IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • да, моето мислене е за какво да влизам в нисколиквидна като след това за нула време мога да изгубя всичко което съм спечелил от нея за години - и да не мога да направя нищо по въпроса

    Ако искам по-висок риск винаги мога да го постигна с деривати без да нося висок риск заради самата компания.

    Коментар


    • Ravnovesie, разликата идва от сметките. Според мен към Q1 2016 Свилоза е с П/Е 3 а не П/Е 5 както ти казваш. Тогава ръста до твоите 5 е 60 процента. Мен риска ме устройва. Пък и първите закупени преди 2-3 години ги купувах на цени по-ниски от печалбата за тази година. Просто аз съм склонен да поемам някакъв ликвиден риск при диверсифициран портфейл. Опита ми сочи, че 80 процента излизат. Но когато стане грешка тя се покрива в пъти от печалбата от успешните. Мога да дам конкретен пример със Свилоза. Имам две греди с ниско ликвидните, но Свилоза е дала около три пъти повече почалба от тяхната загуба. Пък имам печалби и от доста други слабо ликвидни. Освен това Свилоза беше неликвидна, когато беше под лев. Тогава се купуваше трудно. Сега е в БГ40. Тоест е ликвидна за нашият пазар. В момента има още една голяма индустриална компания с подобни коефициенти, пък понякога е давала и дивидент. Агрия е доста ниско оценена. Може да продължаваме в този дух дълго. Освен това големите и малките компании се променят в различните бизнес цикли. Някои от сегашните смол капс ще станат големи за нашият пазар. С годините съм стигнал до извода, че имам усет към тях. Само трябва да внимавам с ливъриджа. Ти преди време спомена, че в края на предният балон не си успял да излезеш от нисколиквидните. Аз нямах такива проблеми, но не си разчетох кредита. Явно всеки остава с някакво предубеждение в зависимост от личният опит.

      Коментар


      • ddddd
        Не става дума просто за ликвидността. Реално и 30 бона са си предостатъчно - аз така и така не бих държал над 10% на БФБ все едно как се развива. Но липсата на ликвидност и лошото корпоративно управление си създава един сериозен дисконт на пазара като цяло. Не за нещо друго а защото при кофти управление бих влязъл някъде само ако мога да излеза бързо. За ден. А ако не мога ще очаквам доста ексра доходност над това което мога да взема на друго място с подобни компании.

        мисля че ти се кефеше на Свилоза - изглежда евтина и нисколиквидна. но за какво да се набивам на ПЕ 5 в Свилоза - компания от която ще излизам с дни ако случайно Космонавта реши да пресуши компанията за някой космически полет. Като мога да влеза например в Портучел - десетки пъти по по-голяма компания но с 10% дивидент и пак на ПЕ 13. Алтри ПЕ 8 но доста по-малък дивидент. Ей тази пък е някаква финландска - не я знам как се произнася http://www.4-traders.com/UPM-KYMMENE...65/financials/ ПЕ 10 и почти 5% дивидент.

        Какъв дисконт оправдава да се набия в нещо от където няма да излеза и от където няма да взема пукнат лев дивидент. Ако пазара на целулоза и хартия върви добре ще печеля от всяка една от тях. Ще мога да си ги държа дълго време. Само дето Портучел само от дивиденти ще ми се изплати за десетина година, пък Свилоза след 10 години я съществува, я не.

        Като си сложа едни 20% дисконт за ликвидност, 20% за лошо корпоративно управление. Още 20% за кофти инстутуции в самата България и да кажем двойно по-висок риск на самата компания и Изведнъж Портучел излиза дори по-евтин от Свилоза спрямо риска. Пък и дава 10% дивидент

        Коментар


        • "Нещо, което си заслужава да се обмисли е по-добро от очакванията на инвеститорите икономическо представяне в еврозоната.

