IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
    А какви са тези характеристики
    Обясних го и преди. Идвам при тебе, имаш АЕЦ. Казвам ти дай ми ток от понеделник до петък, от 8:00 до 17:00. Ти ми казваш, ще ти дам но трябва да купиш и тока ми събота и неделя и нощес, защото съм с АЕЦ. Отивам при този с газа и той не ми налага никакво ограничение. Е кой ток ще е по-скъп? Най-скъп е пиковия ток, за който АЕЦ изобщо не става. Там понякога може и да вземеш по 800лв, но за броени часове. И виждаш ли какво се получава най-скъпия ток като себестойност, пък най-евтиния на пазара.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      Това го разгледахме подробно в съседната тема. Ще си учуден колко е малко необходимия ток повече. Много си завишил числата. Първото което виждам е, че 30kW е достатъчно за 200км, пък средния пробег едва ли е 200км. Ето готов анализ, сигурен съм, че има още стотици ако потърсиш.
      https://money.bg/auto/elektromobilit...vniya-tok.html
      Сред автомобилите, много са товарни. Те консумират МНОГО ПОВЕЧЕ. Затова, може да се окаже, че завишението е само с пъти, не и с порядъци. Около 4000 [MW] при денонощна работа. Трябва да се има предвид че, ѝ хората работят/пътуват много през деня а, значи, точно по времето, когато ФЕЦ произвеждат, да се включиш на заряд, ще е не толкова лесно, да не съм по-краен. Правих калкулацията преди години, само за половината парк, излезе 2000 . Не съм на същия компютър, обаче. Порядъкът е този, +/- 50 [%]
      Last edited by Pyramid; 02.06.2019, 22:35.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

        динамичните си характеристики и [B]повече от 60лв трудно ще му вземеш- пазара определя колко ще му вземеш- ако питаме бате пешо може и доста по нагоре

        А какви са тези характеристики
        Едни такива ....недемократични
        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nikola66 Разгледай мнение
          Някой може ли да сметне хипотетично, ако всички автомобили в България станат електрически, колко още мощности ще трябват?
          Аз смятам, че ще трябват още около 6000 Mw!
          2 милиона автомобила x 30kW x 0.1 (коефициент на използваемост на автомобила) = 6 000 MW и то равномерно разпределени в денонощието!
          Ако това горното е вярно и се сбъдне ще има клиенти и за АЕЦ и ВЕИ :-)
          Това го разгледахме подробно в съседната тема. Ще си учуден колко е малко необходимия ток повече. Много си завишил числата. Първото което виждам е, че 30kW е достатъчно за 200км, пък средния пробег едва ли е 200км. Ето готов анализ, сигурен съм, че има още стотици ако потърсиш.
          https://money.bg/auto/elektromobilit...vniya-tok.html

          Коментар


          • nikola66 - дори хипотетично няма как да стане, а централата като се направи трябва да произвежда ток или въобще да не се пуска с което ще се спестят разходи - загуби които тя ще прави ако произвежда много малко ток. Може би цената на тока трябва да се смъкне драстично за да почне употреба на повече ток в страната.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

              Извинявай, ама ти това ли ме караш да гледам? дето ще продаваш тока от Белене по 800лв/МВч.?
              По-долу обяснихме защо токът от АЕЦ като правило е най-евтин на свободния пазар - заради динамичните си характеристики и повече от 60лв трудно ще му вземеш. Да не говорим, че и пазар за него няма. От БАН излъгаха най-нагло като комунисти, търсейки най-ненадеждни и стари източници, които при желание се намират. Турция, където сме изнасяли много ток цели десетилетия, от 2018-та е нетен износител и я забрави.
              динамичните си характеристики и [B]повече от 60лв трудно ще му вземеш- пазара определя колко ще му вземеш- ако питаме бате пешо може и доста по нагоре

              А какви са тези характеристики

              Коментар


              • Някой може ли да сметне хипотетично, ако всички автомобили в България станат електрически, колко още мощности ще трябват?
                Аз смятам, че ще трябват още около 6000 Mw!
                2 милиона автомобила x 30kW x 0.1 (коефициент на използваемост на автомобила) = 6 000 MW и то равномерно разпределени в денонощието!
                Ако това горното е вярно и се сбъдне ще има клиенти и за АЕЦ и ВЕИ :-)

