IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts


  • Добра забележка! Имах предвид спекулативното нарастване на стойността на акцията. Разбира се капиталовата печалба/загуба, която се основава на икономическите показатели на дружеството е важна, няма спор. Тя следва да се отчита. А що се отнася до дивидентите, никога не съм твърдял подобно нещо.
    Не е препоръка!

    Коментар


    • Иска да каже че при 20 ст. акция и очаквана дивидентна доходност 2-2,5ст. на акция постига що годе сносни 8-10 процента на година за които си струва.....в интерес на истината това и аз съм си го мислел!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от РОСЕН Разгледай мнение
        За да разбереш как ги сметнах, просто се опитай да си отговориш на въпроса, каква цена на акция трябва да платя така, че да съм на печалба, И не включвай в сметките си вероятната капиталова печалба. За големите инвеститори тя е бонус.
        Разбира се отново не препоръчвам нищо, дори и боб!
        Хехе, добър модел. Щом не броиш капиталовата печалба, значи не броиш и капиталовата загуба, в такъв случай всяко дружество което дава дивидент ти носи печалба.

        Коментар


        • Отговор!

          За да разбереш как ги сметнах, просто се опитай да си отговориш на въпроса, каква цена на акция трябва да платя така, че да съм на печалба, И не включвай в сметките си вероятната капиталова печалба. За големите инвеститори тя е бонус.
          Разбира се отново не препоръчвам нищо, дори и боб!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от РОСЕН Разгледай мнение
            За мен е нормално цената на една надценена акция да потъва. Когато си задавате въпроси, не търсете отговора само във форума на investor.bg. Тук винаги ще се намери някой, който да ви баламоса с магическата дума "фундамент" на компанията. Споделял съм го и преди, ще го направя пак: за мен няма смисъл тази акция да се купува за повече от 20ст.
            Разбира се, не е препоръка!
            Да приемем че е така 20ст ....възможно е...... само кажи как ги пресметна тях.....на око ли,на предчувствие ли ......на боб?

            Коментар


            • Лично мнение!

              За мен е нормално цената на една надценена акция да потъва. Когато си задавате въпроси, не търсете отговора само във форума на investor.bg. Тук винаги ще се намери някой, който да ви баламоса с магическата дума "фундамент" на компанията. Споделял съм го и преди, ще го направя пак: за мен няма смисъл тази акция да се купува за повече от 20ст.
              Разбира се, не е препоръка!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Ivkoo Разгледай мнение
                Що потъва акцията бе пичове?
                навсякъде е така

                Коментар


                • Що потъва акцията бе пичове?

                  Коментар


                  • Pavкata вика - вече изолация разтоварват!




                    благодарим на Павката!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнение
                      Инвеститорите в бизнес имоти гледат отново към България

                      www.capital.bg
                      April 11th, 2015

                      Каква се очертава 2015 г. за бизнес имотите?
                      - С уговорката, че остават два доста динамични и интензивни месеца до края на годината, след които ще можем да направим истинската равносметка за това каква е била 2015 г., до момента се очертава да е година на възстановяване на имотния пазар. На растеж в търсенето, в предлагането, в интереса към сделки с имоти. Също така и на нарастване на инвестиционния интерес към имотите в България по принцип. Значителен ръст се отчита във всички сегменти, но колко е съизмерим спрямо предходната година или още по-ретроспективно - няколко години назад, ще можем да измерим точно към края на годината. Най-вече защото последното тримесечие традиционно е най-силното за имотния пазар в България, а и не само тук. Но определено годината е такава на растеж, на възстановяване на сектора и на доста повече сключени сделки във всички сегменти.

                      Какъв е обемът на сключените инвестиционни сделки през деветмесечието?
                      - Това, което трябва да се отбележи със сигурност, е, че интересът на инвеститорите към България се завърна. На фона на това, което се случва в региона обаче, броят на инвеститорите, готови да направят такава стъпка, е значително по-малък. Ако трябва да се сравняваме с пазари като Румъния, все още има да наваксваме като темпове, интерес, транзакции, нива на възвращаемост, но като цяло категорично има повече интерес и към нашата страна. Много силно се надявам към края на годината да има и по-големи новини. За първите девет месеца обемът от сключените инвестиционни сделки е 146.6 млн. евро. Това са както активи, които генерират приходи за инвеститора, така и сделки с имоти, които са за развитие на нови проекти. Профилът на купувача все още е преобладаващо местен на фона на сключените транзакции. Но, разбира се, имаме и регионални играчи и дивелопъри, които искат да развиват проекти с акцент върху региона. Но със сигурност ще очакваме до края на годината да се раздвижи това съотношение и международните инвеститори, които са стъпили на нашия пазар, да са повече. Това ще е сигнал за по-добра 2016 г. от гледна точка на инвестиционния интерес, защото има значение колко от сделките са направени с международни играчи.

