IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
    Целта на форума не е да водим ограмотителни курсове за брокери.
    Вие не разбирате разликата м/у номинално и реално.
    Ако си се набутал с 800 евра за панел 2008, сега дори да го разкараш за 1200 - пак си на загуба.
    Отделно че е трябвало чакаш цял период на нов бум, за да го отвържеш...

    И не става дума само за това изчезване на пари.
    ЦБ-тата като почнат да си свиват балансите ще го усетите.
    Най-вероятно пак няма да разберете процеса, но определено ще го усетите.
    За да не усложняваме процеса приемаме, че скоростта на парите е единица, а с/у парите стоят стоки и услуги. И като почнат да намаляват парите в обръщение - ще видите какво се случва с другата страна на уравнението... приятен ден.
    Юлка, туй нещо ме заинтригува.... Тва от утре или от некой ден шъ почне да се случва ? :-))))
    Направо ме озадачи сериозно... да не би Дури да е открила Антигравитацията или Антикешовицата без да се поФали :-)))
    https://fred.stlouisfed.org/series/MABMM301USM189S
    https://fred.stlouisfed.org/series/BOGMBASE
    И другите можеш да си го отвориш сам от същото място :-)

    Ето и при нас как е в последно време. Имотите вървят с подобен темп. Т.е. ПОЗНА, че има връзка между двете и ВИЖДАМЕ какво се случва :-))))
    https://www.dnevnik.bg/biznes/2022/0...za_10_g_kakvo/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
      Целта на форума не е да водим ограмотителни курсове за брокери.
      Вие не разбирате разликата м/у номинално и реално.
      Ако си се набутал с 800 евра за панел 2008, сега дори да го разкараш за 1200 - пак си на загуба.
      Отделно че е трябвало чакаш цял период на нов бум, за да го отвържеш...

      И не става дума само за това изчезване на пари.
      ЦБ-тата като почнат да си свиват балансите ще го усетите.
      Най-вероятно пак няма да разберете процеса, но определено ще го усетите.
      За да не усложняваме процеса приемаме, че скоростта на парите е единица, а с/у парите стоят стоки и услуги. И като почнат да намаляват парите в обръщение - ще видите какво се случва с другата страна на уравнението... приятен ден.
      Никой не иска от теб да "ограмотяваш" брокери, попитах те човешки какво мислиш и ми отговори.
      Питаш ме какво би се случило ако някой си купи панел 2008 г. ,а защо не се замисли какво ли би станало ако същия човек го е купил 2000 г. примерно Не виждаш ли ,че каквото и да си пишем цените дори и от 2008 г. са се качили доста, да не говорим пък колко са се качили от 2000 г.. Май, май ще се окаже, че и панелите с времето отлежават добре като виното
      Хубаво, ще усетим рецесията, но това ще бъде и за тези с коптори и за тези без коптори, да си призная при рецесия предпочитам да съм от тези с копторите за да я усетя по-слабо. Може да ми капят по-малко наеми ама ще капят и парите ми ще се увеличават за сметка на тези които ми плащат
      Приятен ден и на теб

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
        Очакваме фаза на спад в класическия бизнес цикъл, като първите потърпевши индустрии ще бъдат имотите, ще ги последва банковото кредитиране, свиване на достъпа до капитал, но заедно с тях ще бъдат ударени и всички индустрии, които са разчитали на рисково финансиране. Това каза Георги Стоев, съосновател и председател на Trakia Tech, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria.
        По думите му в момента сме в по-различна среда в сравнение с миналия имотен балон, който се спука с тежки последствия, защото експозицията към ваканционни имоти, чиито цени тогава спаднаха в пъти, не е толкова голяма. „Сега сме в ситуация, в която ефектът ще бъде в големите градове, където имотите традиционно не носят толкова голям риск. Въпреки това в години на свиване на търсенето, най-вече поради свиване на ипотечното кредитиране, спад от порядъка на 20-25% е очакван и е в рамките на нормалния цикъл“.

        Малиии вечните ъпъри вече говорят за 25% СПАД
        Ботич айде на бас на по един апарт в Глифада, че в София номинално нема да видиш 25% спад на средната офертна цена от сегашните нива .:-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение
          Cosiness
          https://www.olx.bg/d/ad/dyalan-kamak...2-ID8S4XK.html
          Last edited by potentielle_energie; 29.05.2022, 11:33.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение
            Статистиката е добре, но извода, че договорните ипотеки се прилагат при кредит със стойност, по-голяма от цената на имота, не е вярно. То и 1% не може да са такива кредити. Аз нещо не мога да си представя такива кредити.
            "продажната цена", а не "цената на имота"

            Коментар


            • Благодаря на всички за отговорите. Да явно като всяко нещо е въпрос на гледна точка. Варна си има доста хубави и лоши черти като всеки град. Естествено всичко е въпрос на гледна точка. Относно манталитета и склонността към измекярстване съм принуден да се съглася. В последните години се появиха тук там ресторанти със стил и идея. Лошото е че Ковид ги попари. Към вече споменатите мога да добавя Мр. Баба (т.н. корабче) и Старият Чинар.
              Чуденката ми беше при положение, че цените вече са стабилно 1500-2000 Е/кв в добрите райони дали си струва в този град. Естествено, че добрата локация винаги си е атрактивна, качественото строителство. Естествено когато се купува за себе си е различно. Когато е за инвестиция вече е малко по-сложно. Там вече трябва да се търси някакъв баланс. Относно наемите аз знам, че има и високи и ниски. Това обаче което чувам е, че хората масово имат горна граница 400-500 и край. Баба ми например отдава ремонтирана гарсониера 42кв панел за 280 лв. Иди се бори с такава "конкуренция".

