IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

    "Обезценява" е много широко понятие без ясна дефиниция. Когато поскъпването е базирано на ниско предлагане (локдаун, война), тогава не говорим за обезценяване, просто продуктите ги няма налични и не можеш да задоволиш търсенето. В един момент обаче идва обратният ефект - световната икономика е твърде гъвкава и се нагажда на всяка една нововъзникнала аномалия. Според официалните статистики има 20% инфлация годишно. Фурната и климатиците обаче ги купувам на цени от 2021 и следователно тези 40% общо "обезценка" в този случай не важат. Горивото на цена 2019. Почивката в Мавриций и тя на същата цена от преди 1 година. А това са по-големите харчове, които имат по-голяма тежест в потребителската кошница. Сега че фалшивият БГ кашкавал е станал от 20 на 30 лева - ами аз сигурно купувам общо 1 кг годишно, тези 10 лева ги пестя от другаде, напр. боли ме дали на Слънчака са вдигнали цените с 30% или 50% след като не стъпвам на българското черноморие по дефолт, ако ще и всичко да е безплатно там.

    Всичко зависи от това кой как си харчи парите, къде и за какво. Техническият прогрес също има определена роля. Примерно автомобилите - ами днес една Е-класа е натъпкана с какви ли не иновации, каквито не е имало преди 20 години. Цената и е почти двойна оттогава, но да твърдиш че всичко е инфлация и са се обезценили парите - ами има и такъв компонент, но не е водещ, по-скоро плащаш повече, но и получаваш повече. За съжаление в България е обратното - качеството на всичко намалява, а плащаш повече. Това е изцяло изкривен пазар, където спекулата и картелните договорки са водещи.

    Основно и най-важно правило е човек да е разумен във всичко, добре да си пресмята разходите и да купува според чергата си, да инвестира но и да не слага всичко в една кошница, да има планове A, B, C и Д. Набивайки всичко в имоти и то в България не е решението на нито един проблем, по-скоро предизивиква проблеми.
    Съгласен съм с всичко, което си написал. Има спекула и картели, и те не са само в България, но тези фактори са краткосрочни. Дългосрочно обезценката на валутата е голяма и нищо не може да я бие и особено брутална става след всяка криза, а цялата световна икономика е изкривена, защото едни балони са умишлено повече надувани от други докато при други пазари цените са нарочно подтискани.
    Разтегли обаче за десетилетие цените и сравни например, колко купуват 100€ сега и колко преди 20 години.
    Исторически е факт, че когато имотите станат недостъпни за обикновения човек точно тогава недоволството нараства и се възкачват диктаторите, защото евтиния популизъм става по-популярен, но ситуацията е различна в момента.
    Сега става по-скъпо финансирането с нова и свежа кешовица, но това е временно явление, а през това време няма да се спрат да напечатат нови, ако им потрябва да спасяват нещо. Ще се радвам всичко да се срути, защото ще е здравословно, но няма да оставят икономиката да се спихне или по-лошо - да имплодира.
    Last edited by Kris_; 12.06.2023, 13:41.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение
      цена на строителното желязо:
      - 01.2022 г. - 3-3,50 лв./кг
      - 02.2023 г. - 2-2,3 лв./кг
      - 06.2023 г. - 1,90 лв./кг


      Може ли някой да направи икономически обоснован анализ на тенденцията (тренда по новому)?
      Да видят лапнишараните какво плащат и на кой пълнят гушата
      Докато има балъци ще има и тарикати !

