IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Хора, сакън. Всички вие, сте наш Светъл пример за следване! Знаете, кой е „Измамникът”, немойте се гриза един друг!
    Още повече, че темата отиде в рЯката...

    Коментар


    • ...тц-тц-тц-тц-тц! Я недейте така де, ама моля ви!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

        То с математика всеки юе го докара, въпросът е прктиката какво казва. Оказа се че един хотел наблизо е направен точно с тази технология. Работи вече 3 години. Първо по сондажа- бият сондата на 5-6 метра дълбочина скала- фирма реже скалата - около 2-3 метра, сондажа продължава като добавят тези 3 метра. Резултат- близко до негативния- зимата при студове се налага да се пуска газово отопление.
        Ако сондажите са пасивни, няма никакво значение каква е земната маса около тях. Ако са активни (за вода) - вече казах, че се изисква човек да има дадености. Намирането на водна жила понякога е трудна работа. Може един сондаж да има вода в изобилие, а друг на 5 метра от него да няма никаква вода. Затова се търсят хора с багети, които да намерят точното място, или пък се използват технически методи (така нареченото вертикално електрическо сондиране).
        http://www.geofizika.bg/%D0%92%D0%B5...92%D0%95%D0%A1
        Last edited by Mateev; 23.11.2020, 23:22.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

          Остави го тоя, той само гледа някоя измама да прилапа по връзкарска линия. Беше топлил реката по едно време май със соларки, много се смяхме с него Все проектира, все обучава - щото там може да смъкне пари по някоя програма, не че нещо. Сега е пишман пчелар не щото го вълнуват пчели, а щото има държавна пара
          И тази ли тема я напъплиха дежурните простаци и злобари?
          Господа модератори, къде сте?

          Особено този redcretin - измисля си, набеждава, лъже, мами, клевети ..... Няма ли кой да го банне?
          Същото важи и за бота156, основната задача на който в този форум е да лъже, мами и обижда.
          Last edited by Mateev; 23.11.2020, 23:24.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

            Що не са топлиш со соларките ами продаваш тока ИЗМАМНИК.
            40к лева НЯМАТ ИЗБИВАНЕ. Реших си отоплението за 4к лв и ми струва 500лв на година топлото. Я СМЕТНИ 36К ЛЕВА ЗА КОЛКО ГОДИНИ ЩЕ ГИ ИЗБИЯ ДОРИ И НИЩО ДА НЕ МИ СТРУВА ОТОПЛЕНИЕТО С ТЕРМОПОМПА ВОДА ВОДА.
            Имам си изводи за 11 радиатора+3 лири, помпата също е купена. Като ми потрябва ще сложа котелче и ще я вържа. Чакам по някаква програма да ми излезе без пари.
            Винаги НАЙ-ИЗГОДНО Е ТОВА КОЕТО ТИ ТРЯБВА НА МОМЕНТА. Всичко друго е за бог да прости - имал пари дал за глупости
            Остави го тоя, той само гледа някоя измама да прилапа по връзкарска линия. Беше топлил реката по едно време май със соларки, много се смяхме с него Все проектира, все обучава - щото там може да смъкне пари по някоя програма, не че нещо. Сега е пишман пчелар не щото го вълнуват пчели, а щото има държавна пара

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              Аз отдавна съм го смятал - ако сградата е до 2 етажа (повечето къщи са такива), тя може на 100% енергийно да се самозадоволи само с площта, която е заела. Под сградата се дупчат сондажи през 6 метра единия, и те са напълно достатични да осигурят посредством термопомпа необходимата енергия за отопление през зимата и необходимата енергия за охлаждане през лятото. Всесезонно осигуряват и нуждата от топла вода за миене и къпане.

              Панелите на покрива са достатъчни да осигурят цялата останала необходима електрическа енергия за всички електроуреди в сградата, и единствено незадоволени остават нуждите от енергия за готвене, което може да се извършва на газ. Може и на ток от соларните панели, но само през слънчевите дни, а през останалото време на газ.

