IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ...И изведнъж, се появиха натриевите батерии.
    Last edited by X_Y; 09.05.2021, 20:47.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Матеем, имаше един виц за един шев на каменна кариера през така наречения източен социализъм у нас. Провеждали събрание и той станал и се изказал - Другарки и другари, добива на камъни върви много добре ! С това темпо с което добиваме, ще имаме камъни за добив за 300 години. Това което ме тревожи е като свършим камъните - какво ще правиме ?
      Човечеството не е напуснало каменната ера, защото са се свършили камъните. ....

      Просто са се появили нови открития, каквито чакаме и в момента, и когато дойдат ще станем свидетели на поредната революция - енергийна и в автомобилостроенето (пък и в целия транспорт по море, земя и въздух).

      Коментар


      • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
        Това за покриването на 1% от територията на страната(около 1000 км2, или 1 милиард м2) със солари... Имам три въпроса само : )

        1. По едно панелче от 100W на квадратен метър да слагаме, всеки с цена да кажем грубо $100... Ако добавим и инфрастуктура, монтаж, поддръжка и "други" разходи, цената ще стане сигурно двойна. Т.е. грубо казано около $200 милиарда. Май нямаме толкова пари в държавата?... Това е цена като за 10 ядрени централи. По-добре май няколко нови ядрени централи, поне работят независимо от капризите на времето.

        2. Дори и да имаме тези пари, има ли кой да произвежда толкова панели да ни ги докара? Пък това ако това е работещо решение, няма да сме само ние желаещи. И другите страни ще искат да направят същото.

        3. През деня добре. Солариде дават тока. За през нощта къде сме го складираме тока?
        Отговорът и на трите ти въпроса се крие в едно ново научно откритие, което от дълго време го чакаме - евтини акумулатори с голям капацитет. Говоря за натриевите акумулатори, които вече са в много напреднал стадий на разработка. По предварителни данни ще имат 3 пъти по-голям капацитет при същото тегло, и 2 пъти по-ниска цена. Това е предостатъчно, за да се направи революция в енергетиката и в автомобилостроенето.

        Да, признавам си, че соларните централи са едно голямо нищо, ако не можем да съхраняваме енергията им за поне 3-4 дена. Ако обаче това някога се случи, те ще станат основен енергиен източник без никаква конкуренция. И тогава наистина ще възникне ситуацията с покриване на всякакви баири и камънъци в България със соларни централи.

        За цената на инвестицията не се безпокой - ако тя наистина е икономически ефективна, частният бизнес бързо бързо ще намери пари и ще я реализира. Това вече се е случвало, когато преди 10 годни за няколко дена се узакониха централи на стойност колкото един ядрен реактор.

        За достатъчното количество модули и инвертори съще не трябва да се безпокоиш - по света вече има изградени огромно количество производствени мощности, които само ако им свирнеш, и веднага ще удавят пазара с модули и инвертори.

        За суровините също не трябва да се безпокоиш - клетките са от силиций. Тоест правят се от пясък. Само 1 милионна част от пясъка на Сахара е предостатъчна да се покрие цялата планета със соларни модули на 3 етажа.

        Помисли си и нещо друго - слънцето е основен енергиен източник, който създава всички други известни на нас енергии. Въпрос на време е да започнем да го оползотворяваме ефективно, без да преминаваме през някакви други междинни форми на енергия. Мисля, че това време вече е наближило, и всички ние ще имаме шанса да сме свидетели на неговата реализация, която ще е с ранг на революция.

        Коментар


        • Матеем, имаше един виц за един шев на каменна кариера през така наречения източен социализъм у нас. Провеждали събрание и той станал и се изказал - Другарки и другари, добива на камъни върви много добре ! С това темпо с което добиваме, ще имаме камъни за добив за 300 години. Това което ме тревожи е като свършим камъните - какво ще правиме ?
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • d333, слагаш им много висока цена на тези стъклени плочки боядисани с два - три слоя боя, която нямало да се отлющи 1000години. 30 долара за квадрат е цена за която ще ги продадат, че и може и по евтино. Т.е. става въпрос за 30милиарда да кажем за плочки. Не са само те обаче разхода и няма смисъл въобще да го пресмятаме. Проблема е че ще има ток но не и когато трябва, и от там извода е че това нещо няма да стане да върши работа.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Да се върнем на 1000-та години: ВСИЧКИ изследвания, цялата наука зад тези продукти, е след трудовете на Айнщайн от началото на миналия век и на база математически модели. И ТЕ СЪЩО, са след въпросните години. Т е , говорим по-скоро, за допускания и предсказания на научна база но, знаем ли всичко по темата? Боя се, не.
              Ще разберем дали има модули, живели 1000 години, чак след 1000 години ....

              Засега обаче знаем, че има модули на 60 години, и това е повече от достатъчно да си изясним срока на нашата инвестиция - ами тя ще ни надживее.

