IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пенсионни Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
    Митак запри глупостите с това УПФ.Сега като ми дойде писменто уведомление от Алианц ще ти кажа колко пари съм внесъл за 2015 колко имам колко такса е удържана и каква е разликата в парите без вноските за 2015г.Сега това за пенсиите е нещо малко по различно.В момента има едно тъпо правило за трите най добри години.Това требе да се махне.Не може цял живот келнер после три години шеф на банка и айде 15000 пенсия.За това не е виновен НОИ а тъпанарите политици
    Що чакаш писмено уведомление, достъп до партидата нямаш си ли?

    А защо не кажеш как са ти нараствали парите през 12-а, 13-а и 14-а година?
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
      Привет Konsultant
      И аз благодаря за разясненията.

      По т.1 - Нето взето - държавата едно не внася, друго субсидира - чрез трансфери и така.
      НАПЪЛНО СЪМ СЪГЛАСЕН, че пенсионната система не е удачно и справедливо да се използва за компенсиране на определени категории заети - полицаи, стюардеси, миньори и пр.
      Ако Народното съобрание преценява, че има категории труд, които са по-опасни, по-тежки, по-рискови и пр. -> да бъдат любезни да им вдигнат подобаващо заплатите СЕГА - за да може хората да си внасят достатъчно осигурителни вноски. И да не преразпределя от редовните към избрани професии.

      По т. 2 до т. 5 съм съгласен.
      Не казвам точно това, а следното:
      Както е написан КСО сега е ГАРАНТИРАНО, че ДВЕ пенсии са по-малко от ЕДНА по следните причини:
      1) Условието пенсия от УПФ да компенсира точно нормативно предвиденото намаление на пенсия от ДОО, защото си се осигурявал в УПФ е - коректно пресметната доходност на ОСИГУРЕНИЯ в УПФ (която е по-ниска от доходността на фонда) да изпреварва темпа на нарастване на средния осигурителен доход за страната (СОДС).
      2) За 2002-2015 реалната доходност на осигурените в УПФ е 0.53 %, а реалния темпа на нарастване на СОДС е 4.45 % средногодишно.
      3) В бъдеще 2016-2041 г. НОИ работи с прогноза за средногодишен реален ръст на СОДС от 2.43 %
      4) КСО - понеже го променят на парче - раздел по раздел - и не отчитат взаимната връзка между параметрите - предвижда нарастване на коефициента на натрупване от 1.1 % до 1.5 %. При това положение,
      5) Осигуреният трябва да реализира средно за периода 2002-2041 г. 3.4 % реална средногодишна доходност (ако е мъж и 4.4 % ако е жена) на година (при, повтарям, 0.53 % до сега) и
      6) При не по-малко от 65 % от портфейла в облигации и банкови депозити, които са с нулева или отрицателна реална доходност.

      Ако може да ме светнете как ще стане това - ще млъкна веднага!

      Та това казвам, КСО ВИ ГАРАНТИРА намаляване на пенсията, ако се осигурявате в УПФ, колкото и ниска и недостатъчна да е пенсията Ви от НОИ.

      Ей това, на Ваше място, не бих търпял.

      За мен сегашния смесен солидарно - капиталов модел е най-добрия възможен за БГ!

      Съвсем отделен е въпроса, ако желаете да бъдат поправени дефектите на системата! То тогава Ви подкрепям с две ръце! Но до момента такава Ваша цел не съм видял дефинирана?!

      Поздрави!
      А за мен сегашния модел има редица вродени и придобити дефекти, които могат и трябва да бъдат поправени.

      Да, желая да бъдат поправени дефектите в система, най-общо в следната посока:
      Избор на осигурените в УПФ в какво да бъдат инвестирани вноските.

      Логиката ми е следната:
      1. Дали да се осигурявате в УПФ или не е въпрос на избор (вече);
      2. Който е избрал да се осигурява в УПФ си носи последиците под формата на размер на средствата по партидата си в деня преди пенсиониране, от който зависи пенсията му;
      3. Тези последици - при равни други условия - зависят от доходността, а доходността - от бъдещата динамика на пазара;
      4. Това, което осигуреният МОЖЕ да контролира преди да инвестира са ДВЕ и само ДВЕ неща -
      а) разпределението на класовете активи в портфейла и
      б) разходите по инвестирането.
      В Момента осигурените не могат да избират нито едното нито другото. ЗАЩО?