              Тоест това е концепцията за напълно автономна енергонезависима къща, която ползва енергийните ресурси само на площта под и над нея. Ако се ползват и ресурсите на например 1 декар двор, то тогава имаме възможност за презадоволяване с енергия и дори за излишък, който може да се използва за правене на някакъв дребен бизнес.
              То с математика всеки юе го докара, въпросът е прктиката какво казва. Оказа се че един хотел наблизо е направен точно с тази технология. Работи вече 3 години. Първо по сондажа- бият сондата на 5-6 метра дълбочина скала- фирма реже скалата - около 2-3 метра, сондажа продължава като добавят тези 3 метра. Резултат- близко до негативния- зимата при студове се налага да се пуска газово отопление.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Ето така разсъждават егоистите, защото мислят само за собствения си гъз. Нормалните хора разсъждават по друг начин. Една сграда се строи така, щото да е функционална и да издържи поне 200+ години напред в бъдещето. При това положение трябва много да се внимава какви инсталации се залагат и каква инфраструктура се оставя под мазилката или под плочките на пода. Тука правенето на икономии е меко казано много лошо решение.

                Например инсталация за водно подово отопление си е направо задължителна. Инсталация за радиатори - също. Коя от двете инсталации ще се ползва в бъдещето нека да го решават хората, които ще живеят в къщата в това бъдеще. Самите тръби, поставени в пода, са с ранг на инфраструктура, която трябва да издържи следващите 200 години. Аз например слагам едновременно както водно подово, така и електрическо подово над него. Това е инфраструктура.

                Колкото до това как ще се доставя енергията - това вече са устройства-консумативи, които се сменят средно на всеки 10-15 години, и с напредъка на технологиите те може да станат съвсем други от тези, които познаваме днес. Тръби в пода или ел. отоплителни кабели обаче винаги ще са нужни, и за да не се налага къртене на всеки 10-15 години, е редно още при строежа на къщата те да бъдат от възможно най-високото качество.

                Колкото до енергийната ефективност и по възможност енергийна автономност - те трябва да са добри независимо дали говорим за малка къща или за огромен хотел.

                Ако една къща е построена в икономии и мизерии, след 20-30 години на децата и внуците ще им е по-евтино да я съборят и построят отново, така че според мене икономията в случая създава само проблеми на бъдещите поколения, които вместо да са благодарни на дядото, ще го псуват и оплюват.
                Що не са топлиш со соларките ами продаваш тока ИЗМАМНИК.
                40к лева НЯМАТ ИЗБИВАНЕ. Реших си отоплението за 4к лв и ми струва 500лв на година топлото. Я СМЕТНИ 36К ЛЕВА ЗА КОЛКО ГОДИНИ ЩЕ ГИ ИЗБИЯ ДОРИ И НИЩО ДА НЕ МИ СТРУВА ОТОПЛЕНИЕТО С ТЕРМОПОМПА ВОДА ВОДА.
                Имам си изводи за 11 радиатора+3 лири, помпата също е купена. Като ми потрябва ще сложа котелче и ще я вържа. Чакам по някаква програма да ми излезе без пари.
                Винаги НАЙ-ИЗГОДНО Е ТОВА КОЕТО ТИ ТРЯБВА НА МОМЕНТА. Всичко друго е за бог да прости - имал пари дал за глупости
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                  Това са факти МА, какви сметки
                  Абе моя палат е само с 5 стаи +2 гардеробни и една боклуци (тука са и 2 телевизора към тях) събрани от 2 апартамента и 1 къща (освен мазето дето е фраш до горе .
                  12 стаи са си ХОТЕЛ или палат за милионер. Там парите не играят - дали ще дадеш 10к или 100к за отопление все тая при цена на постройката няколко милиона
                  Ето така разсъждават егоистите, защото мислят само за собствения си гъз. Нормалните хора разсъждават по друг начин. Една сграда се строи така, щото да е функционална и да издържи поне 200+ години напред в бъдещето. При това положение трябва много да се внимава какви инсталации се залагат и каква инфраструктура се оставя под мазилката или под плочките на пода. Тука правенето на икономии е меко казано много лошо решение.