                      Върху кой тип сделки е фокусът тази година?
                      - Голяма част от общия обем на инвестициите от почти 147 млн. евро са сделки със земя, която е предназначена за развитие на по-малки, но и на по-мащабни проекти. Фокусът е основно върху сферите на жилищното строителство, офисите и логистиката и производствените сгради. Това са и сегментите, които показват изчерпване на качествения продукт и необходимост от ново предлагане. Така че съвсем логично е цикълът да започне с покупката на земя и оформяне на концепцията на проекта. Други транзакции, които си заслужава да споменем, бяха продажба на активи, които под една или друга форма сменят собственост в търсене на реализация, довършване, репозициониране, конвертиране от една употреба в друга. Някой от по-интересните са сделки с проекти, които са започнати като търговски центрове и шопинг молове, но сменят предназначението си. Такъв проект е мол "Галерия Варна" на GTC, който беше закупен като актив с основна цел превръщането му в болница. Друга продажба беше тази на мол "Марково тепе" в Пловдив, която по-скоро ще върви в посока размразяване на проекта, довършването му, репозиционирането му като конкурентен проект на пазара в града. Така че имаше интересни транзакции до момента като тип актив и общо взето нямаше сегмент, който да не е минал под една или друга форма под знака на инвестиционните сделки. От хотели до земи - за офисни, за жилищни проекти, молове. Общо взето, целият спектър. Оценяваме факта, че повечето инвеститори са местни, по-скоро като полезен за бъдещето на тези активи. Защото в случаите с по-проблемни активи или такива, които трябва да претърпят някаква трансформация, локалният бизнес, който познава спецификите на пазара, би могъл да се справи с някои проблеми по-лесно. Така че това развитие беше логично и беше прогнозирано. Важно е също, че банките успяха да поизчистят портфолиата от активи, които искат да извадят на пазара. Голяма част от сделките, които споменах, всъщност минаха през банки.

                      Кой е основният движещ фактор за сделките със земя?
                      - Офисите определено се изчерпаха като наличен продукт и транзакциите със земя са поради факта, че има нужда от развитие на нови проекти. Това е нещо, за което говорим от много време и алармираме, че офисите от високия клас А свършват. Определено темповете, с които се абсорбира качественият продукт в офисния сегмент на пазара, изцяло оправдават очакванията и ще завършим 2015 г. с много ниски нива на свободните площи в такива офиси. Към края на септември делът на незаетите площи в истинските клас А сгради беше под 4%, което не се е случвало в новата история на имотния пазар. И този процент продължава да намалява, тъй като до края на годината няма да има нови офисни сгради. Това ще постави сложна задача пред консултантите и пред потенциалните наематели през следващите няколко месеца - къде да наемат.

                      Кога ще се завърнат чуждестранните инвеститори?
                      - В последните международни форуми, в които участвахме - като Expo Real в Мюнхен и други, имахме възможност да видим по-голям интерес и към България. В момента инвестиционната активност на континента, включително в Централна и Източна Европа, е изключително висока, аналогична на тази от 2007 г. Обемът на транзакциите е много висок и мога да кажа, че към Полша и Чехия се насочват капиталови потоци, интерес има към Унгария, Румъния също става изключително атрактивна дестинация. Според нас неминуемо като тенденция инвестиционната активност ще стигне и до България, просто е въпрос на време. Вече има повишен инвестиционен интерес и играчи, които гледат към България. Не са твърде много на брой, но определено са такива, които познават региона и пазара и знаят защо биха влезли в него именно сега. Това, което до някаква степен ги въздържа, е рискът колко ликвиден е пазарът, тъй като последните години имаше ограничен брой сделки с международни инвеститори. И, разбира се, въпросът, който инвеститорите си задават, е, ако влязат на пазар, в който няма достатъчно история до момента, какво значи това за актива, който биха придобили.
                      Но позитивната страна е, че пазарът има много добър фундамент. Ако погледнем офисния сегмент, имаме добри активи - наемите са стабилизирани и с възможност във времето да се покачват, съществува и солидно търсене. Тоест фундаментално придобиването на актив има смисъл, защото има търсене и възможност не само за покачване цената на актива във времето, но и постепенно на наемите - нещо, което не е задължително в другите страни в Централна и Източна Европа. Там нивата на наемите са по-високи и в някои от страните има дори свръхпредлагане. Затова са много по-високи рисковете в краткосрочен или средносрочен план да трябва да се справяш с проблеми с актива си. Разбира се, в България все още бихме могли да говорим и за по-високи нива на възвращаемост предвид усещането за малко по-висок риск. Което, разбира се, не е за подценяване като стимул за инвестиране на нови играчи на пазара. Затова аз и целият инвестиционен екип в Colliers сме много оптимистично настроени към това, което предстои да се случи, и се надяваме съвсем скоро да видим капиталови потоци и към България.
                      Моите лични наблюдения са по-скоро че този пазар е замрял и няма да има скоро раздвижване там. Особено като сложим и факта, че има свръх предлагане, а желаещите да правят бизнес в България все повече намаляват.

