Първоначално изпратено от Misho ILIEV
Разгледай мнение
Ако това стане плавно не е голяма проблем - или поне не би трябвало да е. но при рязък спад на облигациите това няма да е плавно - ще е ужасяващо бързо. В същото време допрединяколко години банките играеха маркет мейкъри на пазара на облигации, сега тази им дейностт е силно намалена като обем - това за което приказва Vomma. Обаче това поставя пазара на облигации в небрано лозе - до сега не е имало такъв момент с огромно количество дълг - т.е. облигации и реално никой който да крепи този пазар. Т.е. вероятността за резки и брутални спадове се засилва неимоверно, а от тук и вероятността за нужда от брутално бързи ликвидации на всички рискови активи.
Но когато цените на рисковите активи започнат да се сриват поради ликвидация това вече удря и капитала на самите банки - те са инвестирали в същите тези активи. Европейската криза се превърна в такова чудовище от това че облигациите на Южна европа се сринаха и удариха капитала на банките. А когато капитала на банките бива ударен това удря всичко - фиск, държавни дългове, потребление, инвестиции в реални активи. Настъпва икономическа криза.
А всяка една принудителна ликвидация на трилиони инвестирани в рискови активи създава паника. Паниката се подхранва сама от себе си, разпространява се на всякъде много бързо. Липсата на информация която е свързана с тези пазари само допълва паниката. Рационалното действие на всеки който вижда че се задава буря но не знае колко силна ще е тя е да избяга от всичко за което няма достатъчно информация. Т.е. да приеме най-лошия сценарии. това обаче още повече сваля цените на активите паниката може да се превърне в глобална - защото държавните облигации са в основата на всяка една парична система, на всяка една централна банка - включително и на нашия роден валутен борд.
Коментар