IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

    Преждевременните слухове за ефективността на големи ветрогенераторни и слънчеви ферми се оказват силно преувеличени. Десетки и стотици пъти преувеличени. Казват специалисти от Харвардския ун-т.

    Самоцитирам се:
    Само мярнах че тоя идиот прогнозира с хоризонт 1000 години и спрях да чета. Умно от негова страна, никой не може да го опровергае а и никой няма да се занимава с такива глупости, само не знам защо ти ни занимаваш.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Pyramid - няма да се увеличи потреблението на ток от мрежата, точно обратното ще направят електричките. Производството на ток със соларни панели и ветрогенератори не е скъпо...
      Преждевременните слухове за ефективността на големи ветрогенераторни и слънчеви ферми се оказват силно преувеличени. Десетки и стотици пъти преувеличени. Казват специалисти от Харвардския ун-т.

      Самоцитирам се:

      След като учените вече разполагат с много повече данни за построените ветрогенераторни станции, наблюденията и изчисленията им показват доста по-отрицателна картина на тези ВЕИ. Изследването се базира на данни от 416 ветрогенераторни станции и 1150 слънчево батерийни станции.

      От статия на водещи по темата учени от Харвардския институт. Става въпрос за големи large scale ветрогенераторни станции.

      https://news.harvard.edu/gazette/sto...its-down-side/


      Ветрогенераторните станции от голям мащаб досега са надценявани като ефективност и благоприятно екологично влияние. Подобно е и за слънчевите батерии, но в по-малка степен.

      Генерираната от вятъра енергия, разделена на площта на станциите (плътността на генерация), е до 100 пъти по-малка от очакваните или предвидени стойности. Соларните панели дават 10 пъти повече генерация, делена на площ на станцията, но все пак е много по-малка от предвидената от специалистите преди.

      Вятърните станции затоплят климата. Това е подтвърдено от 10 други изследвания. Наблюдава се даже и при малки вятърни станции. Затоплящият ефект на ветрогенерирането е по-голям от съответстващото му намаляване на генериране от газ и въглища. Обяснява се с това, че намаляването на температурата от намаляване на горене на газ и въглища представлява дълговременен акумулиращ глобален процес и ефектът му би се усетил след много години, докато ветрогенераторите въздействат веднага и на място. "Ако мислите за следващите 10 години, ефектът на ветрогенериране е затопляне на климата. Ефектът на намаляване на температурата от елиминиране на горенето на газ и въглища ще усети като положителен в следващите хиляда години".
      Затоплящият ефект на слънчевите станции е 10 пъти по-малък от този на ветрогенераторните.

      “If your perspective is the next 10 years, wind power actually has — in some respects — more climate impact than coal or gas. If your perspective is the next thousand years, then wind power has enormously less climatic impact than coal or gas.”
      — David Keith


      От себе си ще добавя, че затоплянето на земния климат вследствие отделянето на въглероден двуокис при изгарянето на газ, бензин и въглища, все още не е доказан научно и е възможно и никога да не се докаже.

      Ще се разхладим. След хиляда години.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

        Breh мама му стара, я обясни как става тази работа, аз плащам на еон 23 цента, ама ще спестявам 24 цента- дай малко информация

        А за другото е така- цената в германия е 23-24 цента, в бг - 23 стотинки на КВ, а цените на системите са едни и същи
        Кьорав ли си, къв си - точно тва дето го плащаш, ще си го произведеш и консумираш Има цени и 21 цента за началния период в промо, после ходят до 29 - все тая. Аз не говоря наизуст бре, всичко е минало и през оферти, и инсталация - реални, не въображаеми от калкулатори

        Коментар


        • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

          ... в България. Но в Германия спестяваш не 11 цента, а 24 цента на кВтч. А цената на инсталираната система е почти същата. Следователно РОИ-то става двойно и се изплаща за 8 години само, след което и остават 12 години живот. Сметката излиза
          Breh мама му стара, я обясни как става тази работа, аз плащам на еон 23 цента, ама ще спестявам 24 цента- дай малко информация

          А за другото е така- цената в германия е 23-24 цента, в бг - 23 стотинки на КВ, а цените на системите са едни и същи

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

            Аз точно това ти казах. Стимулират ги да поставят соларни системи, като изкупуват произведения ток по скъпо от доставения. То е същото, което ти казваш за споделени батерии. Ако не те стимулират е крайно неефективно. Като електричките.
            Ти колко ток си продал, та продължаваш да пишеш такива глупотевини? Мина времето, когато беше изгодно да продаваш ток - и то мина преди 10 години.
            Споделените батерии НЕ СА стимул. И това не си схванал.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

              Причината е че спестяваш директно таксите за достъп и за пренос - а те са половината от крайната цена на тока
              Споделените батерии са механизъм да ползваш енергия от мрежата, но и да доставяш от своята батерия енергия към други абонати на твоя оператор при нужда.В определен размер е напълно безплатно. Изискванията са договор, батерия и допълнителен електромер от съответния оператор.