                  Например инсталация за водно подово отопление си е направо задължителна. Инсталация за радиатори - също. Коя от двете инсталации ще се ползва в бъдещето нека да го решават хората, които ще живеят в къщата в това бъдеще. Самите тръби, поставени в пода, са с ранг на инфраструктура, която трябва да издържи следващите 200 години. Аз например слагам едновременно както водно подово, така и електрическо подово над него. Това е инфраструктура.

                  Колкото до това как ще се доставя енергията - това вече са устройства-консумативи, които се сменят средно на всеки 10-15 години, и с напредъка на технологиите те може да станат съвсем други от тези, които познаваме днес. Тръби в пода или ел. отоплителни кабели обаче винаги ще са нужни, и за да не се налага къртене на всеки 10-15 години, е редно още при строежа на къщата те да бъдат от възможно най-високото качество.

                  Колкото до енергийната ефективност и по възможност енергийна автономност - те трябва да са добри независимо дали говорим за малка къща или за огромен хотел.

                  Ако една къща е построена в икономии и мизерии, след 20-30 години на децата и внуците ще им е по-евтино да я съборят и построят отново, така че според мене икономията в случая създава само проблеми на бъдещите поколения, които вместо да са благодарни на дядото, ще го псуват и оплюват.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                    Сметките и познанията ти са бая объркани, но няма да почвам, щото няма смисъл, ти и друг път си показвал че си страшен догматик и не вдяваш от малко по-сложни обяснения и концепции.
                    Само ще отбележа, че комшията ти е взел доста странно решение с изолация само 10 см на тавана, при 14 на стени. Винаги на тавана се слага повече, не е трудно да се досетиш че там най-много се губи, при мен са 30 см срещу 10 на стени.
                    И това че няма изолация към мазето си е пропуск също, но все пак една идея по-добре от плоча директно върху земята.
                    Кое е 10 пъти по-скъпо и колко струват климатици за 12 стаи примерно, как се поддържат, и дали са 10 пъти по евтини от една термопомпа заедно с цялата система от радиатори, разводки, колектори и прочие ти оставям за домашно.
                    Това са факти МА, какви сметки
                    Абе моя палат е само с 5 стаи +2 гардеробни и една боклуци (тука са и 2 телевизора към тях) събрани от 2 апартамента и 1 къща (освен мазето дето е фраш до горе .
                    12 стаи са си ХОТЕЛ или палат за милионер. Там парите не играят - дали ще дадеш 10к или 100к за отопление все тая при цена на постройката няколко милиона
                    Last edited by bota156; 23.11.2020, 19:28.
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                      Комшията е с 4 сондажа 2 вкарващи и 2 изкарващи. Има солари ама само за лятото, бойлер 500литра. Водата е 12,4 градуса на 10 метра. Засипва ги че става гейзер (отдолу е езеро под налягане) и 5л/с вода (трябва ти макс 1). Отопление на 160кв къща 2х80 макс 180лв с 14см изолация (средо около 130-140, основно за помпите). Аз плащам същото со климатици - топля само около 100кв, ама в неотоплените стаи е 3-4гр по ниска температурата - 17-18. Камина паля само на празници, тази може и да пропусна. Разликата в изолацията е че аз имам 20см на тавана (той 10) + 5 между етажите + 5 замазка със стиропор, и 10 на тавана на мазето - там той няма никаква.
                      Само ако е над 20гр водата от сондажа ще излезе по евтино от прост климатик. За цената няма да отварям дума че е 10 пъти по скъпо и НИКОГА НЯМА ИЗБИВАНЕ. Освен самоделка с външно тяло втора употреба
                      Сметките и познанията ти са бая объркани, но няма да почвам, щото няма смисъл, ти и друг път си показвал че си страшен догматик и не вдяваш от малко по-сложни обяснения и концепции.
                      Само ще отбележа, че комшията ти е взел доста странно решение с изолация само 10 см на тавана, при 14 на стени. Винаги на тавана се слага повече, не е трудно да се досетиш че там най-много се губи, при мен са 30 см срещу 10 на стени.
                      И това че няма изолация към мазето си е пропуск също, но все пак една идея по-добре от плоча директно върху земята.
                      Кое е 10 пъти по-скъпо и колко струват климатици за 12 стаи примерно, как се поддържат, и дали са 10 пъти по евтини от една термопомпа заедно с цялата система от радиатори, разводки, колектори и прочие ти оставям за домашно.

