IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • На дългосрочните......да им припомня няколко моемнта.

    Аз съм на четирси и няколко....лета.....кат бях ученик - видях Имко 2...или Правец за първи път. ( Копие на Епъл ) и в щатите нямаше кой знае какво повече - сега знаете кви са компютрите. Като бях студент - имах мобифон нокия 150, с антена като на радиостанция. - и на запад не бяха много по напред.....сега знаете кви са смартфоните. Като бях студент също така.....видяхме интернет имах модемна връзка БЪРЗА - 64к в секунда. Бавните бяха 16 и 32 к....грубо. Сега....сваляте един филм за минута. И на запад не беше по бърза връзката. И т.н

    И това се случва в рамките на двадесетина години.......нищо работа.

    Алооо.....за кво дългосрочно инвестиране говорите....в порядъка на 20-30 години бе пичове.....вие не знаете след 5 години къв ще е света.....а смятате че ще познаете кво ще е след 30 години.....Тея години за нищо ги нямате обаче.....виждате Бъфет - и всичко е ок.

    стотици интернет компании в зората на интернет сега ги няма....

    Пазара...по стари от мен го казват че няма нищо общо с пазара преди 10 години. Смятай кво е било преди 30 години.

    При нас навлиза изкуствения интелект - първо на пазара...щото най бързо връща парите. Той даже при някой големи батковци е влязал преди 3-4 години. Ако затоваря очи и си представя кво ще стане ако всички на пазара достъпно се сдобият с компютри търговци с изкуствен интелект....ми се завива свят. То сега няма хора...а тогава въобще няма да има хора. Просто инвестираш в един софтуер.....кинти и го пускаш да си прави квото иска. Имаите пред вид че то и сега е така....някъде. Да не изпадам в подробности кво съм виждал. Всички тея трейдърски глупости са олд фешън. Това което сте гледали по филмите. Няма го вече това. Не искам да си представя след 20 години кво ще е.
    20 ГОДИНИ ЕЙЙЙЙ...осъзнавате ли кво са 20 ГОДИНИ?
    Какъв ще е света след 20 години...кое ви дава смелост да вярвате че ще познаете?
    Да не би да позна някой кво стана с телефоните?
    И това развитие не е онова развитие от 1900 година до 1930 примерно.....сега е адски по бързо....и адски по прменящо се.

    Така като живее живее човек...и сякахш не осъзнава какво се променя около него. И колко бързо става това. Като детето ти...като стои при теб и не усещаш как пораства....но ако не го видиш 2 години....няма да го познаеш особенно докато е малко.

    Ако сега заспите.....и се събудите след 10 години....и се разходите по улиците на София...дали ще е същото? Може да няма коли а всички да фърчим във въздуха.....а може и въздух да няма....кво да дишаме...всичко може.....

    Та...затова ми е леко....наивен този наратив....дългосрочното инвестиране. Историята...историята ...историята - ПОКАЗВАЛА.......че ....е ОК. Ква история кви 5 лева....исторята съм убеден че ще покаже нещо бая по различно....ако сега се пренесем 30 години напред и погледнем назад.



    Така че погледнете назад.....и осъзнайте че не може да познаете кво ще е след 20-30 години.....

    КЛЕТЪЧНИТЕ ТЕЛЕФОНИ се появяват 80 те години......еййййй.......ПЪРВИТЕ....вие тогава сте родени.....кво е сега а?))

    Коментар


    • Мисълта ми е, че има два начина на мислене - (1) единият е как бързо и с малко усилие да се направят малко пари (които ти наричаш "много") и другият е (2) как да се направят доста повече пари, но дългосрочно.

      И ако първият метод криво-ляво може да проработи в реалния бизнес, на капиталовия пазар този начин на мислене е игра на тото и в малко по-дългосрочен план води до плачевни резултати в 99% от случаите.

      Освен това, правенето на бизнес и инвестирането на борсата са различни неща и няма смисъл да ги смесваме. Предприемачеството е по-скоро е за отделна тема.


      Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
      И аз мога да кажа че е манджа с грозде и пълно противоречие в главата ти ама поне се опитвам да обясня и да докажа
      Да растеш с 10% годишно викаш? И как точно става тая работа при положение че рентабилноста ти е 6-7%. Значи влагаш милиона си в хотелче викаш? И кво печелим? 70к годишно. Да ама не печелим толкова а само 30к, защото 40к са само лихвите на собствения ти милион. Ако вземем да слагаме и амортизации съвсем ще те отчаям така че няма да слагам То твоето хотелче е с да кажем 50 стаи. За сезона си е пълно. За да растеш с 10% годишно или трябва да качваш цените с толкова на година или да строиш още 5 стаи всяка година? Да вдигаш цените забрави защото всяка година никнат нови хотели. Колкото са по-ниски лихвите толкова са повече кандидат яздачите на ниски лихви Значи трябва да качваш стаите с 5. Ама те 5 стаи струват 100 бона, щом 50 струват милион. Ти 100 бона откъде ще вземеш като си изкарал само 30? Айде да не питам и какво ще ядеш и как ще живееш през това време И са какво ще помогнеш на хората с поредния хотел, същия като предходните 1000000 такива хотели?Ами ако догодина до теб се пръкне хотел с тенис корт и всичките гости избягат там какво правиш? Един корт струва 200 бона! Тях откъде ще ги вземеш? Ами ако удари криза и клиентите се разбягат а разходите по данъци, подръжки и заплати си вървят откъде ще ги вземаш тях за да ги плащаш? Ей затова се опитвам да обясня че трябва да разбира човек от бизнес, защото при банката на америка положението не е по-различно от това на въпросния хотелиер. Както и да е. Ясно ми е че само търкам клавиатурата. Няма да ви спамя повече

      Коментар


      • Има разлика между това да се занимаваш професионално и да си дребен инвеститор.

        Проблемът е че много от инвеститорите любители си мислят, че трябва да купят следващия Епъл докато е още малка и неизвестна компания. Това е доста абсурдна стратегия за един любител-инвеститор. То е адски трудно и за професионалистите (и на практитка става на ниво venture capital преди още компанията да е листвана), камо ли за хора като нас от форума.

        Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

        Depends. For me is abou the game. To be better than the rest. The pursuit to be better makes you better in all wjat you do. BUT you get also better if you share and help people.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

          Ще те съдя за авторско право , това което си написал 300 думи аз съм го описал с 30 думи в поста ми от вчера. Но тебе по добре са те разбрали. Шегувам се разбира се. За да се случи нещо което да промени нещата рязко в положителна посока. Да забогатееш неприлично или живота на хората да се подобри драстично в положителна посока. Е необходимо хората да проявят въображение или неговите синоними, изобретателност , творчество или иновация. Стандартното мислене няма да те направи богат както в бизнеса така и в инвестирането. Ето и поста ми.

          ,,Можеш да не се ограничиш с хотелче, а верига от хотели. Но за да стигнеш до там трябва да проявиш изобретателност и какво можеш да предложиш, което другите не предлагат за да получиш конкурентно предимство. Това ми е мисълта. Най добре се заплащат нетрадиционите идеи и монополното положение на пазара. Иначе си прав дългосрочната визия може да те направи свръх богат , но тя не е достатъчна. Има сценарии да попаднеш в средновековието , тогава никаква дългосрочна визия няма да помогне.,,
          Като гледам отговора май не си прав че ме е разбрал

          Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Манджа с грозде и пълно с противоречие.

          Да растеш с 10% в продължение на 30г. означава да залагаш на качество и:
          - или правиш верига
          - или реинвестираш в същия хотел като постоянно вдигаш качеството, реномето и маржа на печалбата.

          Но това не го правят хората които търсят бърза печалба.

