IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от grisow Разгледай мнение

    Е, да, в резервоара с бензин се намира само половината от енергията, другата половина идва от засмукания въздух в цилиндрите. То ест резервоара с бензин не може да го взривите, защото в него почти няма въздух.
    Да поясня отново. При ДВГ енергията се получава в цилиндъра и на момента се преобразува от топлина в механична. Има натрупване на енергия под формата на кинетична енергия на движеия се автомобил. При акумулатора имаш НАТРУПАНА ЕНЕРГИЯ в самия ацумулатор. Впрочем той затова се нарича Акумулатор а не резервоар. В Акумулатора имаш два електрода с различни заряди. Иначе казано имаш небалансирана в енергийно отношение система. Ако сравниш ЕлМобила с Тролея в това отношение, то в тролея цялата постъпваща ел енергия на момента се преобразува в механична. В Тролея не се натрупва електрическа енергия. Ако тролея се запали ще го изключат от Ел Мрежата и ще го гасят с пяна. Ако ЕлМобила се запали както обясни безименен ще го оставят да изгори защото пяната неможе да прекрати процеса на преобразуване на ел енергията в топлинна.
    Затова казвам че ЕлМобила е като кола бомба.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

      То убаво ама мен ще ме баннат

      Що бе? Я,к'ъв си сладуръ.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
        Тая работа няма да има ефект при литиево-йонни батерии - случаят, който описах при NiCd батериите няма да бъде избегнат - късото е между две плочи в една клетка. Дори и на всяка плоча да се сложи "изключвател" от какъвто и да е вид, пак енергията, съхранена м/у две плочи е достатъчна да направи мизерия. Отделно, ако си отварял такава - тя реално е само с по една плоча (фолио) за анод и катод.
        На оловните акумулатори е лесно - оловото се топи при ниска температура Едно изтъняване горе над електролита е достатъчно за същия ефект, с по-малко пари.
        Китайците, и не само, произвеждат чипове, които гасят клетката, при голям ток (мерят през резистор) или излизане на напрежението извън границите (разредиш ли я много, изобщо не позволява повече да се зарежда) - уж щеше да се слагат задължително на батерии за крайни клиенти, ама нещо май видяха, че няма смисъл.

        Фараоне, това е за заблуда на врага А и ника ми от 2007-ма замина някъде.
        Ако има начин, окъсилият елемент да се изключи, интензивно, да се охлади и отдели, пожар и взрив, може и да бъдат избягнати. Може. Дали ще стане ценово ефективно и надеждно, или ще открият (ѝ) други начини, предстои да видим. Предполагам, може и капсула с реактив (някакъв), под капака на клетката, за екстрена неутрализация на електролита, е (някакво) решение. Вероятно. А, пиропатрони, има всякакви. Никъде не пише, че трябва да „взривят”. Стига да разкъсат веригите. Няма да е лесно, ама има индустрия, тя прави чудеса.
        ..Прочее, при мощните компенсаторни кондензаторни батерии, има интересно решение: Налягането в коепуса при КС, издува капачката, и това, изважда батерията от употреба с разрив ма контакт. Т.е., ако не си гледат само юод ноктите и да сиоплят в носа, конструкторите имат ред достъпни принципни решения. Остава да ги приспособят за конкретния случай.
        Last edited by Pyramid; 27.08.2019, 17:24.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Бързоходко Разгледай мнение
          Еха. В Ел.Мобила се возиш на една ръка растояние от смъртоносните 400V и в добавка няколко пиропатрона които са в състояние да разпилеят половин тонна батерия. Това ще е много по-вълниващо преживяване от скок с бънджи.
          Впрочем изглежда никой не си дава сметка, че от гледна точка на безопасноста, един зареден акумулатор е принципно различен от пълен резервоар с гориво. Резервоара с гориво не съдържа в себеси енергия. Калоричноста на горивото ни казва какво ще стане ако то се окисли. Това окисляване се случва в конторлирана среда(цилиндрите на двигателя) на малки порции. В крайна сметка общия енергиен баланс на обикновения автомобил общо взето се изразява с масата по скороста на квадрат делено на две; плюс кинетичната енергия на въртеливото движение на колелата му. Която е инерциония момент на колелото по оборотите на квадрат делено на две.
          При електромобила към това трябва да добавим и електрическата енергия в батерията, която е колосална. ЗА по просто да разгледаме двата автомобила в покой.
          Спрелият автомобил с ДВГ е "енегийно пасивен" освен ако не сте го паркирали на висок баир. Ако сте го паркирали на висок баир естествено сте му дръпнали ръчната спирачка зада не позволите потенциалната енергия да се преобразува в кинетична и да стане беля. Колко е потенциалната енергия и каква е потенциалната беля зависи от теглото на астомобила ви и височината на баира.
          При Ел Мобила няма значение дали сте на равно или не. Вие винаги сте в ситуация все едно сте го паркирали на Еверест, понеже в него има натрупано колосално количество енергия.
          НАкратко казано да се возиш в електромобил е все едно да се возиш със сандък с тротилови шашки. Тротила е много стабилно химисческо съединение и може да изгори без да се взриви за разлика от батерията на Ел.Мобила.
          Е, да, в резервоара с бензин се намира само половината от енергията, другата половина идва от засмукания въздух в цилиндрите. То ест резервоара с бензин не може да го взривите, защото в него почти няма въздух. Това в голяма степен го прави по-ефективен като отношение енергия/маса, отколкото масово използваните досега батерии/акумулатори.
          Но, от друга страна, тази ефективност е свързана с това, че продуктът се изхвърля навън, което е локално замърсяване.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
            Нека опитам отново - който разбере - добре. Останалите - ако желаят /и имат възможност да осмислят казаното/.

