IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Точно в това е основният проблем. Законодателството е шибано и процедурата по узаконяване е бавна и изнервяща. Може да отнеме и година време в разкарване по институции и трупане на нерви от мързеливи и корумпирани държавни служители и служители на ЕРП-тата. Навсякъде те посрещат като враг и се опитват да правят всякакви законни и незаконни тарикатлъци.

    Вторият основен проблем е, че инвеститорите не оценяват труда на малкото на брой експерти и проектанти в този бизнес. Като им кажеш няколко хиляди лева само за проектиране и одит, и те се отказват. Мислят си, че един голям куфар с проектосметна документация струва само 20 лева ...

    Третият основен проблем е доставката на оборудването. Там инвеститора те изцежда до дупка и не ти оставя дори и 2% надценка, за да си покриеш разходите по доставката.

    И последно - като дойде време за монтажа, инвеститорите си мислят, че някой ще го направи пак за 20 лева, като за тези 20 лева ще дойдат на място 3-4 човека, ще спят 3-4 дена по хотели, и ще работят от 6 сутринта до 10 вечерта.

    Ааааа забравих - инвеститора си мисли, че в следващите 5 години си му длъжен да се грижиш за централата му (гаранционния период), като за тази цел не е готов да заплати дори и прослувутите 20 лева.

    Та това са проблемите със соларния "бизнес" в България към днешна дата:
    1. Тъпо законодателство
    2. Много трудна и бавна процедура по узаконяване
    3. Инвеститори, които не са склонни да дават пари на експертите за консултации и проектиране
    4. Инвеститори, които си мислят, че оборудването трябва да им бъде доставено по нулеви цени
    5. Инвеститори, които си мислят че монтажа трябва да се извърши без пари
    6. Инвеститори, които не са склонни да дават пари за поддръжка на централата

    Всичко това води до две основни следствия:
    1. Соларните фирми работят на загуба, в резултат на което отдавна са уволнили целия персонал от трудно намерени и обучени квалифицирани кадри
    2. Малкото на брой истински експерти, които знаят и могат, са си намерили друг бизнес, защото иначе трябва да умрат от глад.
    3. Тотална демотивация на тези знаещи и можещи, защото им е писнало да дават стотици безплатни консултации по 2-3 часа и след това оферти, труда по които също е 2-3 часа, и после инвеститора-тарикат се изпарява в небитието
    Как не те е срам бре? Оскъпявате над двойно проекта спрямо материалите по цени на дребно, без дори да ви гледаме печалбата от препродажба. И пак нищо налице. Че ако 4 човека за 4 дни не можете да вдигнете една централка до 30 киловата, какви професионалисти сте бре?!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

      В смисъл? Аз примерно сериозно обмислям фотоволтаична централа за покрива, наясно съм че се изплаща за 10-15 години, може би и повече и съм ок с това, нормално е. Единственото което ме спира е че трябва да мисля как да се закача за енергото, какъв договор да е, за да им продавам излишния ток, как ще се уравновеси с консумацият на годишна база, и прочие, не ги знам тия неща, с кого да се договарям, как? Може би там е пропуска? Ако няма да се занимавам с тях, батерии? Колко струват, заслужава ли си и прочие? Някакво ограмотяване, послание, не знам?
      Аз се отоплявам с термопомпа през зимата, целогодишно топлата вода е на обикновени ел. бойлери и сметките са около 250 лятото и 300-500 зимата. Как да го наглася това със фотоволтаици?
      Точно в това е основният проблем. Законодателството е шибано и процедурата по узаконяване е бавна и изнервяща. Може да отнеме и година време в разкарване по институции и трупане на нерви от мързеливи и корумпирани държавни служители и служители на ЕРП-тата. Навсякъде те посрещат като враг и се опитват да правят всякакви законни и незаконни тарикатлъци.

      Вторият основен проблем е, че инвеститорите не оценяват труда на малкото на брой експерти и проектанти в този бизнес. Като им кажеш няколко хиляди лева само за проектиране и одит, и те се отказват. Мислят си, че един голям куфар с проектосметна документация струва само 20 лева ...