          Твърдението, че политиците на еврозоната може би правят повече неща правилно отколкото по принцип се смята, наистина не е лесно да се признае. Свръхоблекчената парична политика и не толкова строгата фискална политика, която отчасти се дължи на имиграционната криза, е мощна комбинация. Слабото евро, въпреки рекордния излишък по текущата сметка на еврозоната, също помага да се компенсира влиянието на забавянето на развиващите се пазари върху износителите."

          http://www.investor.bg/evropa/334/a/...torite-208866/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dolce Разгледай мнение
            E ??????
            Бойко Борисов: Надяваме се на 4.5% ръст на икономиката, 3 не ни задоволяват - то само с надежди не става , а реалните им действия са по скоро насочени обратно на ръста.

            Коментар


            • http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=747080

              E ??????

              Коментар


              • Първият търговски ден на 2016 се оказа третото най-лошо начало на година от 1932 г. насам. Dow Jones сутринта падна с 450 пункта или 2,5%, S&P500 - с 2,1%. По данни на Bloomberg по-голямо падане на борсовите индекси е регистрирано само в началото на 1932 г., в разгара на Голямата депресия - с 6,9% и в началото на 2001, когато фондовите пазари все още падаха след спукалия се на 10 март 2000 балон на доткомите – с 2,8%. Bloomberg твърди и това е така, че рухването на американските борси се случва на фона на статистическите данни, показващи най-силния спад в производството за последните 6 години.

                Коментар


                • Latchezar Bogdanov
                  ·

                  Фискалната равносметка за 2015 г:
                  - В края на 2014 г. фискалният резерв в БНБ беше 6717 млн. лева, в края на 2015 г. - 5979 млн. лева.
                  - В края на 2014 г. държавният дълг беше 22100 млн. лева, в края на 2015 г. по последни данни е бил 23125 млн. лева.
                  - Спад на резерва близо 740 млн. лева, увеличение на дълга 1025 млн. лева
                  - Касов дефицит в бюджета за 2015г. - 2287 млн. лева
                  - Дълг/БВП за 2015 - около 26.9%

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                    Третата кака е на 26 години, трябва да ги разбира работите
                    Каки ли, ахахахахахахахаха !!!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                      Третата кака е на 26 години, трябва да ги разбира работите
                      абе много дрънкане за нищо-моята прогноза е за силен ръст на ТИМ не случайно се напапах сериозно там преди нова година....но както се казва различни хора-различни прогнози
                      Не е Препоръка!!!
                      "В очите на завистта всеки успех е престъпление.."

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                        Охоо, "разбирачите" са песимисти.. яко бичи сигнал

                        Фондовата борса пак ще се размине със силния растеж
                        Третата кака е на 26 години, трябва да ги разбира работите

                        Коментар


                        • Охоо, "разбирачите" са песимисти.. яко бичи сигнал

                          Фондовата борса пак ще се размине със силния растеж

                          От Капитал:

                          За Българската фондова борса 2015 година беше една от най-слабите след кризата от 2007 г., като Sofix загуби 11.7% от стойността си. Това е първото понижение от 2011 г. насам, кога индексът се прости с 11%. През 2014 г. той реализира ръст от малко над 6%.

                          Условията за спада през миналата година бяха заложени още в края на 2014 г., когато правителството предложи спорни промени в закона за пенсионните фондове, засягащи операциите им на борсата. Въпреки последвалото възстановяване в началото на годината през пролетта средата се влоши допълнително със забраната чужденци да имат собственост в дружества, които да са притежатели на земя. В противен случай компаниите бяха заплашени от глоби. Това ограничение също отпадна впоследствие, но допълнително напомни за несигурната и непредвидима среда в България, която държи настрани инвеститорите.

                          Към тези проблеми за борсата се добавят и пословичната ниска ликвидност, недостатъчната прозрачност, злоупотребата с правата на миноритарните акционери, както и двойният стандарт, прилаган от финансовия регулатор. Все пак на борсата се случиха и добри неща - първото първично публично предлагане от няколко години насам, направено от "Сирма груп", показа, че на борсата има място за качествени компании. Освен това има компании, чиито резултати са доста добри, което се отразява и в ръста на акциите им. За догодина представителите на капиталовия пазар показват по-скоро плах оптимизъм заради все още големите рискове в българската икономика, показва анкетата на "Капитал Daily".