                      И последно, ако подземната ти вода е над 20 градуса въобще не ти трябва термпомпа, само топлообменник и водно подово навсякъде. Това ще е достатъчно и доста икономично, но все пак водата да е поне 25 градуса.
                      Last edited by BobyB; 23.11.2020, 18:47.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                        Само че има и доста реализации с два сондажа - един за черпене и един за връщане на водата обратно. Тогава какъв водомер и къде?
                        Комшията е с 4 сондажа 2 вкарващи и 2 изкарващи. Има солари ама само за лятото, бойлер 500литра. Водата е 12,4 градуса на 10 метра. Засипва ги че става гейзер (отдолу е езеро под налягане) и 5л/с вода (трябва ти макс 1). Отопление на 160кв къща 2х80 макс 180лв с 14см изолация (средо около 130-140, основно за помпите). Аз плащам същото со климатици - топля само около 100кв, ама в неотоплените стаи е 3-4гр по ниска температурата - 17-18. Камина паля само на празници, тази може и да пропусна. Разликата в изолацията е че аз имам 20см на тавана (той 10) + 5 между етажите + 5 замазка със стиропор, и 10 на тавана на мазето - там той няма никаква.
                        Само ако е над 20гр водата от сондажа ще излезе по евтино от прост климатик. За цената няма да отварям дума че е 10 пъти по скъпо и НИКОГА НЯМА ИЗБИВАНЕ. Освен самоделка с външно тяло втора употреба
                        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от DaveBG Разгледай мнение
                          ГЕО-термалното с помпа е много готино но все още за при нас май е скъпо. А трябва и място. Не знам дали няма да си съсипеш двора и как влияе на дърветата. Иначе гледам по чужбина навлиза масово.
                          За мен все пак все още по лесно и ефективно от соларни панели няма.
                          Ето в момента целия ми покрив е огрят от слънце а навън е 6 градуса. Идеални условия за панелите. С повишаване на температурата техния капацитет пада , затова лятото следобед въпреки че пече на фурна правят същия ток като рано сутрин с по-слабо слънце. И в момента при тия идеални условия ми вадят близо 7KW като къщата ми ползва 1,3KW а останалото зарежда батериите и вечерта ще мине на тях. цяла нощ бича на батерии и до към 4-5 сутринта (зависи какво се прави вечерта и дали всички са си в нас но обикновенно зимата до към 3-4 лятото даже изкарава цяла нощ) ми свършват батериите и минавам на енергото за няколко часа докато изгрее пак.
                          Соларите само батерии ли захранват? Към енергото пращаш ли ток и как става схемата? Мисля си и аз да си сложа в един момент солари, все по-евтини стават, само батериите са скъпи още.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Ползвам данните на мой колега, който от години се отоплява само с термопомпа и с нищо друго. Сондажите му са пасивни и в началото на зимния период отдават по 2 kW на сондаж, а към края пада до 1 кW на сондаж. Температурата на водата е 12-13 градуса в началото на зимния период, като пада до 7 градуса към края на зимния период.

