IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Да обясня каква е ситуацията със всички роботи-косачки. В общия случай всички производители лимитират максималното количество квадратни метри, които можеш да включиш при създаването на карта за косене. Не че робота не може да коси и повече декари, но как иначе ще те накарат да купиш втори робот?

    На праактика един робот за 1500 кв.м. почти не се различава от такъв за 3000, 5000 или 10 000 кв.м. Е сложили са малко по-голям акумулаторм но всичко друго си е същото. А цената - цената нараства убийствено с нарастването на квадратните метри, които е разрешено да косиш с робота.

    И тука идва нещо като договорка между всички производители - на практика цените им не са абсолютни, зависещи от количеството електронка и механика, а са привързани към броя квадратни метри, което всъщност си е само едно софтуерно ограничение. Например робот за 10 000 кв.м. струва 3-4 пъти повече ит робот за 1500 кв.м,, а разликата е само в малко по-големия акумулатор,

    И сега за нивото на цените - кучата марка роботи се движат някъде около 1000-1200 лв. на декар, а по-маррковите достигат до 2000 лв. на декар, че и малко повече.

    Ако обаче някой производител иска да направи робота си да изсглежда евтин, просто вдига софтуерния лимит на броя декари, и изведнъж неговата цена на декар става много ниска и привлекателна. Такув е случаят с третия робот, който го купих. Много скъп (22 000 лв.), но лимита му е на 25 декара, което автоматично го прави с цена 900 лв. на декар, а това е най-ниската цена в света. Да не говорим, че в тази цена влиза и снегорин и духалка за листа и още една камара други функционалности, които ги няма по другите роботи-косачки.

    Да ви кажа набързо и за еволюцията на роботите:
    . Дъллго време ги правиха само с две голями колела и още две мънички, но свободно въртявщщи се. Това предполагам заради икономия.
    - От преди 2-3 години започнаха да ги правят роботите 4х4 (AWD) с 4 големи колела, задвижващи се и 4-те. Това направи революция най-вече в проходимостта на роботите. Вече можеха да се катерят по баир 30 градуса.
    - Последната година (2025 г.) навлезе ще по-нова мода - верижни роботи. Това задвиждане е още по добро и позволява изкачването на още по-стръмни баири (до 45 градуса), както и движение по време на сняг и лед.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнение

      Ти ще кажеш, но казват че за 3-4 декара батерията свършвала и трябвало да се зарежда поне 6 часа. Както и да е, стана ми интересно и се зачетох в коментарите
      Като дойде, ще го видя и ще го тествам, и тогава ще разберем. Вече попълних заявката за покупка и очаквам утре сутринта да ми се обадят да кажат банкова сметка за плащане. А вдруги ден ще е у дома. В магазина имаше само един робот и аз го взех. Избързах, защото знам ли с тези американски мита какво ще се случи след 3 дена. Така че го грабнах без да се замисля.

      ПП: Още един робот е кандидат за много добър, но в момента все още е в разработка и не се знае ще го пуснат ли за продажба до края на годината Когато го пуснат, ще го взема и него за проба. Той ще е евтин, защото е китайски. Отново е верижна машина - явно сега това е на мода и до няколко години всички производители ще си направят косачките верижни.

      https://www.kickstarter.com/projects...rrain-and-size
      Last edited by Mateev; Вчера, 20:32.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Скъп е пълния комплект със снегорин и всичко останало. Ако купиш само комплекта за косене, цената е съизмерима с конкутренцията. Дори е много по-евтина, защото това е единственият робот в целия свят, който може да коси до 25 декара. При конкуренцията роботите са за 3-5 декара, най-много за 10, и ако искам 25, трябва да купя 3-4 робота, а това вече са много-много пари ...
        Ти ще кажеш, но казват че за 3-4 декара батерията свършвала и трябвало да се зарежда поне 6 часа. Както и да е, стана ми интересно и се зачетох в коментарите

