IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Тук някакви хора дават съвети да живеете под наем. Не го правете, никога няма да имате нищо. И децата ви ще се мъчат цял живот.
    Партия была, есть и будет есть!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа Разгледай мнение
      Добър и спорен ден на всички! Който в имоти инвестира два пъти повече да има,който пък срив на цените вижда и имоти не харесва и няма най-добре е никога да няма.Надявам се с тая милитва всички да са удволетворени.Амин !
      Хахахаха, подкрепям напълно и се присъединявам към молитвата ти.

      ПП. Оскар де ла Хоя имаше някакви въпроси към теб за комплекса край Созопол

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа Разгледай мнение
        Добър и спорен ден на всички! Който в имоти инвестира два пъти повече да има,който пък срив на цените вижда и имоти не харесва и няма най-добре е никога да няма.Надявам се с тая милитва всички да са удволетворени.Амин !
        ти ги прИби със сапа
        поне добър хазяин да им бе пожелал
        препоръка е

        Коментар


        • Добър и спорен ден на всички! Който в имоти инвестира два пъти повече да има,който пък срив на цените вижда и имоти не харесва и няма най-добре е никога да няма.Надявам се с тая милитва всички да са удволетворени.Амин !

          Коментар


          • Първоначално изпратено от VAZ21011 Разгледай мнение
            Чета форума от доста време и изглежда тук са се насъбрали все разни шефове, ИТ-та, доктори, работодатели и пр. - всички с по няколко апартамента и десетки хиляди Евро доходи месечно. Това и да е вярно, и да не е - май е все тая. Слизайки на земята обаче, големият въпрос, който си задавам е:

            Какво жилище (за София говоря) може да си позволи младо семейство с прилични доходи и едно дете? Да речем общ семеен нетен доход от порядъка на 5000-6000 лева месечно, което са две добри заплати над средното ниво. Каква локация, каква квадратура? При сегашните цени естествено. Имайки предвид рязко скочилите цени на храни и услуги, разходи за детето...И ако изобщо приемем 10% самоучастие за възможно (напр. спестявания от родителите на двойката)...

            Възможна ли е покупка на по-добро място в София и на по-качествено жилище от някоя западнала панелка в гаден квартал (Надежда, Люлин)?
            И изобщо - каква е финансовата полза/вреда от подобна покупка, ако изобщо е възможна такава?
            На мен ми се струва, че нещата не изглеждат никак розови и жилищата стават дефакто недостъпни дори за хората над средната класа, а само за богатите. Как мислите?
            Не пишеш каква ти е алтернативата, но ако е плащане на наем, като дългогодишен наемател бих те посъветвал да не тръгваш в тая посока. Първо, парите от наема никога няма да ги видиш - плащаш и това е, няма никога да видиш нищо насреща. Второ, винаги съм бил коректен наемател, винаги съм плащал на числото, не съм правил проблеми и въпреки това 3 пъти ми се е налагало да си търся нова квартира, защото наемодателя решава че ще прави нещо с апартамента ( ще живее там, щерка му ще живее там, ще го даде на някакви приятели ). С дете и жена няма да ти е много приятно.
            Ипотеката сега може и да ти изглежда че е много пари, но след време ако доходите ви се покачат, ще е по-малка тежест. Освен това никак не е изключено ако вземеш сега, след 10-тина години наема който би трябвало да плащаш да е по-нисък от вноската по кредита. Както каза някой купуването на жилище ВИНАГИ е свързано с правене на компромиси, винаги ще има по-голямо жилище на по-хубаво място, но ти трябва да си прецениш кое ти е важно. Аз не бих пренебрегвал кварталите с лоша репутация до които има метро ( Люлин, Надежда ) , все си мисля че са по-добре от квартали без инфраструктура като Витоша и Манастирски за които обаче не липсват желаещи, щото е модерно.
            Ако и доходите ви са разпределени по равно и ако си отговориш на въпроса - ако единият остане без работа, ще можете ли да изкарате временно със заплатата на другият и да си плащате ипотеката. Според мен при 3к чисто със сериозно затягане на коланите не е невъзможно, ако примерно ипотеката ви е 1000 лева. Повече според мен е малко рисково. От друга страна ако единият остане без работа и сте под наем, какво правите - пак същото.
            Last edited by jore123; 23.08.2021, 19:02.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

              Ти 100 000 евра си виждал само на картинка в Интернет
              ти па къде ги видя?
              в договора за ипотечката ли?
              препоръка е

