IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от DaveBG Разгледай мнение
    ГЕО-термалното с помпа е много готино но все още за при нас май е скъпо. А трябва и място. Не знам дали няма да си съсипеш двора и как влияе на дърветата. Иначе гледам по чужбина навлиза масово.
    За мен все пак все още по лесно и ефективно от соларни панели няма.
    Ето в момента целия ми покрив е огрят от слънце а навън е 6 градуса. Идеални условия за панелите. С повишаване на температурата техния капацитет пада , затова лятото следобед въпреки че пече на фурна правят същия ток като рано сутрин с по-слабо слънце. И в момента при тия идеални условия ми вадят близо 7KW като къщата ми ползва 1,3KW а останалото зарежда батериите и вечерта ще мине на тях. цяла нощ бича на батерии и до към 4-5 сутринта (зависи какво се прави вечерта и дали всички са си в нас но обикновенно зимата до към 3-4 лятото даже изкарава цяла нощ) ми свършват батериите и минавам на енергото за няколко часа докато изгрее пак.
    Какви са ти батериите Дейв? и колко амперчаса са?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от DaveBG Разгледай мнение
      ГЕО-термалното с помпа е много готино но все още за при нас май е скъпо. А трябва и място. Не знам дали няма да си съсипеш двора и как влияе на дърветата. Иначе гледам по чужбина навлиза масово.
      За мен все пак все още по лесно и ефективно от соларни панели няма.
      Ето в момента целия ми покрив е огрят от слънце а навън е 6 градуса. Идеални условия за панелите. С повишаване на температурата техния капацитет пада , затова лятото следобед въпреки че пече на фурна правят същия ток като рано сутрин с по-слабо слънце. И в момента при тия идеални условия ми вадят близо 7KW като къщата ми ползва 1,3KW а останалото зарежда батериите и вечерта ще мине на тях. цяла нощ бича на батерии и до към 4-5 сутринта (зависи какво се прави вечерта и дали всички са си в нас но обикновенно зимата до към 3-4 лятото даже изкарава цяла нощ) ми свършват батериите и минавам на енергото за няколко часа докато изгрее пак.
      Комбото е термопомпа + солар да и захранват електриката.

      Коментар


      • ГЕО-термалното с помпа е много готино но все още за при нас май е скъпо. А трябва и място. Не знам дали няма да си съсипеш двора и как влияе на дърветата. Иначе гледам по чужбина навлиза масово.
        За мен все пак все още по лесно и ефективно от соларни панели няма.
        Ето в момента целия ми покрив е огрят от слънце а навън е 6 градуса. Идеални условия за панелите. С повишаване на температурата техния капацитет пада , затова лятото следобед въпреки че пече на фурна правят същия ток като рано сутрин с по-слабо слънце. И в момента при тия идеални условия ми вадят близо 7KW като къщата ми ползва 1,3KW а останалото зарежда батериите и вечерта ще мине на тях. цяла нощ бича на батерии и до към 4-5 сутринта (зависи какво се прави вечерта и дали всички са си в нас но обикновенно зимата до към 3-4 лятото даже изкарава цяла нощ) ми свършват батериите и минавам на енергото за няколко часа докато изгрее пак.
        Last edited by DaveBG; 23.11.2020, 13:36.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          Матеев е пропуснал да уточни, при сметките си, явно, ред фактори. Доаещам се поне за някои:
          1.Дадености на ландшафта (местност, разположение, подземни води, скали, ветрове и т.н..)
          2.Конструктивни подробности по сградата ,
          3.Човешки фактор (навици, мотивация, образование, брой жители и др.)
          Предполагам, взел е за пример своите данни и, за тях, вероятно, е прав. Работата е там, че хора, сгради, терени и т.н. има разни и е редно да посочва условията, за които, е пресметнал.
          Компетентност.
          Ползвам данните на мой колега, който от години се отоплява само с термопомпа и с нищо друго. Сондажите му са пасивни и в началото на зимния период отдават по 2 kW на сондаж, а към края пада до 1 кW на сондаж. Температурата на водата е 12-13 градуса в началото на зимния период, като пада до 7 градуса към края на зимния период.

          Термопомпата взема тази вода и сваля нейната температура до около 1-2 градуса, след което пак я връща в сондажа да се дозатопли. Всеки един сондаж изсмуква енергията на почвата в радиус около 3 метра от тръбите, и затова аз написах, че сондажите трябва да се правят шахматно с отстояние 6 метра един от друг.

          За който не знае - има два вида сондажи - пасивни и активни. Пасивните са тези като на колегата - от тях не се черпи вода, а се използват само за затоплянето на вода, течаща по тръби - влизаща и излизаща, съединени в дъното на сондажа. Колегата Хинков има огромен опит с такива сондажи и от години отоплява с тях както къщата си, така и целия завод Мехатроника. Аз също съм пробил 40 такива сондажа, но все още не съм ги пуснал в експлоатация. Мога обаче да ви покажа снимки и клипове - интересни са като конструктивни и технологични предизвикателства, които бях принуден да разреша..