      Коментар


      • Човек трябва да се съсредоточи в изкарването на повече пари, а не да се опитва да сваля цената на стоки, които не може да закупи и без това с личните си спестявания. Като видиш една хубава скъпа кола нима си казваш “ей дано да стане по-евтина, че да си я купя”? По скоро си казваш “ех трябва да видя как да изкарам повече, за да си я позволя”.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kris_ Разгледай мнение
          Джонка, и ти ли мислиш, че валутата не се обезценява?
          "Обезценява" е много широко понятие без ясна дефиниция. Когато поскъпването е базирано на ниско предлагане (локдаун, война), тогава не говорим за обезценяване, просто продуктите ги няма налични и не можеш да задоволиш търсенето. В един момент обаче идва обратният ефект - световната икономика е твърде гъвкава и се нагажда на всяка една нововъзникнала аномалия. Според официалните статистики има 20% инфлация годишно. Фурната и климатиците обаче ги купувам на цени от 2021 и следователно тези 40% общо "обезценка" в този случай не важат. Горивото на цена 2019. Почивката в Мавриций и тя на същата цена от преди 1 година. А това са по-големите харчове, които имат по-голяма тежест в потребителската кошница. Сега че фалшивият БГ кашкавал е станал от 20 на 30 лева - ами аз сигурно купувам общо 1 кг годишно, тези 10 лева ги пестя от другаде, напр. боли ме дали на Слънчака са вдигнали цените с 30% или 50% след като не стъпвам на българското черноморие по дефолт, ако ще и всичко да е безплатно там.

          Всичко зависи от това кой как си харчи парите, къде и за какво. Техническият прогрес също има определена роля. Примерно автомобилите - ами днес една Е-класа е натъпкана с какви ли не иновации, каквито не е имало преди 20 години. Цената и е почти двойна оттогава, но да твърдиш че всичко е инфлация и са се обезценили парите - ами има и такъв компонент, но не е водещ, по-скоро плащаш повече, но и получаваш повече. За съжаление в България е обратното - качеството на всичко намалява, а плащаш повече. Това е изцяло изкривен пазар, където спекулата и картелните договорки са водещи.

          Основно и най-важно правило е човек да е разумен във всичко, добре да си пресмята разходите и да купува според чергата си, да инвестира но и да не слага всичко в една кошница, да има планове A, B, C и Д. Набивайки всичко в имоти и то в България не е решението на нито един проблем, по-скоро предизивиква проблеми.
          Last edited by ejonny2376; 12.06.2023, 13:23.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

            Ще падне и под 0,9. Търсенето на световните пазари е на нула, никой вече не е луд да строи при тези лихви. Само в БГ алчният Ганьо продължава.
            А брокерите ще го закъсат(е) мнооого сериозно, никакви лъжи как уж били скъпи материалите и това орпавдавало 100% надценените боклуци ново строителство вече няма да минават.

            ПС: Една фурна NEFF в момента ми я предлагат на цена 2200 лева, края на 2021 купих същия модел за 2350. Два климатика Панасоник тогава бяха общо 3800 лева с монтажа, сега по-нов модел пак същите пари. Цените в Мавриции не са мръднали изобщо спрямо 2022, даже ресторантите не са отпечатали нови менюта.

            Парите нали се обезценяваха с 20% годишно и депозитите изгаряли, какво стана?
            Бях качил инфо ,от искане за инвестиция от страна на голям фонд в Щатите ,за имотен проект,жилища - дадени заявки към 40 броя кредитори -отзива е НУЛА .
            Тоест НУЛА кредитори са ОК да финансират

            Коментар


            • Джонка, и ти ли мислиш, че валутата не се обезценява?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kinyalo Разгледай мнение

                А защо не споменеш каква беше цената през 2021ва (1.4 лв/кг), а малко преди това (0.9 лв/кг) ?
                Ще падне и под 0,9. Търсенето на световните пазари е на нула, никой вече не е луд да строи при тези лихви. Само в БГ алчният Ганьо продължава.
                А брокерите ще го закъсат(е) мнооого сериозно, никакви лъжи как уж били скъпи материалите и това орпавдавало 100% надценените боклуци ново строителство вече няма да минават.

                ПС: Една фурна NEFF в момента ми я предлагат на цена 2200 лева, края на 2021 купих същия модел за 2350. Два климатика Панасоник тогава бяха общо 3800 лева с монтажа, сега по-нов модел пак същите пари. Цените в Мавриции не са мръднали изобщо спрямо 2022, даже ресторантите не са отпечатали нови менюта.

                Парите нали се обезценяваха с 20% годишно и депозитите изгаряли, какво стана?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение

                  Кольо, направи икономически анализ, не ми задавай въпроси!
                  Ако ти е по-лесно анализът ти може да включва и посочените от теб цени.......
                  Няма как да направим адекватен анализ на базата на един компонент (цената на труда, например, не е спирала да расте).

