IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от lzl
    Императорът, т.е. нямаш друг аргумент, освен миналото движение на СФАРМ и други акции на БФБ, и то не толкова дългосрочно при това.

    А за работещите фабрики - това, че работят не значи, че създават стойност. Може и създават, може и да не създават. Аз не знам, но ми е интересно, ти на каква база твърдиш едното.
    Ами дай да не работят, да затворят всичко и нищо да не правят. На такива "бизнесмени" и тяхното източване се нагледахме...

    Импе, защо да си прави харакири човекът, кой ще те снабдява самурайски с Аналгин и с още 299 хапчета? :-) Медика едва започва да ги прави

    Коментар


    • Първоначално изпратено от lzl
      Императорът, т.е. нямаш друг аргумент, освен миналото движение на СФАРМ и други акции на БФБ, и то не толкова дългосрочно при това.

      А за работещите фабрики - това, че работят не значи, че създават стойност. Може и създават, може и да не създават. Аз не знам, но ми е интересно, ти на каква база твърдиш едното.
      Ако не създават, ще създават, като част от Софарма - Донев знае какво прави. А да твърдиш, че Крепостта на мадамите и особено Медика са смотани, е твърде далеч от истината. Медика е много силно дружество и завладяването му бе най-големият удар на Софарма.

      Но наистина - добре ще е от ръководството на компанията да дадат повече данни за новонапазаруваните фабрики в чужбина, за да спрем туканка да гадаем.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Хе-хе - г-н Донев сигур забавлява като вижда как браня со зъби и нокти компанията му... ще взема да го помоля да ме снабдява безплатно со Аналгин... :-)

        Все пак (за да не мислите, че съм вкарал всичко на тая позиция), Софарма все още ми е второстепенна акция, тежестта на Медика в портфейлът ми е в пъти по-голяма.... но №1 все още са ми Хидравликите...
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Императорът, т.е. нямаш друг аргумент, освен миналото движение на СФАРМ и други акции на БФБ, и то не толкова дългосрочно при това.

          А за работещите фабрики - това, че работят не значи, че създават стойност. Може и създават, може и да не създават. Аз не знам, но ми е интересно, ти на каква база твърдиш едното.

          Коментар


          • Според мен, най-малкото, което трябва да се направи, като се постват такива таблици, е числата вътре да са сравними. Не може да говориш за 13% маржин на Софарма. Специално за такива сметки хората листваха дистрибуротския бизнес, който в момента се оценява на 100 мил. долара и следва да се извади от капитализацията и EV-то, за да е сравнението коректно. Съответно да се извади и от EBITDA, но там приноса му засега е много малък. Не коментрирам колко би трябвало да струва реално 25% от фарма дистрибуцията в България, защото наистина първо е добре да видим печалба там. Но на неконсолидирана база, където е фармацевтичното производство, СФАРМ няма да е толкова надценена. Прогнозите за растеж на EBITDA също са малко консервативни според мен, но ако и за другите е така, ок.
            Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lzl
              Императорът, а замислял ли си се, че новите придобивки освен на EBIT/DA се отразяват и някъде другаде? И защо си сигурен, че новите придобивки ще създадат стойност за акционерите на Софарма?

              Въобще, какви аргументи имаш, че Сфарм е подценена, освен, че преди се е търгувала на безумни очаквания, а сега на... да речем трудно изпълними?
              Подценена, защото по време на големият скок от миналата година Софарма почти не мръдна, а сега пада, въпреки че добрите новини покрай нея излизат ежемесечно и това, което преди бе една фабрика в София, се превърна в могъщ фармацефтичен конгломерат. Преди 2 години сам казвах, че Софарма е балон, но... За да сте прави вий, трябва да е била по-голям балон от Химко на 2 кинта... ;-)
              За стойността на новите придобивки - какво искаш да кажеш - че Медика и Момина крепост са някакви избушляци, които не струват "лев и петдесет" като кака Мара от Подуенската гара? А и фабриките в чужбина - това са действащи предприятия...
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Императорът, а замислял ли си се, че новите придобивки освен на EBIT/DA се отразяват и някъде другаде? И защо си сигурен, че новите придобивки ще създадат стойност за акционерите на Софарма?

