IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

    Не отговори дали си на ливъридж, вклю опции и колко
    Според мен позициите ти са манджа с грозде
    не знам как са подбирани

    Имаш късмета на начинаещия (влязал случайно навреме).Сега е момента да поумнееш. Иначе ще поумнееш по трудния начин. ...

    Късметът ти може да продължи още, но после не знам...

    Не е препоръка.
    Късметът на начинаещия отдавна свърши. Не работя ( защото не съм компетентна и не смея) със заеми, опции и т.под. Само commons stocks връткам и един нефтен bull сертификат, от който можех много да спечеля ама се самопрецаках.
    От златото се опарих веднъж и повече не смея да пипам.
    Olin не виждам проблем с тях освен че бавно се възстановяват. По-скоро медицинските ще чакам да мина на зелено и да ги махна
    Last edited by IvelinaJensen; 11.09.2020, 13:16.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

      Тогава не е ли по-добре да си купиш ЕТФ върху някой индекс от рода на SPDR World ACWI IMI и да не го мислиш?

      А още по-добре ще е да се добавят дългосрочни облигации и злато 10-15% в портфейла. С регулярно балансиране ще имаш ритърн подобен на акциите със значително редуцирана волатилност

      Коментар


      • Ако имаш примерно 200К се замисли дали не е по-добре да ги направиш на 600К след 10-15 години отколкото да се занимваш с трейдинг и да гониш Михаля

        Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
        Както kaзах идеята ми беше да живея от акции. Това значи, че няма да инвестирам веднъж и забравя до пенсия. Но и не значи, че обезателно трябва всеки ден да дейтрейдвам. Вече дори нямам план колко процента трябва да докарам от компания за да я продам и инвестирам в нещо паднало или да я изчакам тя самата да падне. Идеята ми е да реагирам според моментната ситуация така че текущо да си докарвам по нещо. Видях, че не мога да очаквам нормална месечна заплата. Но поне за джобни все още се надявам, че има шанс да си изкарам с разумен трейдинг чат пат. Свекъра го прави така че очевидно е възможно - иска се акъл и най-вече късмет според мен.
        Замислям се сериозно да инвестирам повече в индекси. За момента обаче индексите са нагоре и не мога да преценя в кой е рентабилно да се инвестира.
        Съветвате ме да продам губещи акции ама не казвате кои от моите са губещи. Аз щом ги държа значи съм преценила че нито една от тия не е губеща. Но като смятате, че трябва да разкарвам кажете кои де. Че е трудно да се прецени ми е ясно. Дори бих казала, че е невъзможно. Но какъв е смисълът да ме съветвате да разкарвам губещи при положение, че не знаете кои са губещи?
        Ми не знаем, защото ти питаш за следващите седмици и месеци. Никой не знае

        А и аз като ти казах да вземеш МастърКард на 285 ти взе ли? Не взе. Ами взимай Olin щом terziev ти е казал. Догодина гледай МастърКард на +30%, след три-четири години на 2х нагоре
        Last edited by Money; 11.09.2020, 13:06.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
          ЕД, наясно съм че компании се делистват или фалират. Но моля те, виждаш акциите в двете ми депа. Кажи ми от кои акции трябва да се отърва според теб защото са потенциално губещи?
          Не отговори дали си на ливъридж, вклю опции и колко
          Според мен позициите ти са манджа с грозде
          не знам как са подбирани

          Имаш късмета на начинаещия (влязал случайно навреме).Сега е момента да поумнееш. Иначе ще поумнееш по трудния начин. ...

          Късметът ти може да продължи още, но после не знам...

          Не е препоръка.

          Коментар


          • Както kaзах идеята ми беше да живея от акции. Това значи, че няма да инвестирам веднъж и забравя до пенсия. Но и не значи, че обезателно трябва всеки ден да дейтрейдвам. Вече дори нямам план колко процента трябва да докарам от компания за да я продам и инвестирам в нещо паднало или да я изчакам тя самата да падне. Идеята ми е да реагирам според моментната ситуация така че текущо да си докарвам по нещо. Видях, че не мога да очаквам нормална месечна заплата. Но поне за джобни все още се надявам, че има шанс да си изкарам с разумен трейдинг чат пат. Свекъра го прави така че очевидно е възможно - иска се акъл и най-вече късмет според мен.
            Замислям се сериозно да инвестирам повече в индекси. За момента обаче индексите са нагоре и не мога да преценя в кой е рентабилно да се инвестира.
            Съветвате ме да продам губещи акции ама не казвате кои от моите са губещи. Аз щом ги държа значи съм преценила че нито една от тия не е губеща. Но като смятате, че трябва да разкарвам кажете кои де. Че е трудно да се прецени ми е ясно. Дори бих казала, че е невъзможно. Но какъв е смисълът да ме съветвате да разкарвам губещи при положение, че не знаете кои са губещи?

