IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dobi
    Не знам, досега не са обявявали цени на сделки, ти да си спомняш?
    А за Сърболек се биха яко, не си честен просто.
    Според мен е похвално, че пробваха втори път -9-ти по пазарен дял, ще имат продукти, ще станат 8-ми, 7-ми, ще построят завод и т.н.
    Радвам се, че все пак смяташ, че е добре да купуват, но понякога се чудя защо не гледаш по-оптимистично на българския бизнес :-) Всички, които купуват, строят, разширяват дейността си на Балканите или където й да е, изнасят продукция и ноу-хау (каквото има, де), държат се стабилно в БГ и на некви пазари, трябва да бъдат подкрепяни, а не непрестанно да им обясняваме с какви букви да си напишат името и как да си сключват сделките, честно :-)
    Иначе ще трябва да си отворя още една фирма, а и с една не ми е лесно, лека и с уважение към кинтите, преди облагане с данъци и амортизации, че после няма никой :-)
    Ami eto tova e da niamash mashtab vav viziata si. Dokato Actavis gleda goliamata kartina i kupuva #1 v Serbia - Zdravlje, Sopharma si napazaruva #9 tam i #14 v Ukraina (obsht oborot ot dvete c. EUR 6m). Poznai koi shte e konsolidator v sluchaia.
    Az kazah, che sa izpusnali Srbolek. Niama znachenie kak sa se borili, nakraia firmata ne otide pri tiah.
    A Sopharma e publichna kompania i kato takava niama zashto da krie kolko e platila za opredelena pridobivka. Az ako biah akcioner v SFARM shtiah da iskam da ima poveche prozrachnost v tova koi aktiv za kolko e kupen.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate
      Първоначално изпратено от dobi

      Г-н Донев не приличаше на най-дащният човек под слънцето на срещата на Инвестор-а, та не вярвам да му се е отпуснала душата покрай глобалната криза, но знае ли човек :-)
      Както може да се досетиш, не съм добър анализатор като теб, даже се доближавам до патриотичните и нерискови чувства на Императора в инвестирането - купувам си сини чипове и ми е мирна главата (е, не точно сега), но мисля, че винаги е добре когато една компания се развива. Пък като купят Байер, нали - 1 лв. акцията и се наместват изчисленията за EV/EBITDA и ги купуваме дружно на каквито цени изчислиш :-)
      Ami SFARM targuva na nad 14x EBITDA, taka che sarbite moje da sa im kazali che i te iskat 14x EBITDA pri EBITDA ot 1m EUR. A i Donev moje da ne e mnogo dashen, no ne ostanaha mnogo vuzmojnosti za zakupuvane na predpriatia. Te izpusnaha Srblek predi poveche ot godina, taka che triabvashe da kupiat neshto v Serbia na kakvato i da e cena.
      Ti zashto mislish, che ne obiaviavat cenata? Ako beshe 9x-10x EBITDA, shtiaha da go napishat s golemi bukvi.
      Не знам, досега не са обявявали цени на сделки, ти да си спомняш?
      А за Сърболек се биха яко, не си честен просто.
      Според мен е похвално, че пробваха втори път -9-ти по пазарен дял, ще имат продукти, ще станат 8-ми, 7-ми, ще построят завод и т.н.
      Радвам се, че все пак смяташ, че е добре да купуват, но понякога се чудя защо не гледаш по-оптимистично на българския бизнес :-) Всички, които купуват, строят, разширяват дейността си на Балканите или където й да е, изнасят продукция и ноу-хау (каквото има, де), държат се стабилно в БГ и на некви пазари, трябва да бъдат подкрепяни, а не непрестанно да им обясняваме с какви букви да си напишат името и как да си сключват сделките, честно :-)
      Иначе ще трябва да си отворя още една фирма, а и с една не ми е лесно, лека и с уважение към кинтите, преди облагане с данъци и амортизации, че после няма никой :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dobi

        Г-н Донев не приличаше на най-дащният човек под слънцето на срещата на Инвестор-а, та не вярвам да му се е отпуснала душата покрай глобалната криза, но знае ли човек :-)
        Както може да се досетиш, не съм добър анализатор като теб, даже се доближавам до патриотичните и нерискови чувства на Императора в инвестирането - купувам си сини чипове и ми е мирна главата (е, не точно сега), но мисля, че винаги е добре когато една компания се развива. Пък като купят Байер, нали - 1 лв. акцията и се наместват изчисленията за EV/EBITDA и ги купуваме дружно на каквито цени изчислиш :-)
        Ami SFARM targuva na nad 14x EBITDA, taka che sarbite moje da sa im kazali che i te iskat 14x EBITDA pri EBITDA ot 1m EUR. A i Donev moje da ne e mnogo dashen, no ne ostanaha mnogo vuzmojnosti za zakupuvane na predpriatia. Te izpusnaha Srblek predi poveche ot godina, taka che triabvashe da kupiat neshto v Serbia na kakvato i da e cena.
        Ti zashto mislish, che ne obiaviavat cenata? Ako beshe 9x-10x EBITDA, shtiaha da go napishat s golemi bukvi.

