IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ФЕД, ЕЦБ, Хартиени пари, Дефлация, Хиперинфлация, Злато...

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mesoiadess
    Същото се отнася и до материалните активи - притежаваш ги докато имаш накакъв документ - но тои е валиден само ако има доверие в институциите .

    Самият нотариален акт е обикновена хартия която няма никаква стойност.
    Имаш известно основание. Донякъде. Доверието в и самото функциониране на институциите позволява разгръщане и реализиране на собствеността в цялост чрез пълноценно футкциониране на трите института: владеене, ползване, разпореждане.
    В хипотеза на драстичен социален упадък, разпореждането с един актив (в нотариална форма) може да се окаже неизпълнимо или лишено от каквото и да е съдържание. Но, от друга страна, активът продължава да си съществува и ти "можеш" да го владееш и ползваш. "Можеш" съм поставил в кавички, защото тези действия при посочената хипотеза са условни - нищо не ти гарантира, че няма да дойде някой с огромни като на нашия премиер бицепси :-)) и многозначително да ти каже: Айде бегай, оттук нататък поемам аз! Отнякъде ще изскочи Берлускони и както вече показа при официалното си посещение в София, ще опипа ръката на шефа и с възхищение ще изстреля: Само така,ти си велик и цялата собственост по право се полага на теб! :-)))
    Материалният актив, обаче, продължава ад си съществува, но вече "служи" на нов "собственик".

    С парите, които в съвременната финансова система съществуват като кредитни знаци без да притежват своя собствена стойност, положението е по-различно.
    Чрез системата на фракшънъл ризърв бенкинг банките създават пари от задлъжняването на субектите. Пари = дълг. Изчезне ли дългът, изчезват и парите. Няма ги. Изпарили са се.

    Абе те парите въобще си обичат стабилността. Дори стоковите пари (които уж по подразбиране имат и потребителна стойност и стойност) могат рязко да се обезценят в условия на катаклизъм. И да с е премине към натурална размяна.

    Коментар


    • Същото се отнася и до материалните активи - притежаваш ги докато имаш накакъв документ - но тои е валиден само ако има доверие в институциите .

      Самият нотариален акт е обикновена хартия която няма никаква стойност.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mvr0306
        Както разбрахме от филма "Money as debt" парите поне в щатите идват на бял свят най-често при създаване на някакъв дълг. А как е в Бг, какъв е механизма на създаването на парите в условия на валутен борд?
        Конкретната страна няма отношение.
        Филмът обяснява един обществен процес, при което парите от стокови преминават постепенно в едни "знаци" на кредита. Всъщност не съм много сигурен дали думата "знак" е най-подходящата. Ще опитам кратко да обясня.

        За стоковите пари не е необходимо да се говори много, знаем за тях - като се тръгне от раковина, та се стигне до златото. Не така стои въпросът при знаците на кредита.
        Съвременните книжни пари нямат сами по себе си почти никаква стойност - малко хартия, малко печат (включващи някакви труд, амортизация, др.), а електронните пари почти дори и това си нямат (горките).

        По същество става дума за това, че държейки "знака" на кредита, обществото ти "признава" правото на едно вземане. До момента на наличие на доверие от страна на участниците в тази игра (употребявам игра в смисъл на извършване на някакви действие при наличието на строги правила) ти притежаваш не само вземане към обществото, но и правото да го "предявиш" пред когото намериш за добре и да си вземеш стоката (услугата), която си си избрал.
        След като си си платил данйците, разбира се :-)))

        В най-общ план Нашият борд не е нещо различно от фиксирането на едно съотношение между две валути и едно правило за количество национална валута, която може да се намира в оборот, съотнесена към монетарните резерви.

        Долар, Евро, Йена - няма значение. Това са все знаци, че докато съществува някакво доверие, ти можеш да предявиш вземане, ерго някой да се намира в "дълг" към тебе.

        Коментар


        • Както разбрахме от филма "Money as debt" парите поне в щатите идват на бял свят най-често при създаване на някакъв дълг. А как е в Бг, какъв е механизма на създаването на парите в условия на валутен борд?

