IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

    Набързичко ти обяснявам и дано ме разбереш. Не съм теглила кредит. Апартамента в Изток за който пиша през 2009 -2013 г. струваше м/у 150000 и 160000 € Пиша за тези години защото 2008 г. цените бяха най-високи и все още не бяха паднали в БГ и го знам защото имаше продадени идентични апартаменти тогава, днес такъв се продаде за 420000 €. Не пиша за други апартаменти дори и в кв. Изток. Не ме питай и от къде знам, знам защото тези сделки се извършиха от мой съседи. Винаги когато се купува имот трябва да се гледа на първо място локацията и след това къде и какъв апартамента ще се купи на тази локация. Истината е ,че ти отново влизаш в частни обяснения за апартаменти в Люлин и какви евентуално ще са вноските по кредитите и заплатите на такива купувачи за които нищо не знаем ,а аз ти казвам да погледнеш за 22 г. как са се променили цените и да съгласна съм ,че и аз ти дадох частен пример ,но за него имам точен поглед , а не си измислям или да се чудя дали е така или не е.
    Верно вляохме в конкретика. Аз казах , че човек трябва да внимава какво купува и кога зашото цената може и д се възстанови след 10-15 години, но ше провали своя и живота на децата си за един смотан апартамент. Ти ако си имала да изсипеш $55к в кеш през 2000, сигурно си имала и други пари настрана и за теб въпроса е бил само да чакаш, не си се ограничавала. Човек с лимитирани средства обаче, като се набута в кредити за жилище, ше трябва да отреже разходи и резултата е, че ако купи през балона, ще има така мечтания апартамент и ще си съсипе живота зашото няма да му остават средства за нищо друго. Сега ти не ме питай как знам , явно живвем в различни светове с теб. Аз съм живял в света където човек ходи на работа, взима заплата и си плаща разходите с нея. Семейството ми не е било богато и не съм реституирал апартаменти на Витошка или пък да са били генерали или в политбюро в комунизма. Познавам и такива хора, и те не могат да разберат , "какво толкова" ако сбърка човек някъде, зашото колкото и да закъсат се продава някое апартаментче или някой "приятел" работил някъде преди 1989 някъде , ше се обади на друг приятел и ше му отпуснат кредитче от 1.5 млн без обезпечение , без нищо , е така за година -две, да си свърши работа човека, и няма и да се плаща и лихва дори, зашото всъщност парите не са дадени като кредит а банката е направила "грешка" от нечия сметка и собствениците на тази сметка няма и да разберат , че участват в схемички на наши хора. После парите тихичко ше се върнат или ше стане катаклизъм и няма да струват нищо, и никой няма да забележи. Ако ми кажеш , че не стават такива неща питай Марто Петров как изгоря с 4 млн. Питай и тия, които са имали кинти в КТБ Та има 2 свята и ако искаш изключи себе си от примерите, не мисля , че говорим за твоя случай. Тоя конкретен апартамент в Изток , може да е имал кранчета със златна и сребърна вода и да е бил много специален, но ето ти графиката от имот.бг за апартаменти в Изток , цената е подобна 2008 и 2022. Ако някой беше купил средния апартамент там 2008 шеще да чака до февруари тази година цената да се възстанови до нивата от 2008 година.



    Ма зарежи Изток, там има къщи, стари кооперации, парк, Латинка, посолствата в Изгрев .... винаги ше има райони, които не са за всеки. Ето ти графиката примерно за Бели брези, което си е панелкаджийски квартал:

    Там всъшност средната цена още не е стигнала тази от 2008 и някой купил 2008 още се опитва да издрапа до цената която е платил преди 14 години. Питай го ако тогава се е поизхвълил с идеята , че заплатата му в ЕС ше порастне , как са му минали тези 14 години. От 2008 заплатите са е качили почти 3-пъти а цената на имота оше не може да стигне 2008. Това означава , хора с 3 пъти по-висока заплата сега, не могат да си позволят цените от 2008-ма. Сметай тия които са купували 2008-ма в какво са се набили и през какво са минали докато им порастнат доходите до нива, които са приемливи за такава покупка. Та това , че когато и да се набиеш в апартаменти накрая си на печалба в реалния свят не е вярно. Всеки има ограничени ресурси и ако ги вкара в жилище, произведения на изкуството или каквото и да е друго, ще трябва да намали средствата за за други пера като образование, ваканции ит.н. Всеки си има неговия праг. Даже и милионер може да купи дворец който не му е по джоба и да го вкара в ограничения и проблеми . Човек просто трябва да си прави сметката и МНОГО ДА ВНИМАВА за да купи в правилното време. Има и хора, които не трябва да купуват. Просто нямат възможност.
    Last edited by segato; 07.07.2022, 18:00.