                      Коментар


                      • Инвеститорите в бизнес имоти гледат отново към България

                        www.capital.bg
                        April 11th, 2015

                        Каква се очертава 2015 г. за бизнес имотите?
                        - С уговорката, че остават два доста динамични и интензивни месеца до края на годината, след които ще можем да направим истинската равносметка за това каква е била 2015 г., до момента се очертава да е година на възстановяване на имотния пазар. На растеж в търсенето, в предлагането, в интереса към сделки с имоти. Също така и на нарастване на инвестиционния интерес към имотите в България по принцип. Значителен ръст се отчита във всички сегменти, но колко е съизмерим спрямо предходната година или още по-ретроспективно - няколко години назад, ще можем да измерим точно към края на годината. Най-вече защото последното тримесечие традиционно е най-силното за имотния пазар в България, а и не само тук. Но определено годината е такава на растеж, на възстановяване на сектора и на доста повече сключени сделки във всички сегменти.

                        Какъв е обемът на сключените инвестиционни сделки през деветмесечието?
                        - Това, което трябва да се отбележи със сигурност, е, че интересът на инвеститорите към България се завърна. На фона на това, което се случва в региона обаче, броят на инвеститорите, готови да направят такава стъпка, е значително по-малък. Ако трябва да се сравняваме с пазари като Румъния, все още има да наваксваме като темпове, интерес, транзакции, нива на възвращаемост, но като цяло категорично има повече интерес и към нашата страна. Много силно се надявам към края на годината да има и по-големи новини. За първите девет месеца обемът от сключените инвестиционни сделки е 146.6 млн. евро. Това са както активи, които генерират приходи за инвеститора, така и сделки с имоти, които са за развитие на нови проекти. Профилът на купувача все още е преобладаващо местен на фона на сключените транзакции. Но, разбира се, имаме и регионални играчи и дивелопъри, които искат да развиват проекти с акцент върху региона. Но със сигурност ще очакваме до края на годината да се раздвижи това съотношение и международните инвеститори, които са стъпили на нашия пазар, да са повече. Това ще е сигнал за по-добра 2016 г. от гледна точка на инвестиционния интерес, защото има значение колко от сделките са направени с международни играчи.

                        Върху кой тип сделки е фокусът тази година?
                        - Голяма част от общия обем на инвестициите от почти 147 млн. евро са сделки със земя, която е предназначена за развитие на по-малки, но и на по-мащабни проекти. Фокусът е основно върху сферите на жилищното строителство, офисите и логистиката и производствените сгради. Това са и сегментите, които показват изчерпване на качествения продукт и необходимост от ново предлагане. Така че съвсем логично е цикълът да започне с покупката на земя и оформяне на концепцията на проекта. Други транзакции, които си заслужава да споменем, бяха продажба на активи, които под една или друга форма сменят собственост в търсене на реализация, довършване, репозициониране, конвертиране от една употреба в друга. Някой от по-интересните са сделки с проекти, които са започнати като търговски центрове и шопинг молове, но сменят предназначението си. Такъв проект е мол "Галерия Варна" на GTC, който беше закупен като актив с основна цел превръщането му в болница. Друга продажба беше тази на мол "Марково тепе" в Пловдив, която по-скоро ще върви в посока размразяване на проекта, довършването му, репозиционирането му като конкурентен проект на пазара в града. Така че имаше интересни транзакции до момента като тип актив и общо взето нямаше сегмент, който да не е минал под една или друга форма под знака на инвестиционните сделки. От хотели до земи - за офисни, за жилищни проекти, молове. Общо взето, целият спектър. Оценяваме факта, че повечето инвеститори са местни, по-скоро като полезен за бъдещето на тези активи. Защото в случаите с по-проблемни активи или такива, които трябва да претърпят някаква трансформация, локалният бизнес, който познава спецификите на пазара, би могъл да се справи с някои проблеми по-лесно. Така че това развитие беше логично и беше прогнозирано. Важно е също, че банките успяха да поизчистят портфолиата от активи, които искат да извадят на пазара. Голяма част от сделките, които споменах, всъщност минаха през банки.

