IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
    Днеска е интересен ден. Ако удържи пазара и тръгне нагоре май корекцията ще считам за приключила.
    Няколко от компаниите ми отварят с голям ГАП нагоре - SNAP, TWTR, PYPL.

    Паживьом - увидим.
    Основният сигнал за нещо такова идва от долара, но при тези нива на пазара дори отслабващ долар може да не се отрази в силен ръст.

    Коментар


    • ED, при мене не е точно инвестиране в стойност. Със сигурност не и по Бен Греъм. Ти си моментум инвеститор до колкото разбирам

      В известен смисъл и аз съм моментум, само че търся моментуми, които да траят поне 10 години. Марджина на сигурност го търся в това, че компанията трябва да е добре установена на пазара, да прави реални печалби, да има високи маржове на печалбата и високо ROE и да има силно и трайно конкурентно предимство. За мене тези компании са систематично подценени ако се вземе един дълъг хоризонт от над 10 години и при условие, че човек успее да ги надуши кои са

      Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

      Пичове, виждам че клоните тежко към VALUE investing-a. Seth Klarman (Margin of safety) е вашия човек. Книгата се възприема като алманаха за велю инвеститорите. Доколкото знам копие на книгата е няколко хилядарки в долари, но е възможно да го намерите в електронен вариант.

      Коментар


      • Надявам се да видим по-голям спих тази година, около изборите примерно. Иска ми се да купя нещо, дори имам идея кое ще е то

        Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
        Днеска е интересен ден. Ако удържи пазара и тръгне нагоре май корекцията ще считам за приключила.
        Няколко от компаниите ми отварят с голям ГАП нагоре - SNAP, TWTR, PYPL.

        Паживьом - увидим.

        Коментар


        • Днеска е интересен ден. Ако удържи пазара и тръгне нагоре май корекцията ще считам за приключила.
          Няколко от компаниите ми отварят с голям ГАП нагоре - SNAP, TWTR, PYPL.

          Паживьом - увидим.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            При мене беше така. През 2011 тъкмо бях попрочел малко и примерно знаех разни неща като какво е p/e ratio, и тогава случайно гледах едно филмче на ББС за Уорън Бъфет. Това ми беше достатъчно да ме "подпали"

            Проблемът е, че макар идеите да мислиш за акциите като за парчета от реален бизнес, да търсиш durable competitive advantage, да не се шашкаш от флуктуациите на пазара и да имаш стратегически дългосрочен хоризнт ми станаха мигновено ясни концептулно и ми импонираха на начина на мислене, на практика се оказа доста по-трудно това да се осъществи






            Много неща съм пропуснал, то не може всичко на веднъж. Ето ти сега ме светваш Seeking Wisdom





            Според мене също така е важно да се почне с такива книги, а не с учебници по корпоративни финанси. Ако почнеш с учебниците е почти сигурно, че ще забиеш в десета глуха и години наред ще се луташ. От друга страна, корпоративни финанси са много полезни ако дойдат накрая за десерт...
            Пичове, виждам че клоните тежко към VALUE investing-a. Seth Klarman (Margin of safety) е вашия човек. Книгата се възприема като алманаха за велю инвеститорите. Доколкото знам копие на книгата е няколко хилядарки в долари, но е възможно да го намерите в електронен вариант.

            Коментар


            • representjah Това може да ти хареса. Питър Линч, бивш мениджър на фонда Магелан

              Кликни на 9:00

              Коментар


              • При мене беше така. През 2011 тъкмо бях попрочел малко и примерно знаех разни неща като какво е p/e ratio, и тогава случайно гледах едно филмче на ББС за Уорън Бъфет. Това ми беше достатъчно да ме "подпали"

                Проблемът е, че макар идеите да мислиш за акциите като за парчета от реален бизнес, да търсиш durable competitive advantage, да не се шашкаш от флуктуациите на пазара и да имаш стратегически дългосрочен хоризнт ми станаха мигновено ясни концептулно и ми импонираха на начина на мислене, на практика се оказа доста по-трудно това да се осъществи

                Първоначално изпратено от representjah

                И да добавя: 100% съм съгласен с тези твърдения. Цялата теория/идея за Value-инвестинга (ПМО-то, positive EV) или каккто и да го наричаме, edge, предимство над пазара/хората/идеите или я разбираш в първите 30 секунди когато я чуеш и видиш или никога няма да я разбереш. До хора е.
                Преди вече 15 години няма да забравя във форума на фрийзоната, Матеев беше написал - ако не ми вярваш, хвърляй монети два часа и ще разбереш, за някакви стратегии и вероятности. Аз го направих, макар и с десет монети по-бързо да направя 2 000 опита. От тогава целия живот ми се промени и тръгна в тази посока.



