IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от perin Разгледай мнение
    За тези, които толкова много бленуват за трицифрените числа умрели и за камионите с чувалите - разбирам защо настоявате за повече "мерки".

    За 30 октомври Чехия регистрира 216 смъртни случая от Ковида. Чехия е страна, въвела едни от най-ранните и строги мерки срещу ковида - много по-сериозни от нашите, хората им са по-дисциплинирани, здравната им система със сигурност е доста по-добра.

    Населението на Чехия е 1.5 пъти българското /10млн - 7млн./, а жертвите ѝ са 2.5 пъти повече /3078 - 1254/ - почти всичките от тях са от октомври и изглежда ще нарастват в силно изразена прогресия. Жертвите в много други западни държави с по-строги и по-ранни мерки надхвърлят нашите. Рано е да се каже, но, без да имам каквото и да е общо минало с медицината, от тези прости числа ми изглежда, че "мерките" само само водят до повече жертви в дългосрочен план.

    Но какво ли ще кажат редиците на специалистите, които предимно се занимават с грозни обиди спрямо нормалния човек и здравата "просташка" мисъл? Със сигурност има някое много "научно" обяснение за "безспорния" факт, че трябва да се стъпи здраво на простите селяци да спазват мерките, въпреки че тези мерки всъщност водят до влошаване на ситуацията.

    На мен ми се струва, защо пък не, че всеки защитник и пропагандатор на сатанинския ритуал по "спазване на мерките" трябва да носи определена административно-наказателна отговорност. #shegichka
    Едно е да “ти се струва”, а друго е да работиш с факти. Би ли обяснил как точно мерките повишават смъртността?

    А замислял ли си се какво би било в Чехия пък без спазването на тези мерки?

    Аз имам друго обяснение за чехите.

    Коментар


    • Темата се радва на небивал интерес, щом и Ender/4d е тука, пиши ги +3000 заразени от понеделник ....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение

        Несериозно е да твърдиш, че по-строгите мерки водят до повишена смъртност. По-вероятно е да има някакви неизвестни фактори. Може би, по-добрата находчивост при заобикалянето на мерките е фактор в някои държави? Може би, специфики при общуване, пътуване, пазаруване и тн. Може би, вирусен щам с по-висока смъртност е доминиращ? Единственото, в което не може да се открие логика е, че по-сериозни мерки водят до влошен резултат.
        Може би, може би.. На Когнитивен дисонанс ли ми намирисва?

        Аз само коментирам официалните данни. Мерките са основната промяна и фактор в живота на хората през времето на тези "пандемични" условия, затова е най-логично да се търси причината в тях и различното им прилагане в различните държави.
        Неизвестни фактори - можем да спекулираме с тях до безкрай, но аз лично не мога да се сетя за нещо дори леко убедително. Иначе с мерките може да се спекулира доста по-успешно - хората са стресирани от информационния тормоз и икономическата несигурност, стоят предимно вкъщи и излизат само до магазина и аптеката /баш където ще отидат и всички заразени/, носят мръсни маски, здравните услуги са неадекватни, понеже вирусът е непознат и т.н.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение
          Напълно подкрепям желанието ти, да те лекуват офталмолози и дерматолози! А докато джипитата се правят на пулмолози и реаниматори, кой ще се прави на джипи? Само се опитвам да вникна в логката ти, която определено е извън всякакви стандарти...
          Ти май смени ника!
          Логиката е много проста. При Короната основно се умира след пневмония и нейното усложняване. Малко умират от пълен задух, повечето умират от вдигане на кръвно поради кислородна недостатъчност!

          Така погледнато всички тези,които са развили пневмония и са за хоспитализиране, при увеличени случаи и липса на конкретни специалисти, могат да се следят от лекари други специалности, колкото да се наблюдава прогреса на пневмонията, което в масовия случай е от компетенцията на общи лекарски познания! Важното е да не се допуска усложняване на пневмонията без никакво наблюдение, както се случва сега в къщи. Самите лекарства са стандартни там нещата са ясни!

          Джипитата ще се натоварят като поемат пациенти на колеги и се ротират. Времената нали уж са извънредни всеки дава своя дан. Затварят се бизнеси и тн...
          Ще им е натоварено, но това е положението. Ако има пожар един пожарникар и 24 часа ако трябва ще работи, такава е професията. Не може часовника да чукне 17 часа и да каже айде чао свърши работния ден....

          Когато има уж подобно извънредно време, всички ще работят повече и ще компенсират, колегите, които са на първата линия... Няма начин, нали уж сме общество и отделните звена от него когато трябва се включват и пренапрягат. Другото е да не сме общество и общност и само бизнеса и комфорта да се гледа. Ако това е така... и това е начина на мислене.... може би може и без "сухите клечки"!