          Колкото до активните сондажи - те са само ако човек има даденост с много вода под него. Тогава просто черпи вода от сондажите, взема енергия от нея, и после я излива в реката. В зависимост от дебита на тези сондажи може да се черпи много повече енергия, отколкото при пасивните. Всеки един кубик вода му дава около 8-10 kWh чиста топлинна енергия. При 100 куб.м. вода в денонощие получава 800-1000 kWh топлинна енергия. Та ако човек има дадености, може да се размине с един единствен активен сондаж под къщата. Трябва обаче да е наясно, че този сондаж ще е незаконен. Ако иска да го узакони, чака го 1 година ходене по мъките и след това ще му сложат водомер на сондажа и ще плаща черпената вода на държавата.

          Коментар


          • Отделно, коректността на изказа: По принцип, трябва да се задоволяват живеещите, а не сградата. На самата сграда - дори модерна, с Iot - сигурно, и + 2°С са ѝ достатъчни, да не смръзне водата в тоалетната и фината електроника. Хората са друго нещо: Някои, искат жега, други пушат и постоянно отварят, трети имат други привички...и сметките не излизат, щото кръчмаря го няма.
            Last edited by Pyramid; 23.11.2020, 16:15.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
              Под сградата се дупчат сондажи през 6 метра единия, и те са напълно достатични да осигурят посредством термопомпа необходимата енергия за отопление през зимата и необходимата енергия за охлаждане през лятото. Всесезонно осигуряват и нуждата от топла вода за миене и къпане.
              1 kW = 3412 Btu, тоест трябват ти поне 3 кВч за термопомпата за двуетажна къща със три спални.
              Откъде толкова енергия през зимните дълги вечери и дългия уикенд от два почивни дни, тоест общо поне 120 работни часа на помпата, на седмица ?
              Last edited by hazard; 23.11.2020, 01:07.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение

                Не излиза сметката - имам съсед, с точно така описана и направена къща, съвременна, изолирана, скъпа. Термопомпа, панели на покрива. Излиза му тока за отопление през зимата по 700 лв. на месец - термопомпата не е кой-знае-какво, а слънчевите панели, щом е облачно, ветровито - точно, когато ти трябва - губят сили. Толкова за възобновяемите източници.
                Матеев е пропуснал да уточни, при сметките си, явно, ред фактори. Доаещам се поне за някои:
                1.Дадености на ландшафта (местност, разположение, подземни води, скали, ветрове и т.н..)
                2.Конструктивни подробности по сградата ,
                3.Човешки фактор (навици, мотивация, образование, брой жители и др.)
                Предполагам, взел е за пример своите данни и, за тях, вероятно, е прав. Работата е там, че хора, сгради, терени и т.н. има разни и е редно да посочва условията, за които, е пресметнал.
                Компетентност.
                Last edited by Pyramid; 23.11.2020, 01:19.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                  Аз отдавна съм го смятал - ако сградата е до 2 етажа (повечето къщи са такива), тя може на 100% енергийно да се самозадоволи само с площта, която е заела. Под сградата се дупчат сондажи през 6 метра единия, и те са напълно достатични да осигурят посредством термопомпа необходимата енергия за отопление през зимата и необходимата енергия за охлаждане през лятото. Всесезонно осигуряват и нуждата от топла вода за миене и къпане.

                  Панелите на покрива са достатъчни да осигурят цялата останала необходима електрическа енергия за всички електроуреди в сградата, и единствено незадоволени остават нуждите от енергия за готвене, което може да се извършва на газ. Може и на ток от соларните панели, но само през слънчевите дни, а през останалото време на газ.

                  Тоест това е концепцията за напълно автономна енергонезависима къща, която ползва енергийните ресурси само на площта под и над нея. Ако се ползват и ресурсите на например 1 декар двор, то тогава имаме възможност за презадоволяване с енергия и дори за излишък, който може да се използва за правене на някакъв дребен бизнес.
                  Не излиза сметката - имам съсед, с точно така описана и направена къща, съвременна, изолирана, скъпа. Термопомпа, панели на покрива. Излиза му тока за отопление през зимата по 700 лв. на месец - термопомпата не е кой-знае-какво, а слънчевите панели, щом е облачно, ветровито - точно, когато ти трябва - губят сили. Толкова за възобновяемите източници.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Отклонява се дискусията.
                    Дискусията не се отклонява чак толкова много, защото тази къща с двор от 1 декар може да задоволи и цялата енергийна нужда на 2-3 електрически коли, зареждащи се едновременно.

                    Освен това от сондажите може да се черпи и вода, така че една такава къща не се нуждае от екстрите на цивилизацията - водопровод и свързване към ел. мрежата. Постига се пълна автономност както в енергийно отношение, така и по отношение на транспорта (ел. колите).
                    Last edited by Mateev; 23.11.2020, 12:57.

