IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

    Не е по задължение според мен поне

    Ще попадне ако надхвърли определени обороти от продажби - които обороти лесно се прехвърлят още с първото продадено готово жилище - но ако продава отстъпено право на строеж преди акт14 мисля че може да го направи на доста по ниска сума и така да направи няколко апарта без да се регистрира отдено че зеленото не попада в облагаемите сделки

    Отделно ми се мота нещо във връзка с един от имотите които купих че дори и да си регистриран ако не си възстановяваш ДДС за направените ремонти и ако не продаваш в следващите 5 години след това не си длъжен да начислиш ДДС на продаденото жилище. Или пък ако си ползвал ДДС за ремонтите да го възстановиш
    Я пак за облагаемите сделки?И не е 5 години след сделката а 5 години след акт 16.В голяма мъгла си.



    Ето тук е написано кога право на строеж е необлагаемо.


    https://www.tita.bg/free/taxes/558

    Last edited by nradev; 18.12.2021, 11:59.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

      Ако имаш предвид предприемача в 99% от случаите да. Има 1 % начинаещи дето не са регисиртрирани ама им предстои.То прага е само 50 000 лв.
      Тук не си прав

      Спокойно може да се направи малък обект и без да е регистриран по ДДС или да трябва да се регистрира по ДДС ако успее да разпродаде на зелено

      Да не говорим ако е за собствено употреба да кажем малък хотел

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

        а не попада ли в регистрираните по задължение
        Кат навърти 50 000 лв. е по задължение. То като прoдаде 1 апарт и е готов.Някой предпочитат и и без оборот да се регистрират веднага след откриването на фирмата. Закона вече позволява. Преди беше голяма мъка.Искаш да се региситрираш ама 75К оборот преди това.Става дума за други бизнеси не за строители.
        Last edited by nradev; 18.12.2021, 19:29.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

          Ако се е регистрирал е регистрирано
          То не e по желание. Макар че може и доброволно.
          Last edited by nradev; 18.12.2021, 19:24.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

            радев, инвеститора регистрирано лице ли е?
            Ако имаш предвид предприемача в 99% от случаите да. Има 1 % начинаещи дето не са регисиртрирани ама им предстои.То прага е само 50 000 лв.Една продажба и вече са в ДДС-то.
            Last edited by nradev; 18.12.2021, 14:55.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

              а не попада ли в регистрираните по задължение
              Не е по задължение според мен поне

              Ще попадне ако надхвърли определени обороти от продажби - които обороти лесно се прехвърлят още с първото продадено готово жилище - но ако продава отстъпено право на строеж преди акт14 мисля че може да го направи на доста по ниска сума и така да направи няколко апарта без да се регистрира отдено че зеленото не попада в облагаемите сделки

              Отделно ми се мота нещо във връзка с един от имотите които купих че дори и да си регистриран ако не си възстановяваш ДДС за направените ремонти и ако не продаваш в следващите 5 години след това не си длъжен да начислиш ДДС на продаденото жилище. Или пък ако си ползвал ДДС за ремонтите да го възстановиш
              Last edited by ledosvetlenie; 18.12.2021, 11:46.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                доста схеми се правят по темата, но не от големите имена в строителния бизнес.
                Нещо дребно до няколко апарта може да се скатае продажбите ще се направят преди акт14 под формата на отстъпено право на строеж и тн

                Но за голям обект не мисля че може да мине

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

                  Ако се е регистрирал е регистрирано
                  а не попада ли в регистрираните по задължение
                  препоръка е

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                    радев, инвеститора регистрирано лице ли е?
                    доста схеми се правят по темата, но не от големите имена в строителния бизнес.

                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                      радев, инвеститора регистрирано лице ли е?
                      Ако се е регистрирал е регистрирано

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                        То сега в България ДДС е нула за повечето имоти, госоподин безхаберник. Обалгат се само нови имоти до 5 години от акт 16 и то само ако се продават от регистрирано лице.
                        радев, инвеститора регистрирано лице ли е?
                        препоръка е

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                          Съвсем скоро правих и смених доста майстори едните пътуваха всеки ден по 200км, ако си мислиш, че някой ще дойде да ти работи без пари защото си голям тарикат много си се излъгал.
                          И селските майстори не искат малко пари - ти какво си мислиш, че ще докараш някой от майната си да робати за 20лв на ден? Ами този човек нали някъде трябва да спи? Ти това мислил ли си го изобщо? Кой си мислилш, че ще плати спането? Или си мислиш, че ще спи на парче фибран в някоя стая?