                Много неща съм пропуснал, то не може всичко на веднъж. Ето ти сега ме светваш Seeking Wisdom

                Първоначално изпратено от representjah

                Добре де, стигнал си до Howard Marks а си пропуснал Peter Bevelin - Seeking Wisdom, Few Lessons from an Owner, Poor Charlie Almanach на Чарли Мънгър. Ако имам право да взема само една книга, то тя е бъде Seeking Wisdom. Всичко е засегнато, от интердисциплинариния подход, до елеменатарна математика и вероятности, до управлението и подбора на хора.


                Според мене също така е важно да се почне с такива книги, а не с учебници по корпоративни финанси. Ако почнеш с учебниците е почти сигурно, че ще забиеш в десета глуха и години наред ще се луташ. От друга страна, корпоративни финанси са много полезни ако дойдат накрая за десерт...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от representjah

                  Добре де, стигнал си до Howard Marks а си пропуснал Peter Bevelin - Seeking Wisdom, Few Lessons from an Owner, Poor Charlie Almanach на Чарли Мънгър. Ако имам право да взема само една книга, то тя е бъде Seeking Wisdom. Всичко е засегнато, от интердисциплинариния подход, до елеменатарна математика и вероятности, до управлението и подбора на хора.

                  И да добавя: 100% съм съгласен с тези твърдения. Цялата теория/идея за Value-инвестинга (ПМО-то, positive EV) или каккто и да го наричаме, edge, предимство над пазара/хората/идеите или я разбираш в първите 30 секунди когато я чуеш и видиш или никога няма да я разбереш. До хора е.
                  Преди вече 15 години няма да забравя във форума на фрийзоната, Матеев беше написал - ако не ми вярваш, хвърляй монети два часа и ще разбереш, за някакви стратегии и вероятности. Аз го направих, макар и с десет монети по-бързо да направя 2 000 опита. От тогава целия живот ми се промени и тръгна в тази посока.

                  Понеже ми стана интересно поразрових тук там и намерих "Peter Bevelin - Seeking Wisdom" в пдф. Ако някой я иска да даде едни емайл да му я пратя.

                  Коментар


                  • Лихвите по 10 годишните USTs преди минути бяха на 0.836%

                    Коментар


                    • Ползвах XLTP XDCF <GO> и при мене излезе директно екселска таблица. На всичкото отгоре, като промених тикъра в таблицата данните не се промениха. Приемам, че аз нещо не съм направил като хората

                      Също пробвах с отделни компании и после DCF <GO>, но нищо не стана. Не го прие като функция и не се появи това, което дават в това видео. При мене Терминалът го прие като търсене по ключови думи и ми изплю разни неща за DCF (малко като Google search)

                      Иначе е интересно да ти даде директно някакви DCF сметки с assumption-и и ти да си играеш с тях. Но аз не успях да стигна до там


                      Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                      Еми интересни неща може да прави този терминал https://www.youtube.com/watch?v=bIoibsjl0m0
                      Чувствам се като индианец.
                      Интересно ми е с какво забавяне идват данните, например тримесечните отчети спрямо терминала и някой финансов сайт или дори баровете, обемите на графиката.
                      DCF intrinsic value може да има връзка с това къде цените формират дъно, ако приемем че пазара обикновено е overbought - в този случай да си заедно с много други е полезно.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Не се бях опитвал да правя това. Успях да смъкна един Блумбъргски DCF template в Ексел и мога да ти го пратя по имейла. Но в някои от клетките ги има онези Блумбъргски неща за които говорихме преди

                        Терминалът може да ти etsimate-не WACC, beta, cost of capital и т.н. За бетата е готино, защото сам си избираш спрямо кой индекс, за какъв период и куп други неща, които ти дават доста контрол. Другите неща по-скоро трябва сам да си ги estimate-неш в зависимост от личната преценка и предположения за бъдещето

                        Аз лично обаче не виждам голям смисъл да се прави DCF при положение, че толкова много професионални анализатори го правят

                        Еми интересни неща може да прави този терминал https://www.youtube.com/watch?v=bIoibsjl0m0
                        Чувствам се като индианец.
                        Интересно ми е с какво забавяне идват данните, например тримесечните отчети спрямо терминала и някой финансов сайт или дори баровете, обемите на графиката.
                        DCF intrinsic value може да има връзка с това къде цените формират дъно, ако приемем че пазара обикновено е overbought - в този случай да си заедно с много други е полезно.