      Третият основен проблем е доставката на оборудването. Там инвеститора те изцежда до дупка и не ти оставя дори и 2% надценка, за да си покриеш разходите по доставката.

      И последно - като дойде време за монтажа, инвеститорите си мислят, че някой ще го направи пак за 20 лева, като за тези 20 лева ще дойдат на място 3-4 човека, ще спят 3-4 дена по хотели, и ще работят от 6 сутринта до 10 вечерта.

      Ааааа забравих - инвеститора си мисли, че в следващите 5 години си му длъжен да се грижиш за централата му (гаранционния период), като за тази цел не е готов да заплати дори и прослувутите 20 лева.

      Та това са проблемите със соларния "бизнес" в България към днешна дата:
      1. Тъпо законодателство
      2. Много трудна и бавна процедура по узаконяване
      3. Инвеститори, които не са склонни да дават пари на експертите за консултации и проектиране
      4. Инвеститори, които си мислят, че оборудването трябва да им бъде доставено по нулеви цени
      5. Инвеститори, които си мислят че монтажа трябва да се извърши без пари
      6. Инвеститори, които не са склонни да дават пари за поддръжка на централата

      Всичко това води до две основни следствия:
      1. Соларните фирми работят на загуба, в резултат на което отдавна са уволнили целия персонал от трудно намерени и обучени квалифицирани кадри
      2. Малкото на брой истински експерти, които знаят и могат, са си намерили друг бизнес, защото иначе трябва да умрат от глад.
      3. Тотална демотивация на тези знаещи и можещи, защото им е писнало да дават стотици безплатни консултации по 2-3 часа и след това оферти, труда по които също е 2-3 часа, и после инвеститора-тарикат се изпарява в небитието
      Last edited by Mateev; 02.07.2021, 12:25.

      Коментар


      • Ток с фотоволтаици не може да си произвеждаш за собствени нужди при сериозно потребление, в цената на този ток трбява да се калкулират батериите, тяхната цена и амортизация а те са на МНОГО високи цени . Пиримерно ако се използват оловни акумулатори с дълбок цикъл на заряд и разряд трябва да бъдат и са по евтини от литиево железни, но тяхната цена дори е 350лв за съхранение на киловатчас. За 100 киловатчаса е 35000лв съответно, като да го кажем направо тези 100 киловатчаса не са кой зане колко много енергия при дневно потребление ако не е за отопление може да се достатъчни например за 15 дена, а такива периоди се случват през които производството на ток от фотоволтаиците е много малко. Например 100 киловатчаса оловини батерии са 40 по 50кг ..2000кг олово по 3.7лв борсова цена - 7500лв струва само оловото в батериите а има и добавки, но режийните са 300 процента което е нормално за всяко едно производство.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • Електрическия ток мисля че не е акцизна стока, в такъв случай това е..ясно какво е.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

