IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сирма Груп Холдинг АД (SGH / SKK )

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Отдавна не съм писал в темата, но нека се включа малко.
    Сирма има много плюсове и минуси. Положителните неща са, че сред основните акционери има хора, които обичат компанията, че има доста талантливи и лоялни служители, има няколко доста добри продукта. Проблемите - относително по-ниското заплащане, сравнено с другите фирми в ИТ сектора, голямата тежест на някои слабопечеливши звена, достата задължения. Като цяло смятам, че цената на ИПО-то беше висока на база реалностите на нашата борса. Не съм гледал отчет, но ми се струва, че Американският офис не дава плодовете, които очакваха, че ще дава. Смятам, че основните акционери следва да дадат повече шанс на управленски кадри, наети на меритократичен принцип и да се вслушват в съветите им. Повече доверие в добре подбрани мениджъри с по-модерно мислене няма да им навреди.
    Големият шанс за растеж на Сирма е продажба на звена на големи корпорации или големи промени в посока маркетинг и продажби на големите пазари.
    Въпреки всички минуси, ако не предстои голяма корекция на световните пазари, за мен цената в момента е добра. При нова дълбока криза, вероятно ще има още спад, ако междувременно Сирма не покаже някой уникален отчет.
    Притежавам около 200 акции. Не е съвет за покупка или продажба!

    Коментар


    • Като сте купили от този ..., сега капиталовият пазар ви е виновен. Виновни сте само вие! Тотална безотговорност. Аз защо не съм купил? И що не рева?

      Българският спекулант обича да купува нещо поевтиняващо и се навътря. Дежавю
      Last edited by oslo; 19.04.2019, 15:38.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от forexar Разгледай мнение

        Наистина въпроса за състоянието на българска фондова борса е основателен!
        11 години след началото на кризата стойностите са много далече от върховете. Няма желаещи за излизане на борсата. Постоянно се говори за делиствания. В новините постоянните заплахи от нови рецесии и спадове никак не помагат на активността на участниците.
        Отклоняваме се от темата, но все пак ще си кажа мнението. Сирма може би трябваше да търсят частно финансиране при положение, че искат да растат. Участниците тук. особено фондовете търсят по сигурни компании. За това напоследък два офис АДЦИЦ-а събраха добри суми. Решиха от борсата, защото сега малките акционери, въпреки, че дадоха близо 10 млн., нямат глас, нямат абсолютно нищо. Ако бяха търсили частен инвеститор, той щеше да има други условия, щеше да инвестира в конкретната фирма в структурата и щеше да има глас там. Както сега НЕВЕК излизат от Онто и вземат пари, а акционерите на БФБ изгарят. Това по темата.

        Относно БФБ - няма как малки компании да излизат, при положение, че нямат история, нямат опит във финансовото отчитане и най-важното могат да съберат без проглем до 10 - 20 млн. от частни инвеститори, зависи от сектора може и изцяло местни да са. БФБ може да има ниша за средни компании, с добър, стабилен бизнес, но достатъчно големи, за да предпочитат акционерите да са листнати, за да имат някакви ликвидност. Но там вече идва моментът, че те са или част от големи компании извън БГ, или има мажоритар, което прави много трудно да има баланс в управлението, или се търси продажба на 100%, когато решат да излизат. Така че, да, трудно е, но причините според мен са и доста логични.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          Когато участниците на даден пазар категорично и единодушно решат, че набиране на капитал на борса е ... многоточието може да се запълни с най-долните епитети за които се сещате, то този пазар е мъртъв. Да видим дали пазара ще възкръсне но аз традиционно съм безнадежден оптимист. Сякаш всички забравиха, че основната функция на един капиталов пазар е набирането на капитал. Хейта е на екстремни стойности и продължава да расте. Да видим до кога.
          Мдааа, изминалите повече от 10 години дават поводи за всичко друго но не и за оптимизъм. И на какво основание продължаваш да си оптимист след като нищо положително не се случва, даже е точно обратното.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
            Когато участниците на даден пазар категорично и единодушно решат, че набиране на капитал на борса е ... многоточието може да се запълни с най-долните епитети за които се сещате, то този пазар е мъртъв. Да видим дали пазара ще възкръсне но аз традиционно съм безнадежден оптимист. Сякаш всички забравиха, че основната функция на един капиталов пазар е набирането на капитал. Хейта е на екстремни стойности и продължава да расте. Да видим до кога.
            Наистина въпроса за състоянието на българска фондова борса е основателен!
            11 години след началото на кризата стойностите са много далече от върховете. Няма желаещи за излизане на борсата. Постоянно се говори за делиствания. В новините постоянните заплахи от нови рецесии и спадове никак не помагат на активността на участниците.
            Мненията ми не са препоръки или съвети за търговия или каквото и да е друго.