                        Коментар


                        • Има една готина книга The Most Important Thing Illuminated на Howard Marks която отива в тази посока
                          • Investing is more art than science.
                          • It is essential that one's investment approach be intuitive and adaptive rather than be fixed and mechanistic.
                          • As with any other art form some people just understand investing better than others.



                          Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          За мен всичко е до фонд мениджъра. Малцина от тях имат алфа и си я носят в себе си. Някои от тях по рождение. Повечето нямат такава. Няма как да има модел, който да се следва и винаги да дава алфа. В случай, че има такъв то всички ще го ползват и той ще се обезсмисли. Но моделите са важни за риск мениджмънт. Всеки бърка и модела на риск мениджмънт го предпазва от загуби. В общи линии за да стане човек добър в нашата професия трябва да си го носи по рождение и с години къртовски труд да опознава пазара и себе си. В какъв контекст се представя по-добре от средното и да се поставя само в него. Да знае какво не трябва да се прави защото ще загуби. То си е призвание. Добрите в бранша са леко странни, но като цяло готини типове.

                          Коментар


                          • Шистовци за сега оцеляват и животът при цена на петрола от $40 не е чак толкова ужасен колкото се мислеше до скоро. ОПЕК не постигнаха нищо с ценовата война от февруари/март

                            Разбира се тече процес на консолидация, големите риби поглъщат малките





                            Remember seven months ago, when a three-way supply war between Saudi Arabia, Russia and the U.S. was about to deal a mortal blow to America’s shale oil industry? Whatever happened with that?

                            All the evidence of late is that there’s life in the oil patch yet. Production from Texas’s Permian Basin in September was 4.49 million barrels a day. That’s down from a peak of 4.9 million in March, to be sure, but higher than in any month prior to September 2019 — and the cut is considerably smaller than those enacted by Saudi Arabia and Russia since they struck an agreement to bring the oil market back from the dead in April.

                            As we’ve argued, life is much more manageable in the range of $40 a barrel than many would have expected a few months ago.

                            Thanks to the slump in interest rates this year, investment-grade energy companies can borrow as cheaply as at any point since before the last oil price crash in 2015, based on the pricing of option-adjusted spreads. Meanwhile, junk-rated energy debt has settled at far higher rates, increasing the advantage for the big end of town. In both the ConocoPhillips-Concho and Pioneer-Parsley deals, we’re seeing companies with relatively comfortable investment-grade ratings buying smaller rivals on the verge of relegation to junk.

                            Коментар


                            • Не се бях опитвал да правя това. Успях да смъкна един Блумбъргски DCF template в Ексел и мога да ти го пратя по имейла. Но в някои от клетките ги има онези Блумбъргски неща за които говорихме преди

                              Терминалът може да ти etsimate-не WACC, beta, cost of capital и т.н. За бетата е готино, защото сам си избираш спрямо кой индекс, за какъв период и куп други неща, които ти дават доста контрол. Другите неща по-скоро трябва сам да си ги estimate-неш в зависимост от личната преценка и предположения за бъдещето

                              Аз лично обаче не виждам голям смисъл да се прави DCF при положение, че толкова много професионални анализатори го правят


                              Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                              Терминала може ли да прави DCF valuation - данните ги има, би трябвало и формулите да не са им проблем.
                              Ако няма, би могло да се направи ексел който да referencе-ва свалените данни.
                              Може ли да сваля определени колони за много компании, като скрийнър. Например компании, които са подценени спрямо DCF fair value?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Тази вечер и цяла нощ ще имам пак достъп до Терминала. Някой да иска нещо да проверя там? Не обещавам, де, но ще пробвам да изровя. Напоследък съм задобрял на Терминала
                                Терминала може ли да прави DCF valuation - данните ги има, би трябвало и формулите да не са им проблем.
                                Ако няма, би могло да се направи ексел който да referencе-ва свалените данни.
                                Може ли да сваля определени колони за много компании, като скрийнър. Например компании, които са подценени спрямо DCF fair value?

                                Коментар

                                Working...
                                X