IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

    Аз точно това ти казах. Стимулират ги да поставят соларни системи, като изкупуват произведения ток по скъпо от доставения. То е същото, което ти казваш за споделени батерии. Ако не те стимулират е крайно неефективно. Като електричките.
    Ти колко ток си продал, та продължаваш да пишеш такива глупотевини? Мина времето, когато беше изгодно да продаваш ток - и то мина преди 10 години.
    Споделените батерии НЕ СА стимул. И това не си схванал.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

      Причината е че спестяваш директно таксите за достъп и за пренос - а те са половината от крайната цена на тока
      Споделените батерии са механизъм да ползваш енергия от мрежата, но и да доставяш от своята батерия енергия към други абонати на твоя оператор при нужда.В определен размер е напълно безплатно. Изискванията са договор, батерия и допълнителен електромер от съответния оператор.

      Така е за сезоните, спор няма.
      Аз точно това ти казах. Стимулират ги да поставят соларни системи, като изкупуват произведения ток по скъпо от доставения. То е същото, което ти казваш за споделени батерии. Ако не те стимулират е крайно неефективно. Като електричките.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

        Може, но през лятото имаш излишък на енергия, а през зимата сериозен недостиг. Това е крайно неефектино използване на системата. Няма никаква причина ако имаш достъп до "енерергото" да си правиш соларна система. Кажи кое е новото. Какви са тези споделени батерии? На отделна мрежа ли са. Може ли да се направят споделени септични ями?
        Причината е че спестяваш директно таксите за достъп и за пренос - а те са половината от крайната цена на тока
        Споделените батерии са механизъм да ползваш енергия от мрежата, но и да доставяш от своята батерия енергия към други абонати на твоя оператор при нужда.В определен размер е напълно безплатно. Изискванията са договор, батерия и допълнителен електромер от съответния оператор.

        Така е за сезоните, спор няма.

        Коментар


        • Volkswagen Starts Final Countdown To Phase Out Of Gas, Diesel

          Следващите 1-2 години ще се види дали надпреварата при големите ще е само на PR

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
            Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.
            Разликата между северния немски регион (където съм) и БГто е 10%. Измерена, води се статистика от бая време.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

              Е да де, аз какво казвам, че няма смисъл такава система
              ... в България. Но в Германия спестяваш не 11 цента, а 24 цента на кВтч. А цената на инсталираната система е почти същата. Следователно РОИ-то става двойно и се изплаща за 8 години само, след което и остават 12 години живот. Сметката излиза

              Коментар


              • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                Това е остаряло с 10-ина години.
                Може, но през лятото имаш излишък на енергия, а през зимата сериозен недостиг. Това е крайно неефектино използване на системата. Няма никаква причина ако имаш достъп до "енерергото" да си правиш соларна система. Кажи кое е новото. Какви са тези споделени батерии? На отделна мрежа ли са. Може ли да се направят споделени септични ями?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.
                  Ами завиши си данните с 10-15%- пак няма смисъл- остава да чакаш да се вдигне тока и от там да избиеш парите по бързо, ама пак на дали- я акумулатор ще издаде багажа, я инвертора ще се скапе, така че пак ще трябва да инвестираш

                  Коментар


                  • Redcretin, слънчевата радиация в Германия и България се различава съществено. Вземайки данните за Германия допускаш груби грешки в изчисленията за България.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                      предполагам от 7800 сумата ще иде към 15 хил. , с което се изплаща оптимистично за 14 години и 4 месеца. След това и остават около 5 години и 8 месеца живот.

                      Е, каква стана тя, като седнахме да се занимаваме...не е баш като по обявите а?
                      Е да де, аз какво казвам, че няма смисъл такава система

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                        Не ми обяснявай кой къде живее- а ми дай сметки. Хайде да не се занимаваме - ето ти обява

                        Предлагам чисто нова соларна фотоволтаична система централа 4,85 kW състояща се от 17 модула по 285W Suntech STP285-24/Vd и инвертор mastervolt sunmaster xs6500. Нови панели и инвертор в кашони. Цената е с ДДС издавам данъчна фактура.
                        Панелите и инвертора са на склад в гр.Габрово.

                        Цена 7800- и това е без батериите- ако сложим средна цена на тока- 100лв на месец за бг- тоест си плащаш тока напред за около 10 години
                        Аз сметки имам, ама не са бакалските от ОЛХ.
                        В немско инсталирана 9 кВт система струва 11 хил евро. Не, не можеш да си я инсталираш и свържеш сам И не, не е достатъчно да имаш панели и инвертор (имам ги много по-евтино).
                        В примера ти 4.85кВ система ще спести 1050лв ток годишно - по БГ дневна тарифа, ако човек си консумира тази енергия изцяло.Което прави 90лв на месец в оптимистичния вариант. Не знам колко ще струва с монтаж и свързване, предполагам от 7800 сумата ще иде към 15 хил. , с което се изплаща оптимистично за 14 години и 4 месеца. След това и остават около 5 години и 8 месеца живот.

                        Е, каква стана тя, като седнахме да се занимаваме...не е баш като по обявите а?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

                          Със сигурност знам, че ги стимулират да купуват соларни панели, като им изкупуват тока по скъпо отколкотоим го доставят. Но може би и някъде си използват самопроизведения ток. Германия е голяма. Но то не е само до панели. Има преобразуватели на напрежение, различни електроники и основното са акумулаторите.
                          Много обемни и скъпи. Трябва ти една стая за системата освен покривно пространство.
                          Това е остаряло с 10-ина години.

                          Коментар


                          • v_tin - Мазда особенно с Ванкеловите двигатели направо кърти плочки, яки коли вървят по 2 лева на старо защото са с такива двигатели - чудо на природата.



                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • v_tin - сметка за ток от 100лв е мечта за много хора предполагам и ако платят само толкова вдигат купон и се веселят. Знаеш ли вица за двама които вървяли по улицата и гледат в някаква къща луд купон и весели хората. Единия казал - На тия какво им става че толкова весели и се веселят ? Приятеля му отвърнал - Ами сигурно са си платили сметките и са им останали пари та затова са толкова весели !

                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                                Знаеш че съм в немция - и мога да ти дам точни данни от личен опит:
                                4-членка има нужда от 7 киловата соларки примерно (до 11, според електроуредите им и навиците да ги ползват), Вече има споделени през мрежата батерии и в Германия (освен в САЩ), така че 3 дни без слънце няма да са ядрена зима.

                                В 15-етажен блок живеят само социалки, нормалните хора са в макс 3-етажни кооперации. Покривната площ наистина е проблем дори с 330ВатПик панелите, които са актуални в момента. Затова и се покрива само част от потреблението (засега), с отопление и евентуално готвене на газ (централизирано подаване). Има много плюсове на локалните соларни инсталации, затова и доскоро ги стимулираха яко немците. Сега вече стават рентабилни и без държавни дотации.
                                Не ми обяснявай кой къде живее- а ми дай сметки. Хайде да не се занимаваме - ето ти обява

                                Предлагам чисто нова соларна фотоволтаична система централа 4,85 kW състояща се от 17 модула по 285W Suntech STP285-24/Vd и инвертор mastervolt sunmaster xs6500. Нови панели и инвертор в кашони. Цената е с ДДС издавам данъчна фактура.
                                Панелите и инвертора са на склад в гр.Габрово.

                                Цена 7800- и това е без батериите- ако сложим средна цена на тока- 100лв на месец за бг- тоест си плащаш тока напред за около 10 години
                                Last edited by v_tin; 13.12.2018, 17:12.

                                Коментар

                                Working...
                                X