Първоначално изпратено от equal
Разгледай мнение
С фондовете нещата са други.
Например преди няколко години масово фондовете, включително и Авданс сключваха договори примерно на 20лв, с 20% нарастване всяка година, като база е предходната година. Това да не го забравят от фонда и да се оправдават със стари договори.
Те реално не са купили чак толкова много земя, че да им сбърка целия портфейл.
Разковничето е в големия процент калпава земя, която не могат да отдадат или ако отдадат в пакет рентата е ниска. Това е масовия случай, но не, че няма и някой от техните доводи в реалността.
Тъй като има информационно затъмнение ние като акционери не можем да си направим точни преценки за бизнеса и потенциала.
Според мен по-правилният модел е да се намали търговията със земя, защото така се продават хубавите земи, а се преминава към по-лоши. Да се разчита повече на рентата с минимални разходи за управление на фонда и да се купуват нови и нови земи. Тези покупки обаче не виждам как ще се финансират ако няма увеличение на капитала. Значи моделът няма да работи така.
Настоящитя модел за търговия е краткосрочен. Няма как да си по-добър от арендаторите в покупките, да комасираш и после точно на тях да им продадеш. Сега като акционери потребяваме нарастването на цените на земята от последните 8 години. Когато арендаторите не бяха толкова агресивни в покупките си и имаха по-малко финанси поради ниските цени на зърната. Това вече е история. Фондът няма никакво относително предимство пред един земеделец работещ над 5 000 декара, та и по-малко.
Коментар