              Коментар


              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                Ми аз не зная какви са се събрали тука ама аз нито съм ай ти нито някакъв важен бизнесмен работодател нито доктор Живота ме научи че има приоритети...и че не се слугува на егото.Понеже съм инженер не работя с понятия като малко голямо хубаво и лошо.Научи ме че няма идеално жилище...щото човека и нуждите му се променят....Така започваме с компромисите...Решавате двамата квартала ли е приоритета или големината на жилището...и стаите му..Правите си финансов план и действате.Ако родителите ви могат да помогнат още по добре...Егото внимавайте с егото там с ключът към успеха
                С тоя доход някоя панелка в квартал спалня. Дали ще държи цена, да не се окаже че след 20 години струва по-малко от сегашната цена? Аз не бих рискувал с ипотека на панелка. То и тухлените курници не ме кефят, ама това си е въпрос на вкус, те сигурно ще държат цена.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от VAZ21011 Разгледай мнение
                  Чета форума от доста време и изглежда тук са се насъбрали все разни шефове, ИТ-та, доктори, работодатели и пр. - всички с по няколко апартамента и десетки хиляди Евро доходи месечно. Това и да е вярно, и да не е - май е все тая. Слизайки на земята обаче, големият въпрос, който си задавам е:

                  Какво жилище (за София говоря) може да си позволи младо семейство с прилични доходи и едно дете? Да речем общ семеен нетен доход от порядъка на 5000-6000 лева месечно, което са две добри заплати над средното ниво. Каква локация, каква квадратура? При сегашните цени естествено. Имайки предвид рязко скочилите цени на храни и услуги, разходи за детето...И ако изобщо приемем 10% самоучастие за възможно (напр. спестявания от родителите на двойката)...

                  Възможна ли е покупка на по-добро място в София и на по-качествено жилище от някоя западнала панелка в гаден квартал (Надежда, Люлин)?
                  И изобщо - каква е финансовата полза/вреда от подобна покупка, ако изобщо е възможна такава?
                  На мен ми се струва, че нещата не изглеждат никак розови и жилищата стават дефакто недостъпни дори за хората над средната класа, а само за богатите. Как мислите?
                  Ами защо трябва да се купува при това положение? Под наем същото жилище излиза три пъти по-малко от ипотека, живееш си под наем докато отраснат децата и освобождаваш курника в полза на някое къще край града или в провинцията.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                    Много зависи от локацията която ви се струва добра защото според мен Надежда не е никак гадна локация. В Надежда има доста ново строителство и много млади семейства, наистина не знам как е с у-щата там.
                    Финансовата полза е ,че при наем винаги "хвърляш" тези пари докато при заем добавяш към собствеността на жилището.
                    10 % са малко, постарайте се за по-голямо самоучастие.
                    Аз съм ходил в няколко банки и имам конкретни предложения. Гледайки офертите, за тристаен ново строителство със стаи нормален размер (не кутийки по 10-12 квадрата) и задължителното паркомясто ще отидат около 185000 Евро (примерно 130 квадрата с общи части по 1300 Евро плюс паркомясто да речем около 15000). За такъв апартамент ще трябват още поне 25000 Евро за довършване и отделно таксите на нотариуса. За 10% самоучастие (и да останат за ремонт и за такси) трябват първоначално цели 50 хиляди Евро. Отделно лихвите месечно при 3% и 20 години са едни 800 лева месечно. Лихвите не погасяват нищо, прибира ги банката.

                    Притеснява ме фактът, че за едни 1000 лева може да се наеме идентично жилище, като тук няма никаква първоначална инвестиция (50 хил Евро).
                    Тоест наемът е почти колкото лихвите по кредита, а носи значително по-малък риск и не изисква такава голяма първоначална сума.

                    Прав ли съм или отивам в твърде грешна посока? Защо ли ми се струва, че кредитът е много по-голямо набутване от наема и че цените трябва да паднат поне едни 30%-40%, за да си струва?

                    Аз съм живял в Надежда и там не е никак приятно. Има метро, но пак се пътува 20-30 минути до центъра и то ако си близо до станцията. Адски западнало е всичко, неподдържано. Има висока престъпност, а новото строителство не е никак качествено. Чувал съм за протекли апартаменти, потъващи сгради. Старите панели пък са амортизирани и там съседите са много зле - без пари, не плащат нищо и постоянно вдигат скандали.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от VAZ21011 Разгледай мнение
                      Чета форума от доста време и изглежда тук са се насъбрали все разни шефове, ИТ-та, доктори, работодатели и пр. - всички с по няколко апартамента и десетки хиляди Евро доходи месечно. Това и да е вярно, и да не е - май е все тая. Слизайки на земята обаче, големият въпрос, който си задавам е:

                      Какво жилище (за София говоря) може да си позволи младо семейство с прилични доходи и едно дете? Да речем общ семеен нетен доход от порядъка на 5000-6000 лева месечно, което са две добри заплати над средното ниво. Каква локация, каква квадратура? При сегашните цени естествено. Имайки предвид рязко скочилите цени на храни и услуги, разходи за детето...И ако изобщо приемем 10% самоучастие за възможно (напр. спестявания от родителите на двойката)...

