътре си е моя работа... интересно кога и при какви условия НАП могат да им изискат движенията?
                          Ще си ги поискат, въпрос на време. В момента всички банки по света почнаха да пращат инфо за притежаваните сметки и наличностите в тях, включително към Нап.

                          https://www.oecd.org/tax/exchange-of...nformation.htm
                          • The establishment of a new single, common global standard on automatic exchange of financial account information in 2014 aimed at ending bank secrecy once and for all.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                            Не, прозорлив и обективен съм, а освен това, не помниш!
                            Добре, значи живееш в България, имаш бизнес, създаваш работни места, плащаш осигуровки и данъци? Браво на теб. Може би имаш и 2,3 деца, все пак дъвчем демографията всеки божи ден. Ето един достоен гражданин и човек.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от facingthesun Разгледай мнение

                              Ох, че си озлобен.
                              Ти като си компетентен, какво купи, какво отдаде под наем и с какво изобщо допринасяш за икономика/оборот?
                              До калкото помня дори не си в България, защо изобщо се вълнуваш?
                              гастерите са едни от най-загрижените за цените и пазара в българия
                              не знам точно по каква причина
                              препоръка е

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                                Снежко,

                                това е така, но говорим за друго!

                                НАП получава данни, но от регистрирани местни фирми, БГ-работодатели, Кат-Мат, Спиди-миди, Еконт-меконт и прочее....

                                Интерактив НЕ Е регистрирано в БГ дружество и НЕ дължи никаква отчетност на НАП! Ако ти не си теглил нито 1$ от акаунта си в ИБКР - кажи ми как според теб НАП могат да разберат какви движения и какви капитали си натрупал в сметката си, ако сам не си ги декларирал?!?

                                Хайде, кажи ни......

                                п.п.
                                Аз нито поощрявам, нито одобрявам укриването на доходи, но както казах попадал съм на мнения на хора, които казват, че нищо не декларират - нито печалби, нито загуби!? Като почнат да теглят средства от сметката си - тогава вече уж нещо декларират, ама какво точно... нямам идея?!
                                Да, това е ясно, че чуждестранни юридически лица на чужда територия не попадат под юрисдикцията на НАП и са извън контрола им.
                                Аз имах пред вид, че контролират всичко що е на територията на бг.
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X