            Коментар


            • И после, дори да имаш интелектуално представата от тези неща, ти трябва психологическата страна на нещата, т.е. "стомах" или "топки"

              Има много хора, които имат само едното или само другото, ама по-малко са тези дето ги имат в комбинация

              Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Първо трябва да решиш дали ще си дей трейдър или дългосрочен

              Ако си дългосрочен трябва да си изясниш (най-малкото на сабе си), кое прави една компания атрактивна за дълго държане. И после да си направиш кошничката и да знаеш какво слагаш там и защо

              Трябва ти conviction защо една компания ще се представя добре десет или двайсет години напред. Това не е лесна преценка изобщо

              Last edited by Money; 11.09.2020, 12:45.

              Коментар


              • Първо трябва да решиш дали ще си дей трейдър или дългосрочен

                Ако си дългосрочен трябва да си изясниш (най-малкото на себе си), кое прави една компания атрактивна за дълго държане. И после да си направиш кошничката и да знаеш какво слагаш там и защо

                Трябва ти conviction защо една компания ще се представя добре десет или двайсет години напред. Това не е лесна преценка изобщо

                Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                ЕД, наясно съм че компании се делистват или фалират. Но моля те, виждаш акциите в двете ми депа. Кажи ми от кои акции трябва да се отърва според теб защото са потенциално губещи?
                Last edited by Money; 11.09.2020, 12:44.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                  ЕД, наясно съм че компании се делистват или фалират. Но моля те, виждаш акциите в двете ми депа. Кажи ми от кои акции трябва да се отърва според теб защото са потенциално губещи?
                  според мен Интел трябва да се купува в момента

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                    Тогава не е ли по-добре да си купиш ЕТФ върху някой индекс от рода на SPDR World ACWI IMI и да не го мислиш?
                    Зависи какво търсиш. ЕТФте са си най лесното и дори бих казал безалтернативно решение за хора които нямат време да отделят на борсата, не са активни трейдъри и хоризонта им е по длъжичък. Ако го правят и регулярно на порции във времето още по добре, резултата им би бил по добър от на много професионалисти.
                    Може и портфейл от не/нискокорелирани етфи да си направиш, да го поглеждаш от дъд на вятър и само 1 макс 2 пъти годишно да го ребалансираш.
                    Аз лично съм наполовина в етфи и в акции.

                    Коментар


                    • ЕД, наясно съм че компании се делистват или фалират. Но моля те, виждаш акциите в двете ми депа. Кажи ми от кои акции трябва да се отърва според теб защото са потенциално губещи?

                      Коментар


                      • Да, най-добре

                        Но тука сме ентусиасти сток-пикъри

                        Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                        Тогава не е ли по-добре да си купиш ЕТФ върху някой индекс от рода на SPDR World ACWI IMI и да не го мислиш?

                        Коментар


                        • По принцип може да се печели от държане и добавяне като се срине. Но не е лесно

                          На мене най-голямата ми такава врътка беше с Адидас. Взех 2012, добавих 2013 и после Адидас се сринаха 2014 при което взех още по-агресивно и направо удвоих броя акции

                          Акциите в Адидас си ги държа още, само март продадох една част на 241 и си ги прибрах после на 177 близо до дъното. Има го документирано тука във форума

                          Така че може. Много неща може, ама не е лесно


                          Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                          Да допълня едно простичко правило от което се водя. Ако има някаква тайна в инвестирането то тя е че уинър позициите трябва да носят няколко пъти по-голяма доходност от губещите сделки. Ако се губи например 1% от сделка (от общия капитал) то очакваната доходност от печелившите позиции трябва да е по 2, 3, 5 или повече пъти над загубата. Губещи позиции в портфейла стоят само докато си ударят стоп нивото, или излязат на зелено.