          И аз мога да кажа че е манджа с грозде и пълно противоречие в главата ти ама поне се опитвам да обясня и да докажа
          Да растеш с 10% годишно викаш? И как точно става тая работа при положение че рентабилноста ти е 6-7%. Значи влагаш милиона си в хотелче викаш? И кво печелим? 70к годишно. Да ама не печелим толкова а само 30к, защото 40к са само лихвите на собствения ти милион. Ако вземем да слагаме и амортизации съвсем ще те отчаям така че няма да слагам То твоето хотелче е с да кажем 50 стаи. За сезона си е пълно. За да растеш с 10% годишно или трябва да качваш цените с толкова на година или да строиш още 5 стаи всяка година? Да вдигаш цените забрави защото всяка година никнат нови хотели. Колкото са по-ниски лихвите толкова са повече кандидат яздачите на ниски лихви Значи трябва да качваш стаите с 5. Ама те 5 стаи струват 100 бона, щом 50 струват милион. Ти 100 бона откъде ще вземеш като си изкарал само 30? Айде да не питам и какво ще ядеш и как ще живееш през това време И са какво ще помогнеш на хората с поредния хотел, същия като предходните 1000000 такива хотели?Ами ако догодина до теб се пръкне хотел с тенис корт и всичките гости избягат там какво правиш? Един корт струва 200 бона! Тях откъде ще ги вземеш? Ами ако удари криза и клиентите се разбягат а разходите по данъци, подръжки и заплати си вървят откъде ще ги вземаш тях за да ги плащаш? Ей затова се опитвам да обясня че трябва да разбира човек от бизнес, защото при банката на америка положението не е по-различно от това на въпросния хотелиер. Както и да е. Ясно ми е че само търкам клавиатурата. Няма да ви спамя повече
          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

            Нищо...)) кво да има....а кво общо има това че никей го скъсахме 1-2 % назад напред през ден ? Бяха луди седмици.....сега спираме никей.....плана за тази секунда е почивка....ден година храни.
            Ми за тва да говорим. Кви хотели кви хеликоптери

            Коментар


            • Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

              И тва кво общо има че съм лонг co2 от 8 евро
              Нищо...)) кво да има....а кво общо има това че никей го скъсахме 1-2 % назад напред през ден ? Бяха луди седмици.....сега спираме никей.....плана за тази секунда е почивка....ден година храни.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                Пазара мъней...пазара е различен. Както и силната държава. както и силната валута.

                Може да се повторя с някой менния обаче задавал ли си си понякога въпроса поради каква причина Европа изостава в технологичния сектор от щатите? С изключение на машиностроението в Германия. Много повърхностно мислене е да обвиниш манталитета. Разбира се има го и тоя фактор поради причини че няма как за 20 години от нулата да се научим да правим бизнес като хората....за това е необходимо време и опит...но това не е фактора че нямаме големи компании. Фактора е че нямаме долар. А имаме лев. В Давос преди 2 години Путин като му задаоха журналисти въпроса за положението в Русия ли беше не помня......той каза нещо много правилно + че всички в залата се разсмяха...и одобриха това изказване. А то беше че Русия за съжаление не е като САЩ...където най големия бизнес е износа на ДОЛАРИ. Т.е фактора че си страна която е достатъчно силна да оказва политически натиск и подкрепа на компаниите си + да им печата долари които чужденците искат....+ 300 милиона насаление води до резултата че ако в САЩ се пръкне Гейтс или Джобс или Безос...или Мъск....или си го внесат с имиграцията....той има всички условия да стане това което е....+ ти да казваш че е много умен а останалите са прости без мащабно мислене. Дано ме разбираш в подтекст кво искам да ти кажа.

                В България е невъзможно да има Амазон. Както и епъл и т.н. То даже в Европа е много трудно пак поради политиката на САЩ. Единствения начин е Българин да пробие в САЩ....но в България е невъзможно.

                Освен това има и един много важен друг фактор...че всички големи изкупуват всички малки с идеи. Щото имат почти неограничено количество пари....и по малките много правилно се продават за някакви милиончета...някой за милиярдчета.....щото ако не го направят...големите ще ги унищожат с монопола който имат.

