IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

    Пишеш така сякаш си роден през 2010-та
    Всичко е циклично и хората на хубава служба много бързо забравят. Тези с частен бизнес са по-трезвомислещи, но 90% от българите като видят 4-5-6 години спокоен живот и стаблни доходи и решават, че криза никога няма да има и те ще са винаги ок.

    Тези под 50% собственици на жилищни НИ на запад не са се случили защото хора на заплата са могли да изплатят по 2-4-5-10 апарта.... те са само преходното звено, което при кризи се брули от глобалните компании с достъп до печатницата.

    хубав ден
    Кое от написаното не е вярно ?
    Ти написа, че овърдрафта да е фиксиран за 4 години ще го направят 3.5% . Ипотечките са половин процент повече / както са сега/. Това ще е след 4 години...минимум защото при плаващите проценти има заложени формули и правила за повишаване на лихвите. Тези условия се случват бавно и се актуализират на 6 месеца.
    Ние с хубавата службица знаем какво да правим с парите след като сме успели да вземем службицата. нал тъй ? :-)
    Иначе и преди съм го писал - почти няма бизнес / малък до среден/ който да може да оцелее над 20-30 години. Отнася се за 95% от тях. Все нещо се случва и си чао. Затва когато можеш е добре да инвестираш спечеленото в тула, ако не можеш с него да станеш не просто голям , а много голям/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

      Уточни историческите цени с какво подпомагат решението да се купува или не от днешна гледна точка!
      Тристайната тухла във Вазов в момента е сигурно около 3000., т.е. скочила е с 50% от момента, в който почнах да следя цените активно. Гарантираш ли ми, че след 3 години ще струва вече 4500, следвайки историята?
      Естествено гарантирам! Точно толкова, колкото ти ми гарантираш, че след 3 години "европейските акции" ще се поскъпнат с 50%. Баси смотаното образование ти дали в хохшулето.

      Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
      В момента европейските акции са на цена от 09/2017 - целият балон, натрупан от тази дата насам, вкл. и набалончването от ЕЦБ-печатарката се изпари. Даже и прословутата инфлация се изпари - мога да купя активи на цени от 2017.
      Грешка, сега не трябва да купуваш още акции, а да се отървеш от боклуците, за да ограничиш загубите си.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

        Колегата сигурно е гастерствал някъде и е фрустриран, че е окъснял с действията, който си въобразява приказката за нас и доматите и колците. Това е разбираемо.
        Иначе сравнението освен , че е некоректно поради описаните причини е поредното лъжливо:. Нито цените са еднакви, нито средната заплата е 4К / може ама бруто/. Ница е много хубаво място предполагам и несравнимо като качество на живот със София. Разбира се имотите са многократно по-недостъпни. И това без да влизам в детайли за ужасната Френска данъчна политика относно притежаването на повече имоти или над определена стойност.
        https://www.numbeo.com/cost-of-livin...atchComparison
        Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre 7,125.00 €
        (13,889.01 лв)
        2,199.55 €
        (4,287.66 лв)
        -69.13 %
        Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre 4,066.67 €
        (7,927.30 лв)
        1,411.47 €
        (2,751.43 лв)
        -65.29 %
        Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,326.54 €
        (4,535.20 лв)
        874.15 €
        (1,704.02 лв)
        -62.43 %
        Достъпността изглежда близка, ако гледаме изолирано само горните цифри. Сега остава да уточниш къде в центъра на София все още има цени от 2200 Евро на квадрат, след като под 3000 няма нищо читаво по обявите, както и какво правим с тези 20% фалшиви квадрати (при старото строителство и 40%-50% при новото). Говорим за читави имоти с идентични качества - предполагам в центъра на Ница няма много падащи фасади и опасни за обитаване сгради, каквито са масово в София-Център.

        Тук за пореден път се убеждаваме, че трябва да умножим Софийските цени по 1,5 до 2, за да получим еднаква база за сравнение. И тогава достъпността в София отидЕ.

        Какъв е Софийският еквивалент примерно на следния имот, с цена 6400 кв.м. в Ница? Дори сградата на Левчев изглежда като съборетина спрямо това. Това при 2,5 пъти по-високи доходи.

        https://www.green-acres.fr/en/proper...3pqrqcq3z2.htm

        Забележи и хората какво разбират под "Living Area": Долното го водят 65 квадрата. Колко квадрата според теб ще се води това в София? Над 100-110 със сигурност при новото и поне 90 при старото:

        https://www.green-acres.fr/en/proper...iq82q4cezb.htm

        Аргументите ви за достъпността отичат.

