IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

    Е аз съм 50% кеш в момента, които са в банка и си ги включвам в портфейла. Мога във всеки един момент да пазарувам нещо с тях. Затова ги броя към портфейла. Утре ако продам всички акции и ги превърна в кеш пак ще е част от портфейла.
    аз пък кеша в банката не го смятам в портфейла на БФБ ......... разбира се, че винаги мога да прехвърля още пари на БФБ, но не смесвам нещата ....... към портфейла тук никога не слагам имоти, метали, камъни...

    от парите които съм вложил на БФБ на 100% съм в акции (репа нямам) ........ 75% ХИМ + 25% в други 3 акции

    миналата година бях един от малкото които обявиха печалба за 2018 год.

    сега гледам, че от 20-30 човека никой не е обявил загуба за 2019 г. ....... май съм единствен с около -4% загуба към 31,12,2019 г. и то реализирана в последния месец декември на 2019 год.

    не знам защо се получава така, но в повечето случаи щом всички са на печалба - аз съм на загуба ........ и обратното ........ когато аз съм на печалба почти всички от форума обявяват загуби
    fuск the bеаr - give me the bееr

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

      Не само, че не е съществено но това е и обещание за нещо, върху което нямам и капка контрол. Нито някой ме пита преди да ми ги дръпне от заплатата, нито мога да ги изтегля в момента. Отделно не мога да влияя на фонда или да избирам къде и в какво да се инвестират, кога да се инвестират, кога да се продават и т.н. В един доброволен ПФ или във взаимен фонд имаме много повече възможности за избор. Лично аз към момента имам само акции. Имал съм и корпоративни облигации доскоро и ДЦК и т.н. Според мен в инв. портфейл е редно да се включват само инвестиции (ценни книжа, или други борсово търгувани активи) чиято пазарна стойност е сравнително лесна за определяне. Които са сравними по степен на ликвидност, по степен на риск и по инвестиционен хоризонт. Т.е. в един портфейл с акции и корп. облигации, не върви да се вкл. недвижими имоти, земи и пр. Да те също са актив, да те също могат да носят доход/печалба или да предизвикат загуба, но следва да се смятат отделно. Мисля, че стана ясно за какво говоря. В моя портфейл включвам само това което съм ПРЕЖАЛИЛ като пари и съм превел на своя ИП. Не включвам депозитите си в банка, не включвам земи или имоти и т.н. Дори ако някога (когато) си направя портфейл на чужда борса ще си го водя отделно от този на БФБ. Различни рискове. различна степен на ликвидност и т.н.
      Е аз съм 50% кеш в момента, които са в банка и си ги включвам в портфейла. Мога във всеки един момент да пазарувам нещо с тях. Затова ги броя към портфейла. Утре ако продам всички акции и ги превърна в кеш пак ще е част от портфейла.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

        Никой не е писал за УПФ, става въпрос за ДДПФ...
        Да

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
          Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!
          Не само, че не е съществено но това е и обещание за нещо, върху което нямам и капка контрол. Нито някой ме пита преди да ми ги дръпне от заплатата, нито мога да ги изтегля в момента. Отделно не мога да влияя на фонда или да избирам къде и в какво да се инвестират, кога да се инвестират, кога да се продават и т.н. В един доброволен ПФ или във взаимен фонд имаме много повече възможности за избор. Лично аз към момента имам само акции. Имал съм и корпоративни облигации доскоро и ДЦК и т.н. Според мен в инв. портфейл е редно да се включват само инвестиции (ценни книжа, или други борсово търгувани активи) чиято пазарна стойност е сравнително лесна за определяне. Които са сравними по степен на ликвидност, по степен на риск и по инвестиционен хоризонт. Т.е. в един портфейл с акции и корп. облигации, не върви да се вкл. недвижими имоти, земи и пр. Да те също са актив, да те също могат да носят доход/печалба или да предизвикат загуба, но следва да се смятат отделно. Мисля, че стана ясно за какво говоря. В моя портфейл включвам само това което съм ПРЕЖАЛИЛ като пари и съм превел на своя ИП. Не включвам депозитите си в банка, не включвам земи или имоти и т.н. Дори ако някога (когато) си направя портфейл на чужда борса ще си го водя отделно от този на БФБ. Различни рискове. различна степен на ликвидност и т.н.
          Vanitas vanitatum...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
            Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!
            Никой не е писал за УПФ, става въпрос за ДДПФ...

            Коментар


            • GR6 - 26%
              CHIM - 25%
              FIB - 20%
              DOVUHL - 15%
              CCB - 9%
              HIKA - 5%
              Това е в момента завърших 2018 с -10%, 2019 с +5% Изкарах по някоя стотинка от Заложните и Брефа, от Доверие също, но тях си ги държа. При Хима съм много вътре, но ги стискам и тях. Сирма ги сурнах на -11%, които възстанових с покупко-продажба на Алтерко.