                Та така....
                И тва кво общо има че съм лонг co2 от 8 евро

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  И малко философия от мене.

                  Именно манталитета на бързата печалба обрича България и българите да са бедни. Бизнеси от типа "hit and run" показват липса на стратегическо мислене. Ако Джеф Безос, Стив Джобс или Лари Елингтън мислеха по този начин, всеки от тях щеше да направи по една компанийка тип pets.com, да везме по 3-4 кирливи милиончета и после да разправя какъв велик бизнесмен е. Но те са хора със стратегическо мислене и за това са големи в бизнеса.

                  Отделно от това, идеята за бързата печалба на капиталовия пазар пък е абсолютно вредна.
                  Пазара мъней...пазара е различен. Както и силната държава. както и силната валута.

                  Може да се повторя с някой менния обаче задавал ли си си понякога въпроса поради каква причина Европа изостава в технологичния сектор от щатите? С изключение на машиностроението в Германия. Много повърхностно мислене е да обвиниш манталитета. Разбира се има го и тоя фактор поради причини че няма как за 20 години от нулата да се научим да правим бизнес като хората....за това е необходимо време и опит...но това не е фактора че нямаме големи компании. Фактора е че нямаме долар. А имаме лев. В Давос преди 2 години Путин като му задаоха журналисти въпроса за положението в Русия ли беше не помня......той каза нещо много правилно + че всички в залата се разсмяха...и одобриха това изказване. А то беше че Русия за съжаление не е като САЩ...където най големия бизнес е износа на ДОЛАРИ. Т.е фактора че си страна която е достатъчно силна да оказва политически натиск и подкрепа на компаниите си + да им печата долари които чужденците искат....+ 300 милиона насаление води до резултата че ако в САЩ се пръкне Гейтс или Джобс или Безос...или Мъск....или си го внесат с имиграцията....той има всички условия да стане това което е....+ ти да казваш че е много умен а останалите са прости без мащабно мислене. Дано ме разбираш в подтекст кво искам да ти кажа.

                  В България е невъзможно да има Амазон. Както и епъл и т.н. То даже в Европа е много трудно пак поради политиката на САЩ. Единствения начин е Българин да пробие в САЩ....но в България е невъзможно.

                  Освен това има и един много важен друг фактор...че всички големи изкупуват всички малки с идеи. Щото имат почти неограничено количество пари....и по малките много правилно се продават за някакви милиончета...някой за милиярдчета.....щото ако не го направят...големите ще ги унищожат с монопола който имат.

                  Та така....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Така разсъждава всеки лаик, ще вземе акции в нещо малко и ново. Някаква малка биотек компания, която ще скочи с 500% за два дни

                    Мене по- ме кефи да направя 3х с Банк ъф Америка, Standard & Poor's или Адидас за няколко години отколкото да загубя 90% от парите си с някоя "куул" биотек компания.
                    Depends. For me is abou the game. To be better than the rest. The pursuit to be better makes you better in all wjat you do. BUT you get also better if you share and help people.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                      Ще те съдя за авторско право , това което си написал 300 думи аз го описал с 30 думи в поста ми от вчера. Но тебе по добре са те разбрали. Шегувам се разбира се. За да се случи нещо което да промени нещата рязко в положителна посока. Да забогатееш неприлично или живота на хората да се подобри драстично в положителна посока. Е необходимо хората да проявят въображение или неговите синоними, изобретателност , творчество или иновация. Стандартното мислене няма да те направи богат както в бизнеса така и в инвестирането. Ето и поста ми.