                          Аматьорите (и не само) разсъждават така „понеже пазара дългосрочно върви нагоре, значи ще изчакам губещата ми акция в XYZ да се възстанови и тогава ще я продам“. Работата е там, че „пазара“ или индекса е съвкупност от най-големите (оцеляли) компании в този момент. След 5 години той може да е поскъпнал, но акциите в него няма да са същите като днес. С други думи дори и да вземете най-добрата компания ДНЕС в насдак, това не гарантира че след 5 години тя ще е в индекса и ще ви е донесла възвръщаемост.
                          Направете си труда да проверите какъв е търноувъра на компании от индексите и ще останете изненадани от размера.

                          Всъщност статистически погледнато над 96% от компаниите в дългосрочен период фалират и се делистват (believe it or not). Така че не лежете на тая кълка, че след месец или година ще са Ви се възстановили загубите!!! Ако се случи веднъж-дваж пиите по едно за добрия късмет.

                          Както каза и mpy_yordanov в момента, в който пазара се поизкашля …

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                            Да допълня едно простичко правило от което се водя. Ако има някаква тайна в инвестирането то тя е че уинър позициите трябва да носят няколко пъти по-голяма доходност от губещите сделки. Ако се губи например 1% от сделка (от общия капитал) то очакваната доходност от печелившите позиции трябва да е по 2, 3, 5 или повече пъти над загубата. Губещи позиции в портфейла стоят само докато си ударят стоп нивото, или излязат на зелено.

                            Аматьорите (и не само) разсъждават така „понеже пазара дългосрочно върви нагоре, значи ще изчакам губещата ми акция в XYZ да се възстанови и тогава ще я продам“. Работата е там, че „пазара“ или индекса е съвкупност от най-големите (оцеляли) компании в този момент. След 5 години той може да е поскъпнал, но акциите в него няма да са същите като днес. С други думи дори и да вземете най-добрата компания ДНЕС в насдак, това не гарантира че след 5 години тя ще е в индекса и ще ви е донесла възвръщаемост.
                            Направете си труда да проверите какъв е търноувъра на компании от индексите и ще останете изненадани от размера.

                            Всъщност статистически погледнато над 96% от компаниите в дългосрочен период фалират и се делистват (believe it or not). Така че не лежете на тая кълка, че след месец или година ще са Ви се възстановили загубите!!! Ако се случи веднъж-дваж пиите по едно за добрия късмет.

                            Както каза и mpy_yordanov в момента, в който пазара се поизкашля …
                            Тогава не е ли по-добре да си купиш ЕТФ върху някой индекс от рода на SPDR World ACWI IMI и да не го мислиш?

                            Коментар


                            • Повече следих какви ги пише Терзиев, така че тези тикъри са си неговите. Ама и твоите не са много по-добри

                              А и таймингът ти нещо куца, както сама признаваш. Та не ми е ясно как от +52% отидохме на +62% в рамките на седмици без някакви особени спекулативни удари. За мене си остава мистерия
                              Last edited by Money; 11.09.2020, 16:40.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                                Има и друго правило - дългосрочно целият пазар върви нагоре. Защо изключваш след година Carlsberg да набере скорост и да ми мине на плюс? Верно е - скъпи ги взех. Но за дългосрочните инвеститори моментната цена няма значение, нали така.
                                Иначе съм пределно наясно, че когато нещо е на върха няма как да очаквам същите печалби от него както когато е било на дъното. Но има и друго - къде точно е върха? A понякога дори човек като мен вади късмет. Както съм казала и преди заради каръщина купих GILD баш на върха. Но изтърпях месец или повече не помня колко беше и тоя път късметът ми се смили над мен и скочи акцията за момент и за последен път от тогава до моята цена да успях да ги джитна на нула.
                                Другото, което пак съм го казвала, че нямам проблем да продавам на минус. Правила съм го поне 5-6 пъти. Проблемът е, че само за 2 от тях НЕ съжалих. За останалите съжалявам, защото след това скочиха. Пък аз освен, че ги продадох на минус купих с капитала уж растящи акции за момента акции, които след като купих моментално обърнаха посоката. Та реално двойно се набутах. Когато често ти се случват такива неща просто няма как да продаваш с готовност на минус.
                                От месец портфолиото ми е на минус и се задълбочава. В момента примерно е на точно - 22 000 кинта. И не съм се сринала психически, нито сънят ми е нарушен заради това (той от друго си е нарушен по начало, но не и заради акциите).
                                Като знам че има хора, които една нощ не могат да преспят на минус, а аз съм така последните почти 4 месеца. Може би щото принципно още не съм загубила мои вложени пари. Но все пак.... на червено съм....
                                Иве, с предишния си пост все едно ти чета мислите

                                Коментар

                                Working...
                                X