                          Георги Георгиев, портфолио мениджър в "Карол капитал мениджмънт"

                          Пред пазара все още има доста рискове


                          Фотограф: Капитал


                          След като загуби 30% от средносрочния си връх (625 пункта - април 2014), основният измерител на българския фондов пазар SOFIX най-вероятно няма да може лесно от обърне негативния тренд през 2016 г. Ликвидността продължава да пресъхва, обемите остават ниски, а пазарните участници изглеждат уморени да гонят постоянно дъна. Немалка част от тях са изместили фокуса си от БФБ, липсва интерес и от чуждестранни играчи. Интензитетът на натиск от продавачи на тези нива също вече не е голям. Така че може би отчаянието е достигнало близки нива до тези от лятото на 2012 г., когато, след като падна с 37.5% за година и половина, пазарът намери дъно.

                          Дали може да се търси подобна аналогия и сега? Най-логично изглежда да видим една консолидация, която да се развие през годината в рамките на -5/+10 % от сегашните нива. Налице са доста рискове пред пазара (геополитически, вътрешнополитически, социални), но едновременно с това редица местни износители - индустриални компании и от леката промишленост се представят добре, възползвайки се от предимствата си и очертаващото се възстановяване на европейската икономика. Вероятно те ще бъдат и сред най-добре представящите се позиции през годината на БФБ.

                          Татяна Пунчева-Василева, ръководител "Анализи", "ЕЛАНА трейдинг"

                          Условията за ръст са добри, нови компании ще дадат импулс


                          Фотограф: Капитал


                          През 2015 г. пазарът бе движен от фундамент и резултати. Инвеститорите предпочитаха онези компании, които показваха стабилни резултати с добра възвращаемост на капитала. 2016 г. няма да се различава драстично с няколко изключения. Например раздвижването на имотния пазар от продължаващия аутсорсинг на финансови/аналитични услуги вече осезаемо се усеща и съответно ще рефлектира върху дружествата със специална инвестиционна цел с фокус имоти.

                          Лисването на "Сирма груп холдинг" и увеличението на капитала на "Елана агрокредит" пък показаха, че инвеститорите са гладни за нови инвестиционни възможности със стабилен фундамент и висок потенциал за растеж дори напук на случващото се на политическата сцена в страната. Те са и пример, че пазарът има акумулиран ресурс, с който да се финансира този растеж, стига да му бъдат представени добре структурирани предложения с приемлива възвращаемост и потенциал.

                          Затова очаквам през 2016 г. редица компании да последват примера на "Сирма" и да възобновят инвестиционните си планове. Това ще даде импулс на целия пазар. На фокус естествено ще са още прегледът на активите в банковия и небанковия сектор и развръзката на политическата сцена предвид предстоящите президентски избори и турбуленцията около неслучилата се до момента, но належаща съдебна реформа.

                          Иван Иванов, инвестиционен консултант, "Скай Управление на активи"

                          Печалбите на компаниите може да са единственият катализатор

                          Изминалата 2015 г. не донесе особени радости на инвестиралите на БФБ. Към момента изглежда, че и 2016 няма да е особено успешна. В общи линии смятаме, че акциите, включени в Sofix, са реалистично и дори леко оптимистично оценени към момента. Това не дава големи възможности за ръст през следващата година, базиран на експанзия на коефициентите. Същевременно е малко вероятно и рисковете пред България да намаляват. Политическата нестабилност отново се засилва, задлъжнялостта на държавата се увеличава и по всичко изглежда, че тези тенденции ще се задържат и през следващата година.

                          От тази гледна точка не може да се очаква особен растеж на борсовите котировки нито от страна на сентимента, нито от страна на намаление на риска. Единственият останал катализатор е по-висок ръст на печалбите. Към момента и това изглежда слабо вероятно. Прогнозите за 2016 се движат около минимален реален растеж, но същевременно запазване на дефлационните импулси. А това сваля номиналния растеж до между 1% и 2%.