                          Понеже като комуне много те мързи ще ти сметна само ватата - според поста(където никъде не се казва цена и изрично автора казва който го интересува цената да маже ските и да се маха, та не знам от къде ги измисли тези 11к лева) покрива е 18 на 7 метра. Един куб със страни 18 на 7 на 5(по 2.5 на етаж) е около 500кв. м.
                          Махаме половината е така да изглежда по-евтинко.
                          30см не намерих онлайн, но най-евтината на rock wool 15см е тази - https://www.angrobg.com/produkti/suh...-15sm-1-2h0-6/
                          Която се връзва около 22лв. на кв. метър.

                          250кв.м Х 22лв Х 2 = 11 000лв. Ти е само ватата.

                          Вярно на стените съм сложиш 30см вместо 20 понеже не ми се смята, но съм ти махнал половината квадратура и съм използвал най-евтината каменна вата rock wool. Смятам е повече от честно.

                          Нещата не само не са ти ясни, ами си толкова далече, че даже не мога да ти обясня. Ватата не можеш да си купиш за тези пари, какво остава за парцел, основи, други материали и труд на работници.
                          Е, аз му показах че само труда на двама работници за 5 месеца не може да се покрие с тия пари, а има още хиляда неща. Ама как да обясниш на човек, който тапети не е сменял през живота си.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                            То сега в България ДДС е нула за повечето имоти, госоподин безхаберник. Обалгат се само нови имоти до 5 години от акт 16 и то само ако се продават от регистрирано лице.
                            Системата е объркала кой цитираш

                            Да приемем че в БГ е 20% за всички и ще го намялят на 5%

                            Как нашият спициалист реши че по този начин ще изчезнат тъмните прозорци а няма да се увеличат?

                            То бива да немаш връзка с главния ама това е патологичен случай

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dva taraleja Разгледай мнение
                              Ето къде е заровено имотното куче: Румъния разширява обхвата на преференциалното ДДС за жилищата:: Investor.bg

                              Ако и в България направят ДДС за имотите 5%, то навалицата хептен ще се избие да пазарува и няма да остане ни един тъмен прозорец.
                              То сега в България ДДС е нула за повечето имоти, госоподин безхаберник. Обалгат се само нови имоти до 5 години от акт 16 и то само ако се продават от регистрирано лице.
                              Last edited by nradev; 18.12.2021, 09:45.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                                Съвсем скоро правих и смених доста майстори едните пътуваха всеки ден по 200км, ако си мислиш, че някой ще дойде да ти работи без пари защото си голям тарикат много си се излъгал.
                                И селските майстори не искат малко пари - ти какво си мислиш, че ще докараш някой от майната си да робати за 20лв на ден? Ами този човек нали някъде трябва да спи? Ти това мислил ли си го изобщо? Кой си мислилш, че ще плати спането? Или си мислиш, че ще спи на парче фибран в някоя стая?

                                Понеже като комуне много те мързи ще ти сметна само ватата - според поста(където никъде не се казва цена и изрично автора казва който го интересува цената да маже ските и да се маха, та не знам от къде ги измисли тези 11к лева) покрива е 18 на 7 метра. Един куб със страни 18 на 7 на 5(по 2.5 на етаж) е около 500кв. м.
                                Махаме половината е така да изглежда по-евтинко.
                                30см не намерих онлайн, но най-евтината на rock wool 15см е тази - https://www.angrobg.com/produkti/suh...-15sm-1-2h0-6/
                                Която се връзва около 22лв. на кв. метър.

                                250кв.м Х 22лв Х 2 = 11 000лв. Ти е само ватата.

                                Вярно на стените съм сложиш 30см вместо 20 понеже не ми се смята, но съм ти махнал половината квадратура и съм използвал най-евтината каменна вата rock wool. Смятам е повече от честно.

                                Нещата не само не са ти ясни, ами си толкова далече, че даже не мога да ти обясня. Ватата не можеш да си купиш за тези пари, какво остава за парцел, основи, други материали и труд на работници.
                                Викаш за 250кв къща 10к лв за вата е супер много. Има няма по 40лв на чист квадрат и то по МНОГО СКЪПА ВАТА.
                                Я сметни сега за 50кв къще
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X