          Основния въпрос е тука да се разбере, че докато хора като теб се вайкат и казват колко сериозно уж било, същевременно смятате, че нещата може да се обслужват като в нормална среда. Е НЕ МОЖЕ!

          Ако ситуацията наистина е тежка както казвате, тогава и мерките и действията ще са извънредни! Това включва училища болници и офталмолози инфекционисти ако трябва!

          Коментар


          • Като гледам какви зверски карантини са наложени в момента на Франция и Великобритания не виждам ние българите от какво се оплакваме?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от perin Разгледай мнение
              Но какво ли ще кажат редиците на специалистите, които предимно се занимават с грозни обиди спрямо нормалния човек и здравата "просташка" мисъл? Със сигурност има някое много "научно" обяснение за "безспорния" факт, че трябва да се стъпи здраво на простите селяци да спазват мерките, въпреки че тези мерки всъщност водят до влошаване на ситуацията.

              На мен ми се струва, защо пък не, че всеки защитник и пропагандатор на сатанинския ритуал по "спазване на мерките" трябва да носи определена административно-наказателна отговорност. #shegichka
              Несериозно е да твърдиш, че по-строгите мерки водят до повишена смъртност. По-вероятно е да има някакви неизвестни фактори. Може би, по-добрата находчивост при заобикалянето на мерките е фактор в някои държави? Може би, специфики при общуване, пътуване, пазаруване и тн. Може би, вирусен щам с по-висока смъртност е доминиращ? Единственото, в което не може да се открие логика е, че по-сериозни мерки водят до влошен резултат.

              Коментар


              • За тези, които толкова много бленуват за трицифрените числа умрели и за камионите с чувалите - разбирам защо настоявате за повече "мерки".

                За 30 октомври Чехия регистрира 216 смъртни случая от Ковида. Чехия е страна, въвела едни от най-ранните и строги мерки срещу ковида - много по-сериозни от нашите, хората им са по-дисциплинирани, здравната им система със сигурност е доста по-добра.

                Населението на Чехия е 1.5 пъти българското /10млн - 7млн./, а жертвите ѝ са 2.5 пъти повече /3078 - 1254/ - почти всичките от тях са от октомври и изглежда ще нарастват в силно изразена прогресия. Жертвите в много други западни държави с по-строги и по-ранни мерки надхвърлят нашите. Рано е да се каже, но, без да имам каквото и да е общо минало с медицината, от тези прости числа ми изглежда, че "мерките" само само водят до повече жертви в дългосрочен план.

                Но какво ли ще кажат редиците на специалистите, които предимно се занимават с грозни обиди спрямо нормалния човек и здравата "просташка" мисъл? Със сигурност има някое много "научно" обяснение за "безспорния" факт, че трябва да се стъпи здраво на простите селяци да спазват мерките, въпреки че тези мерки всъщност водят до влошаване на ситуацията.

                На мен ми се струва, защо пък не, че всеки защитник и пропагандатор на сатанинския ритуал по "спазване на мерките" трябва да носи определена административно-наказателна отговорност. #shegichka

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                  Необходима е реорганизация, където за следенето на пациенти с пневмонии да се включват не само пулмолози и инфекционисти, а повече лекари от други специалности и специално личните такива, ако последните се смятат за лекари изобщо, с оглед на това как бягат от каквато и да е отговорност и помощ в случая...
                  Напълно подкрепям желанието ти, да те лекуват офталмолози и дерматолози! А докато джипитата се правят на пулмолози и реаниматори, кой ще се прави на джипи? Само се опитвам да вникна в логката ти, която определено е извън всякакви стандарти...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Има си статистически методи за treatment effects и causality. Ползват се instrumental variables, weighted matching, Horovitz-Thompson estimator, difference-in-difference estimator и други още по-сложни методи

                    Мене обаче ме учудва, че ти който нищо не разбираш идваш тука да ни представиш твоите велики размишления по темата
                    Ами ти, за да ми изразяваш подобно контрамнение с такава убеденост, би ли ми казал, ти пък от къде разбираш???

                    Реално имаш право на мнение, може да споделиш и някакви твои аргументи под мое мнение, НО да ми казваш, да не коментирам, защото не съм разбирал, докато ти самия застъпваш ярко обратната позиция, е доста нелепо като ситуация...

                    Различно би било, въпреки, че пак не го намирам за редно, ако просто беше казал "това е строгопрофилиран научен дебат едва ли сме компетентни да го коментираме тук!" Би било ОК! Все пак!