                Въобще, какви аргументи имаш, че Сфарм е подценена, освен, че преди се е търгувала на безумни очаквания, а сега на... да речем трудно изпълними?

                Коментар


                • EquityPrivate, сега те хванах !!! Точно че Софарма стана мажоритар в Медика ТАЗИ година, значи? Тази година донагуши и Момина крепост. А новината за сръпската фабрика е от вчера или от оня ден. Ти тия неща ги говориш от последното сборище, ама от тогава много вода изтече.
                  И наистина инвестирам в бъдещето на компанията, само че твоята таблица не може да го предвиди. В смисъл такъв, че аз инвестиръм в самата политика на Софарма, но с точност не може да се предвиди дали за 18 месеца напред дружеството ще купи още 8 фабрики по светът или само още една.

                  Пролет - ще имат, като станат част от Софарма АД.

                  wannarock - точно че пазар алогичен - Софарма го доказва - след всяка добра новина цената пада.
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • EquityPrivate, предполагам че нямаш нужда от мойте адмирации относно префесионализма ти. това, че някои не могат да разберат и не искат да приемат анализа ти е нормално. Ненормалното е, че пазара е алогичен. Например анализа ти относно КАО, според който цената трябва да е нагоре, но всичко тръгна надолу. Според анализа ти за софарма цената трябва да е още надолу, но ако пазара обърне тренда, аз лично няма да се учудя, ако цената следва логиката на Импа. Сигурен съм, че ме разбираш.

                    Импе, гледал съм го филма много пъти тук всички се надяваме един ден да станем Брустъровци (да умре някой богат роднина, който не познаваме и да стане поне милионери за един ден)
                    Не е съвет за покупко-продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от EquityPrivate
                      Първоначално изпратено от Императорът

                      EquityPrivate - каква е тая чекиджийска таблица? И как така някой (и на каква база смята Р/Е на Софарма (а и на другите) за 2009-та, като още сме началото на 2008-а? А ако Софарма тая година купи още една-две силни фабрики из Източна Европа и нагуши и техните печалби? А влизат ли в тия сметки новонапазаруваните фабрики? Това за мене са сметки, ама без кръчмар.
                      Tablicata e takava kakvato e. Tova e na "as is" baza, t.e. SFARM s fabrikite, koito ima sega. Sushtoto se otnasia i za drugite drujestva. Ako SFARM ili niakoi ot drugite firmi zakupiat novi fabriki, to togava shte se update-va.
                      I predlagam da se fokusirash po-skoro vurhu EBITDA. Ne znam dali razbirash ot schetovodstvo, no "net income" - glavnata sustavna chast ot P/E moje da se manipulira kakto si iskash. Na EBITDA nivo po ne mojesh da lujesh, zashtoto e predi amortizacia i plashtania na lihvi (t.e. kapitalovata struktura ne igrae rolia).
                      Da, fabrikite pridobiti prez 2007 sa vutre. Predpolojih che niama da ti haresa, no cifrite sa si cifri. Fakt e che Zentiva (godini pred Sopharma) i sobstvenik na ogromni fabriki v Turcia struva 9.9x EBITDA (45% po-evtino ot SFARM). To da beshe samo tia de, te vsichkite sa po-evtini ot SFARM.
                      Za sujalenie spravedlivata cena na SFARM e dalech pod segashnite 6.17. Prosto s pazari kato Bulgaria i ex-USSR triabva da turguvash v dolnia krai na tablicata (10x EBITDA 2008), a ne s ogromna premia na 14.4x.

                      P.S. I nali biahme predi govorili che akcii se kupuvat na baza budeshti ochakvania. Zashto si tolkova iznenadan, che v tablicata e vkluchena 2009. Ti nali ne kupuvash akcii na baza minali periodi (2007, bel red)?
                      какви фабрики ,които никой не ги е чувал ,купува Софарма-та те нямат и един продукт в EU??

