IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

    когато продаваш е разбираемо да ползваш брокер - така нареченото 'с ключ'
    даваш на брокера/агенцията ключ. и ги оставяш да развеждат луди,капризни,несериозни клиенти , а те са много в тези времена.
    за това е разбираемо да си стиснеш ръката с брокера и да кажеш - оглеждай, вдигай телефони и си вземи комисионното.

    но ако аз или ти купим, че сме видели обява в имоти.нет и те ни отключат и ни разведат - за това да ни искат 2-3%, че сме частни лица - е това вече е безсмислено и наглост. Брокера си взима комисионното от страна, която преставлява и с която има сключен договор за посредничесто. От другата страна ако ви искат - ако сте будали давайте.

    ПП може да ползваш брокер и при купуване, особено ако не си в съответното населено място и му имаш доверие. Тогава той ходи по огледи, пазари се и те представлява до момента на сделката... и това си струва пари. Но пак се иска да имате някакви договорености подплатени с документ.
    Аз в момента си плащам комисионни и като купувам и като отдавам, както казах при старото строителство или купуваш с комисионна или не купуваш ( при новото можеш да отидеш директно на строежа, да говориш с техническия и да прескочиш брокера- затова брокерите там пишат че няма комисионна за купувача ). При отдаването е същото- пускам обява в имот.бг и олх., пиша че е от собственик( тоест наемателя не плаща комисионна) качвам снимки, адрес....и брокерите ми счупват телефона да звънят, до седмица съм го отдал, а потенциални наематели без брокер почват да звънят на втората седмица от обявата когато вече всичко е приключило. Това е реалността и аз работя с нея. Само споделям, че и масата продавачи и масата наематели са неориентирани от което се възползват брокерите и взимат несъразмерна за положените от тях усилия комисионна(6% от продажната цена), но както казах вече не е луд тоя който яде баницата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

      Виж какво съм написал- почти всички обяви старо строителство са през брокер тоест или купуваш през брокера или не купуваш. Почти няма обяви от собственици по незнайни за мен причини. Странното е, че човек ходещ на работа всеки ден за 1000 лева месечно и продаващ апартамент струващ 120 000 лева не иска да отдели няколко дни да си извади необходимите документи и да си спести няколко хиляди брокерска комисионна+ да може да си продаде по- бързо имота( защото пести и няколко хиляди комисионна на купувача). Но както казват хората не е луд тоя който яде баницата. Кажи ти като брокер примерно след като си взел 3% от продавача, за да му извадиш данъчна оценка, тежести и т.н. с пълномощно- примерно от сделка за 100 000 евра си взел 3000 евро при 20- 30 лева разходи от твоя страна за документите. Каква услуга ми вършиш на мен( купувача) който съм ти се обадил и съм дошъл на крака пред въпросния блок+ съм си извадил всички необходими документи от моя страна за да ми искаш и на мен 3000 евро комисионна?
      когато продаваш е разбираемо да ползваш брокер - така нареченото 'с ключ'
      даваш на брокера/агенцията ключ. и ги оставяш да развеждат луди,капризни,несериозни клиенти , а те са много в тези времена.
      за това е разбираемо да си стиснеш ръката с брокера и да кажеш - оглеждай, вдигай телефони и си вземи комисионното.

      но ако аз или ти купим, че сме видели обява в имоти.нет и те ни отключат и ни разведат - за това да ни искат 2-3%, че сме частни лица - е това вече е безсмислено и наглост. Брокера си взима комисионното от страна, която преставлява и с която има сключен договор за посредничесто. От другата страна ако ви искат - ако сте будали давайте.

      ПП може да ползваш брокер и при купуване, особено ако не си в съответното населено място и му имаш доверие. Тогава той ходи по огледи, пазари се и те представлява до момента на сделката... и това си струва пари. Но пак се иска да имате някакви договорености подплатени с документ.

      ако в обява видите нещо от сорта на "не работим с колеги" или " само за частни лица" е силно силно вероятно да ви искат комисионно само защото са ви вдигнали телефона и отключили за оглед - за такива 'професионалисти' само бойкот.
      Last edited by bertram; 21.12.2021, 16:44.
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

        Тия брокери сън не ви дават

        Брокера още от самото начало ви е казал, а и вие много добре знаете приблизително какви са му комисионните

        Е чий го дървите тогава при брокерите ???