            Коментар


            • Когато участниците на даден пазар категорично и единодушно решат, че набиране на капитал на борса е ... многоточието може да се запълни с най-долните епитети за които се сещате, то този пазар е мъртъв. Да видим дали пазара ще възкръсне но аз традиционно съм безнадежден оптимист. Сякаш всички забравиха, че основната функция на един капиталов пазар е набирането на капитал. Хейта е на екстремни стойности и продължава да расте. Да видим до кога.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение
                Ако тази компания струваше нещо, би трябвавало да я свалят от борсата веднага или поне да си изкупят обратно акциите. Правиш ипо на 1.20 после си лупуват обатно акциите на 0.80 лева и си на чиста печалба. Обаче те се опитват да набират оше капитал което не говори много добре за компанията..
                обаче парата е изхарчена и затова не могат да си купят обратно акциите на 0,80 и няма откъде да има "чиста печалба" както си написал ............ а разходите се посрещат със заемен капитал който трябва да се връща ....... затова се обръщат отново към инвеститорите за да наберат още капитал, но СПО-то е неуспешно .......... не знам кредиторите до кога ще имат търпение да чакат...

                не е препоръка - нямам акции тук и не искам да имам...
                fuск the bеаr - give me the bееr

                Коментар


                • Лошото на подобни компании е, че след IPO-та като това на Сирма и Меком трудно някой вече ще се върже. Както правилно отбеляза колегата - Алексиев щял да тегли заем, вместо да дава дивидент. Защо изобщо си на борсата ? Тъжна работа... Едва ли не сърдит на публиката, че не се бръкнала за увеличението, при положение, че вече веднъж си я излъгал ! Това не е ПР, това е анти-ПР.
                  Мнението ми не е препоръка към никого и за нищо. За повече - чл. 37 от конституцията

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от forexar Разгледай мнение

                    Apple, BlizzardActivision, nVidia, Facebook, ... IT компаниите по принцип са много чуствителни на новини, защото нямат големи физически активи, а технологии, библиотеки, know-how, софтуерни продукти, които трябва постоянно да се обновяват
                    Тези пак са по-ясни, продуктите са познати и тн. Аз имах предвид технологични работещи с корпоративни клиенти.

                    Една подобна е Barracuda Networks. Листват се на $22 долара края на 2013, стигат $42 април 2015, след което спад до към $20 (не намерих графика) и ги придобиха Thoma Bravo в края на 2017 за $27.55 (20% над цената тогава). The acquisition represents an enterprise value of 3.8x revenues and 43.1x EBITDA.

                    Ето и един анализ на ЕУ - https://www.ey.com/Publication/vwLUA...w-Aug-2018.pdf



                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
                      Случващото се не е уникално за БФБ, често подобни спадове стават с компании, които са трудни за анализиране. Понякога ги изкупуват на добра цена спрямо дъното. Но си е рулетка. Не мога да дам конкретен пример в момента, преди няколко години имаше такъв момент с няколко в САЩ и бях чел. Ще се разровя.
                      Apple, BlizzardActivision, nVidia, Facebook, ... IT компаниите по принцип са много чуствителни на новини, защото нямат големи физически активи, а технологии, библиотеки, know-how, софтуерни продукти, които трябва постоянно да се обновяват
                      Мненията ми не са препоръки или съвети за търговия или каквото и да е друго.

                      Коментар


                      • Ако тази компания струваше нещо, би трябвавало да я свалят от борсата веднага или поне да си изкупят обратно акциите. Правиш ипо на 1.20 после си лупуват обатно акциите на 0.80 лева и си на чиста печалба. Обаче те се опитват да набират оше капитал което не говори много добре за компанията..

                        Коментар


                        • Случващото се не е уникално за БФБ, често подобни спадове стават с компании, които са трудни за анализиране. Понякога ги изкупуват на добра цена спрямо дъното. Но си е рулетка. Не мога да дам конкретен пример в момента, преди няколко години имаше такъв момент с няколко в САЩ и бях чел. Ще се разровя.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            В такъв случай означава, че тези играчи не се интересуват от Сирма, а от спекула със Сирма. Това са коренно различни неща, а в интервюто се говори, или поне намеква, за друг тип интерес.
                            Едни ги наричат инвеститори,други спекуланти но в крайна сметка целта на всички покупки е след време да продадат с печалба .Или другият вариант е да си купят целият или една час от някакъв бизнес който да експлоатират ,при вторият отново е възможно да искат след време да продадат с печалба

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                              Хубаво ще я купят сега ама като дойде време за продаване на кого ще я дадат,щото като купиш на БФБ не може после да продадеш във Лондон
                              В такъв случай означава, че тези играчи не се интересуват от Сирма, а от спекула със Сирма. Това са коренно различни неща, а в интервюто се говори, или поне намеква, за друг тип интерес.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                                Да, и на мен това ми направи силно впечатление! Ако толкова искат да купуват Сирма, нека да го направят. Никой няма да ги задължи да купуват Софарма или Хима примерно. Що за оправдание е това ?
                                Хубаво ще я купят сега ама като дойде време за продаване на кого ще я дадат,щото като купиш на БФБ не може после да продадеш във Лондон

                                Коментар

                                Working...
                                X