                Коментар


                • Do dwamata под мен

                  Не съм имал предвид къде ще се продава нито дали има смисъл една нова централа. Единственото което исках да сметна е колко е цената на тока произведен от една хипотетична централа 2000мегавата за час и дали тя би се изплатила с дотациите давани от правителството на перкопанелите. Ами оказа се че е изгодна и в рамките на няколко години с дотациите централата би се изплатила. Имайки предвид потенциалния живот на един аец- около 70-80 години, поне 75% от времето централата ще работи на печалба и то много добра- може би около 20%. За съжаление в този форум няма специалист, който да каже дали са верни сметките. Както писах, ако са верни, то е трябвало да се инвестира в ядрена централа работеща 24/7, а не в перкопанели

                  Коментар


                  • Pyramid - не се шегувам, технологично е възможно да се хване напълно и да се изчисти газа от нея и съединенията и. В случая тя на 100% се обръща в сероводород и го ловят до грам. Понеже това е все пак за по сериозни мощности - турбини при тях технологично спектралния анализ на газа върви непрекъснато и съответно се променят на момента настройките на филтрите. Удоволствието по очистването се заплаща с разход на част от енергията, но пък тази турбина с добавен цикъл при който топлоносителя е въглероден диоксид кпд е много по високо и тази загуба на енергия въобще не обезсмисля труда да се трансформират въглищата в метан и той вече да се изгори атмосферно. Азиатците тази технология я получават даром от белите, защото е много отдавна разработена и са правени спорадични опити да се пусне в употреба и в Европа и в Америка без абсолютно нищо същественно. Дори цикъла с въглероден диоксид е разработка финансирана с еврофондове и въпреки че е много успешно в Европа нищо не се прави за да се използва. При атомните централи също може да се приложи мисля. Не само на Русия и изтича научния потенциал, като не могат да пробият нещата те се правят там където пробиват.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                      Поправяй ме ако нещо греша- 2000мегавата*24 часа=48000 мегавата произведено за ден
                      48000*800лв / за мегават=38400000 лв постъпления за ден
                      Извинявай, ама ти това ли ме караш да гледам? дето ще продаваш тока от Белене по 800лв/МВч.?
                      По-долу обяснихме защо токът от АЕЦ като правило е най-евтин на свободния пазар - заради динамичните си характеристики и повече от 60лв трудно ще му вземеш. Да не говорим, че и пазар за него няма. От БАН излъгаха най-нагло като комунисти, търсейки най-ненадеждни и стари източници, които при желание се намират. Турция, където сме изнасяли много ток цели десетилетия, от 2018-та е нетен износител и я забрави.

                      Коментар


                      • v_tin - не ви знам опорките, но тези сметки са без кръчмар при положение че въобще няма очертаващо се потребление за още електроенергия. Трябва да се спре Козлодуй за да се пуснат да работят реакторите от новата централа на тяхно място. В тази връзка приказките че живота на реакторите на Козлодуй е до 2017 г. е съвсем на място и обслужват интереса на Росатом.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                          По същият начин може да разсъждаваш и за Бг
                          Тъжен факт. Да ти се дореве.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                            Истината е, че никога не го е притежавала целия, че да го запази. И там е пострадала. Да не си затваряме очите за фактите.
                            По същият начин може да разсъждаваш и за Бг

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                              Ами ако имаш предвид като население- определено, ако имаш предвид като възможности си мисля че са си запазили научния потенциал
                              Истината е, че никога не го е притежавала целия, че да го запази. И там е пострадала. Да не си затваряме очите за фактите.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                                Разсмя няколко четвърт вековни ветропарка, никой от тях не е обявил че ще затваря....
                                Ама пък си обяснявай де, веселба да става.
                                Ако откриеш и разликата м/у гаранционен живот и реален....
                                Те може и да откарат и по 100 години, какъв е проблема, само че технологиите се развиват- например ти какъв телевизор имаш- от старите лампови или лед/ а бе някой от модерните/. Моят гори около 40 вата на час- някакво сони, старите- ами че те отиваха по 3 киловата за ден , за плазмите да не говорим

                                Коментар

                                Working...
                                X