        Аз до момента не съм ползвал брокер за нито една сделка и за нито един отдаден имот под наем

        Като не ви кефят не ги ползвайте, ама не тук разни андрешковци от девет дерета вода ще докарат как да получат информация за купувача без да платят за нея

        Егати и инвеститорите егати и чудото
        Виж какво съм написал- почти всички обяви старо строителство са през брокер тоест или купуваш през брокера или не купуваш. Почти няма обяви от собственици по незнайни за мен причини. Странното е, че човек ходещ на работа всеки ден за 1000 лева месечно и продаващ апартамент струващ 120 000 лева не иска да отдели няколко дни да си извади необходимите документи и да си спести няколко хиляди брокерска комисионна+ да може да си продаде по- бързо имота( защото пести и няколко хиляди комисионна на купувача). Но както казват хората не е луд тоя който яде баницата. Кажи ти като брокер примерно след като си взел 3% от продавача, за да му извадиш данъчна оценка, тежести и т.н. с пълномощно- примерно от сделка за 100 000 евра си взел 3000 евро при 20- 30 лева разходи от твоя страна за документите. Каква услуга ми вършиш на мен( купувача) който съм ти се обадил и съм дошъл на крака пред въпросния блок+ съм си извадил всички необходими документи от моя страна за да ми искаш и на мен 3000 евро комисионна?

        Коментар


        • Цените на енергията вече са убийствени, става въпрос за оцеляване (capital.bg)
          Цените на енергията вече са убийствени, става въпрос за оцеляване !

          .................Енергоемката ни икономика няма как да издържи повече, а ефектите отдавна са ясно видими - цели браншове са пред фалит,

          Коментар


          • https://segabg.com/hot/category-econ...te-nova-godina

            Предполагам че сте получили sms и от А1 И Теленор за новите по-високи цени на мобилните планове .
            Използват стара клауза лежаща в договорите за индексация .
            Странното е че преди 10 години при по-висока инфлация ,не я използваха ,явно е заради цената на тока ...е,,, си е м...та

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

              реално го докарва като ТЕЦ= топли радиатори + топла вода, която на практика не свършва.

              ако го сметнеш да се топлиш с ток (с котле за топла вода) - се избива бързо с термопомпата + за по-голям обем ти трябва трифазно захранване, че котлетата гълтат здраво. Ако го сметнеш спрямо климатици е същата работа две идеи по-скъпо е с термопопмата, но пък ти трябва як бойлер ако си климатици. Инвестицията е две идеи по-малка при климатиците, но климатика много върти въздуха и жената твърдо не искаше отопление на климатици. Реално климатиците дават плюс че са 3-4 примерно и имаш диверсификация ако някой се счупи + имаш охлаждане, което го нямаш при една високотемпературна термопомпа.
              Мерси за отговора, и по моите сметки така излиза. Термопомпа трябва да е с подово, иначе греда. Има некви хибридни фантасмагории, ама са още по-скъпи и създават допълнителни points-of-failure, а икономията е спорна.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                Тоест поддържаш температура на радиаторите 60 градуса. Така ако вънка е -10, теоретичният COP на Дайкина е между 1,5 и 2. Икономията от сметки покрива ли инвестицията и поддръжката?
                реално го докарва като ТЕЦ= топли радиатори + топла вода, която на практика не свършва.

                ако го сметнеш да се топлиш с ток (с котле за топла вода) - се избива бързо с термопомпата + за по-голям обем ти трябва трифазно захранване, че котлетата гълтат здраво. Ако го сметнеш спрямо климатици е същата работа две идеи по-скъпо е с термопопмата, но пък ти трябва як бойлер ако си климатици. Инвестицията е две идеи по-малка при климатиците, но климатика много върти въздуха и жената твърдо не искаше отопление на климатици. Реално климатиците дават плюс че са 3-4 примерно и имаш диверсификация ако някой се счупи + имаш охлаждане, което го нямаш при една високотемпературна термопомпа.
                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                  Пелетите сега станаха по-скъпи и от тока. И то директно отопление с ток, не термопомпи и климатици.
                  А ако толкоз искаш да се готвиш за апокалипсис, дръж малко дърва, хем ще си правиш кефа на камина от време на време докато го чакаш.
                  Сега са по скъпи от нощтната тарифа но са по евтини от дневната