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнение

          Май нещо го плюят в коментарите че отнемало много време за зарядка и бил много скъп
          Скъп е пълния комплект със снегорин и всичко останало. Ако купиш само комплекта за косене, цената е съизмерима с конкутренцията. Дори е много по-евтина, защото това е единственият робот в целия свят, който може да коси до 25 декара. При конкуренцията роботите са за 3-5 декара, най-много за 10, и ако искам 25, трябва да купя 3-4 робота, а това вече са много-много пари ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
            Малко встрани от темата, но все пак вече в нея писахме за роботи-косачки,
            Май нещо го плюят в коментарите че отнемало много време за зарядка и бил много скъп

            Коментар


            • Малко встрани от темата, но все пак вече в нея писахме за роботи-косачки, една от ролите на които е автоматично да поддържат тревата ниска, за да не засенчва панелите на соларните централи. При мене не съм косил около централата през годините, защото предния ръб на панелите е на 80 сантиметра над земята, но въпреки това от време на време се изхитрява някой висок плевел или някое дръвче да се промъкне между два панела и да започне да предизвиква засенчване. Така че не може съвсем да ги изоставим на произвола на съдбата. Редно е от време на време да хвърляме по едно око.

              Та след като Барби се похвали, че си е купил нова косачка-робот, и е косил пред панелите си, при мене също реших веднъж завинаги да си реша проблема с косенето на целия имот. И да купя достатъчно количество роботи, щото да го покрия целия като площ. Един вече имах, втория си го купих същия като на Барби, защото се оказа по-добър, И сега във връзка с митническата криза по света реших спешно да купя още няколко робота, докато все още не са им се повишили цените. И първоначално мислех още 3-4 като на Барби, но за всеки случай реших още веднъж да направя проучване в целия свят да не би случайно да се е появил някой още по-добър робот от този на Барби. ИИ ми помогна.

              И няма да повярвате, но открих такъв робот. За него вече смело мога да твърдя, че е най-добрия робот в целия свят.

              Ето го: https://www.yarbo.com/products/yarbo-4-in-1-yard-robot

              Робота представлява верижна машина, към която може да се прикача различен инвентар, а именно:
              1. Косачка за трева
              2. Снегорина
              3. Духалка на листа
              4. Гребло за ринене
              5. Теглич, чрез който може да тегли ремарке с тегло до 1.5 тона

              В разработка са още модули прикачен инвентар, като например:
              6. Редосеялка за засяване на трева или за разпръсване на тор на гранули
              7. Модул за торене с тече тор
              8. Модул за странично отрязване на тревата по краищата на зоната с точност до милиметър

              Робота има функционалност да си приказваш се него и да му даваш команди или по-интересното е, че може да разпознава движещ се човек и да го следи (да върви след него). Например закачаш на робота едно ремарке и отиваш в гората да насечеш и натовариш дърва. Робота те следва като вярно куче и в двете посоки.

              Още една готина функционалност - робота нощем може да патрулира из двора и да изпълнява функцията на пазач, който задейства аларма ако вградения му ИИ разпознае чужд човек в двора.

              Също така робота има дистанционно, с което ръчно можеш да го упраляваш насам-натам. Например да окосиш нещо извън зоната или през зимата като завали сняг да го заведеш и да му покажеш кои участъци трябва да ги изрине. Можеш дори да закачиш някаква количка със седалки, да седнеш на тях, и робота да го използваш като кон, който дърпа количката. Има рекламни клипове, в които робота дърпа лека кола или ремарке с голяма лодка на него.

              Определено тази огромна функционалност ме впечатли, така че веднага си го купих този робот (вече ми е трети подред). Пиша го това в темата ако някой друг се заинтервсува. Робота е повече от супер. Вижте сами:


              Има го за покупка и в България:
              https://dedal-robot.com/product/robo...halka-za-lista
              Last edited by Mateev; Вчера, 17:07.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                демек 2х500вх1300 слънчево греене =1300квч макс годишно=100квч месечно=20-25лв. А не ти смятам НИКАКВИ ЗАГУБИ а те са поне 15%. Поне 5 пъти по малко отколкото е нужно за едно домакинство. Айде лятото ще е 30% а зимата 5% от сметката. Ще му баеш, кабели, защити, инвертор.....
                Аз не се занимавам и никога не бих се занимавал с решения които не ми решават никакви проблеми. Някви 10% намаление на сметката не е решение, поне 50% трябва да е.
                Споделям моя скромен едногодишен експеримент на проби и грешки
                Отопление - само ток
                Рaзбира се, Произведената към Консумираната енергия зависи от месеца - от 4,77% до 187%
                Средногодишно: 45.26%
                Хитростта е да оползотвориш свръхпроизведената енергия (с виртуални или реални батерии).
                .
                Mois Puissance kWp Prod. solaire kWh Conso totale kWh Produced / Consommed
                déc-23 3,280 24,2 1 643,2 1,47%
                3,280 24,2 1 643,2 1,47%
                janv-24 3,280 67,7 1 419,7 4,77%
                févr-24 3,280 73,8 931,8 7,92%
                mars-24 3,280 199,0 869,2 22,89%
                avr-24 3,280 271,9 551,1 49,34%
                mai-24 3,280 309,2 450,0 68,71%
                juin-24 3,280 582,4 362,0 160,88%
                juil-24 6,400 775,5 414,5 187,09%
                août-24 6,400 719,0 455,4 157,88%
                sept-24 6,400 482,1 402,0 119,93%
                oct-24 6,400 297,8 497,0 59,92%
                nov-24 6,400 116,1 965,6 12,02%
                déc-24 6,400 83,7 1 470,4 5,69%
                6,400 3 978,2 8 788,7 45,26%
                janv-25 6,400 111,0 1 429,7 7,76%
                févr-25 6,400 245,0 1 114,7 21,98%
                mars-25 6,400 682,6 690,2 98,90%

                Коментар


                • bota156, понеже масово хората нямат твоите потребности от електричество. Лятото два панела по 430 вата при ясно време, а то предимно е такова си захранват 100 процента един климатик, толкова им трябва. Дори есен и пролет при слънчево време ще ти захранват един климатик за отопление над 50% от тока за климатика, ще го правят те. Такива панели ако ги поставиш стационарно не могат да ти произведат ток за климатик и ако имаш място няма проблем да монтираш повече панели. Тези тракери обаче са надградена аматьорска конструкция, има готови, евтини и стандартни технически изделия - възли, които могат да се използват. Локално произведен тракер ще надживее панелите, защото няма да се пести метал - тегло. Има неща, които за да ползваме трябва да си ги произвеждаме.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    bota156, бих си направил, не бих си купил. Тези профили са П - образни, нямат достатъчна якост на огъване, трябва да са затворени тръби и от ламарина сгънати , но зашити - заварени и ще се много по здрави. Тракера се слага за да ти даде много по рано още като изгрее слънцето ток. Цялата тази конструкция не ми харесва, бих го направил с един шарнир и с мотор - редуктори с метални колела редуктора и възможност да приплъзва, ако го натисне голяма сила на вятъра той панела сам ще се поизправи - вятъра ще го измести, намести така че панела да създава най малко въздушно съпротивление на вятъра. Тракер за повече от два панела не мисля че има смисъл да се прави и поставя. Иначе започва да дава ток още като се появи светлина някакви ватове за осветлението, за разни неща които сутрин ползват хората и вечер много по до късно. Това да е на един единствен стълб улеснява почистването на градината, не пречи много като другите конструкции, които са на земята. На мен ми направи впечатление, че в Китай в дворчетата на хубави къщички по един тракер с два панела или един панел масово, всяка къщичка задължителен елемент, в клипчета в нета съм го виждал.
                    демек 2х500вх1300 слънчево греене =1300квч макс годишно=100квч месечно=20-25лв. А не ти смятам НИКАКВИ ЗАГУБИ а те са поне 15%. Поне 5 пъти по малко отколкото е нужно за едно домакинство. Айде лятото ще е 30% а зимата 5% от сметката. Ще му баеш, кабели, защити, инвертор.....
                    Аз не се занимавам и никога не бих се занимавал с решения които не ми решават никакви проблеми. Някви 10% намаление на сметката не е решение, поне 50% трябва да е.
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Имам чувството, че комуникирам с грамофон, затова ще те оставя да си комуникираш сам с бръмбарите в главата си.