        "Разбира се имотите са многократно по-недостъпни. "

        "Многократно по недостъпни" - на базата на горните примери се аргументирай. Дори на базата на числата (грешните) в Нумбео разликата е минимална - коефициент 3.06 за Ница спрямо 2,53 за София (заплати, необходими за 1кв.м. в центъра).
        Last edited by ejonny2376; 09.05.2022, 12:18.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
          Помните ли Жонката дето чакаше тристайна тухла в Иван Вазов по 1800е? Ето, сбъдна се:
          Само че е в Младост1 и е панел!
          Уточни историческите цени с какво подпомагат решението да се купува или не от днешна гледна точка!
          Тристайната тухла във Вазов в момента е сигурно около 3000., т.е. скочила е с 50% от момента, в който почнах да следя цените активно. Гарантираш ли ми, че след 3 години ще струва вече 4500, следвайки историята?

          В момента европейските акции са на цена от 09/2017 - целият балон, натрупан от тази дата насам, вкл. и набалончването от ЕЦБ-печатарката се изпари. Даже и прословутата инфлация се изпари - мога да купя активи на цени от 2017.

          В момента имам сериозен кеш за чистене - натрупаното през последната година.Дай ми една единствена причина да предпочета набалончен имот във Вазов пред Европейските компании с най-голяма капитализация на цени от 2017, моля! Или цяла Европа страда от кризата, само прословутите ви имоти не страдат. Къде е логиката?

          https://www.boerse-frankfurt.de/en/e...u-ucits-etf-1d

          ПС: Не се заяждам, в случая поставям въпроса към всички - защо тухлата в София, която е на исторически връх, с 50% над нивата преди Ковид-а е за предпочитане пред европейските компании, които са на цена от 2017?
          Last edited by ejonny2376; 09.05.2022, 11:44.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

            Берти, за някои неща си прав , за други пак не си в час с тайминга и цифрите.
            С кое съм съгласен - кат пътувам в посока Радомир и гледам какви коли има в задръстването между Владая и Кнчжево.. Всеки път виждам поне 100 жипки и лимузини за по над 100Ки десетина спортни или много лукс жипки за по 200К. Лесно ги отбелязвам по наглостта им в опита да изпреварят в задръстването ,Въобще много нови коли и за задръстване при нафтата на 3.20. Като съпоставя с Гърция където правя по няколко К км на година - ами там лукс колите като тези са с пъти по-малко, И проблема не е еднократната покупка или лизинга, а да речем , че Каското на такава е 5К+, счупи ли се нещо /гаранция Франция/ и поддръжка се мерят пак в хиляди....
            Не ходя често по кръчми като теб, но като отида винаги пълно и Джони е прав, че цените са много нагоре по това което помня от предните години.
            Извода е че на мен ми се струва, че това което виждам не отговаря на доходната статистика. Има 2 варианта - или има повече сиво-крими доходи или има доста кредит или и двете.
            Сега оглеждам имотните цени и пак ми изглеждат много високи. Всичко добро продадено и някакви боклуци им искат космически цифри за мен . Д а подчертая, че съм в първият процент по доходи у нас / официално с платени данъци/
            Не знам ...нещо ми се губи.... Жената вика - рата имат пари кво се чудиш...,да не си мислиш, че само ти имаш добра заплата.... обаче на мен цифрите не ми излизат.. Говорих наскоро с 1 прЕател - меринджей е в медицинска чужда фирма над средното ниво ама не баш шефот взима 4К на месец с бонусите....Не са много на такова ниво поне у нас и с тези 4К не може да поддържанито кола за 100К, нито да е постоянно по кръчми, нито да си вземе нормален 3-стаен по сегашните цени / 500К+ лева/

            А за процентите пак пишеш абсурди като сам се опровергаваш и дори си го обяснил накрая. Лихвите по ипотеките ще се вдигнат по описанието ти с 1.5% след 4 години. . Т.е. тотал около 4%. С това съм съгласен, че е възможно всъщност вероятно.
            Всякакви приказки как щели да станат по 10% и т.н. са смехотворни. Всъщност може като инфлацията стане официално 20-30% и неофициално 50%

            Поради първата част и свръхстроителството според мен ще има отрезвяване на имотните цени / не задължително спад а може 5 години на нула/. Ако приемем, че има спестявания които ще се хапнат от строителите сега то няма откъде да дойде нов кеш / ипотечният ще поскъпва/ за по 20)К нови апарти на новите цени.
            Така ми се струва пък да видим как ще се случи до няколко години....:-)
            Пишеш така сякаш си роден през 2010-та
            Всичко е циклично и хората на хубава служба много бързо забравят. Тези с частен бизнес са по-трезвомислещи, но 90% от българите като видят 4-5-6 години спокоен живот и стаблни доходи и решават, че криза никога няма да има и те ще са винаги ок.

            Тези под 50% собственици на жилищни НИ на запад не са се случили защото хора на заплата са могли да изплатят по 2-4-5-10 апарта.... те са само преходното звено, което при кризи се брули от глобалните компании с достъп до печатницата.