        Коментар


        • [quote="EquityPrivate"]

          Zavisi kolko pari ti struva taia raboteshta fabrika. Zashtoto ako za tia sa dali EUR 12m-14m, opredeleno ne si e struvalo. Tia shte pribavi okolo EUR 1m kam EBITDA na SFARM.
          Ako sa dali pod EUR 10m, to pridobivaneto moje da se broi kato dobro, vupreki che firmata e tolkova malka, che efekta vurhu SFARM e minimalen.
          Г-н Донев не приличаше на най-дащният човек под слънцето на срещата на Инвестор-а, та не вярвам да му се е отпуснала душата покрай глобалната криза, но знае ли човек :-)
          Както може да се досетиш, не съм добър анализатор като теб, даже се доближавам до патриотичните и нерискови чувства на Императора в инвестирането - купувам си сини чипове и ми е мирна главата (е, не точно сега), но мисля, че винаги е добре когато една компания се развива. Пък като купят Байер, нали - 1 лв. акцията и се наместват изчисленията за EV/EBITDA и ги купуваме дружно на каквито цени изчислиш :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dobi
            Първоначално изпратено от lzl
            Как разбра, че е добре (за Софарма)?
            Ама, човече, винаги е зле да купуваш работеща и печеливша фирма и да строиш завод. Къде ти? Требе всичкото кеш да се даде за обратно изкупуване на акциите и за заплати на работниците и също така за ромското включване, какво е това, ще се разширяват, ама-ха :-) Че то така prolet хептен ще се зазими, не може такиви неща да се правят...
            Zavisi kolko pari ti struva taia raboteshta fabrika. Zashtoto ako za tia sa dali EUR 12m-14m, opredeleno ne si e struvalo. Tia shte pribavi okolo EUR 1m kam EBITDA na SFARM.
            Ako sa dali pod EUR 10m, to pridobivaneto moje da se broi kato dobro, vupreki che firmata e tolkova malka, che efekta vurhu SFARM e minimalen.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lzl
              Как разбра, че е добре (за Софарма)?
              Ама, човече, винаги е зле да купуваш работеща и печеливша фирма и да строиш завод. Къде ти? Требе всичкото кеш да се даде за обратно изкупуване на акциите и за заплати на работниците и също така за ромското включване, какво е това, ще се разширяват, ама-ха :-) Че то така prolet хептен ще се зазими, не може такиви неща да се правят...

              Коментар


              • Как разбра, че е добре (за Софарма)?

                Коментар


                • Според Огнян Донев става въпрос за "малка, много модерна и изцяло пазарно ориентирана компания, с която имаме сходство в идеологията за правене на бизнес". Цената на сделката не се съобщава. Белградската компания е основана през 1991 г., като отначало се занимава само с продажби на дребно. Производството стартира през 1995 г. и в момента фирмата има 21 продукта. По думите на генералния й мениджър Братислав Иванчич продажбите за 2007 г. са около 315 млн. динара (3.965 млн. евро), а печалбата след облагане с данъци - 721 хил. евро. Компанията работи с всички 2500 аптеки в Сърбия. В производството са заети 52-ма души.
                  Това ми хареса.
                  Не-заслужил инвеститор

                  Коментар


                  • "Софарма" купи завод в Сърбия

                    http://www.capital.bg/show.php?storyid=474048

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от EquityPrivate
                      Първоначално изпратено от fantomas
                      ...
                      Ami dobre, togava go priemi taka - ne moje sofix da padne pod 1,100 ako SFARM e nad 6.00lv!
                      Pechalbata ti realno shte e po-goliama ako si kupish SFARM na 5.00, a ne na 6.00, nali?
                      I za kakvi pridobivania govorim pri SFARM sled kato imat EUR 16m cash?
                      Osven da pridobiat oshte 4 apteki v Beograd ili niakoi ceh za tabletki v Makedonia.
                      Pharmacevtichnata industria v poslednata edna godina se konsolidira - Barr kupi Pliva, Sanitas kupi Jelfa, Zentiva kupi Eczacibasi, a Krka kupi Tad Pharma. Vsichki tezi sdelki sa multimilionni, a v sluchaia na Pliva dori $2.5bn. Tova sega go supostavi s pridobivkata na OAO Vitamini i niakakvi % ot Momina Krepost.
                      В България също се купуваг и бразилски футболисти и успехите ни в Европа ---
                      вече са факт .....

