Първоначално изпратено от bertram
Разгледай мнение
ти да нямаш селективна амнезия

кога банките почват да прибират имоти - когато ЗНАЧИТЕЛЕН % хора с кредити по една или друга причина НЕ МОГАТ да ги обслужват - на банките не им трябват панелки, маломерки и всякакви 'топ инвестиции' в държава с плачевна демография, НО това са обезпечения. Винаги се опитват да минат без ЧСИ (ипотекаря да продаде доброволно), НО има моменти, когато пазарът не може да поеме този клас имоти на желаните ценит. Тогава нещата отиват при ЧСИ - банката губи (в повечето случай), иптекарят губи... пазар!
депозити имаше и 2008-ма, но имаше проблеми с икономиката (ако че бяхме остров) - в резултат нарастна броя на необслужваните кредити голяма част от които бизнес - е ипотекарите го изнесоха.
10% има спад на износът ни към Германия - не защото сме лоши, а защото Германия зацикля
От износител на електроенергия 2022-ра през 2023-та сме вносител.
В сектор енергетика, който традиционно осигурява много и добре платени работни места - часовниковият механизъм започна да тиктака...
Даже в недолюбвания от всички копейки ВЕИ сектор ще има сътресения, защото много дребни риби изтеглиха сериозни кредити за ФЕЦ по ниви (говорим за ФЕЦ-ове за 500К+ евро финансирани почти 100% с кредити и планираин при много добрите цени на свободния пазар през 2022-ра)
Големи компании за които работи значителна част от българският аутсорс сектор - не спират да обявяват съкращения и да се готвят за рецесия (явно я очакват)
Сектор земеделие (експортен) също не отчете добра 2023-та
това са фактори, които се трупат.
да има едно строителство, голяма заетост в сектора, доста ДДС, доста кредити = едно усещане за просперитет и неспиращо да се увеличава богатство в населението, защото е лесно да изплупкаш 1-2-3 ипотеки на 2.5% и да повтаряш мантрата банките са пълни с депозити и на банките имоти не им трябват, а да им тече лихва... но е добре да се има предвид, че в икономиката нещата са циклични. Един път по-дълъг цикъл един път по-къс - божа работа, но цикличността я е имало и ще я има.
ЧСИ имат работа, когато хората започнат да губят сигурните си до този момент доходи, които са ги подтикнали да теглят сериозни заеми. А банките отчитат не толкова ипотекарите, защото те са магарето, което товарят при криза, а бизнес кредитите. В момента, в който големи дружества./сектори се разклатят - банките измислят чалъма да почнат да товарят ипотеките, за да могат да компенсират загуби. Не казвам, че масово хората ще си загубят жилищата, но казвам, че много хора в един момент ще се чудят за чии си дават зор да ги плащат тези ипотеки и какво ще ги правят тези имоти, за които са платили скъпо - спрямо доходите си.

Коментар