            хубав ден
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение
              Но можем да споменем, че Ница е курортен град а София е столица на държава и паралела на цените е труден.
              Колегата сигурно е гастерствал някъде и е фрустриран, че е окъснял с действията, който си въобразява приказката за нас и доматите и колците. Това е разбираемо.
              Иначе сравнението освен , че е некоректно поради описаните причини е поредното лъжливо:. Нито цените са еднакви, нито средната заплата е 4К / може ама бруто/. Ница е много хубаво място предполагам и несравнимо като качество на живот със София. Разбира се имотите са многократно по-недостъпни. И това без да влизам в детайли за ужасната Френска данъчна политика относно притежаването на повече имоти или над определена стойност.
              https://www.numbeo.com/cost-of-livin...atchComparison
              Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre 7,125.00 €
              (13,889.01 лв)
              2,199.55 €
              (4,287.66 лв)
              -69.13 %
              Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre 4,066.67 €
              (7,927.30 лв)
              1,411.47 €
              (2,751.43 лв)
              -65.29 %
              Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,326.54 €
              (4,535.20 лв)
              874.15 €
              (1,704.02 лв)
              -62.43 %
              Last edited by pesimist4o na kvadrat; 09.05.2022, 11:36.

              Коментар


              • Катаклизъм какво означава, срив са по 30-40 процента ли?
                При толкова свободни пари в обращение, забравете за тоя мокър сън...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
                  Имотите в София са силно надценени така или иначе. В момента около НДК цените бият цените в добри квартали на Ница. Ница е доста по-малък град, но стандарта на живот е 2-3 пъти по-висок от София и няма място за сравнение. Като се вземе предвид , че във Франция лихвите по кредитите доскоро бяха 1% фксиран за 30 години а в София е 3% и май няма фиксирани лихви за повече от 5 години и ,че в Ница средната заплата е към 4000 евро а в София 1000 евро е трудно обяснимо как цените и на двете места може да гравитират около 3000-4000 евро м2.На всичкото отгоре Ница е магнит за заможни хора, идващи със спестявания докато София е привлекателна само за хора от провинцията за които 3000 лева заплата са мечтата на живота. Пазара в Ница лека-полека се успокоява и дори като , че ли тръгва надолу и София неминуемо ше го последва. В София обаче катаклизмите ше са много по-сериозни защото надценяването е по-голямо.
                  Но можем да споменем, че Ница е курортен град а София е столица на държава и паралела на цените е труден.

                  Коментар


                  • Помните ли Жонката дето чакаше тристайна тухла в Иван Вазов по 1800е? Ето, сбъдна се:

                    Резултат от Вашето търсене на:
                    Вид имот: 3-СТАЕН,
                    Местоположение: град София
                    Под райони: МЛАДОСТ 1,
                    Особености: Панел
                    Да не се показват обяви, докладвани за проблем,

                    Средна цена на имотите в извадката: 147756 euro
                    Средна цена на кв.м: 1798 euro.

                    Само че е в Младост1 и е панел!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                      И аз това си мисля. Къде мислите отиват тези мангизи дет се теглеха с чували? Отделно колко е сивата икономика се вижда от опашките по магазините, почти всичко се плаща в кеш, единици плаюат с карти. Миналата год (или по миналата) бяхме на черен петък в един от технотата, на касата такива пачки се брояха, чак бяха докарали машина.
                      Вероятно си прав. И в София гледам че много хора плащат кеш сметки за храни по 100+ лева. Винаги ми е било странно що не плащат с карта. Хем е по-бързо и не се разправяш със стотинки, имаш и кешбек.
                      А това с банкнотоброячната машина е било шоу :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                        Един тука вчера обезлюди Св. Констанин и Елена, предполагам, че и варненци скоро всички, дружно ще изчезнем....
                        Не съм го обезлюдил.Казвам,че заприличва на гето.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                          Точно за този говоря. Имаш ли линк със сайт да следим как вървят продажбите? И аз си мисля, че при 20% (реална) инфлация, дори да вдигнат лихвите по депозити на 2-3% никой не би си държал парите в банка и верояно пак ще предпочетат инвестиция в имот. Парадоксално, всичко е надолу - имотите нагоре.
                          Поне няма да е някое л.но като Симфония... Горките хорица отзад, скри им се морето.