          Коментар


          • СКРИТИ ФАЛИТИ

            http://yphalachev.blogspot.com/2010/...g-post_01.html

            Международната финансова общност обсъжда механизъм, при който държавите, които не могат да плащат задълженията си, ще обявяват фалит и ще получават защита от кредиторите си, така че да реструктурират дълга си, за да бъде изпълняван. Това би било алтернатива на сегашната практика на помощ за страни с лошо структуриран дълг, които неизменно получават финансова помощ от МВФ в замяна на обещания за промени в икономическата политика, целящи финансова стабилизация.Такъв фалит трябва да предотврати съдебни дела от страна на кредиторите, които биха навредили на преговорите за преструктуриране на дълга; трябва да гарантира, че страната длъжник ще прилага подходяща икономическа политика и ще преговаря добросъвестно; частните инвеститори трябва да имат стимул да осигурят свежи средства на длъжника, получавайки привилегирован статут; освен това механизмът трябва да обвързва всички кредитори с условията за реструктуриране, ако те са договорени от достатъчно голямо мнозинство. Според анализатори тези принципи биха осигурили справедливо третиране на всички кредитори и биха ограничили възможностите за спекулативно обогатяване.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Lamer777






              БЕЗ КОМЕНТАР...
              Линк:
              http://www.shadowstats.com/alternate_data
              Що бе коментирай, или си мислиш че ти като виждаш нещо на дадена графика и другите го виждат. Не че да те разочаровам но една и съща графика говори различни неща на двама различни човека, които я гледат.

              Коментар








              • БЕЗ КОМЕНТАР...
                Линк:
                http://www.shadowstats.com/alternate_data

                Коментар


                • Сега вече има отимистични прогнози на розов фон и потъваща икономика.
                  Пълна дезинформация на масите преди последната инженкция.

                  Коментар


                  • Интересно мнение

                    http://news.ibox.bg/opinion/id_1396179148 "Обама и банкерите кръстосват шпаги " "Обама не е втория президент, който се е опълчил срещу банкерите на УСА. Цялата история на САЩ е борба срещу паричната система от дългов тип с частично покритие. Седем пъти държавата се е справяла с този проблем, но през 1913 със създаването на ФЕД нещата загрубяват и остават такива и до днес. Самата революция за независимост е против тази парична система. Най-успешно са се справили с нея според мен президентите Джексон /фактически основател на Демократическата портия/ и Линкълн /фактимески основател на Републиканската партия/.
                    Други заблуди трябва да се обясняват дълго и подробно, затова спирам до" http://news.ibox.bg/material/id_1396...fpage_1/#clist

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от stamba69
                      Асене за теб S&P500 не е балониран , а златото е , за мене и двете са балонирани вече -можеш ли да си кажеш прогнозата и за двете,като цена ,къде ще направят връх и ще тръгнат за корекция или за нов мечи тренд ?
                      И според мен са балонирани

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от baba_meca

                        Рано или късно ще се излезе от дефлацията - няма нищо вечно... Но още е рано да се каже как - с умерена инфлация с голяма инфлация или с хиперинфлация.
                        Златото ше стане актуално според мен ако се стигне до хиперинфлация. Ако няма хиперинфлация, просто не е практично - слабо ликвидно е в съвременното общество. Как би пазарувал в магазина с него или пък би си купил нещо в интернет...
                        Единствената разлика между стоковите и книжните пари, а и другите, е, че първите имат дефицитна природа и притежават собствена стойност... Макар че не знам специално златото или среброто да хранят, поят, топлят, возят и т.н. Но материялизира стойността на дадена стока или услуга и качествата му са постоянни във времето.
                        Съвремените пари са имагинерни и съответно в неограничено количество. Известно е, че пазарът се синхронизира с паричната маса. Честото й изменяне води до непрестанен процес на синхронизиране, т.е. няма равновесни точки, определяни от търсенето и предлагането. Те са някакъв второстепенен фактор, който да се стимулира ...