              Коментар


              • Това за покриването на 1% от територията на страната(около 1000 км2, или 1 милиард м2) със солари... Имам три въпроса само : )

                1. По едно панелче от 100W на квадратен метър да слагаме, всеки с цена да кажем грубо $100... Ако добавим и инфрастуктура, монтаж, поддръжка и "други" разходи, цената ще стане сигурно двойна. Т.е. грубо казано около $200 милиарда. Май нямаме толкова пари в държавата?... Това е цена като за 10 ядрени централи. По-добре май няколко нови ядрени централи, поне работят независимо от капризите на времето.

                2. Дори и да имаме тези пари, има ли кой да произвежда толкова панели да ни ги докара? Пък ако това е работещо решение, няма да сме само ние желаещи. И другите страни ще искат да направят същото.

                3. През деня добре. Солариде дават тока. За през нощта къде сме го складирали тока?
                Last edited by d333; 09.05.2021, 19:58.

                Коментар


                • Да се върнем на 1000-та години: ВСИЧКИ изследвания, цялата наука зад тези продукти, е след трудовете на Айнщайн от началото на миналия век и на база математически модели. И ТЕ СЪЩО, са след въпросните години. Т е , говорим по-скоро, за допускания и предсказания на научна база но, знаем ли всичко по темата? Боя се, не.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    Матеев, извинявай но за 1000 години..В твоя форум има едни снимки на олющили се клетки, не са успели да добутат до 10 години.
                    Приказваш глупости на търкалета. Как така една клетка може да се олющи? Та тя е кристал, който почти не се променя с времето.

                    Една фотоволтаична клетка не се износва от това, че произвежда ток. Единствената опасност за нея е дифузията, която продължава дори и при ниски температури и така намалява дебелината на PN прехода. Въпреки това средностатистически една клетка има средно време на живот над 1000 години. Дори и тук-там някоя клетка да даде на късо, това не пречи на нормалната работа на останалите клетки от модула, и те продължават да си работят.

                    Всъщност единствената сериозна заплаха за един фотоволтаичен модул е неговата херметизация по периферията между стъклото, алуминия и PVC-то отзад на модула. Ако тази херметизация издържи 1000 години, и модула ще произвежда ток 1000 години.

                    Засега практическия опит на човечеството са модули в космоса по старите сателити на възраст 60 години, както и модули на земята по старите централи на възраст 20 години. Ами работят си до ден днешен както едните, така и другите. У дома имам модули на 15 години, които ако се измият, са неотличими от нови модули.

                    Иначе в света на соларните технологии има и фирми-ментета, които произвеждат некачествени модули с некачествени клетки и некачествена херметизация. Ако попаднете на такава фирма гонейки евтинията, ами ще духате супата.

                    ПП: Виждал съм модули от паднал на земята тракер, в които острите камъни са пробили дупка в тях. Ами ремонтират се много лесно - отзад се разтопява PVC-то и се окъсяват (заобикалят) повредените клетки. След това се херметизира с прозрачна епоксидна смола, и модула продължава да си работи нормално..
                    Last edited by Mateev; 09.05.2021, 10:45.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                      Матеев, извинявай но за 1000 години..В твоя форум има едни снимки на олющили се клетки, не са успели да добутат до 10 години.
                      Той има предвид, АКО ВСИЧКО е наред.
                      Обикновено, се намесват редица фактори - хора, природа и т.н. и, затова, нещата се объркват. Ала в допускането, което прави, е прав.

                      Коментар


                      • Матеев, извинявай но за 1000 години..В твоя форум има едни снимки на олющили се клетки, не са успели да добутат до 10 години.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • Pyramid, , притеснява те кралицата която казала - като нямат хляб, да ядат пасти. Да се покрие 1 процент от територията със соларки си е притеснително, при лошо време ще има много пешеходци за на дълги растояния.
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • И двамата сте прави, само трябва авансово да се случи финасирането а народа няма да има нищо против ако не му се сервират по високи сметки за ток. АЕЦ да се построи с пари на банката, цялата сума да е налична предварително - да не стане парите свършиха , стигнахме до някъде и няма пари да продължим и парите да не се връщат с данъци от народа или чрез по високи цени на тока. Още соларни панели щом има възможност, но платени пак по същия начин. От тази криза измъкване по друг начин няма.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Солари на само 1% от площта на България са достатъчни, за да задоволят енергйните ни нужди в следващите 1000 години. За сведение неизползваемите земи в България вероятно са някъде около 20-30%.
                              Ей ти нА. Процъфтявай

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                По добре е да се представи като квадратни метри покрити със соларни панели.
                                Солари на само 1% от площта на България са достатъчни, за да задоволят енергйните ни нужди в следващите 1000 години. За сведение неизползваемите земи в България вероятно са някъде около 20-30%.

                                Коментар

                                Working...
                                X