            В смисъл? Аз примерно сериозно обмислям фотоволтаична централа за покрива, наясно съм че се изплаща за 10-15 години, може би и повече и съм ок с това, нормално е. Единственото което ме спира е че трябва да мисля как да се закача за енергото, какъв договор да е, за да им продавам излишния ток, как ще се уравновеси с консумацият на годишна база, и прочие, не ги знам тия неща, с кого да се договарям, как? Може би там е пропуска? Ако няма да се занимавам с тях, батерии? Колко струват, заслужава ли си и прочие? Някакво ограмотяване, послание, не знам?
            Аз се отоплявам с термопомпа през зимата, целогодишно топлата вода е на обикновени ел. бойлери и сметките са около 250 лятото и 300-500 зимата. Как да го наглася това със фотоволтаици?
            Преди време - говоря за 2095-та - чл29 раздел III на Закона за енергетиката гласеше, че ВСЕКИ електромер ТРЯБВА да е 4-квадрантен и т.н. Матеев им знае врътките на ЕРП-тата, обаче, както са захапали кокала, подпомогнати от "добрите" гербери, едни хора така са увъртяли всичко че, дори цените да са 1/5 от тогавашните... Питах преди време в темата за ФВП, какво правим с тръгналите да тормозят хората от МФ да плащат акциз затуй, че са си сложили "ЦЕНТРАЛИ" за собствени нужди -и никой нищо не отговори. И се получава, че тези, за които държеше Матеев, всъщност, са най-зверската спирачка за неговия бизнес. Седях, гледах, седях, гледах, па се отказах да правя опит да го на проумея. Не е за мен. Тук трябват по-умни.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              Ако куцо и сакато си монтираше панели за собствени нужди, аз щях да знам, защото бизнесът щеше да просперира. Истината обаче е, че бизнесът е умрял и е дълбоко погребан. Да, интернет е пълен със сайтове, които предлагат модули, инвертори и монтаж, сред които е и моят саит, но обажданията по телефона са инцидентни, и то от хора, които очакват днес да им монтираме централката и утре тя да се изплати. И като им кажеш истината, те се изпаряват в небитието.
              В смисъл? Аз примерно сериозно обмислям фотоволтаична централа за покрива, наясно съм че се изплаща за 10-15 години, може би и повече и съм ок с това, нормално е. Единственото което ме спира е че трябва да мисля как да се закача за енергото, какъв договор да е, за да им продавам излишния ток, как ще се уравновеси с консумацият на годишна база, и прочие, не ги знам тия неща, с кого да се договарям, как? Може би там е пропуска? Ако няма да се занимавам с тях, батерии? Колко струват, заслужава ли си и прочие? Някакво ограмотяване, послание, не знам?
              Аз се отоплявам с термопомпа през зимата, целогодишно топлата вода е на обикновени ел. бойлери и сметките са около 250 лятото и 300-500 зимата. Как да го наглася това със фотоволтаици?

              Коментар


              • Само като информация- преди 2-3 дни говорих с мой съсед с чисто ново ИД3. Човека каза че това е идеална градска кола, но понеже няма развита инфраструктура го е страх да карай извън града. Производителя давал 300км, но според него повече от 250 не могат да се минат, РАботел на около 30км и на практика я зареждал всеки втори ден. Зареждал я от нормален шуко контакт

                Така че на който му трябва градска кола- ИД 3 е неговата кола. Който е по абдалест като мен си купува дизел и кара с едно зареждане по 1000км

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                  Ако разчитах само на соларния бизнес, досега щях да съм фалирал. Добре, че си имам диверсификация в няколко други бизнеса, така че всичко е наред.
                  То о това хубаво, ама друго си е всичко да "жули". Както и да е, радвам се за теб.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Поне за ТОВА, винаги точно и честно си казвал, кое как е. ЕСТЕСТВЕНО, няма как. Не и за толкова време.
                    Иначе,
                    Относно тежките времена за соларния бизнес, който движиш, поне от година насам, сме наясно. Поне няколко души, в т.ч. и аз които, ти опита да очерниш съвършено неуместно и незаслужено. Съответно, се и изпокарахме.
                    Та, ние знаем, че не ти върви и че не си (само) ти виновен. То самото ти поведение го показваше: Нервен, агресивен, служиш си с манипулации и обиди, вадиш скелети от гардероба и т.н... Защо ти беше всичко това?
                    Ако разчитах само на соларния бизнес, досега щях да съм фалирал. Добре че си имам диверсификация в няколко други бизнеса, така че всичко е наред. Дивиденти си постъпват редовно, и по банковата ми сметка постоянно се задържат по 100-200к излишни пари с платени данъци.