    Коментар


    • https://bnr.bg/post/101673270/ecb-ta...am-akcionerite

      Банките в еврозоната трябва да вземат предвид риска от рецесия, когато изчисляват колко капитал могат да изплатят на акционерите, заяви в четвъртък главният надзорник на Европейската централна банка Андреа Енрия, предаде Ройтерс.

      "Молим отделните банки да преразгледат своите капиталови траектории, за да включат достатъчно консервативни и актуализирани неблагоприятни макроикономически сценарии, по-специално включително на предположения за икономическа рецесия“, каза Енрия.

      "Тези капиталови траектории трябва да се използват от банките, когато обявяват планове за разпределение на капитала и след диалог с техните надзорни екипи", допълни той.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

        И двата индикатора са важни и работят в синхрон
        Безработицата ,когато е на дъно е белег за обрат на целия цикъл ,след това дъно обикновенно качва с обратен знак

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          Но безработицата е ниска, нали!?

          А за повишението - то и тук ще дойде, не се съмнявай...
          И двата индикатора са важни и работят в синхрон

          Коментар


          • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение
            И в двете държави имаме повишение на лихвите.
            Но безработицата е ниска, нали!?

            А за повишението - то и тук ще дойде, не се съмнявай...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
              Ти пък за какво си изял банана?!?

              Бе тя и канадската безработица е ол-тайм-лоу, ама......
              https://ycharts.com/indicators/canada_unemployment_rate

              И у Щатско също се чешат по главите каква е тая странна рецесия + ниска безработица (засега):
              https://www.wsj.com/articles/recessi...bs-11656947596
              Модератора нещо се беше объркал, явно имат много работа и им е трудно да се концентрират

              И в двете държави имаме повишение на лихвите.

              За да не съм голословен:

              Канада


              САЩ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение
                Ето ме отново след 30-дневен, несправедлив бан, без предупреждение

                По темата: има индикации за намаляване (и дори спиране) на ръста, до намаление на цените не знам дали ще се стигне.

                За да се обърне тренда трябват високи лихви и безработница, другото са празни приказки.

                Ето и една картинка за разкош:

                Bulgaria Interest Rate



                И още една:

                Bulgaria Unemployment Rate

                Мойта архаична и неточна справка показва задържане от около месец някъде ,най общо въпреки факта че се е изстреляла в космоса ,доста оферти си седят ,на някои почнаха да им смъкват цените

                Коментар


                • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение
                  По темата: има индикации за намаляване (и дори спиране) на ръста, до намаление на цените не знам дали ще се стигне.
                  За да се обърне тренда трябват високи лихви и безработница, другото са празни приказки.
                  Ти пък за какво си изял банана?!?

                  Бе тя и канадската безработица е ол-тайм-лоу, ама......
                  https://ycharts.com/indicators/canada_unemployment_rate

                  И у Щатско също се чешат по главите каква е тая странна рецесия + ниска безработица (засега):
                  https://www.wsj.com/articles/recessi...bs-11656947596
                  Last edited by Julius_BG; 07.07.2022, 16:51.

                  Коментар


                  • Ето ме отново след 30-дневен, несправедлив бан, без предупреждение

                    По темата: има индикации за намаляване (и дори спиране) на ръста, до намаление на цените не знам дали ще се стигне.

                    За да се обърне тренда трябват високи лихви и безработница, другото са празни приказки.

                    Ето и една картинка за разкош:

                    Bulgaria Interest Rate



                    И още една:

                    Bulgaria Unemployment Rate

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                      Ако бяха в еврозоната, инфлацията щеше да ги помете. Това е нагледен пример за собствена монетарна политика, каквато не може да бъде прилагана при членство в ЕЗ. Скоро няма да искат да помиришат еврото за национална валута. Само у нас пишман икономисти пропагандират еврото, защото си изкарват хляба с тези приказки. Това, че сега сме в борд и формално в ЕЗ, показва по явен начин опустошителната инфлация у нас, която е три пъти над тази в богатите страни от ЕЗ. Скъсват се да ни обясняват, че няма обяснение, защото тя била внесена отвън. Няма вън, няма вътре - ние сме единен паричен пазар в случая. Още говорят за внос и износ - понятия, които не съществуват в рамките на единен пазар. Такива са ни икономистите.
                      А сега като са извън еврозоната, защо инфлацията им е по-голяма от еврозоната? Значи "собствената монетарна политика" води до по-висока инфлация и по-високи лихви. Баси кефа.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                        Не ги знам тия иконом. анализатори, но аз лично хич, ама хич не ги виждам да останат още дълго стабилни! Първо, че при нас преобладават чуждестранни банки, второ - че БНБ не може да провежда самостоятелна парична политика. ОЛП е ясно от какво се определя... така че лихвичките ще почнат да се просмукват от майките -> към клоновете. В това отношение именно Унгария е доста интересна, защото една от най-големите ни банки е собственост на ОТП груп. И ще е интересно да се следи, особено ако при бай Орбан на 10% почне едно отписване на лоши заеми и недостиг на ликвидност - майката няма много да се замисли преди да се обърне към клоновата си мрежа. Предната криза именно лихвите на междубанковия пазар показаха бг-клонът на коя гръцка банка първи наду лихвите, защото на гръчката ѝ мащеха ѝ омекнаха капачките (да подсказвам ли още) ? Интересно ЕЦБ колко още мислят да продължат да изкривяват пазара?! - те са голямата неизвестна тук (поне за мен).
                        Това с ОЛП и БНБ е несъстоятелно, колко пъти да го обянявам. И в Румъния и в Унгария банките са преобладаващо чужди, и там имотите а от скоро и по магазините всичко е в евро и там гражданите си държат кеша във валути, а местните пари са само където закона го изисква. И там ипотеките са към euribor, и на тях ЕЦБ им дава суапове и помага със същите механизми като на българия. И те са обвъзани във същия пазар и тяхната търговия е главно с ЕС. Там дигат ОЛП-то и реално спират кредититрането ама БНБ-то не може.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                          Дай прогноза за у нас ,множество анализатори успокояват че у нас видиш ли щели да останат ниски ,ние сега остров на ниските лихви ли ще останем ?
                          Не ги знам тия иконом. анализатори, но аз лично хич, ама хич не ги виждам да останат още дълго стабилни! Интересно ЕЦБ колко още мислят да продължат да изкривяват пазара?! - те са голямата неизвестна тук (поне за мен).
                          Last edited by Julius_BG; 08.07.2022, 20:00.

                          Коментар


                          • Еми ето, чудесно... бачо Асен позна!

                            Да почерпи!

                            Коментар


                            • https://www.investor.bg/po-sveta/453...-mesec-355703/
                              Продажбите на жилища в Торонто намаляват с 41%, цените спадат за четвърти месец

                              От февруари насам цените на жилищата във финансовата столица на Канада са намалели с 11%

                              Внезапният спад на жилищния пазар в Торонто съвпада с най-агресивните в историята на Канадската централна банка усилия за повишаване на лихвите. За да овладее инфлацията, председателят Тиф Маклем и екипът му повишиха основната лихва от 0,25% на 1,5% от март насам, а трейдърите очакват, че централната банка ще я вдигне до 2,25% идната седмица.

                              "Продажбите на жилища са засегнати както от предизвикателствата пред достъпността, породени от повишенията на лихвите по ипотечните кредити, така и от психологическия ефект, при който купувачи на жилища, които могат да си позволят по-високи разходи по кредита, отлагат решението си, за да видят какво ще се случи с цените“, коментира Кевин Кригър, президент на Борда за недвижими имоти в Торонто. „Очакваме настоящите пазарни условия да се задържат по време на по-бавните летни месеци“, допълва той.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                                Ако бяха в еврозоната, инфлацията щеше да ги помете. Това е нагледен пример за собствена монетарна политика, каквато не може да бъде прилагана при членство в ЕЗ. Скоро няма да искат да помиришат еврото за национална валута. Само у нас пишман икономисти пропагандират еврото, защото си изкарват хляба с тези приказки. Това, че сега сме в борд и формално в ЕЗ, показва по явен начин опустошителната инфлация у нас, която е три пъти над тази в богатите страни от ЕЗ. Скъсват се да ни обясняват, че няма обяснение, защото тя била внесена отвън. Няма вън, няма вътре - ние сме единен паричен пазар в случая. Още говорят за внос и износ - понятия, които не съществуват в рамките на единен пазар. Такива са ни икономистите.
                                https://m.investor.bg/evropa/334/a/s...-lihvi-355719/

                                Виж какво правят в Германия,махат такси и всякакви налози върху кеша
                                Изпреварват ЕЦБ,то..
                                Сега споделям и вътрешно инфо от мойта банка,в края на Юни банката прави операции по придобиването на ДЦК в долари.
                                Доколкото разбрах обаче тази която се занимава с трежъритата не знаела да си каже името,въпреки че това е минало с решение на борда на директорите.
                                Цялата работа е добре,ако са го направили когато долара беше на ниска цена,само че сега риска е голям защото докара хвръкна и ако спечелят от лихвите преди ФЕД, д аобърне могат да загубят доста и от курсовата разлика ,защото при сегашното движение на долара валутния риск при курса е огромен .

                                Коментар

                                Working...
                                X