                        Въпросът е защо имаме нестабилна парична маса, определяна от БВП, който се определя от потребление, което се определя от брой население и ниво на консумация?
                        Де факто последните сто години световната икономика и по-точно тази на развитите страни е във свръхпроизводство. Огромно. И понеже пазарът не може да поеме такива количества, единствената надежда за нейното реализиране е в стимулирането на консумацията, мода, ергономични трикчета, некачествено и неефектвно производство и т.н. Брандирането също е основен източник на свръхпроизводство, но и създава работни места и конкуренция.

                        Няма свободен пазар, има една форсирана печатница на пари и затъващи в меркантилност и лой същества.

                        Разбира се, плюсовете са, че има място за много фирми и продукти на пазара и бързо научно и техническо развитие. Всъщност точно използването на научния напредък за богатеене е причина за много от икономическите беди. Знанието освобождава, но никой освободен не желае да освобождава. Технологиите може да прават по-евтино и ефективно производството, но самите те са много скъпи... Така хем освобождаваш от труд хора и вдигаш интелектуалната летва високо, хем запазваш ключововата роля на парите... А по-важни са хората, те трябва да работят за да изкарват пари и да потребяват. Значи, или ръчен труд,дефицити и малко пари или впрегнат технологичен напредък, евтини стоки и малко пари... Вижда се къде е подводния камък и при двете възможности, особено когато по икономическите учебници пише като единствен мотив за икономическа активност- печалба. Но понякога подозирам, че това по-скоро е трансформиран антикапитализъм в капитализъм... Особено когато зачитам западна литература по Маркетинг. Както и да е, твърде дълъг става поста.

                        Мисълта ми беше, че парите трябва да имат относително стабилно количество...единственото относително стабилно в човешкия свят е човека и броя население, което е реалния източник на нужди, което в крайна сметка е мотора на икономиката. И знанието да освобождава всички ни, а не само некои вечно заобиколени от лакеи, изпушили мозъци.

                        Коментар


                        • На 1 декември в предходния постинг бях пуснал за продажба 5 кюлчета злато по 5 гр. Понеже в близките месеци ще ми трябват малко парици... Но си изтрих темата, тъй като един колегата nide ми даде инфо за "чейндж" на инвестиционно злато в БГ. Очевидно ударих върха тогава...

                          Причината да го пусна за продан беше точно очкването ми за баунс на долара и евентуалното му негативно отражение върху жълтия метал...

                          Още не съм ги продал кюлчетата, тъй като знам, че поне имам нужната ликвидност.

                          Въпроса ми е следния:

                          Как ще се отрази баунса на долара и негото продължение, както и кореция надолЕ на борсите?

                          Принципно, смятам, че към тУ лятото златото пак ще се засили.

                          Причини:
                          - рекордни бюджетни дефицити навсякъде, особено в развитите страни
                          - прекалено оптимистични правителствени прогнози за приходните части
                          - следствие държавно задлъжняване
                          - евентуален стоп на развитието на Китай (пукане на балона на имотите, тъй като вече си имат доста призрачни сгради)
                          - негативни новини от развитите икономики отново
                          - следствие дефлационен натиск отново...и т.н.

                          Но Как ще е например доларовия индекс да отиде към 85-90 и борсата да направи една корекция от 10%+ надолу...
                          SapFiConsultant.com

                          Коментар


                          • изтрито.
                            SapFiConsultant.com

                            Коментар


                            • Асене за теб S&P500 не е балониран , а златото е , за мене и двете са балонирани вече -можеш ли да си кажеш прогнозата и за двете,като цена ,къде ще направят връх и ще тръгнат за корекция или за нов мечи тренд ?
                              Политиката е висша форма на порнографията

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от stamba69
                                Първоначално изпратено от acen1975
                                Първоначално изпратено от stamba69

                                цената на златото зависи от долара в бъдеще,а фед ще правят всичко възможно да държат долара ниско.до като сащ не почне да влиза в прогрес......

