Първоначално изпратено от Mateev
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите
Collapse
X
-
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Зареди я и забий ножа в нея, и тогава ми приказвай врели-некипели.
Ти не осъзнаваш нещо елементарно - това е енергийната плътност на литиевите батерии, която е почти една и съща при всички видове размери или капацитети на батерии. Тоест количеството енергия на единица обем е едно и също. Като намалиш N пъти капацитета, намалява се и N пъти обема. но енергийната плътност се запазва същата.
Тоест дори и в много малките капацитете (и обеми) има достатъчно енергия, за да стопи собствения си обем и да запали огън
Който разбрал-разбрал.Last edited by Pyramid; 16.11.2021, 06:14.
Коментар
-
Не е същото, например енергийната плътност на капка бензин и на литър бензин е една и съща. Но с капката не можеш да запалиш почти нищо, с литъра обаче може. Тези малките батерийки прегарят вътре с такава скорост, че не успяват да се запалят, енергията се загубва много по бързо. Тези неща не работят точно по този начин. Друг пример - батериите на Нисан Лийв без охлаждане , първия вариант не се палят, те пък толкова бързо се издуват че до запалване не се стига. По същия начин направена батерия, като и сложили охлаждане и станала запалителна.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеMateev, мисля че имам някъде литий полимер 150 милиамперчаса, не знам колко ампера дава максимално но ще взема да ти я снимам на късо напълно заредена как ще се запали. Защото по случайност такава съм я давал на късо и няма енергия да се запали, тя едва изпушва леко.
https://www.ebay.com/itm/25400356853...EAAOSw9E5b9i1H
Ти не осъзнаваш нещо елементарно - това е енергийната плътност на литиевите батерии, която е почти една и съща при всички видове размери или капацитети на батерии. Тоест количеството енергия на единица обем е едно и също. Като намалиш N пъти капацитета, намалява се и N пъти обема. но енергийната плътност се запазва същата.
Тоест дори и в много малките капацитети (и обеми) има достатъчно енергия, за да стопи собствения си обем и да запали огънLast edited by Mateev; 16.11.2021, 14:58.
Коментар
-
Сигорно е имало мина по високите части след Трявна.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96...BE%D0%B2%D0%BE
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...B5%D0%BA%D1%82
Коментар
-
Mateev, мисля че имам някъде литий полимер 150 милиамперчаса, не знам колко ампера дава максимално но ще взема да ти я снимам на късо напълно заредена как ще се запали. Защото по случайност такава съм я давал на късо и няма енергия да се запали, тя едва изпушва леко.
https://www.ebay.com/itm/25400356853...EAAOSw9E5b9i1H
Last edited by supertrader; 15.11.2021, 22:20.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеMateev, не може да се запали, капацитета се явява критичен за запалването. Пробвай да запалиш елемент с такъв капацитет и ще видиш че не е възможно.
Нямa значение капацитета дали е голям или малък. Важното е, че всяка една литиева батерия съдържа в себе си предостатъчно енергия, щото да разтопи собствения си обем, и с излишъка да направи огън/пожар.Last edited by Mateev; 15.11.2021, 22:50.
Коментар
-
Mateev, не може да се запали, капацитета се явява критичен за запалването. Пробвай да запалиш елемент с такъв капацитет и ще видиш че не е възможно. Не е същото като това във видеото, клетка която даде на късо ще прегори и се явява прекъсвач във веригата, не може да се запали.Last edited by supertrader; 15.11.2021, 22:06.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМоже да е шокиращо, че капацитета на един елемент е толкова малък, но иначе как ще направиш незапалим и почти огнеупорен модул, другия вариант е като сега - да могат да се палят. Капацитета на един модул в крайна сметка се измерва във ватчаса съхранена енергия. Ако модула е 100 волтов имат 100 по 100 милиампера - 10 ватчаса да са незапалимите модули с много предразполагаща към запалване електрохимия. Но има и такава която ще позволи и по големи капацитети, въобще не представлява проблем това. Другия вариант е правят се с батерии които да могат да се палят и виждате какво става, дори мрежата от чарджъри си ограничава зарядния ток и изключва и въобще не могат да се движат собствениците на електромобили на дълги разтояния, освен ако мрежата не е само на една фирма.
Истината е, че колкото и да намаляваш капацитета, клетката ще си остане запалима, и ще гори с жив пламък при достъп на кислород или при окъсяване или при презареждане.
Last edited by Mateev; 15.11.2021, 21:50.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Имхотеп
Moje i dwete
https://www.vbox7.com/play:2a0182f3a8
- 1 like
Коментар
-
Може да е шокиращо, че капацитета на един елемент е толкова малък, но иначе как ще направиш незапалим и почти огнеупорен модул, другия вариант е като сега - да могат да се палят. Капацитета на един модул в крайна сметка се измерва във ватчаса съхранена енергия. Ако модула е 100 волтов имат 100 по 100 милиампера - 10 ватчаса да са незапалимите модули с много предразполагаща към запалване електрохимия. Но има и такава която ще позволи и по големи капацитети, въобще не представлява проблем това. Другия вариант е правят се с батерии които да могат да се палят и виждате какво става, дори мрежата от чарджъри си ограничава зарядния ток и изключва и въобще не могат да се движат собствениците на електромобили на дълги разтояния, освен ако мрежата не е само на една фирма.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеОранжеви батерии.
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеКъкъв вид електрохимия ли имаш впредвид ?
Понеже си се редактирал, хайде и аз:
Посочи батерия която е сто милиампера.
Last edited by Имхотеп; 15.11.2021, 19:03.Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
Коментар