              Коментар


              • Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от hamorphis

                  Аз смятам ценни книжа, злато, кеш и 28К в пенсионния фонд NN, които може и да не видя никога.
                  Пенсионни те партиди според мен не трябва да се смятат..... Най много "доброволната" партида може би може да се добавя но не и другите обаче

                  Коментар


                  • Аз пък искам да питам друго.... В портфейла калкулирате ли и други активи с инвестиционна цел или само ценни книжа? Имам предвид недвижими имоти и метали придобити с инвестиционна цел (апартаменти, търговски площи, земеделска земя, злато и т. Н.) аз смятам само ЖЪЛТОТО към портфейла без други неща... Иначе картинката ще е съвсем различна....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
                      ЕДИН ОСНОВАТЕЛЕН ВЪПРОС КЪМ ВСИЧКИ "ПОХВАЛИЛИ" СЕ: Вашата доходност е "виртуална" или "реална"? Това е въпросът. За Императора знам - неговите данни са за реални резултати. Останалите колеги - бихте ли признали, не мълчете?!
                      Реално е единствено прибрания дивидент. Ти кво мислиш друго че е реално.... Нали пребе протофейля да се поддържа... Иначе никой няма да пише в "моя портфейл е следния, а вашия?"..... Бъхх интересен човек

                      Коментар


                      • ЕДИН ОСНОВАТЕЛЕН ВЪПРОС КЪМ ВСИЧКИ "ПОХВАЛИЛИ" СЕ: Вашата доходност е "виртуална" или "реална"? Това е въпросът. За Императора знам - неговите данни са за реални резултати. Останалите колеги - бихте ли признали, не мълчете?!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mechka uteshitelka Разгледай мнение

                          Бе, чей и аз да те питам като мечка, - ти най-накрая отърва ли се от тоз прекомерно тежък камък на шията, наречен Атера ?
                          Е, чак пък воденичен камък.... Акцията си е добра.
                          Но за това, което ме питаш по същество - Да, отдавна (сравнително) - още на около 2,20 продахох. Така де - все още имам, но са малко бройки - така от сантимент. Но не съм съгласен с класификацията ти - просто не ми харесаха резултатите през 2017-а и тренда като цяло и предположих какво ще се случи. Но за мен компанията си е добра, просто момента не беше добър....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                            Подобни бяха тежестите на банките и в началото на годината Ван. Просто цяла година /а и преди това/ си ги стискам и упорито вярвам че ще излязат
                            В края на 2007-ма Монбат се беше издул до 61% тежест в портфейла ми... Това е над допустимата ми граница, която съм приел за 50% мах., но понякога харесвана от теб акция расте наудържимо, а на теб все не ти се продава, защото вярваш че има още потенциал.. Еми взех си някакъв урок тогава и гледам вече да не се влюбвам така в акция, но дали съм го научил, времето ще покаже..
                            Успех на теб и всички БФБ - биците през 2020!

                            п.п. Мога да добавя и друг интересен факт.. Експозицията ми към акции е на 150% /мах допустимата по моите правила/, т.е. 50% репа върху собствения капитал... както вече споменах - ДО Козирката в акции!
                            Хехе, и аз съм минавал 50 %, даже и сега ми минава през ума от време на време, ама се сдържам....

                            Респект и за това с Репата ! Още по-голям респект за процента им спрямо СК !!! 50 % репо си е заемане на много серизона позиция.

                            На какъв лихвен процент ползваш финансирането ? Аз миналата година го обмислях варианта, че не ми се продаваха акции за да купя едни други... но като чух цената и се отказах.... Естествено моето инвестиране и много по-консервативно и съотношението потенциална печалба/лихви е доста по-лошо от това при теб, но все пак ми е любопитно колко процента си убеден, че можеш да избиеш когато инвестираш....



                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение


                              Батя, интересен портфейл. Признавам си, че винаги съм си мислел, че си по-концентриран в позициите, но явно и ти си прилично диверсифициран, което е добре.

                              Пожелавам ти успех през 2020 г. Искрено ! (дори да съм спорил с теб понякога в една от темите), винаги съм се радвал на успехите на инвеститори, които изкарват пари и най-вече такива с по-нестандартни и смели залози. Така че ти стискам палци, както и на Всички други съфорумци !!!

                              Би ли споделил, какви ти бяха тежествите на двете банки (FIB и CCB) в началото на 2019 г.
                              И ако може още един принципен въпрос на тема концентрация/диверсификация - колко е най-големия относителн дял, който си достигал по една позиция като дял от порфейла до момента ?
                              Бе, чей и аз да те питам като мечка, - ти най-накрая отърва ли се от тоз прекомерно тежък камък на шията, наречен Атера ?
                              Я всегда буду твоим поводом напиться.

                              Коментар


                              • CENHL 2,24%
                                CCB 4,17%
                                BREF 7,56%
                                UBBBF 0,38%
                                ATERA 14,88%
                                CHIM 3,48%
                                FIB 5,84%
                                SOFCOM2 11,80%
                                SFTRD 6,76%
                                0EA 28,96%
                                6SOP 11,62%
                                кеш - 3%

                                айде и аз барабар петко с мъжете ей го протофеля......доходност около +12% (капиталова и дивидентна) без да отчитам и още + 10% от физическото жълто което е още около 25% от сичко по горе.......

                                дай боже повече през 2020

                                Коментар

                                Working...
                                X