                                що се отнася до есандпи,смятам,че е балониран,но ще продължават да го балонират,по много хитър начин:
                                тан всичко зависи от викса- имплайд волатилити индекса върху есандпи....кво правят:
                                почват да купуват ,всеки ден по малко и леко,което води до падане на викса и хората се успокояват и не се хеджват.....и тарикатите купуват,като го вдигат есандпито леко и постоянно,а падне ли много много викса,почват да купуват евтини пут опшъни и изведнъж рязко почват да излизат от есандпи......маркета почва да пада бързо,народа почва да се плаши,да продава и той и викса се качва силно,откъдето тези пут опшъни се оскъпяват хем от движение,хем от волатилити......и тарикатитте хем си кешират от високите неива,хем правят пари от падането.....и когато кешират всичко,кешират и путовете,викса почва да пада леко и отново почват да влизат в есандпи,но от по ниски нива.........
                                така че,не гледай колко е станало есандпи.а гледай викса-почне ли да прижлижава 20-22,иде времето на сел офф....видиш ли такъв викс и силен сел офф за един ден,без никакви причини,значи са почнали и падането ще е рязко,но силно........спре ли сеф оффа -да имаш 1-2 дни леко движение нагоре и виска ако е качил до 28-30,и изведнъж почне да намаля-пак ще имаш качване -бавно ,но постоянно......
                                поне аз така ги виждам нещата за сега.тая магария я правят вече 3 месец подред.....и нищо не им пречи да продължат да го отиграват.
                                ясно е ,че балонират и S&P 500,златото,стоките и т.н... като купуват по малко за да поддържат тренда и продават като "стадото" се увлече - но това не може да продължава вечно -нали краставиците ще си ги поиска краставичара с лихва краставици и това ФЕД казаха ,че ще продължи до началото на 2010г. а после ??
                                есандпи е балониран,спрямо свтовните "анализатори".....за мен е балониран исторически,но не и спрямо моментната ситуация-даже е много евтин,но малко хора гледат това......
                                над 14 п/е веднага много почват да подскачат,че акциите са прекалено скъпи........в момента е към 20,което е много в очите на "професионалистите"....
                                всъщност това не е вярно,защто Р/Е трябва да се сравнява спрямо моментаната доходност от депозити и трежърис,а тя е преркалено ниска......
                                например през 90-те години п/е е движело между 25-45,а доходността в трежърис е била двойно по висока.......
                                така че ,ако сметнеме и това,излиза,че през 90-те години акциите в америка са били между 2 и 5 пъти по скъпи,отколкото са в момента......
                                да вземем и дивидентна доходност,спрямо доходност от депозити:
                                през 90-те години дългосрочната депозитна доходност е 4-5%,дивидентна доходност не е стигала до такива нива -реално печалбата ,която се е очаквало е само от растеж на акциите,а цената на парите е с отрицателна доходност в дивидента......
                                в момента на депозит в сащ повече от 2% годиншно не мож се дореди-а повечето компании дават такава или по висока доходност-все още акциите са по евтини от всякога до сега,колкото и странно да звучи и дори при 20 Р/Е-просто ливхите са рекордно ниски........
                                а март месец,когато аз влизах в акции,всякакви гурута ,дори и с реноме като рубини твърдяха,че сток маркета тепърва ще пада.......а тогава доходността в акции бе на най високите нива ОТ ВСЯКОГА В ИСТОРИЯТА!!!!!!!
                                ето как паниката на стадото влияе и на професионалисти-ще му издадят очите данните,че акциите са без пари и въпреки това очакват тепърва спад......
                                при нулеви лихви всичко е евтино,дори и лайна да купуваш......
                                така че ,всичко зависи от фед,а тяхното решение зависи от икономиката на сащ-няма ли доказателства за растеж и наличие на инфлация-няма да пипнат лихвите......

                                обаче ме кефат бг финансовите гурута,които "копират" щатския маркет и гледат да вдигат и софикса-връзка никаква.......в бг в момента лихвите и ДЦК са с рекордна доходност,обаче гамени ,които управляват пенсионни и договорени фондове вдиганаха софикса с 50% и са се чудят как да излезнат
                                да инвестираш в компании в рецесия,която тепърва ще расте и без капка дивидент,и при наличие на рекордни лихви е наистина колосална олигофрения...........
                                в сащ ниските лихви стимулират по висока доходност в акции и хората се прехвърлят там, в бг рекордни лихви за целия свят в евро и никаква доходност от акции и бг финансовите гурута скачат в акции,защото американския маркет скача

                                Коментар

                                X