                        Кой е основният движещ фактор за сделките със земя?
                        - Офисите определено се изчерпаха като наличен продукт и транзакциите със земя са поради факта, че има нужда от развитие на нови проекти. Това е нещо, за което говорим от много време и алармираме, че офисите от високия клас А свършват. Определено темповете, с които се абсорбира качественият продукт в офисния сегмент на пазара, изцяло оправдават очакванията и ще завършим 2015 г. с много ниски нива на свободните площи в такива офиси. Към края на септември делът на незаетите площи в истинските клас А сгради беше под 4%, което не се е случвало в новата история на имотния пазар. И този процент продължава да намалява, тъй като до края на годината няма да има нови офисни сгради. Това ще постави сложна задача пред консултантите и пред потенциалните наематели през следващите няколко месеца - къде да наемат.

                        Кога ще се завърнат чуждестранните инвеститори?
                        - В последните международни форуми, в които участвахме - като Expo Real в Мюнхен и други, имахме възможност да видим по-голям интерес и към България. В момента инвестиционната активност на континента, включително в Централна и Източна Европа, е изключително висока, аналогична на тази от 2007 г. Обемът на транзакциите е много висок и мога да кажа, че към Полша и Чехия се насочват капиталови потоци, интерес има към Унгария, Румъния също става изключително атрактивна дестинация. Според нас неминуемо като тенденция инвестиционната активност ще стигне и до България, просто е въпрос на време. Вече има повишен инвестиционен интерес и играчи, които гледат към България. Не са твърде много на брой, но определено са такива, които познават региона и пазара и знаят защо биха влезли в него именно сега. Това, което до някаква степен ги въздържа, е рискът колко ликвиден е пазарът, тъй като последните години имаше ограничен брой сделки с международни инвеститори. И, разбира се, въпросът, който инвеститорите си задават, е, ако влязат на пазар, в който няма достатъчно история до момента, какво значи това за актива, който биха придобили.
                        Но позитивната страна е, че пазарът има много добър фундамент. Ако погледнем офисния сегмент, имаме добри активи - наемите са стабилизирани и с възможност във времето да се покачват, съществува и солидно търсене. Тоест фундаментално придобиването на актив има смисъл, защото има търсене и възможност не само за покачване цената на актива във времето, но и постепенно на наемите - нещо, което не е задължително в другите страни в Централна и Източна Европа. Там нивата на наемите са по-високи и в някои от страните има дори свръхпредлагане. Затова са много по-високи рисковете в краткосрочен или средносрочен план да трябва да се справяш с проблеми с актива си. Разбира се, в България все още бихме могли да говорим и за по-високи нива на възвращаемост предвид усещането за малко по-висок риск. Което, разбира се, не е за подценяване като стимул за инвестиране на нови играчи на пазара. Затова аз и целият инвестиционен екип в Colliers сме много оптимистично настроени към това, което предстои да се случи, и се надяваме съвсем скоро да видим капиталови потоци и към България.
                        “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                          Mного нескромно бе....не забравяй че на 72-75 има яка съпротива, за която трябва много сериозен повод да бъде преодоляна. Дано има такъв.

                          Ма и само до нея да стигнем в рамките на петилетка - прилично доволно.
                          С дивидентите пак долу горе там ще дойде де си се прицелил..
                          през 2007 година, на "онзи" софикс, тази компания е оценяваана за 2,25лв! За разлика от други публиични дружества тя показа че е добре управлявана и има читави и доходоносни активи. В сравнение с 2007 вече заема е почти изплатен и даже се точим за нов и също в сравнение с онази година ВФ са имали 800млн, а сега имат около и над 2млрд(за ПФ няма даже и да споменавам), та мисля че ако решат купувачите - никаква съпротива няма да ги спре а и аз съм скромен с ценовия си таргет! Все пак говорим за компания с пазарна 30млн да иде на 55млн някъде, не е кой знае какво

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                            за мен тук цена между 0,80-1,00лв е справедлива - не знам коя година ще я стигне и не ме инересува!
                            Mного нескромно бе....не забравяй че на 72-75 има яка съпротива, за която трябва много сериозен повод да бъде преодоляна. Дано има такъв.

                            Ма и само до нея да стигнем в рамките на петилетка - прилично доволно.
                            С дивидентите пак долу горе там ще дойде де си се прицелил..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                              за мен тук цена между 0,80-1,00лв е справедлива - не знам коя година ще я стигне и не ме инересува!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Ivkoo Разгледай мнение
                                Колко ще акцията в края на 2016... Прогнози?
                                за мен тук цена между 0,80-1,00лв е справедлива - не знам коя година ще я стигне и не ме инересува!

                                Коментар

                                Working...
                                X