                      Коментар


                      • Няма да се изненадам, ако сега "експерта" плясне едно категорично:
                        - всичкото това са глупости от невежи за невежи
                        -----------------
                        Защо 2025 г. е повратна точка за бъдещето на слънчевата енергия

                        Технологията за слънчева енергия не се е променила много от десетилетия. Нивото на ефективност все още се движи около 20-25%. През 2025 г. тези ограничения ще бъдат преодолени, тъй като новаторски иновации ще променят картата на бъдещето на слънчевата енергия.

                        В момента соларната индустрия отбелязва забележителен напредък в клетъчните технологии, решенията за съхранение и производствените процеси. Тези постижения ще превърнат бъдещите соларни панели във високоефективни генератори на енергия, които могат да удвоят сегашните показатели за ефективност.

                        В този материал се разглеждат основните технологични пробиви през 2025 г. - от многосъединителните соларни клетки до системите за управление, задвижвани от изкуствен интелект. Ще видите как тези иновации ще направят революция в производството на слънчева енергия и ще променят световните енергийни системи.

                        Пробивни технологии за соларни клетки през 2025 г.
                        Технологията на соларните клетки бележи невероятен напредък, а пробивът в областта на многосъставните соларни клетки е водещ към 2025 г. Пазарът на многосъставните соларни клетки ще достигне 2,78 млрд. паунда до 2025 г., което бележи ключов етап в развитието на соларната технология.

                        Иновации в областта на соларните клетки с множество съединения
                        Соларните клетки с множество съединения променят начина на преобразуване на енергията, като използват множество полупроводникови слоеве, които улавят различни дължини на светлинните вълни. Лабораторните тестове показват, че тези клетки могат да постигнат ефективност над 40 %. Тези клетки предлагат няколко основни предимства:
                        • По-добра абсорбция на слънчева светлина в няколко диапазона с различна дължина на вълната
                        • По-добри резултати при концентрирани фотоволтаични системи
                        • По-голяма издръжливост за космически приложения
                        Разработки на тандем перовскит-силиций
                        Тандемните клетки от перовскит и силиций представляват огромна стъпка напред в соларната технология. При неотдавнашни тестове е постигната сертифицирана ефективност от 31,6 % при промишлени клетки, което е много по-добре от обикновените панели. Учени от Оксфордския университет създадоха свръхтънък материал с дебелина само един микрон - 150 пъти по-тънък от силициева пластина. Този материал съответства на ефективността на традиционните панели от 27 % и работи върху ежедневни повърхности.

                        Техники за подобряване на квантовите точки
                        Технологията на квантовите точки се откроява като обещаваща нова граница в областта на соларните пробиви. Тези усъвършенствани материали теоретично биха могли да превърнат до 40 % от слънчевата светлина в енергия, въпреки че настоящите резултати в реалния живот достигат 18,1 %. новите постижения в чувствителните към квантови точки слънчеви клетки (QDSSC) се справят по-добре с предишните проблеми чрез по-добри методи за синтез и подобрени адхезионни свойства.

                        Тези технологии вече показват резултати в реалния живот. Големите производители влагат средства в производствени мощности, а Oxford PV изгради първата в света линия за серийно производство на тандемни клетки от перовскит и силиций. Разширяването на производството и непрекъснатото подобряване на ефективността правят 2025 г. решаваща за бъдещето на слънчевата енергия.

                        Революционни подобрения на ефективността
                        Революционните изследвания в областта на ефективността на соларните клетки преосмислят границите на фотоволтаичната технология. Учени от Universidad Complutense de Madrid създадоха революционна соларна клетка, която използва галиев фосфид и титан. Това нововъведение може да постигне безпрецедентна ефективност от 60 % при преобразуването на енергията.