                      Възможна ли е покупка на по-добро място в София и на по-качествено жилище от някоя западнала панелка в гаден квартал (Надежда, Люлин)?
                      И изобщо - каква е финансовата полза/вреда от подобна покупка, ако изобщо е възможна такава?
                      На мен ми се струва, че нещата не изглеждат никак розови и жилищата стават дефакто недостъпни дори за хората над средната класа, а само за богатите. Как мислите?
                      Ми аз не зная какви са се събрали тука ама аз нито съм ай ти нито някакъв важен бизнесмен работодател нито доктор Живота ме научи че има приоритети...и че не се слугува на егото.Понеже съм инженер не работя с понятия като малко голямо хубаво и лошо.Научи ме че няма идеално жилище...щото човека и нуждите му се променят....Така започваме с компромисите...Решавате двамата квартала ли е приоритета или големината на жилището...и стаите му..Правите си финансов план и действате.Ако родителите ви могат да помогнат още по добре...Егото внимавайте с егото там с ключът към успеха

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Три без коз Разгледай мнение

                        В едно съм сигурен, че и по география съм по-начетен от теб.
                        Нищо че си географ.
                        Начетен си, разбрал си, че и извън твоето село има география

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от VAZ21011 Разгледай мнение
                          Чета форума от доста време и изглежда тук са се насъбрали все разни шефове, ИТ-та, доктори, работодатели и пр. - всички с по няколко апартамента и десетки хиляди Евро доходи месечно. Това и да е вярно, и да не е - май е все тая. Слизайки на земята обаче, големият въпрос, който си задавам е:

                          Какво жилище (за София говоря) може да си позволи младо семейство с прилични доходи и едно дете? Да речем общ семеен нетен доход от порядъка на 5000-6000 лева месечно, което са две добри заплати над средното ниво. Каква локация, каква квадратура? При сегашните цени естествено. Имайки предвид рязко скочилите цени на храни и услуги, разходи за детето...И ако изобщо приемем 10% самоучастие за възможно (напр. спестявания от родителите на двойката)...

                          Възможна ли е покупка на по-добро място в София и на по-качествено жилище от някоя западнала панелка в гаден квартал (Надежда, Люлин)?
                          И изобщо - каква е финансовата полза/вреда от подобна покупка, ако изобщо е възможна такава?
                          На мен ми се струва, че нещата не изглеждат никак розови и жилищата стават дефакто недостъпни дори за хората над средната класа, а само за богатите. Как мислите?
                          А добро утро.
                          Това сме го писали и аз, и Песимиста, а и други потребители.
                          Понеже тук е пълно с комплексари, не смеят дума да отронят нека аз да кажа: а именно - аз съм както казваш ти ,,шефове", доктори...към момента имотите за мен са недостъпни. 6К лева ми е нетния чист доход по трудов договор, така е договорен, съвсем легален,осигурен съм на макс осигурителен доход от 3000 лв, след данъци, всичко - толкоз. Умишлено не искам засега повече кинти. Аз знам защо. Но...по темата - на 50 г. и малко отгоре с този доход аз се смятам аут за кредит ако бих кандидатствал и то за апарт от 250К€ какъвто би бил на прилична локация и площ за живеене. Така че си прав - 60% наематели, средната класа отдавна е роб по света в кредити за жилища в големи градове. Там не бива да се купува. Купува се в малкото населено място дом и се гради семейство. В столица се живее под наем. За това кинтите стигат.
                          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                            Оттогава ли ти стана интересна, ами давай, купи и ти, поне палатка
                            В едно съм сигурен, че и по география съм по-начетен от теб.
                            Нищо че си географ.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Три без коз Разгледай мнение

                              Темата ми стана забавна, след като такива като теб започнаха да купуват 2021 г. двустайни тухлени в центъра на Бургас за 35 000 евро.
                              И то с кредит! Пропуснах да отбележа.
                              Оттогава ли ти стана интересна, ами давай, купи и ти, поне палатка

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Yandox Разгледай мнение

                                изобщо не си в позиция да ми казваш
                                какво да запомня
                                тъй като ти нищо дефакто не казваш
                                В позиция съм всичко да те поуча, поради простата причина, че от 27 години купувам и ремонтирам имоти а ти също толкова време си лапал мухи докато четеш Салгари.

                                Коментар

                                Working...
                                X