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът

                        EquityPrivate - каква е тая чекиджийска таблица? И как така някой (и на каква база смята Р/Е на Софарма (а и на другите) за 2009-та, като още сме началото на 2008-а? А ако Софарма тая година купи още една-две силни фабрики из Източна Европа и нагуши и техните печалби? А влизат ли в тия сметки новонапазаруваните фабрики? Това за мене са сметки, ама без кръчмар.
                        Tablicata e takava kakvato e. Tova e na "as is" baza, t.e. SFARM s fabrikite, koito ima sega. Sushtoto se otnasia i za drugite drujestva. Ako SFARM ili niakoi ot drugite firmi zakupiat novi fabriki, to togava shte se update-va.
                        I predlagam da se fokusirash po-skoro vurhu EBITDA. Ne znam dali razbirash ot schetovodstvo, no "net income" - glavnata sustavna chast ot P/E moje da se manipulira kakto si iskash. Na EBITDA nivo po ne mojesh da lujesh, zashtoto e predi amortizacia i plashtania na lihvi (t.e. kapitalovata struktura ne igrae rolia).
                        Da, fabrikite pridobiti prez 2007 sa vutre. Predpolojih che niama da ti haresa, no cifrite sa si cifri. Fakt e che Zentiva (godini pred Sopharma) i sobstvenik na ogromni fabriki v Turcia struva 9.9x EBITDA (45% po-evtino ot SFARM). To da beshe samo tia de, te vsichkite sa po-evtini ot SFARM.
                        Za sujalenie spravedlivata cena na SFARM e dalech pod segashnite 6.17. Prosto s pazari kato Bulgaria i ex-USSR triabva da turguvash v dolnia krai na tablicata (10x EBITDA 2008), a ne s ogromna premia na 14.4x.

                        P.S. I nali biahme predi govorili che akcii se kupuvat na baza budeshti ochakvania. Zashto si tolkova iznenadan, che v tablicata e vkluchena 2009. Ti nali ne kupuvash akcii na baza minali periodi (2007, bel red)?

                        Коментар


                        • wannarock - не си ли гледал филмът за Монти Брустър, дето трябваше да загуби 30 000 000 кинта за месец, за да спечели 300 000 000 кинта? Брустърова търговия значи умишлено да се мъчиш да губиш.

                          dobi - сигур Донев трябва да си направи публично харакири, и да умре с викът "Фармацията е измама, лекувайте се при баячки !!!"

                          EquityPrivate - каква е тая чекиджийска таблица? И как така някой (и на каква база смята Р/Е на Софарма (а и на другите) за 2009-та, като още сме началото на 2008-а? А ако Софарма тая година купи още една-две силни фабрики из Източна Европа и нагуши и техните печалби? А влизат ли в тия сметки новонапазаруваните фабрики? Това за мене са сметки, ама без кръчмар.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от lzl
                            ... и къде работят едните, къде другите...
                            Krka - na pazarite v centralna i zapadna Evropa (63%) s visoki margini, Sopharma glavno v Russia, Ukraina i Kazakhstan, koito sa loyalni samo ako cenata e niska. Vuobshte 92% ot iznosa im e za exUSSR

                            Коментар


                            • ... и къде работят едните, къде другите...

                              Коментар




                              • Ще оставя без коментар дали СФАРМ е скъпа или не.
                                Факт е че при цена 6.07лв тя струва повече от колкото перлата на генеричната фармация в ЦИЕ - Krka. Krka е с профитабилност далеч над тази на Софарма (25% маржин за словенците през 2007, спрямо 13.8% за Софарма). За P/E дори няма какво да говорим. Софарма по скъпотия бие всичките.
                                Ще оставя на всеки сам да си предцени дали СФАРМ е най-добрата фирма в тази група и дали заслужава да е най-скъпата в peer group-ата си.
                                Предполагам и всеки може да си изчисли колко реално трябва да струва акцията, за да е диапазона 10х-11х EBITDA 2008.
                                Успех на всички по позицията

                                Коментар

                                Working...
                                X