                        Преодоляване на бариерата от 45% ефективност
                        Соларната индустрия е достигнала забележителни етапи. Устройствата с три съединения с III-V полупроводници вече постигат ефективност над 45 % при концентрирана слънчева светлина. Тези постижения се дължат на новаторски подходи към проектирането на соларни клетки, които включват:
                        • усъвършенствани комбинации от полупроводници
                        • Подобрено използване на лентата на материала
                        • усъвършенствани техники за поглъщане на светлината
                        • усъвършенствани механизми за събиране на светлина
                        Учените са разработили усъвършенствани системи за събиране на светлина, които отразяват фотосинтезата и повишават ефективността на улавяне на енергия. Ултрабързата система за пренос на фотони (URPB) показва ефективност на преобразуване от 38 %. Тази ефективност далеч надхвърля традиционните органични багрила, които обикновено достигат само 1-3% ефективност.

                        Решения за оптимизиране на температурата
                        Управлението на температурата играе жизненоважна роля за поддържане на максимална ефективност на соларните клетки. Изследванията показват, че ефективността на клетките намалява с 0,4 % до 0,5 % на градус по Целзий над оптималната температура. Учените са разработили иновативни решения за справяне с това предизвикателство.

                        Новите галиево-фосфидни клетки показват обещаващи резултати с усъвършенствани системи за контрол на температурата, които поддържат стабилност при по-високи температури. Тези клетки се отличават с изключително компактна конфигурация с активен слой с дебелина само 50 нанометра. Този дизайн позволява по-добро разсейване на топлината, като същевременно се поддържа оптимална производителност.

                        Пробивите в материалознанието доведоха до създаването на клетки, които работят ефективно при температури до 70°C, без да се влошават. Това бележи голяма стъпка напред в температурната устойчивост. Тези подобрения оформят бъдещето на слънчевата енергия, като позволяват постоянна работа при различни условия на околната среда.

                        Интелигентна интеграция и решения за съхранение
                        Интеграцията на интелигентни технологии със соларни системи представлява най-важният напредък в управлението на възобновяемата енергия. Системите, задвижвани от изкуствен интелект, променят начина, по който наблюдаваме, съхраняваме и разпределяме слънчевата енергия в енергийните мрежи.

                        Системи за управление на слънчевата енергия, задвижвани от AI
                        Интелигентните инвертори и измервателни системи подобряват балансирането на мрежата и отговора на търсенето чрез интегриране на AI и IoT. Тези системи анализират сложни масиви от данни, които включват метеорологични условия и историческо използване на енергия, за да прогнозират наличността на слънчева енергия с невероятна точност. задвижваните от ИИ прогнозни алгоритми помагат за оптимизиране на използването на енергия въз основа на метеорологичните условия, просто нуждата и моделите на потребление.

                        Технологии за батерии от следващо поколение
                        Технологиите за съхранение на батерии се развиват по-бързо от всякога, с няколко вълнуващи разработки:
                        • Твърдотелни батерии, предлагащи подобрена безопасност и по-висока енергийна плътност
                        • Усъвършенствани литиево-желязо-фосфатни клетки, осигуряващи по-добра термична стабилност
                        • Поточни батерии, осигуряващи възможности за съхранение с удължен срок на годност
                        Тези постижения направиха по-привлекателни инсталациите за слънчева енергия плюс съхранение. Системите вече могат да съхраняват допълнителна енергия, която да се използва в пиковите часове или през нощта.

                        Пробиви в областта на мрежовата интеграция
                        Интелигентните мрежови технологии промениха начина, по който слънчевата енергия работи със съществуващата енергийна инфраструктура. Хибридните системи с изкуствен интелект могат автоматично да регулират циклите на зареждане и разреждане, за да увеличат максимално икономиите и ефективността. Тези системи научават типичните модели на потребление на домакинствата и оптимизират разпределението на енергията. това намалява претоварването на мрежата и спомага за по-доброто използване на слънчевите ресурси.

                        Новите разработки в областта на технологиите за съхранение на батерии изглеждат обещаващи. Твърдотелните батерии вече могат да се презареждат до седем пъти повече по време на живота си в сравнение с традиционните варианти. Освен това желязо-въздушните батерии осигуряват до 100 часа съхранение само на една десета от цената на конвенционалните литиево-йонни решения.