              Коментар


              • Очакваме фаза на спад в класическия бизнес цикъл, като първите потърпевши индустрии ще бъдат имотите, ще ги последва банковото кредитиране, свиване на достъпа до капитал, но заедно с тях ще бъдат ударени и всички индустрии, които са разчитали на рисково финансиране. Това каза Георги Стоев, съосновател и председател на Trakia Tech, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria.
                По думите му в момента сме в по-различна среда в сравнение с миналия имотен балон, който се спука с тежки последствия, защото експозицията към ваканционни имоти, чиито цени тогава спаднаха в пъти, не е толкова голяма. „Сега сме в ситуация, в която ефектът ще бъде в големите градове, където имотите традиционно не носят толкова голям риск. Въпреки това в години на свиване на търсенето, най-вече поради свиване на ипотечното кредитиране, спад от порядъка на 20-25% е очакван и е в рамките на нормалния цикъл“.

                Малиии вечните ъпъри вече говорят за 25% СПАД
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от potentielle_energie Разгледай мнение
                  Каква е себестойността на нов дувар 380x250x238 в България?
                  https://tashev-galving.com/cat/43012...ni-za-zidariya
                  по-скоро https://tashev-galving.com/product/1...00x400-mm-siva

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                    Да , верно, не е НСИ а Агенция по вписванията.
                    Данните за 1вото тримесечие за София са:
                    Продажби 7268
                    Законни ипотеки 964
                    Договорни 2506
                    Статистиката е добре, но извода, че договорните ипотеки се прилагат при кредит със стойност, по-голяма от цената на имота, не е вярно. То и 1% не може да са такива кредити. Аз нещо не мога да си представя такива кредити.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                      Аааа, ти в този смисъл пишеш ,че парите изчезвали Естествено , че за дадени индивиди изчезват, но пък влизат в джоба на други , та пак си съществуват. Не знам какво се случва с тези които се набутват с непродаваеми коптори защото да ти кажа такива не съм срещала. Когато купиш нещо което не струва се изчаква известно време и пак се намира някой "умник", който ще го прекупи ,че често и на по-висока цена Нали виждаш какво се случва с цената на панелките да не би да им е паднала цената ? Ами ,не, не е паднала, че даже и се е качила
                      Целта на форума не е да водим ограмотителни курсове за брокери.
                      Вие не разбирате разликата м/у номинално и реално.
                      Ако си се набутал с 800 евра за панел 2008, сега дори да го разкараш за 1200 - пак си на загуба.
                      Отделно че е трябвало чакаш цял период на нов бум, за да го отвържеш...

                      И не става дума само за това изчезване на пари.
                      ЦБ-тата като почнат да си свиват балансите ще го усетите.
                      Най-вероятно пак няма да разберете процеса, но определено ще го усетите.
                      За да не усложняваме процеса приемаме, че скоростта на парите е единица, а с/у парите стоят стоки и услуги. И като почнат да намаляват парите в обръщение - ще видите какво се случва с другата страна на уравнението... приятен ден.

                      Коментар


                      • Каква е себестойността на нов дувар 380x250x238 в България?
                        https://tashev-galving.com/cat/43012...ni-za-zidariya

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

                          По същество - дали за хората, които успяха да се занулят с с грешни инвестиции в неподходящия момент - парите не изчезват? Как мислиш?

                          А ако се набуташ с някой надценен коптор, непродаваем панел, който в един момент остане вечно твой /банките като спрат да финансират тия сделки/ - дали пак не изчезват? Или панелите са като виното - колкото повече десетилетия отлежават - толкова повече им се подобряват характеристиките?
                          Аааа, ти в този смисъл пишеш ,че парите изчезвали Естествено , че за дадени индивиди изчезват, но пък влизат в джоба на други , та пак си съществуват.
                          Не знам какво се случва с тези които се набутват с непродаваеми коптори защото да ти кажа такива не съм срещала. Когато купиш нещо което не струва се изчаква известно време и пак се намира някой "умник", който ще го прекупи ,че често и на по-висока цена Нали виждаш какво се случва с цената на панелките да не би да им е паднала цената ? Ами ,не, не е паднала, че даже и се е качила
                          Last edited by RUBLA; 29.05.2022, 11:11. Причина: Не е по темата.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                            Какво е всеобщото виждане, че парите изчезват от само себе си ,ли ? Наистина ми е интересно ,аз не съм икономист и няма лошо да ми обясниш.

                            По същество - дали за хората, които успяха да се занулят с грешни инвестиции в неподходящия момент - парите не изчезват? Как мислиш?

                            А ако се набуташ с някой надценен коптор, непродаваем панел, който в един момент остане вечно твой /банките като спрат да финансират тия сделки/ - дали пак не изчезват? Или панелите са като виното - колкото повече десетилетия отлежават - толкова повече им се подобряват характеристиките?
                            Last edited by RUBLA; 29.05.2022, 11:10. Причина: Не е по темата.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                              Не "моето", а всеобщото!

                              Какво е всеобщото виждане, че парите изчезват от само себе си ,ли ? Наистина ми е интересно ,аз не съм икономист и няма лошо да ми обясниш.
                              Last edited by RUBLA; 29.05.2022, 11:09. Причина: Не е по темата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                                Твоето виждане е различно, ли ?
                                Не "моето", а всеобщото!

                                Last edited by RUBLA; 29.05.2022, 11:09. Причина: Не е по темата.

                                Коментар

                                Working...
                                X