                    Коментар


                    • Отклонява се дискусията.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                        там топла вода им не требе. Те я ползват да се охлаждат. Сал на север (по към полюсите, че и на юг така) на 40 гр я ползват да се натоплят едно хубаво.
                        Хубу човек мое се оправи някак, ами индустрията 24/7 пещи за леене на метал примерно.
                        Бедняците ще дават пари да пазят природата(преди поне безплатно им беше), а богатите ще си замърсяват на воля
                        Аз отдавна съм го смятал - ако сградата е до 2 етажа (повечето къщи са такива), тя може на 100% енергийно да се самозадоволи само с площта, която е заела. Под сградата се дупчат сондажи през 6 метра единия, и те са напълно достатични да осигурят посредством термопомпа необходимата енергия за отопление през зимата и необходимата енергия за охлаждане през лятото. Всесезонно осигуряват и нуждата от топла вода за миене и къпане.

                        Панелите на покрива са достатъчни да осигурят цялата останала необходима електрическа енергия за всички електроуреди в сградата, и единствено незадоволени остават нуждите от енергия за готвене, което може да се извършва на газ. Може и на ток от соларните панели, но само през слънчевите дни, а през останалото време на газ.

                        Тоест това е концепцията за напълно автономна енергонезависима къща, която ползва енергийните ресурси само на площта под и над нея. Ако се ползват и ресурсите на например 1 декар двор, то тогава имаме възможност за презадоволяване с енергия и дори за излишък, който може да се използва за правене на някакъв дребен бизнес.
                        Last edited by Mateev; 23.11.2020, 00:21.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                          що, във топлите страни, ако окичиш покрива си със панели и едно 100 лтр варелче за вода (и още няколко панела в градината) + акумулативен бокс ( по 6к евро са сега, за средно жилище) си енергийно задоволен 24/7,
                          в предвид ползвайки газова печка в кухнята, за да остане енергия за климатика (1-2 кВч).
                          там топла вода им не требе. Те я ползват да се охлаждат. Сал на север (по към полюсите, че и на юг така) на 40 гр я ползват да се натоплят едно хубаво.
                          Хубу човек мое се оправи някак, ами индустрията 24/7 пещи за леене на метал примерно.
                          Бедняците ще дават пари да пазят природата(преди поне безплатно им беше), а богатите ще си замърсяват на воля
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                            Спомняте ли си като беше модерен атома как имаше идеи за миниатомни реактори. Май само до подводниците и крайцери/самолетоносачи докараха, а имаше мерак за всичко включително и леки коли. Ама от 50 години ЙОК.
                            Същата работа и с електричките с батерия - след 20г няма да ги има изобщо. Много съм скептичен че могат да измислят магически батерии + напрактика безплатен ток. Откак съм се родил все е ставал по скъп. Соларките без безплатно съхранение и транспортиране не са решението.
                            С тях ще се върнем в каменната ера - ток само като свети слънцето, и ще си лягаме/ставаме с кокошките и да спим зимен сън като мечките
                            Отново некомпетентно мнение, плод на тотално невежество ....

                            Само преди 5-6 страници в тази тема обсъждахме соларна централа в щатите, които денонощно и равномерно отдава енергия в мрежата с мощност 110 MW. Такива централи по света (пък и в Европа) сигурно вече има поне 10-15 на брой. Така че проблемът с денонощното отдаване на енергия от соларни централи отдавна вече е разрешен, но някой хора имат бръмбари в главата си, и затова плещят простотии по форумите.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                              Спомняте ли си като беше модерен атома как имаше идеи за миниатомни реактори. Май само до подводниците и крайцери/самолетоносачи докараха, а имаше мерак за всичко включително и леки коли. Ама от 50 години ЙОК.
                              Същата работа и с електричките с батерия - след 20г няма да ги има изобщо. Много съм скептичен че могат да измислят магически батерии + напрактика безплатен ток. Откак съм се родил все е ставал по скъп. Соларките без безплатно съхранение и транспортиране не са решението.
                              С тях ще се върнем в каменната ера - ток само като свети слънцето, и ще си лягаме/ставаме с кокошките и да спим зимен сън като мечките
                              що, във топлите страни, ако окичиш покрива си със панели и едно 100 лтр варелче за вода (и още няколко панела в градината) + акумулативен бокс ( по 6к евро са сега, за средно жилище) си енергийно задоволен 24/7,
                              в предвид ползвайки газова печка в кухнята, за да остане енергия за климатика (1-2 кВч).

                              Коментар


                              • Спомняте ли си като беше модерен атома как имаше идеи за миниатомни реактори. Май само до подводниците и крайцери/самолетоносачи докараха, а имаше мерак за всичко включително и леки коли. Ама от 50 години ЙОК.
                                Същата работа и с електричките с батерия - след 20г няма да ги има изобщо. Много съм скептичен че могат да измислят магически батерии + напрактика безплатен ток. Откак съм се родил все е ставал по скъп. Соларките без безплатно съхранение и транспортиране не са решението.
                                С тях ще се върнем в каменната ера - ток само като свети слънцето, и ще си лягаме/ставаме с кокошките и да спим зимен сън като мечките
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X