                        Напредък в производството и продукцията
                        Автоматизацията и интелигентните технологии трансформират производствените възможности в соларната индустрия. Производствената ефективност на пазара на слънчева енергия се е подобрила значително. Разходите намаляват с приблизително 20 % всеки път, когато глобалният капацитет се удвои.

                        Автоматизирани производствени техники
                        Днешните заводи за производство на соларни продукти използват усъвършенствани роботи с чувствителни на натиск захвати и системи за изкуствено зрение за работа с деликатни силициеви пластини. Тези автоматизирани системи повишават прецизността на производството и намаляват загубите на материали. Последните постижения включват:
                        • Роботи с шест-осово съчленяване за прецизна работа
                        • усъвършенствани системи за зрение за проверка на компоненти
                        • Интегрирано с изкуствен интелект производствено оборудване за контрол на качеството
                        • Високопрецизни роботи за сглобяване на соларни клетки
                        Иновации в областта на контрола на качеството
                        Интегрирането на усъвършенствани системи за изпитване доведе до революция в осигуряването на качеството. Съвременните производители използват над 1000 точки за проверка в процесите си за контрол на качеството. системите за автоматизирана оптична проверка (AOI), задвижвани от изкуствен интелект, вече могат да откриват микроскопични дефекти, които човешките инспектори не могат да видят.

                        Пробиви в намаляването на разходите
                        Моделирането на разходите...

                        Базирани в облака инструменти като Модел за ...

                        Заключение
                        ...

                        Коментар


                        • Ето защо чаках до 2024 г., за да си инсталирам (сам) първите панели
                          ---------------------------
                          Comparison of Solar Panel Warranties: 2012 vs. 2025


                          1. Warranty Periods in 2012
                          • Product Warranty:
                            • Standard product warranties in 2012 typically lasted 10–12 years. These covered defects stemming from manufacturing errors or poor material quality4.
                          • Performance Warranty:
                            • Panels were guaranteed to retain 80–84% of their original capacity after 25 years, with annual degradation rates of around 0.7%4.
                          2. Warranty Periods in 2025
                          • Product Warranty:
                            • Premium solar panels now offer extended warranties lasting 20–25 years, and some manufacturers even provide up to 40 years for high-end models34. This reflects advancements in panel durability and reliability.
                          • Performance Warranty:
                            • Panels are guaranteed to retain higher power output, with many offering guarantees of 88–92% efficiency after 25 years, thanks to lower degradation rates (typically 0.3–0.5% annually)14.
                          Key Differences
                          Product Warranty 10–12 years 20–25 years (some up to 40 years)
                          Performance Warranty Retain 80–84% after 25 years Retain 88–92% after 25 years
                          Annual Degradation Rate ~0.7% ~0.3–0.5%
                          Reasons for Improvement
                          1. Technological Advancements:
                            • Improved materials, such as bifacial and dual-glass modules, have enhanced durability and reduced degradation rates4.
                          2. Market Competition:
                            • Manufacturers are offering longer warranties to attract customers and signal higher product quality13.
                          3. Consumer Demand:
                            • As solar adoption grows, customers expect better protections for long-term investments.
                          Conclusion

                          Solar panel warranties in 2025 are significantly better than those offered in 2012, with longer coverage periods and higher efficiency guarantees. This reflects the evolution of solar technology and increased focus on reliability and customer satisfaction.