                          https://vipbuild.bg/project/proekt-4/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                            Ако е празното място до Берьозка на кн. Борис, ще бъде ниско строителсто, затворен комплекс, няколко сгради. Цените бяха убийствени преди НГ, сега не знам. И предполагам, че пак е поразпродадено. Друг е въпроса, че осраха квартала с тези високи сгради и изсякоха гората до паметника и не само...
                            Тъй, като не падат проклетите цени, лихвите не се вдигат и хората не спират да купуват, предлагам кавръка собственоръчно да метне една бонба, че не се търпи вече
                            Точно за този говоря. Имаш ли линк със сайт да следим как вървят продажбите? И аз си мисля, че при 20% (реална) инфлация, дори да вдигнат лихвите по депозити на 2-3% никой не би си държал парите в банка и верояно пак ще предпочетат инвестиция в имот. Парадоксално, всичко е надолу - имотите нагоре.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              Берти, за някои неща си прав , за други пак не си в час с тайминга и цифрите.
                              С кое съм съгласен - кат пътувам в посока Радомир и гледам какви коли има в задръстването между Владая и Кнчжево.. Всеки път виждам поне 100 жипки и лимузини за по над 100Ки десетина спортни или много лукс жипки за по 200К. Лесно ги отбелязвам по наглостта им в опита да изпреварят в задръстването Дори еднократното плащане не ми е толкова интересно, а това че всяка такава има Каско за 5К+ . Въобще много нови коли и за задръстване при нафтата на 3.20. Като съпоставя с Гърция където правя по няколко К км на година - ами там лукс колите като тези са с пъти по-малко, И проблема не е еднократната покупка или лизинга, а да речем , че Каското на такава е 5К+, счупи ли се нещо /гаранция Франция/ и поддръжка се мерят пак в хиляди....
                              Не ходя често по кръчми като теб, но като отида винаги пълно и Джони е прав, че цените са много нагоре по това което помня от предните години.
                              Извода е че на мен ми се струва, че това което виждам не отговаря на доходната статистика. Има 2 варианта - или има повече сиво-крими доходи или има доста кредит или и двете.
                              Сега оглеждам имотните цени и пак ми изглеждат много високи. Всичко добро продадено и някакви боклуци им искат космически цифри за мен . Д а подчертая, че съм в първият процент по доходи у нас / официално с платени данъци/
                              Не знам ...нещо ми се губи.... Жената вика - рата имат пари кво се чудиш...,да не си мислиш, че само ти имаш добра заплата.... обаче на мен цифрите не ми излизат.. Говорих наскоро с 1 прЕател - меринджей е в медицинска чужда фирма над средното ниво ама не баш шефот взима 4К на месец с бонусите....Не са много на такова ниво поне у нас и с тези 4К не може да поддържанито кола за 100К, нито да е постоянно по кръчми, нито да си вземе нормален 3-стаен по сегашните цени / 500К+ лева/

                              А за процентите пак пишеш абсурди като сам се опровергаваш и дори си го обяснил накрая. Лихвите по ипотеките ще се вдигнат по описанието ти с 1.5% след 4 години. . Т.е. тотал около 4%. С това съм съгласен, че е възможно всъщност вероятно.
                              Всякакви приказки как щели да станат по 10% и т.н. са смехотворни. Всъщност може като инфлацията стане официално 20-30% и неофициално 50%

                              Поради първата част и свръхстроителството според мен ще има отрезвяване на имотните цени / не задължително спад а може 5 години на нула/. Ако приемем, че има спестявания които ще се хапнат от строителите сега то няма откъде да дойде нов кеш / ипотечният ще поскъпва/ за по 20)К нови апарти на новите цени.
                              Така ми се струва пък да видим как ще се случи до няколко години....:-)
                              И аз това си мисля. Къде мислите отиват тези мангизи дет се теглеха с чували? Отделно колко е сивата икономика се вижда от опашките по магазините, почти всичко се плаща в кеш, единици плаюат с карти. Миналата год (или по миналата) бяхме на черен петък в един от технотата, на касата такива пачки се брояха, чак бяха докарали машина.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                                Трендът е отрицателен само по селата. Към градовете потокът не секва. Днес във Варна адски задраъствания, толкова големи по това време не съм виждал. Видях и някакъв огромен обект започват. Явно парите към имотите не спират, всеки се чуди къде да си зарови спестяванията.
                                П.С като минавам ще снимам, кв Бриз е дупката, от пътя се вижда. Гледайки парцела ще е нещо поне с 200 апарта. Много, многоооо богат народ.
                                Ако е празното място до Берьозка на кн. Борис, ще бъде ниско строителсто, затворен комплекс, няколко сгради. Цените бяха убийствени преди НГ, сега не знам. И предполагам, че пак е поразпродадено. Друг е въпроса, че осраха квартала с тези високи сгради и изсякоха гората до паметника и не само...
                                Тъй, като не падат проклетите цени, лихвите не се вдигат и хората не спират да купуват, предлагам кавръка собственоръчно да метне една бонба, че не се търпи вече

                                Мисля, че беше това:
                                https://vipbuild.bg/project/proekt-4/
                                Last edited by Meandmyself; 09.05.2022, 10:52.

                                Коментар

                                Working...
                                X