                      ,,Можеш да не се ограничиш с хотелче, а верига от хотели. Но за да стигнеш до там трябва да проявиш изобретателност и какво можеш да предложиш, което другите не предлагат за да получиш конкурентно предимство. Това ми е мисълта. Най добре се заплащат нетрадиционите идеи и монополното положение на пазара. Иначе си прав дългосрочната визия може да те направи свръх богат , но тя не е достатъчна. Има сценарии да попаднеш в средновековието , тогава никаква дългосрочна визия няма да помогне.,,
                      tell me part of your portfolio smart ass

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                        Всичко което казвам, ти го потвърждаваш със следващият си пост след мен. Първо за да направиш що годе свястно хотелче ти трябват поне милион-два еврака. Ако имаш тези пари само липсата на въображение би те вкарала в хотелският бизнес според мен. Това с хотелите точно ми е най-смешния бизнес в България. Тук правят хотели на П/Е 20 а на Малдивите бях намерил хотел на П/Е 1 миналата година. Това е огромна разлика в печалбите а за перспективите няма нужда да говоря. От 100 000 км се вижда че тук не става за хотел заради краткия сезон ама разни хора като успеят да откраднат някакви пари първата им работа е да си купят хотелче. Липсата на въображение обаче ги наказва за греховете и кражбите, които са извършили Хората с въображение създават вериги от хотели с по-добро обслужване с повече услуги и екстри и им обират туристите а за тях остава да мрънкат в инернет пространството срещу "лошите" вериги. Също както и с хранителните магазинчета или някакви услуги и т.н Говорите за "играта" ама тя играта е на пари. Който печели повече пари той печели играта. А относно въпроса на Ники. Когато печелиш повече пари, това значи че си направил иновация. Хората ги дават на теб тези пари а не на конкурента ти. Това значи че си им създал по-добри услуги за по-малко пари. Тоест ти си направил някаква мъничка частица еволюция за краткото време, през което си присъствал на тази планета. Направил си живота мъъъъъничко по-добър, което всъшност и придава смисъл на нищожните ни животи Кратко казано ти си помогнал на хората а не да ги вкарваш във филми бай туй сел унуй
                        Та последно да обясня защо ги пиша тези неща? Защото виждам какво купувате и продавате и с какви аргументи. Много пари се правят от голямо движение. Голямото движение значи някаква иновация. Нещо ново и полезно за хората. Никой обаче не търси такива компании. Търси се нещо стабилно и 3-4% на година и бля бля бля Някакви 20-30 години и незнм си какво. ив го каза даже прекалено меко. 30 години не са половин живот. Те са един цял живот. 30-60 това е. Каквото прави човек, трябва да го прави през тези години. Да помага, да печели, да живее. След 60 бих гледал на всеки ден като на подарък, защото то си е точно така. Няма гаранция че ще доживее човек 60.
                        Ще те съдя за авторско право , това което си написал 300 думи аз съм го описал с 30 думи в поста ми от вчера. Но тебе по добре са те разбрали. Шегувам се разбира се. За да се случи нещо което да промени нещата рязко в положителна посока. Да забогатееш неприлично или живота на хората да се подобри драстично в положителна посока. Е необходимо хората да проявят въображение или неговите синоними, изобретателност , творчество или иновация. Стандартното мислене няма да те направи богат както в бизнеса така и в инвестирането. Ето и поста ми.

                        ,,Можеш да не се ограничиш с хотелче, а верига от хотели. Но за да стигнеш до там трябва да проявиш изобретателност и какво можеш да предложиш, което другите не предлагат за да получиш конкурентно предимство. Това ми е мисълта. Най добре се заплащат нетрадиционите идеи и монополното положение на пазара. Иначе си прав дългосрочната визия може да те направи свръх богат , но тя не е достатъчна. Има сценарии да попаднеш в средновековието , тогава никаква дългосрочна визия няма да помогне.,,
                        Last edited by Todor Sabev; 09.03.2018, 14:17.

                        Коментар


                        • Така разсъждава всеки лаик, ще вземе акции в нещо малко и ново. Някаква малка биотек компания, която ще скочи с 500% за два дни

                          Мене по- ме кефи да направя 3х с Банк ъф Америка, Standard & Poor's или Адидас за няколко години отколкото да загубя 90% от парите си с някоя "куул" биотек компания.