                  Преди бяха по евтини и от нощната

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    За отопление и топла вода в апартамента ползвам термопомпа въздух - вода вече 10г. Принципно се води за къща 150кв . Включил съм я директно в инсталацията, която беше изградена за парно. После газифицираха улицата и съм решил да я сменя с газово котле следващия или последващия сезон. Газовите котлета са с по-проста подръжка и ако даде проблем се ремонтира по-бързо, което е важно ако е през отоплителния сезон. С дайкина брах ядове едно лято(ако беше зима да съм я изхвърлил термопомпата) и чаках доста за една платка от Белгия.
                    Тоест поддържаш температура на радиаторите 60 градуса. Така ако вънка е -10, теоретичният COP на Дайкина е между 1,5 и 2. Икономията от сметки покрива ли инвестицията и поддръжката?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Знам за поне няколко блока направени с такова отопление. Всичките където имам апарти също могат да се направят при нужда така - термопомпата се слага в помещението, което се ползва сега за ТЕЦ-а-абонатната.... сигурно ще струва 2-3 айде нека са 10К на апарт. Може да е малко по-сложно със сондажа надолу, но става.
                      Ако е въздрух-въздух може и индивидуално. По спомен Берти се топли така... Видях че е описал точно сега.
                      Няма принципна разлика между въздух-въздух и въздух-вода, освен комфорта. И в двата случая компресора трябва да е навън, няма как да е в помещение, особено пък такова малко като абонатната. Може да стане само ако е вода-вода, но ако захранва целия вход трябва сериозен сондаж, което е много съмнително осъществимо.

                      Коментар


                      • догодина почват да вдигат лихвите по жилищните кредити и към 2024та ще се спука великият софийски балон

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

                          Тук сериозно бъркаш

                          Интереса на брокера е максимално бърза продажба от което следва че максимално високата цена не му е въобще от полза

                          Идва продавача и казва че иска да продава - Те го сондират какво очаква - Рядко очакванията на продавача са обективни - В над 90% от случайте той е подценил или надценил имота

                          Ако го е подценил това е златен шанс за брокера - Той има необходимите контакти на хора които търсят на добра цена и е затворил сделката за два дни без въобще имота да стигне до обява

                          Когато продавача го е надценил го качва на обява и какво стане
                          Всъщност прав си. Това би трябвало да е стратегията на успешните брокери.
                          Другите чакат "големия удар".

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            Има термопомпи,дори си купуват някакъв климатик и го връзват към термопомпата .
                            Има варианти ,защото в къщата имаш свобода ,в апарта не чак толкова .
                            Знам за поне няколко блока направени с такова отопление. Всичките където имам апарти също могат да се направят при нужда така - термопомпата се слага в помещението, което се ползва сега за ТЕЦ-а-абонатната.... сигурно ще струва 2-3 айде нека са 10К на апарт. Може да е малко по-сложно със сондажа надолу, но става.
                            Ако е въздрух-въздух може и индивидуално. По спомен Берти се топли така... Видях че е описал точно сега.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                              Ами то всъщност интереса на брокера е да е максимално висока цената на имота, което предполага, само продавача да го ползва, купувача няма защо да му плаща дори и 3% от своя страна, задето работи срещу неговия интерес.
                              Тук сериозно бъркаш

                              Интереса на брокера е максимално бърза продажба от което следва че максимално високата цена не му е въобще от полза

                              Идва продавача и казва че иска да продава - Те го сондират какво очаква - Рядко очакванията на продавача са обективни - В над 90% от случайте той е подценил или надценил имота

                              Ако го е подценил това е златен шанс за брокера - Той има необходимите контакти на хора които търсят на добра цена и е затворил сделката за два дни без въобще имота да стигне до обява

                              Когато продавача го е надценил го качва на обява и какво стане

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                                за къща пелетите са мисля най-добрият избор откъм цена-риск.

                                токът и газта са чиста работа, но падне ли режим или криза е лошо, докато пелетите с 5 тона в мазето може да се каже, че си готов за сезона + даже и ток да няма едно малко генераторче покрив спокойно нуждата на помпата и подаващото устройство и управлението на котела.
                                Пелетите сега станаха по-скъпи и от тока. И то директно отопление с ток, не термопомпи и климатици.
                                А ако толкоз искаш да се готвиш за апокалипсис, дръж малко дърва, хем ще си правиш кефа на камина от време на време докато го чакаш.

                                Коментар

                                Working...
                                X