              Така е за сезоните, спор няма.
              Аз точно това ти казах. Стимулират ги да поставят соларни системи, като изкупуват произведения ток по скъпо от доставения. То е същото, което ти казваш за споделени батерии. Ако не те стимулират е крайно неефективно. Като електричките.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

                Може, но през лятото имаш излишък на енергия, а през зимата сериозен недостиг. Това е крайно неефектино използване на системата. Няма никаква причина ако имаш достъп до "енерергото" да си правиш соларна система. Кажи кое е новото. Какви са тези споделени батерии? На отделна мрежа ли са. Може ли да се направят споделени септични ями?
                Причината е че спестяваш директно таксите за достъп и за пренос - а те са половината от крайната цена на тока
                Споделените батерии са механизъм да ползваш енергия от мрежата, но и да доставяш от своята батерия енергия към други абонати на твоя оператор при нужда.В определен размер е напълно безплатно. Изискванията са договор, батерия и допълнителен електромер от съответния оператор.

                Така е за сезоните, спор няма.

                Коментар


                • Volkswagen Starts Final Countdown To Phase Out Of Gas, Diesel

                  Следващите 1-2 години ще се види дали надпреварата при големите ще е само на PR

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.
                    Разликата между северния немски регион (където съм) и БГто е 10%. Измерена, води се статистика от бая време.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                      Е да де, аз какво казвам, че няма смисъл такава система
                      ... в България. Но в Германия спестяваш не 11 цента, а 24 цента на кВтч. А цената на инсталираната система е почти същата. Следователно РОИ-то става двойно и се изплаща за 8 години само, след което и остават 12 години живот. Сметката излиза

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                        Това е остаряло с 10-ина години.
                        Може, но през лятото имаш излишък на енергия, а през зимата сериозен недостиг. Това е крайно неефектино използване на системата. Няма никаква причина ако имаш достъп до "енерергото" да си правиш соларна система. Кажи кое е новото. Какви са тези споделени батерии? На отделна мрежа ли са. Може ли да се направят споделени септични ями?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.
                          Ами завиши си данните с 10-15%- пак няма смисъл- остава да чакаш да се вдигне тока и от там да избиеш парите по бързо, ама пак на дали- я акумулатор ще издаде багажа, я инвертора ще се скапе, така че пак ще трябва да инвестираш

                          Коментар


                          • Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                              предполагам от 7800 сумата ще иде към 15 хил. , с което се изплаща оптимистично за 14 години и 4 месеца. След това и остават около 5 години и 8 месеца живот.

                              Е, каква стана тя, като седнахме да се занимаваме...не е баш като по обявите а?
                              Е да де, аз какво казвам, че няма смисъл такава система

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                                Не ми обяснявай кой къде живее- а ми дай сметки. Хайде да не се занимаваме - ето ти обява

                                Предлагам чисто нова соларна фотоволтаична система централа 4,85 kW състояща се от 17 модула по 285W Suntech STP285-24/Vd и инвертор mastervolt sunmaster xs6500. Нови панели и инвертор в кашони. Цената е с ДДС издавам данъчна фактура.
                                Панелите и инвертора са на склад в гр.Габрово.

                                Цена 7800- и това е без батериите- ако сложим средна цена на тока- 100лв на месец за бг- тоест си плащаш тока напред за около 10 години
                                Аз сметки имам, ама не са бакалските от ОЛХ.
                                В немско инсталирана 9 кВт система струва 11 хил евро. Не, не можеш да си я инсталираш и свържеш сам И не, не е достатъчно да имаш панели и инвертор (имам ги много по-евтино).
                                В примера ти 4.85кВ система ще спести 1050лв ток годишно - по БГ дневна тарифа, ако човек си консумира тази енергия изцяло.Което прави 90лв на месец в оптимистичния вариант. Не знам колко ще струва с монтаж и свързване, предполагам от 7800 сумата ще иде към 15 хил. , с което се изплаща оптимистично за 14 години и 4 месеца. След това и остават около 5 години и 8 месеца живот.

                                Е, каква стана тя, като седнахме да се занимаваме...не е баш като по обявите а?

                                Коментар

                                Working...
                                X