            Доста хора тук знаят, че отдавна се използват т.нар. необслужвани акумулаторни батерии.

            До тук съм ясен.

            При същите тия необслужвани акумулаторни батерии, в плочите на отделните им акумулатори - са включени и специални съединения, които увеличават вътрешното съпротивление на батерията, АКО по някаква причина се повиши зарядния ток.

            Толкова! Кой разбрал - разбрал!

            .................................................. ......

            /другите коментари - на пазара - кооперативния, де )): не живея във форум и не заработвам във форум, за инвестициите - точно пирамидалният не може да ми търси сметка: нали до скоро ни убеждаваше да не инвестираме в ценни книги, а да "инвестираме" при него... От моите инвестиции съм доволен: носят сериозен дивидент - години наред, а скоро - и за миналата финансова година! / ))
            Няма необслужваеми акумулатори.Обслужват се всички.Нека не бъркаме търговията и рекламата с техниката

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение


              Фараоне, това е за заблуда на врага А и ника ми от 2007-ма замина някъде.
              То убаво ама мен ще ме баннат

              Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                Сега, някъде мярках, че започват да изпитват системи за разединяване елементите в батериите, на база пиропатрони (или нещо от вида)
                Еха. В Ел.Мобила се возиш на една ръка растояние от смъртоносните 400V и в добавка няколко пиропатрона които са в състояние да разпилеят половин тонна батерия. Това ще е много по-вълниващо преживяване от скок с бънджи.
                Впрочем изглежда никой не си дава сметка, че от гледна точка на безопасноста, един зареден акумулатор е принципно различен от пълен резервоар с гориво. Резервоара с гориво не съдържа в себеси енергия. Калоричноста на горивото ни казва какво ще стане ако то се окисли. Това окисляване се случва в конторлирана среда(цилиндрите на двигателя) на малки порции. В крайна сметка общия енергиен баланс на обикновения автомобил общо взето се изразява с масата по скороста на квадрат делено на две; плюс кинетичната енергия на въртеливото движение на колелата му. Която е инерциония момент на колелото по оборотите на квадрат делено на две.
                При електромобила към това трябва да добавим и електрическата енергия в батерията, която е колосална. ЗА по просто да разгледаме двата автомобила в покой.
                Спрелият автомобил с ДВГ е "енегийно пасивен" освен ако не сте го паркирали на висок баир. Ако сте го паркирали на висок баир естествено сте му дръпнали ръчната спирачка зада не позволите потенциалната енергия да се преобразува в кинетична и да стане беля. Колко е потенциалната енергия и каква е потенциалната беля зависи от теглото на астомобила ви и височината на баира.
                При Ел Мобила няма значение дали сте на равно или не. Вие винаги сте в ситуация все едно сте го паркирали на Еверест, понеже в него има натрупано колосално количество енергия.
                НАкратко казано да се возиш в електромобил е все едно да се возиш със сандък с тротилови шашки. Тротила е много стабилно химисческо съединение и може да изгори без да се взриви за разлика от батерията на Ел.Мобила.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