                  Предоставената от теб информация беше малко подвеждаща, затова уточних

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                    Аз си го правя за мен, две седмици в годината се събират да стоя там, искам да ми е ОК и да си каня приятели като отида.Всичко вътре го правя изцяло от естествено дърво и камък - плочи от баира наблизо. Просто имам много пара за харчене в момента. Пазарната не ме интересува честно казано, то и за моята вила няма пазар, продават парцели на смешни цени по 20-30 лева квадрата. 2008 вървяха по-скъпо парцелите. Един глупак на 200 метра от мен продал 2 декара в регулация с изумителна гледка за 50.000 лева. Тъпунгери селски. Друг пък беше водил фалшиви свидетели и беше на косъм да си извади нот. акт по давност - бил го ползвал той, а то там е джунгла, какво ти ползване... И там стопирах процеса в последния момент, сега онзи горчиво съжалява за тази си глупост. Алчна и крадлива пасмина навсякъде.

                    А спекулата е дива. Ами след като могат да продават временно с промоции на 50%, значи тази инфлация е напълно измислена. На момента могат да паднат цените наполовина и пак да са на печалба. Просто алчност, липса на контрол от институции и глупави българи, които купуват на тези цени.
                    Привет,

                    младите хора не харесват провинцията.

                    Нито искат да чистят дворове, нито да метат мухи, нито да набиват пари в селски имот.

                    Имам само една братовчедка, която харесва селото и си ходи, но не се разбираме с нея и дори като отидем на общото ни село, не се търсим. Всеки си има къща. Преди години дори искаха да се настаняват в моята и да ги пусна. Аз обаче не дадох.


                    За лошите отношения са виновни техните, не ми се разказва цялата история.


                    Поздрави

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kinyalo Разгледай мнение

                      А защо не споменеш каква беше цената през 2021ва (1.4 лв/кг), а малко преди това (0.9 лв/кг) ?
                      Кольо, направи икономически анализ, не ми задавай въпроси!
                      Ако ти е по-лесно анализът ти може да включва и посочените от теб цени.......
                      Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
                        В Швеция се настройват за край на срива на пазара на имоти

                        За първи път от една година повече участници в проучване очакват покачване на жилищните цени, отколкото спад

                        започвайте да се настройвате
                        Там средно 15% са паднали цените -средно е това ,къде е Швеция ,къде е България като пазар ,като икономика ,като държава изобщо ?
                        Last edited by X_Y; 12.06.2023, 12:10.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от kinyalo Разгледай мнение

                          А защо не споменеш каква беше цената през 2021ва (1.4 лв/кг), а малко преди това (0.9 лв/кг) ?
                          Важна е посоката, а тя е юг!

                          Коментар


                          • В Швеция се настройват за край на срива на пазара на имоти

                            За първи път от една година повече участници в проучване очакват покачване на жилищните цени, отколкото спад

                            започвайте да се настройвате
                            Last edited by X_Y; 12.06.2023, 12:09.
                            препоръка е

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение


                              цена на строителното желязо:
                              - 01.2022 г. - 3-3,50 лв./кг
                              - 02.2023 г. - 2-2,3 лв./кг
                              - 06.2023 г. - 1,90 лв./кг


                              посоченият месец е ориентировъчен

                              Може ли някой да направи икономически обоснован анализ на тенденцията (тренда по новому)?
                              А защо не споменеш каква беше цената през 2021ва (1.4 лв/кг), а малко преди това (0.9 лв/кг) ?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                                Икономиката ви е бавна. Не хваща ежедневните проблеми и посъпване на всичко. Стабилността която беше преди години замина. Един комарник за пред вратата или прозореца е три пъти по скъп от 2016. Да не говорим за материали, плочки, лепила, мебели...цигулките не съм ги проверявал скоро...

                                цена на строителното желязо:
                                - 01.2022 г. - 3-3,50 лв./кг
                                - 02.2023 г. - 2-2,3 лв./кг
                                - 06.2023 г. - 1,90 лв./кг


                                посоченият месец е ориентировъчен

                                Може ли някой да направи икономически обоснован анализ на тенденцията (тренда по новому)?
                                Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                                Коментар

                                Working...
                                X