IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение
    Това от къде го знаете? Аз съм чувал за 10%.
    Ти и за повече може да чуеш
    10% доходност при каква цена на земята? Това сигурно е за 7-8 категория, която струва около 250-300лв и се обработва с единствената цел да се прибере субсидията
    Рентиерството при зем. земя не е свързано с поемане на стопански риск, разходи за поддръжка на земята, данъци, амортизация, т.е. е нискорисков и нискоразходоемък бизнес, следователно и процентната доходност следвайки икономическата логика трябва да е значително по ниска от останалите стопански инициативи. Поради начина на изчисляване на субсидиите, в момента пазара е силно изкривен и реално се получава, че в някой части на България печалбата остава в арендатора, а не в субекта поел стопанския риск.
    Изключвайки субсидиите основната компонента в изчисляването на рентата би трябвало да е плодородието на съответната земя. В Добруджа земята е най плодородна и средния добив от пшеница е около 500кг/дка. Всеки може да види колко е цената на тон и да сметне пределната рента и колко съответно би платил за да придобие декар земя.
    За мен лично в дългосрочен план е по-добре да се купуват акции от земеделски производители, които затварят цикъла по веригата собствени/арендовани земи, производство на продукция и търговия със зърно отколкото да се залага че земята или рентата ще расте неограничено. В първият момент в който се ревизират субсидиите нещата ще си дойдат на мястото

    Коментар


    • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
      ми да за 3-4% доходност по-добре да си стоя у банката вместо да се занимавам само с проблеми
      Но в банката инфлацията ти изяжда паричките ... , а когато получиш доходност от 3-4% главницата примерно ако ти е под формата на акции от земеделски фонд, то надали инфлацията ще ги занижи, а по-скоро повиши!
      Мнението ми не е препоръка!!!

      Коментар


      • Ето какво пише из учебниците.
        Цената на земята – това не е нещо друго освен капитализирана рента, т.е. рента, която превърната в паричен капитал, носи доход във вид на лихва. При определяне на цената земевладелецът изхожда преди всичко от сумата на рентата, която тя ежегодно му носи.
        Поземлената рента е в основата на цената на земята. Тя обаче не може пряко да се извежда от нея, тъй като последната зависи от лихвата и инфлацията. Цената на земята зависи не само от поземлената рента, но и от търсенето и предлагането на земята. Земята е специфичен предмет на пазарни отношения. Тя се купува и продава, отдава се под аренда при определени условия. Тези условия като цяло формират цената на земята.
        Цената на земята расте, тъй като поземлената рента се увеличава.

        Коментар


        • 2000 лв.- то това си е направо стряскащо....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение
            Това от къде го знаете? Аз съм чувал за 10%.
            ми да за 3-4% доходност по-добре да си стоя у банката вместо да се занимавам само с проблеми

            Коментар


            • Първоначално изпратено от NOK Разгледай мнение
              Не бих казал че спрямо размера на текущите рентни плащания земята е надценена. Нормалната рентна доходност от такъв актив е около 3-4% годишно.
              Това от къде го знаете? Аз съм чувал за 10%.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от puf paf Разгледай мнение
                В Добрич вече има оферти и по 2 000 лв. за декар земя.

                http://www.darikfinance.bg/novini/80453
                Е те това вече е лудница/балон.
                Не казвам че не е реално да струва 2 бона, ама към края на десетилетието, не сега.
                В тоя смисъл макар и аз първоначално да се възмущавах че разпродават много, сега съм по склонен да споделя мнението на професора по долу че " Предвид на горното, за мен политиката на Адванс Терафонд е правилна и балансирана."
                На горещ пазар с червиви от кеш арендатори се продава. Затова и правят тези добри маржини от близо 50%. Щом се поохлади достатъчно - ще купуват главно. Кеш ще имат акумулиран предостатъчно за целта.

                А междувременно ние ще се наслаждаваме на рекордни дивиденти.

                Коментар


                • В Добрич вече има оферти и по 2 000 лв. за декар земя.

                  http://www.darikfinance.bg/novini/80453

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                    ако рентата се запази, значи че сега цените на земите са високи.
                    Не бих казал че спрямо размера на текущите рентни плащания земята е надценена. Нормалната рентна доходност от такъв актив е около 3-4% годишно.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от NOK Разгледай мнение
                      Тази година също се очаква много добър дивидент, въпроса е до кога ще могат да го поддържат. Формулата да продаваш земя и след това да купуваш значително по-евтино, няма как да просъществува дълго, а само с рента не може да се получи голям дивидент. По скоро очаквам с течение на времето печалбата при земеделските производители да расте, а при арендаторите да се запазят настоящите нива.
                      ако рентата се запази, значи че сега цените на земите са високи.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                        При очакван кеш между 70 до 80 млн. в края на годината. Зависи и колко ще купят.
                        Близо 0.9 лв на акция.
                        Най вероятно около 30млн. от него ще е за дивидент 2013.
                        Отделно около 10% годишна доходност спрямо стойността на портфейла им на декар само от рента.
                        Тази година също се очаква много добър дивидент, въпроса е до кога ще могат да го поддържат. Формулата да продаваш земя и след това да купуваш значително по-евтино, няма как да просъществува дълго, а само с рента не може да се получи голям дивидент. По скоро очаквам с течение на времето печалбата при земеделските производители да расте, а при арендаторите да се запазят настоящите нива.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                          Инвеститорите спазват старата максима - "При слухове купувай, при новина продавай"

                          В случая обаче - спекулантите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kashoooo Разгледай мнение
                            Малък, но изключително прост инвеститорски народ! Излиза поредна страхотна новина за акцията, а цената е надолу

                            При очакван кеш между 70 до 80 млн. в края на годината. Зависи и колко ще купят.
                            Близо 0.9 лв на акция.
                            Най вероятно около 30млн. от него ще е за дивидент 2013.
                            Отделно около 10% годишна доходност спрямо стойността на портфейла им на декар само от рента.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kashoooo Разгледай мнение
                              +10% минимум
                              ясно. а не мислиш ли, че благодарение на очакванията за подобен отчет, цените вече се покачиха значително последния един месец?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                                а според теб какво трябва да стане след "страхотната" новина?
                                +10% минимум

                                Коментар

                                Working...
                                X