Първоначално изпратено от Императорът
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от orakula Разгледай мнениеинтересно се получи- в понеделник обраха акциите на паникиорите на 2.06 а следващия месец ще ги продадат на 2.30
Що за заювец би продал на 2.06 ??? - Да си носи последствията.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Пазарите още се лутат накъде да хванат след прогнозите за рекордни реколти и нарастващото търсене на зърно.
Експортните продажби на зърно от САЩ през миналата седмица бяха много добри. Най-силно се продаваше соята 1.9 млн. тона, като Китай са купили 1.33 млн. тона. Царевица е продадена 0.9 млн. тона като основни купувачи са Китай, Мексико и Япония. Мексико сигурно ще внася доста царевица, защото там сушата не позволи реколтата да е добра.
Пшеница се продаде 0.55 млн. тона, което не е много, но и без това американската пшеница беше по-скъпа от черноморската.
В района на Черно море активно се изнася пшеница. Големите търгове обаче ги печелят Румъния и Украйна.Цените на руснаците са малко по-високи.
В Русия пшеницата няма да надхвърли 50лв тона като голяма част ще е фуражна, а другата с не много високо качество. Прогнозират Русия да изнесе 16-16.5-до 20 млн. тона пшеница, но явно няма да са повече от 15 млн. тона.
Четири страни – Украйна, Румъния, България и Турция обаче имат рекордни реколти. Особено висока е тя в Украйна – над 22 млн. тона.
С добри реколти са и страните от ЕС – Франция, Германия, ИСПАНИЯ, Унгария, Полша.
Прогнозите на анализаторите са за рекордно потребление на пшеница в света, което може и да стане. НО ще бъде при не високи цени и неспадаща икономика в света.
Царевицата се оказва големия проблем на пазара за селскостопански стоки. Въпросът засега е за размера на царевичната реколта в САЩ. Досега прогнозите там се правеха от статистиката. Не бяха измервани кочани, зърна, тегла, бройки растения, защото нямаше масово толкова развити посеви. Вероятно моите опасения, че добивите ще са по-ниски и площите по-малки ще се сбъднат. Вече се предполага, че площите са с 13.8 млн. декара по-малко от очакваните. С тази суша сега, която ще продължи до края на месеца, а и след това, и очакваните слани през септември, добив от 150 бушела/акър ще е добър, а може и висок. Може би реколтата ще е около 330 млн. тона, което ще е реалистично. Не смятам по-ниска реколта поне засега. Ако цените не са много високи потреблението в САЩ ще е 290 млн. тона. За износ вероятно ще отидат 25 до 30 млн. тона, за увеличение на запасите остава 10-15млн. тона, което никак не е много.
Ако тази вариант се изпълни, е много вероятно при един минимален спад на реколтата догодина нещата да са рязко променени от гледан точка на цени. Все пак риска от втора такава реколта си стои.
Това ще е много важен сигнал, че САЩ няколко години очакват реколти над 350млн. тона, а накрая не се получава. Т.е. риска от няколко поредни такива реколти е минимален, а може да се случи инцидентно
При реколта от царевица в САЩ макс до 330 млн. тона събитията стават доста по-различни, защото явно по-големи реколти трудно се постигат и конкретно тази година запасите няма как да нараснат прекалено много.
В този случай цената на царевицата ще се повиши до 4.7-5 USD/бушел, което ще повиши цената в БГ поне до 300 лв/тон.
Масленият сектор не е застрашен от такива големи запаси, както при царевицата, но по-важно отнесени към потреблението. Една по-висока цена при царевицата няма да кара фермерите да прехвърлят площи от царевица към соя, което ще задържи производството на соя в приемливи граници.
Друг съществен момент се получи през последните 2-3години, когато запасите се задържаха на постоянно ниво, докато потреблението се повишава. Така коефициентите запаси/потребление при всички култури се понижиха за сметка на потреблението.
Интересен е факта, че Кита стартираха с покупките си още преди месец, когато цените не бяха спаднали все още до тези нива. През последния месец цените обаче въпреки покупките се понижаваха под натиска на много добрите прогнози за реколтите. Както и в предходните години Китай прави една и съща стратегия. Купува при спад, не чака дъно, като започне процес на повишение и те спират покупките.