                  вграждане на термистор с положителен температурен коефициент.
                  Тая работа няма да има ефект при литиево-йонни батерии - случаят, който описах при NiCd батериите няма да бъде избегнат - късото е между две плочи в една клетка. Дори и на всяка плоча да се сложи "изключвател" от какъвто и да е вид, пак енергията, съхранена м/у две плочи е достатъчна да направи мизерия. Отделно, ако си отварял такава - тя реално е само с по една плоча (фолио) за анод и катод.
                  На оловните акумулатори е лесно - оловото се топи при ниска температура Едно изтъняване горе над електролита е достатъчно за същия ефект, с по-малко пари.
                  Китайците, и не само, произвеждат чипове, които гасят клетката, при голям ток (мерят през резистор) или излизане на напрежението извън границите (разредиш ли я много, изобщо не позволява повече да се зарежда) - уж щеше да се слагат задължително на батерии за крайни клиенти, ама нещо май видяха, че няма смисъл.


                  Фараоне, това е за заблуда на врага А и ника ми от 2007-ма замина някъде.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                    Това с термистора е много добро. Ако и работи почти като ключ, цена няма идеята.

                    Иначе приятелят ти не се изявява много-много. Една цифра не смее да напише, от скромност предполагам...

                    'Пцилютну. За разлика от теб, не пиша чак такива измислици. Онова, как ти „пресмяташе” вътр.съпротивление, например...Или мощността, отдавана през „тръбата”, „по Фурие”. Излагация. Дори топлообменниците на г-н Иван Цанов от www.ecocity.bg, при които, стената на топлообменника, е доста по-голяма, имат кпд към 30 -35%. Вярно, около 70-80 С, с каквато температура, ако се измиеш, ти пада кожата тутакси ( потвърждавам кпд-то, измерено и доказано върху негов топлообменник) но, все пак. Значи, 35% от преминаващи 2-3кW, са в пъти над „Фуриевите” 40 [W].
                    ИЗДИШАШ, Импотеций.
                    Last edited by Pyramid; 27.08.2019, 07:20.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение



                      Дори и след корекцията ти - написаното от теб е несвързано.

                      Ще ти помогна!

                      Опитай да завъртиш отговора си в посока - вграждане на термистор с положителен температурен коефициент. Нали имаш претенциите да си новатор-изобретател? Как да ти имам доверие?

                      /утре, ако ми остане време - може да погледна какво си сътворил, но не обещавам!/
                      „Термистор с положителен ткR"?
                      Обикновен метал. А отговорите ги „въртите” вие с Импотеция.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение



                        Дори и след корекцията ти - написаното от теб е несвързано.

                        Ще ти помогна!

                        Опитай да завъртиш отговора си в посока - вграждане на термистор с положителен температурен коефициент. Нали имаш претенциите да си новатор-изобретател? Как да ти имам доверие?

                        /утре, ако ми остане време - може да погледна какво си сътворил, но не обещавам!/
                        Това с термистора е много добро. Ако и работи почти като ключ, цена няма идеята.

                        Иначе приятелят ти не се изявява много-много. Една цифра не смее да напише, от скромност предполагам...