                    НО, да ми кажеш, да не коментирам, докато паралелно с това ми заявяваш някакви глупости, за които ми твърдиш, че са достовернотта и, че трябва да се приеме, е абсолютно нелепо! Защото твоята компетенция(освен ако не ми изкараш диплома), чисто формално е никаква в случая. Може да изразиш единствени свое мнение в някакъв пост. Останалите участници могат да изразяват мнения по същия начин!

                    п.п
                    Ташак

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                      За мен е премливо, - може да е едър рогат, само лесно да се води
                      Моето разбиране след прочитане на интервюто, откъдето тръгнаха твърденията за ваксината, беше че принципът на работа на руската ваксина е същият, който се използва и при ваксини за добитък. Тоест, никакви модерни измишльотини, месинджърRNA и аденовируси. Щом не е последна мода, значи, не може да работи. Все едно през 2020 да се опиташ да се обадиш по айфон 9. Някакъв абсурд.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                        Първата бе някакво лекарство за едър рогат добитък, второто предполагам е за дребен рогат добитък
                        За мен е премливо, - може да е едър рогат, само лесно да се води

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          Преди ваксините имаше едра шарка. След ваксините няма. Видимо работят. Това, че антиваксърското движение е малоумно и избива маса народ разпространявайки невежество е съвсем друга тема. Твърдението, че ваксините не работят може да се обори изключително лесно чрез изброяване на болестите, които са изчезнали след масово ваксиниране.
                          Това, че напълно приемам и одобрявам ваксини, подобни на тази срещу едра шарка, и напълно съм против измишльотини като сезонната ваксина против грип, и съм силно скептичен към прибързаната КОВИД ваксина, в групата на кои ваксъри ме поставя, и на чие политическо господство трябва да рапортувам за заплащането си.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Mike Florida, аз продължавам да се чудя каква е ползата болните да се съберат в училище или почивна станция, където няма да има лекар когато могат и да си стоят в къщи пак без лекар. Тясното място е медицинският персонал. Сграден фонд и лекарства бол. Предложенията ти не помагат по този ключов проблем и затова реално са безсмислени. Дали болният ще бъде в Арена Армеец, почивна станция, училище, палатка или вкъщи е все там ако ще си стои без лекарска грижа.
                            Ти май не разбраш, че лекари не достигат просто защото в РАМКИТЕ на подобна ИЗВЪНРЕДНА ситуация здравните власти, смятат, че могат да си работят както в нормална такава, на базата на старите специалисти и наличните стари отделения и капацитети! ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО!

                            Необходима е реорганизация, където за следенето на пациенти с пневмонии да се включват не само пулмолози и инфекционисти, а повече лекари от други специалности и специално личните такива, ако последните се смятат за лекари изобщо, с оглед на това как бягат от каквато и да е отговорност и помощ в случая...

                            В масовия случай при разкриване на едни по-големи центрове и отделения, масата хора, които са с пневмонии могат да бъдат следени от различни специалности лекари, с оглед на това, че ситуацията е извънредна. Всички специалности лекари, в своята основа са ОБЩИ ЛЕКАРИ и чак след това профилирани специалисти!

                            По време на война, рани се налага да шие и очния лекар, когато няма хирург на близо. Разбира се очния лекар едва ли може да оперира цял крак, но има дейности, които в извънредна ситуация въпреки, че са от профила на друга специалност са напълно постижими за него.

                            Тук обаче не говорим, за такива крайни сценарии, а по скоро пневмониите да се следят и където има влошаване да се реагира с по-тесни специалисти.

                            В Сливен, Шумен и Видин, след разболяването на специалистите в отделението, то беше поето от лекари съвсем други специалности, които преди да са специалисти са ОБЩИ ЛЕКАРИ!

                            Много ясно се каза, че заразените лекари в ОГРОМНАТА си част не са от КОВИД отделенията!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              ГЕРБ вече са намерили решение.

                              Не те приемат в болница без PCR тест,
                              А отказват да ти правят PCR тест.

                              Така няма заразени, няма да се натоварват болниците. Всеки сам да се оправя
                              По милиционерски казано: чист пагон - чиста съвест!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                                Ей сега набързо погледнах санаториумите на МВР. Един в Банкя, един в Хисаря и един на "Свети константин и Елена". В трите общо 750 легла. Със всички удобства и с персонал, медицински. Освен това има и почивни станции, но нямат медицински персонал. Все пак МВР може да осигури 1000 легла с персонал за обгрижване.
                                А военните са повече, гаранция. Двойно повече са.
                                За какви училища говорим. Да не сме Мозамбик?
                                Военните са два пъти по-малко от полицаите

                                Коментар

                                Working...
                                X