                          Реалистичното очакване е, че и печалбите на компаниите средно ще се движат в подобен диапазон. Все пак положителното развитие в ЕС и в Източна Европа е вероятно да създаде известен стимул и за БФБ. Централният ни сценарий е ръст на Sofix от около 5%. Или да се движи към и около 460 пункта. При рязко повишаване на рисковете в България – което всъщност е също доста вероятен сценарий, спад на основния индекс до 400 пункта. И ако растежът в еврозоната и в България изненада в посока нагоре, рисковете намалеят и положителният сентимент се върне, е възможно да достигне до 510.

                          Красимира Паунина, портфолио мениджър, "Селект асет мениджмънт"

                          Без адекватни мерки за по-добра бизнес среда оптимизмът няма да се върне


                          Фотограф: Капитал


                          Моето мнение е, че към момента оптимизмът почти отсъства от българския капиталов пазар и ще продължим да наблюдаваме тази ситуация и през следващата година, докато не бъдат предприети адекватни действия от страна на правителството за справяне с важните икономически, административни и политически проблеми, които създават препятствия за предприемачите, които искат да развиват бизнес в България. "Котвата" за БФБ – нейната слаба ликвидност – може да бъде вдигната чрез привличането на нови инвеститори, местни и чуждестранни, когато се завърне доверието в родния ни пазар, а това изглежда трудно на този етап.

                          Евентуален допълнително утежняващ фактор е възможността да бъде прието предложението за промяна в ЗППЦК от страна на КФН, при която да отпадне изискването за публикуване на тримесечни финансови отчети. Това от своя страна неминуемо би влошило прозрачността на публичните дружества пред инвестиционната публика.

                          Също така борсата има огромна нужда от нови компании, които да предоставят алтернативи с потенциал за развитие за пазарните участници. Този факт се потвърди от успешното първично публично предлагане на софтуерното дружество "Сирма груп холдинг" през октомври 2015 г. въпреки сравнително тежкия период за БФБ през последната година. Добър сигнал беше и сравнително положителното развитие с акциите на "Феърплей пропъртис" след обявяването на намерението за увеличение на капитала на дружеството, свързано с нови инвестиционни планове.

                          Това е пример какво може да се случи с една компания, когато е налице сериозен интерес към нея, въпреки слабите обороти на пазара. Според мен при евентуална промяна в приоритетите на управляващите, насочена към подобряване на инвестиционната среда, проява на реална политическа воля, включително провеждането на съществени реформи, каквито наблюдаваме в съседна Румъния през последните години например, бихме могли да станем свидетели и на възстановяване на интереса към БФБ в средносрочен план.

                          Мненията имат аналитичен характер и не представляват препоръка за вземане на инвестиционно решение.

                          Коментар


                          • Много ми харесват движенията на чуждите борси.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Isabella Oronova Разгледай мнение
                              Прогноза за 2016 година

                              Поевтиняването на акциите на холдингите и възможността резултатите им да се подобрят, макар и с по-слаби темпове, ще доведе до краткосрочен ръст на акциите им. Това не се отнася само за бившите приватизационни фондове, но и за акциите на Химимпорт, Зърнени храни или Еврохолд България. Ликвидността в момента е много ниска и всяка поява на купувачи ще доведе до бързо покачване на акциите. Това, което не знаем, е кога ще стартира следващият ръст и какви фактори ще допринесат за обръщането на пазара. Най-логичният сценарий към момента е на пазара да навлязат краткосрочни спекуланти. Към тях ще се присъединят и спестяванията, които търсят по-висока доходност спрямо много ниските лихви. И ако станем свидетели на засилване на икономическия растеж у нас и в ЕС, 2016 година може да се окаже много добра за българския фондов пазар.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Isabella Oronova Разгледай мнение
                                "И докато те ни дават знак, че икономиката е горе-долу стабилна, същото не може да се каже за интереса на инвеститорите към акциите им. Причината е, че българските инвеститори не искат в портфейлите си сложни холдингови структури с неясни активи и най-вече без да е комуникирана стратегията за развитието на дъщерните дружества."

                                И всичко, след КТБ ли, хахахахахха

                                Коментар

                                Working...
                                X