                      Коментар


                      • EquityPrivate, вярно че говорим (по-точно пишем) на различни езици - помолих те да не пишеш на котешки... писна ми да се пуля, неговата кожа... :-(
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fantomas
                          ...
                          Ami dobre, togava go priemi taka - ne moje sofix da padne pod 1,100 ako SFARM e nad 6.00lv!
                          Pechalbata ti realno shte e po-goliama ako si kupish SFARM na 5.00, a ne na 6.00, nali?
                          I za kakvi pridobivania govorim pri SFARM sled kato imat EUR 16m cash?
                          Osven da pridobiat oshte 4 apteki v Beograd ili niakoi ceh za tabletki v Makedonia.
                          Pharmacevtichnata industria v poslednata edna godina se konsolidira - Barr kupi Pliva, Sanitas kupi Jelfa, Zentiva kupi Eczacibasi, a Krka kupi Tad Pharma. Vsichki tezi sdelki sa multimilionni, a v sluchaia na Pliva dori $2.5bn. Tova sega go supostavi s pridobivkata na OAO Vitamini i niakakvi % ot Momina Krepost.

                          Коментар


                          • Това, че " пада" още повече ме настървява да купувам!
                            КОЛЕГА, нива от 5.50-5.70- това са силно нереални нива.
                            ЕДИН действ. добър АНАЛИЗ се състои не само в оценка на "ТАБЛИЧКА С ЦИФРИ"- а все пак и в " творчески прогнози" , свързани с придобиване и
                            по-следвашо експлоатир. на дадени мощност..
                            СПОРЕД моето скромно мнение това е " ИЗКУСТВОТО" да взимаш правилните решения в една напълно реална ситуация.
                            ДА, действ. в математиката "2+2=4", НО образно казано като събереш двама малоумниц и двама ТВОРЦИ не могаг и никога няма да могат
                            да се равнят на 4/четирима/ МИСЛЕЩИ, ПРОГНОЗИРАЩИ ЛЮДЕ !
                            SFARM - е едно действ. перфект. структурирано предприятие- ПРОИЗВОДСТВО+ SFTRD- защото някой трябва да продава с размах,
                            т.е. ЗАВЪРШЕН ЦИКЪЛ.
                            ТОВА ДАЛИ ГО ИМА В " ТАБЛИЧКИТЕ" ??
                            не е препоръка за покупко-продажба

                            Коментар


                            • Прав си, Equity Private, определено никоя държава не й помага за разлика от на КРКА и Гедеон Рихтер. При тях развитието на това производство е национален приоритет, както и развитието на собствено фармацевтично производство в повечето европейски държави. Всичките им министри и посланици ходят под ръка с техните производители не само на лекарства, но на каквито и да е винтчета и болтчета. В България някой от управляващите да си чул да е казал добра дума за български производител, дори не и за Софарма - за някого. Че тях ги е срам добър ден да кажат и да похвалят една фирма, па камо ли да ги хвалят в чужбина и да им лансират производството.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът
                                EquityPrivate, сега те хванах !!! Точно че Софарма стана мажоритар в Медика ТАЗИ година, значи? Тази година донагуши и Момина крепост. А новината за сръпската фабрика е от вчера или от оня ден. Ти тия неща ги говориш от последното сборище, ама от тогава много вода изтече.
                                И наистина инвестирам в бъдещето на компанията, само че твоята таблица не може да го предвиди. В смисъл такъв, че аз инвестиръм в самата политика на Софарма, но с точност не може да се предвиди дали за 18 месеца напред дружеството ще купи още 8 фабрики по светът или само още една.
                                Impe, govorim na razlichni ezici iavno. Gledame vsichkite firmi kam segashnata data (t.e. s kapitalizaciata ot sega) spriamo ochakvanite rezultati v budeshte. Taka e na ravna baza, zashtoto kakto SFARM moje da kupi oshte niakoia firma, taka i KRKA i Gedeon Richter moje da kupiat. A osven tova nali gi sravniavame na baza EV/EBITDA. Nali ako SFARM pridobie oshte niakoia fabrika EV na firmata shte se uvelichi, no sushto shte se uvelichi i EBITDA sled kato se pribavi finansovia resultat ot pridobitata firma! Taka che saotnoshenieto niama da se promeni.
                                A kakto vijdash vsichkite tezi firmi turguvat v edin diapazon 10-12x EBITDA i dvata golemi outliers - Egis (firma s golemi finansovi problemi i malak freefloat) i zvezdata Krka (nai-profitabilnata generichna compania v CEE).
                                A otnosno sreshtata prez Dec, da, oshte togava s H ti kazvahme, che SFARM ne struva kolkoto ia oceniavashe togava pazara. Ti tvurdeshe che bila evtina. Togava mai beshe na 7.80 ili neshto takova. Sega sam znaesh kade e.
                                Znam che si fen na SFARM i niama nishto losho da si kupuvash akcii na drujestvoto, no moia savet bi bil da izchakash da padnat pod 5.50 i dori i poveche predi da kupuvash.
                                Nikoi ne tvurdi, che firmata e losha, no opredeleno ne e tolkova dobra kolkoto Krka, che da struva kolkoto neia.

                                Коментар

                                Working...
                                X