                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          И за чий да ти „търсим сметка”? Ясен си.
                          А необслужваемите, нали нещо трябва да ги пази от кофти режими, бе? Че инак, ще изсъхнст преди гаранция. И там, автоматизмът не е по ток, а по температура нс електролита, че много водород, гледа,я да избяга, я от искра да се запали...и БУМ! Не ни докарвай до психоза със „чудесата” си. Не предеш. 5% загуби от пренос ВН на 100км. Сладур.


                          Дори и след корекцията ти - написаното от теб е несвързано.

                          Ще ти помогна!

                          Опитай да завъртиш отговора си в посока - вграждане на термистор с положителен температурен коефициент. Нали имаш претенциите да си новатор-изобретател? Как да ти имам доверие?

                          /утре, ако ми остане време - може да погледна какво си сътворил, но не обещавам!/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
                            Нека опитам отново - който разбере - добре. Останалите - ако желаят /и имат възможност да осмислят казаното/.

                            Доста хора тук знаят, че отдавна се използват т.нар. необслужвани акумулаторни батерии.

                            До тук съм ясен.

                            При същите тия необслужвани акумулаторни батерии, в плочите на отделните им акумулатори - са включени и специални съединения, които увеличават вътрешното съпротивление на батерията, АКО по някаква причина се повиши зарядния ток.

                            Толкова! Кой разбрал - разбрал!

                            .................................................. ......

                            /другите коментари - на пазара - кооперативния, де )): не живея във форум и не заработвам във форум, за инвестициите - точно пирамидалният не може да ми търси сметка: нали до скоро ни убеждаваше да не инвестираме в ценни книги, а да "инвестираме" при него... От моите инвестиции съм доволен: носят сериозен дивидент - години наред, а скоро - и за миналата финансова година! / ))
                            И за чий да ти „търсим сметка”? Ясен си.
                            А необслужваемите, нали нещо трябва да ги пази от кофти режими, бе? Че инак, ще изсъхнст преди гаранция. И там, автоматизмът не е по ток, а по температура нс електролита, че много водород, гледа,я да избяга, я от искра да се запали...и БУМ! Не ни докарвай до психоза със „чудесата” си. Не предеш. 5% загуби от пренос ВН на 100км. Сладур.
                            Last edited by Pyramid; 26.08.2019, 23:53.

                            Коментар


                            • Нека опитам отново - който разбере - добре. Останалите - ако желаят /и имат възможност да осмислят казаното/.

                              Доста хора тук знаят, че отдавна се използват т.нар. необслужвани акумулаторни батерии.

                              До тук съм ясен.

                              При същите тия необслужвани акумулаторни батерии, в плочите на отделните им акумулатори - са включени и специални съединения, които увеличават вътрешното съпротивление на батерията, АКО по някаква причина се повиши зарядния ток.

                              Толкова! Кой разбрал - разбрал!

                              .................................................. ......

                              /другите коментари - на пазара - кооперативния, де )): не живея във форум и не заработвам във форум, за инвестициите - точно пирамидалният не може да ми търси сметка: нали до скоро ни убеждаваше да не инвестираме в ценни книги, а да "инвестираме" при него... От моите инвестиции съм доволен: носят сериозен дивидент - години наред, а скоро - и за миналата финансова година! / ))

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                                A тия с колите с по 2 акумулатора какво правят?
                                Иначе батериите на теслата са ясни - палят се, но само ако не сработи защитата им.
                                На мен друго ми е чудно - имам спомени, че максималната скорост зависи от напрежението. Иначе се получават извращения от рода на 500-1000А ток. Дали не са измислили някоя хитринка от Тесла? Първия им роудстер беше със 2 степенна скоростна кутия, която не преживя дори и 100 бройки производство - тоя въртящ момент троши всичко.

                                @Фараоне, абе аз съм с 2 плочки рам - различни производители, различни тайминги...щото едната оригинална беше дефектна д*еа. Да форматирам ли
                                Бе ако работи не барай.
                                Ако не е станало в първия момент в който си включил компютъра, си ОК.

                                ПП
                                Абе що не си смениш Ника, ще се обърна към теб няколко пъти с Ника ти, и ще земат да ме баннат...

                                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X