С интерес ще наблюдаваме жътвената кампания на царевицата в САЩ, ЕС и Украйна и жътвата на соя в САЩ. Да видим какви нови моменти ще ни донесе.
Цената на земята в САЩ изглежда леко ще се понижи. Тези високи нива се поддържаха от ниските лихви по света и липсата на добра друга възможност за инвестиции.
Бях изнесъл данни за рентабилността на фермер от Илинойс. В структурата на нещата трябва да се промени нещо – рента или цена на продукция. Да видим кое ще надделее.
Необходимо е и време за задействане на компенсиращите механизми в зърнопроизовдството – 1-2-3 год ще свършат работа.
УСПЕХ на всички колеги !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Коментар
-
Американското министерство на земеделието наскоро актуализира своята световна прогноза за предлагането на селскостопански стоки, като отделно оцени и търсенето със средни изчисления при цена 4,8 USD/бушел за царевицата и 10,75 USD/бушел за соята.
Цени са значително по-ниски от тези през последните години, което показва, че земеделците ще имат ниски доходи през 2013 – 2014 МГ. Тази по-ниска възвръщаемост може по-късно да доведе до необходимост то преоценка на паричните наеми за земята.
Печалбата за фермера обработващ земята е разликата между прихода, разходите за обработване и наем на земята.
В таблицата са изчислени варианти за три различни по продуктивност земеделски земи. Добивите са взети от щата Илинойс.
Средните наеми в Илинойс през 2013г за земя с отлично качество са 98 USD/декар, което е над похода получен от земята преди рента – 82 USD/декар. За земя със средна продуктивност наемът на декар за 2013г е 72 USD/декар, а за ниско продуктивните земи е 72 USD/декар.
Изчисленията показват, че фермерите търпят загуба на декар в рамките на 10 – 20 USD/декар.
Вариантите са два:
-повишение цената на културите с 19,5% за най-високопродуктивните земи, с 13,9% за земите със средна продуктивност и 38,5% за земите с ниска продуктивност.
-намаление на наема за земята.
Вероятно през новия сезон ще се случат и двете движения, докато не се получи печалба и за фермерите.
Коментар
-
Нека видим какви са собствениците на Ромфарм и тогава да се дават оценки.
Ако сте прегледали вчерашния отчет на USDA, лоши неща ни се пишат идващи от Украйна. Царевицата май ще достигне 29 млн. тона при 20,9 млн. тона миналата година. Слънчогледът им се прогнозира на ниво то 10,4 млн. тона, а миналата година май беше към 8,5 млн. тона.
Те вече са пожънали почти 22 млн. тона пшеница при 15-16 млн. тона миналата година.
Дано всички азитаци да си отворят кривото гърло и него да хранят по три пъти на ден!!!!! - най-малко.... и то с телешко месо......
Коментар
-
Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнениеРуски капитали най-вероятно.
Коментар
-
Първоначално изпратено от dex Разгледай мнениеТия са много съмнителни, откъде извадиха пари за протфейл земи за над 500 мил.??!?
А какви наркотици продават, че да правят такава рентабилност?!?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от orakula Разгледай мнениеАз тези дни ще за почна да се завръщам ... туканка.
Най много изгорели има между купувачи, излъгали се да купят, защото цената им се струва нереално ниска, а тя се оказва все още доста висока. Каква е цената могат да кажат само фундаменталистите.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнение"Ромфарм" вече има 900 хил. декара земеделска земя
http://m.capital.bg/biznes/kompanii/...www.dnevnik.bg
А какви наркотици продават, че да правят такава рентабилност?!?!
Вече трета година поред "Ромфарм компъни" е приключила 2012 г. с феноменални резултати, показва консолидираният финансов отчет на дружеството. За миналата година приходите на "Ромфарм компани" са малко под 188 млн. лв., основно от продажба на стоки. Печалбата след данъци е 124.9 млн. лв. Показателите за миналите години са почти същите.
Според информация от фармацевтичните среди основното производство на дружеството е в Румъния, а реализацията на продукцията му е на руския пазар.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнениеЕ баси, разпродажбата днес ?!?
Не знам какво е станало.... определено не е в 6-месечния отчет... някаква скрита новина достъпна за малцина ?!?
Коментар
-
"Ромфарм" вече има 900 хил. декара земеделска земя
http://m.capital.bg/biznes/kompanii/...www.dnevnik.bg“Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”
Коментар
Коментар