                    Не е важна абсолютната сума на излишните пари. Важна е скороста, с която се харчат.... Ако тя е по-малка от скороста на постъпване на дивидентите, значи всичко е наред.
                    Last edited by Mateev; 01.07.2021, 01:58.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                      Ако куцо и сакато си монтираше панели за собствени нужди, аз щях да знам, защото бизнесът щеше да просперира. Истината обаче е, че бизнесът е умрял и е дълбоко погребан. Да, интернет е пълен със сайтове, които предлагат модули, инвертори и монтаж, сред които е и моят саит, но обажданията по телефона са инцидентни, и то от хора, които очакват днес да им монтираме централката и утре тя да се изплати. И като им кажеш истината, те се изпаряват в небитието.
                      Поне за ТОВА, винаги точно и честно си казвал, кое как е. ЕСТЕСТВЕНО, няма как. Не и за толкова време.
                      Иначе,
                      Относно тежките времена за соларния бизнес, който движиш, поне от година насам, сме наясно. Поне няколко души, в т.ч. и аз които, ти опита да очерниш съвършено неуместно и незаслужено. Съответно, се и изпокарахме.
                      Та, ние знаем, че не ти върви и че не си (само) ти виновен. То самото ти поведение го показваше: Нервен, агресивен, служиш си с манипулации и обиди, вадиш скелети от гардероба и т.н... Защо ти беше всичко това?

                      Коментар


                      • https://www.facebook.com/okodavidi/v...00072027151152 - тези германци убиват далаверата с електрокарите

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                          ...Мен ме учудва друго: От една страна, сам казваш, че инвестиционната възможност е силно отслабена а, от друга, напр.от vesti.bg твърдят, че едва ли не куцо и сакато, си монтира панели за собствени нужди. Въпросът беше, къде е Истината.
                          Ако куцо и сакато си монтираше панели за собствени нужди, аз щях да знам, защото бизнесът щеше да просперира. Истината обаче е, че бизнесът е умрял и е дълбоко погребан. Да, интернет е пълен със сайтове, които предлагат модули, инвертори и монтаж, сред които е и моят саит, но обажданията по телефона са инцидентни, и то от хора, които очакват днес да им монтираме централката и утре тя да се изплати. И като им кажеш истината, те се изпаряват в небитието.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
                            Съгласен съм, че един топлообменик на гърба на модула може да отнема топлина, и тогава КПД-то на фотоволтаичния модул ще се увеличи. Въпросът е какво ще я правиш тази вода с температура 30-35 градуса? За какво ще я използваш?

                            Алтернативата - да оставиш водата да загрее до 70 градуса и да я пуснеш през бойлера, но тогава КПД-то на фотоволтаичния модул силно ще се влоши, защото той ще работи на по-висока температура от това, което би било ако го нямаше топлообменика на гърба му.

                            Не знам дали знаеш, но фотоволтаичния модул ефективно се самоохлажда, защото създава под себе си възходящ въздушен поток. Ако застанеш под панелите, там на практика се радваш на прохлада. Кучето ми го е надушило този ефект и с удоволствие денем спи под панелите. На покрива този ефект е много по-силен. Панелите са повдигнати на 10 сантиметра над покрива, и под тях се създава нещо като комин. Въздухът интензивно се движи по този комин в посока нагоре, и охлажда както цялата плоча на всички панели, така и сградата под тях.

                            Слагането на някакви топлообменици на гърба на модулите само влошава този ефект на естествено самоохлаждане.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
                              Сега, т.е.последните 30 години, особено активно, се работи над преобразуване и усвояване топлинната енергия на океана ( Ocean Thermal Energy Conversion, #OTEC ) и, за целта, има разработени мощни турбини с нискокипящо работно тяло, раб. темп.около 18-20°С, просто идеални за целта. Хем темп.на клетките оптимална, хем темп на газа - и тя. Затова, обаче, се иска малко повече инвестиция в технологии които, БГ инвеститорът, недолюбва. Единици са като Матеев навътре с материята, хората искат, като луканка в магазина, отишъл-купил-изял (донесла му Печалба). Ако може, ВЕДНАГА, и още, максимална, без да се старае да проучва, да изучава... От тази гледна точка, и Матеев го разбирам, като скача срещу новото. Тъй де, не е луканка, не го правят масово и тройно по-евтино в Китай...

                              Коментар


                              • Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X