                          Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                          Та последно да обясня защо ги пиша тези неща? Защото виждам какво купувате и продавате и с какви аргументи. Много пари се правят от голямо движение. Голямото движение значи някаква иновация. Нещо ново и полезно за хората. Никой обаче не търси такива компании. Търси се нещо стабилно и 3-4% на година и бля бля бля Някакви 20-30 години и незнм си какво. ив го каза даже прекалено меко. 30 години не са половин живот. Те са един цял живот. 30-60 това е. Каквото прави човек, трябва да го прави през тези години. Да помага, да печели, да живее. След 60 бих гледал на всеки ден като на подарък, защото то си е точно така. Няма гаранция че ще доживее човек 60.
                          Last edited by Money; 09.03.2018, 13:54.

                          Коментар


                          • Манджа с грозде и пълно с противоречие.

                            Да растеш с 10% в продължение на 30г. означава да залагаш на качество и:
                            - или правиш верига
                            - или реинвестираш в същия хотел като постоянно вдигаш качеството, реномето и маржа на печалбата.

                            Но това не го правят хората които търсят бърза печалба.

                            Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                            Всичко което казвам, ти го потвърждаваш със следващият си пост след мен. Първо за да направиш що годе свястно хотелче ти трябват поне милион-два еврака. Ако имаш тези пари само липсата на въображение би те вкарала в хотелският бизнес според мен. Това с хотелите точно ми е най-смешния бизнес в България. Тук правят хотели на П/Е 20 а на Малдивите бях намерил хотел на П/Е 1 миналата година. Това е огромна разлика в печалбите а за перспективите няма нужда да говоря. От 100 000 км се вижда че тук не става за хотел заради краткия сезон ама разни хора като успеят да откраднат някакви пари първата им работа е да си купят хотелче. Липсата на въображение обаче ги наказва за греховете и кражбите, които са извършили Хората с въображение създават вериги от хотели с по-добро обслужване с повече услуги и екстри и им обират туристите а за тях остава да мрънкат в инернет пространството срещу "лошите" вериги. Също както и с хранителните магазинчета или някакви услуги и т.н Говорите за "играта" ама тя играта е на пари. Който печели повече пари той печели играта. А относно въпроса на Ники. Когато печелиш повече пари, това значи че си направил иновация. Хората ги дават на теб тези пари а не на конкурента ти. Това значи че си им създал по-добри услуги за по-малко пари. Тоест ти си направил някаква мъничка частица еволюция за краткото време, през което си присъствал на тази планета. Направил си живота мъъъъъничко по-добър, което всъшност и придава смисъл на нищожните ни животи Кратко казано ти си помогнал на хората а не да ги вкарваш във филми бай туй сел унуй
                            Та последно да обясня защо ги пиша тези неща? Защото виждам какво купувате и продавате и с какви аргументи. Много пари се правят от голямо движение. Голямото движение значи някаква иновация. Нещо ново и полезно за хората. Никой обаче не търси такива компании. Търси се нещо стабилно и 3-4% на година и бля бля бля Някакви 20-30 години и незнм си какво. ив го каза даже прекалено меко. 30 години не са половин живот. Те са един цял живот. 30-60 това е. Каквото прави човек, трябва да го прави през тези години. Да помага, да печели, да живее. След 60 бих гледал на всеки ден като на подарък, защото то си е точно така. Няма гаранция че ще доживее човек 60.
                            Last edited by Money; 09.03.2018, 13:14.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                              Миииии ....доооообре. Благодаря Оправих си живота направо. Виждам обаче прогрес при теб. Почнал си да помагаш на хората безвъзмездно. Няма го вече ю пей ай сей ) Браво на теб!
                              if you pay, you get premiun account. this is just a door opener to make it tempting no free lunch. just part of it

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

                                Innovation: VIX ot 12 na 50
                                Миииии ....доооообре. Благодаря Оправих си живота направо. Виждам обаче прогрес при теб. Почнал си да помагаш на хората безвъзмездно. Няма го вече ю пей ай сей ) Браво на теб!
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X