                            Термопомпата взема тази вода и сваля нейната температура до около 1-2 градуса, след което пак я връща в сондажа да се дозатопли. Всеки един сондаж изсмуква енергията на почвата в радиус около 3 метра от тръбите, и затова аз написах, че сондажите трябва да се правят шахматно с отстояние 6 метра един от друг.

                            За който не знае - има два вида сондажи - пасивни и активни. Пасивните са тези като на колегата - от тях не се черпи вода, а се използват само за затоплянето на вода, течаща по тръби - влизаща и излизаща, съединени в дъното на сондажа. Колегата Хинков има огромен опит с такива сондажи и от години отоплява с тях както къщата си, така и целия завод Мехатроника. Аз също съм пробил 40 такива сондажа, но все още не съм ги пуснал в експлоатация. Мога обаче да ви покажа снимки и клипове - интересни са като конструктивни и технологични предизвикателства, които бях принуден да разреша..

                            Колкото до активните сондажи - те са само ако човек има даденост с много вода под него. Тогава просто черпи вода от сондажите, взема енергия от нея, и после я излива в реката. В зависимост от дебита на тези сондажи може да се черпи много повече енергия, отколкото при пасивните. Всеки един кубик вода му дава около 8-10 kWh чиста топлинна енергия. При 100 куб.м. вода в денонощие получава 800-1000 kWh топлинна енергия. Та ако човек има дадености, може да се размине с един единствен активен сондаж под къщата. Трябва обаче да е наясно, че този сондаж ще е незаконен. Ако иска да го узакони, чака го 1 година ходене по мъките и след това ще му сложат водомер на сондажа и ще плаща черпената вода на държавата.
                            Само че има и доста реализации с два сондажа - един за черпене и един за връщане на водата обратно. Тогава какъв водомер и къде?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение

                              Не излиза сметката - имам съсед, с точно така описана и направена къща, съвременна, изолирана, скъпа. Термопомпа, панели на покрива. Излиза му тока за отопление през зимата по 700 лв. на месец - термопомпата не е кой-знае-какво, а слънчевите панели, щом е облачно, ветровито - точно, когато ти трябва - губят сили. Толкова за възобновяемите източници.
                              Е тука липсват много параметри, каква е термопомпата, колко квадрата отоплява, тия 700 лв само за отопление ли са или цялата сметка и т.н. И най-вече колко е изолирана всъщност. Аз не съм плащал повече от 300 на месец само за отопление и това е само в много студени месеци като януари, иначе 100-200. А отоплявам 400 м2.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от DaveBG Разгледай мнение
                                ГЕО-термалното с помпа е много готино но все още за при нас май е скъпо. А трябва и място. Не знам дали няма да си съсипеш двора и как влияе на дърветата. Иначе гледам по чужбина навлиза масово.
                                За мен все пак все още по лесно и ефективно от соларни панели няма.
                                Ето в момента целия ми покрив е огрят от слънце а навън е 6 градуса. Идеални условия за панелите. С повишаване на температурата техния капацитет пада , затова лятото следобед въпреки че пече на фурна правят същия ток като рано сутрин с по-слабо слънце. И в момента при тия идеални условия ми вадят близо 7KW като къщата ми ползва 1,3KW а останалото зарежда батериите и вечерта ще мине на тях. цяла нощ бича на батерии и до към 4-5 сутринта (зависи какво се прави вечерта и дали всички са си в нас но обикновенно зимата до към 3-4 лятото даже изкарава цяла нощ) ми свършват батериите и минавам на енергото за няколко часа докато изгрее пак.
                                Малко по-скъпо е от котле, особено кондензационно газово или пелети. Но е доста по-евтино от пелети и газ. Ако толкова те притеснява двора, може и с вертикално разположени тръби в няколко сондажа. А ако имаш достатъчно вода, директно ползваш водата, цялото Софийско поле е пълно с подпочвени води, на някои места са дори проблем защото се прекалено високи и изобилни.

                                Коментар

                                Working...
                                X