                          Citations:
                          [1] https://www.solarreviews.com/blog/gu...nel-warranties
                          [2] https://www.greenlancer.com/post/solar-panel-warranty
                          [3] https://www.ecowatch.com/solar/solar-panel-warranty
                          [4] https://www.cleanenergyreviews.info/...panel-warranty
                          [5] https://www.energysage.com/solar/sol...el-warranties/
                          [6] https://www.renewableenergyhub.co.uk...r-solar-panels
                          [7] https://www.shieldenchannel.com/blog...panel-warranty
                          [8] https://www.buysolar.my/resources/ar...panel-warranty
                          [9] https://www.loomsolar.com/products/l...no-crystalline
                          [10] https://www.enfsolar.com/pv/panel-da...rystalline/557
                          [11] https://www.technosun.com/descargas/...D-ficha-EN.pdf
                          [12] https://cleantechies.com/how-long-is...anel-warranty/
                          [13] https://www.technosun.com/descargas/...arantia-EN.pdf
                          [14] https://prefuelenergy.com/product/so...olt-mono-perc/
                          [15] https://www.reddit.com/r/solar/comme...years_in_your/
                          [16] https://www.ema.gov.sg/resources/faq...olar-pv-system
                          [17] https://das-energy.com/storage/Daten...le_2021_09.pdf
                          [18] https://www.nrel.gov/docs/fy12osti/51664.pdf
                          [19] https://solartogether.co.uk/info/gua...and-warranties
                          [20] https://more-energy.net/files/folder...las-module.pdf
                          [21] https://shop.waaree.com/waaree-575wp...r-solar-module
                          [22] https://sunpro-energy.en.made-in-chi...wer-Panel.html
                          [23] https://shop.enleadenergy.com/produc...e-topcon-cells
                          [24] https://cuttingedgewindowcleaningser...laims-in-2025/
                          [25] https://solarshop.baywa-re.lu/Trina-...W-Bi-31-117516
                          [26] https://www.sunsave.energy/solar-pan...nance/warranty
                          [27] https://rayzonsolar.com/product/topcon-ii
                          [28] https://solstice-solar.com/our-warranty/
                          [29] https://technotrademart.com/public/p...bifacial-16-bb
                          [30] https://www.integratesun.com/post/so...o-know-in-2025
                          [31] https://www.pv-magazine.com/2024/02/...-4-efficiency/
                          [32] https://support.solarquotes.com.au/h...-panels-normal
                          [33] https://blog.gogreensolar.com/how-lo...r-panels-last/
                          [34] https://www.solarquotes.com.au/blog/...-need-to-know/
                          [35] https://enact.solar/how-long-do-solar-panels-last/
                          [36] https://www.solar.com/learn/solar-pa...-need-to-know/
                          [37] https://www.sunsave.energy/solar-pan...panel-lifespan
                          Last edited by barbaron; 09.04.2025, 22:58.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                            Нищо шокиращо няма. Просто си новобранец и затова много неща ги виждаш за първи път. Тракер индустрията е на повече от 20 години. По света има стотици фирми, които правят тракери. Като размер са от малки за по 1-2 модула, до огромни за по 100-200 модула. Като конструкция сигурно има 100 различни вида, включително и такива, които се въртят кръгово по ЖП релси, или например такива, които плуват в езеро пак за по-лесно въртене по едната ос..
                            Ти си уникален па--ло--чен случай
                            Ти колко панела видя на твоето видео, за което поясняваха, че:

                            "31 януари 2012 г.: Този тракер Deger 5000HD с мощност 10 kW е инсталиран за програмата microFIT на Онтарио. Системата се състои от 2 тракера Deger 5000HD с общо 52 слънчеви панела Siliken с мощност 225 W и 2 инвертора SMA Sunny Boy 5 kW."


                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                              Как да не се радвам, заемат два пъти по-малко площ от твоите
                              Глупости на търкалета. Отново невежество, отново излагация и отново опити за обида и подигравка.

                              Защо преди да изръсиш поредната простотия не провериш в интернет каква е площта на едните и другите?

                              Мислех си че след толкова много излагации най-после си разбрал, че си гола вода в соларните технологии, но явно не си. Това говори за много ниско IQ и много висока лична самооценка (нарцисизъм).

                              Невежество, невежество и пак невежество. Жалка картинка.
                              Last edited by Mateev; 09.04.2025, 22:40.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                                ПП: Не се радвай на 500-ватовите панели. Механично те са по-слаби от 200-ватовите.
                                Как да не се радвам, заемат два пъти по-малко площ от твоите
                                Пък и аз не тежа като един габровски "експерт" 120 кг, а само 75
                                Пък и няма да се разхождам по тях, въпреки че са ми гарантирани 40 години

                                Коментар

                                X