      Затова възможният в България модел (според мен) е:
      1. Заместване на понятието "пенсионен фонд" с "пенсионна сметка"
      2. "Пенсионни сметки" може да управлява всяка лицензирана финансова институция - банка, застраховател, УД, ПОД - без горна граница за таксите - Конкуренцията за парите на осигурените ще регулира таксите.
      3. Всеки осигурен в пенсионната си сметка може да избира от 10-12-20 продукта/ портфейла - с различен риск, съответстващ на личните обстоятелства и предпочитания
      (не, мултифондовете са остарели преди да са въведени и не рашават въпроса)

      С кое от горното не сте съгласен?
      [/QUOTE]

      Привет,
      Радвам се, че се получава конструктивна дискусия.

      Предполагам знаете, не по-зле от мен, че за чувствителни системи като пенсионната РЕЗКИте движения са ПРОТИВОПОКАЗНИ.

      Относно предложението Ви за "пенсионна сметка" то тя е характерна за чисто капиталови системи, каквито са няколко в света. Считам, че за БГ подобен подход е прекалено радикален и НЯМА да ПРОРАБОТИ.

      Какво бихме могли да променим за да запазим работещ сегашния солидарно - капиталов модел:
      1. Държава/НОИ:
      1.1. Всички държавни служители да започнат да внасят своя РЕАЛЕН дял осигуровки по Кодекса. Ако трябва да им се увеличи с толкова заплатата. НО, т.н. държава да внася регулярно и редовно своя дял като РАБОТОДАТЕЛ;
      1.2. Категорично да се спре практиката НОИ да КОМПЕНСИРА категориините работници от 1 и 2 категория труд за сметка и с парите на тези от 3 категория. Да се прегледа отново законодателството и да се прецизира кои да останат категориини. На все още работещите от 1 и 2 категория нормативно да се увеличи осигурителния праг до нива, които реално покриват бъдещите им пенсии след ранното пенсиониране;
      1.3. Да се въведат сериозни санкции за забавяне на реално преведените осигуровки от НОИ към УПФ. Често се бавят по бюджетни и фискални причини;
      1.4. Максимално бързо да отпадне горната граница на пенсиите;
      1.5. Да бъде възстановено класическото Швейцарско правило за индексиране на пенсиите;
      1.6. Т.н. пенсионна реформа да обхване всички категории труд + силовия апарат /полицаи, военни и т.н./. Къде в днешно време се пенсионираш след 20 г. трудов стаж с 20 пенсии бонус и ползваш 30 дни платен годишен отпуск?!!!

      2. Втори стълб на пенсионната система:
      2.1. Да се промени законодателството и да се въведат нови термини /по-строги/ за свързаност, конфликт на интереси и т.н. Мисля, че може да се въведе и наказателна отговорност, вкл. и при банките, която отпадна по времето на царя;
      2.2. Да се разшири кръгът на инвестиции: стратегически обекти /ядрена енергетика, преносна система и т.н./, инфраструктура, IPO, определени недвижими имоти и др. По този начин ще се отвори ветрилото и при нисък риск ще се гарантира за десетки години средно висока възвращаемост, която при други равни условия може да се сравнява с такава на балансиран портфейл;
      2.3. Максимално бързо да бъде създаден ГАРАНЦИОННИЯ фонд към II стълб, който да гарантира правата и интересите на осигурените при проблеми с ПОД /за мен не би било правилно общ гаранционен фонд към ПОД за 2 и 3 стълб/;
      2.4. Да се въведат МУЛТИ фондовете /независимо, че според Вас са остарели. По-добре да се бърза с малки крачки без шум в системата/. Тези фондове ще предоставят възможност на осигурените да изберат рисковия профил на инвестицията си. Би било хубаво и да има някакво нормативно ограничаване във връзка с възрастта, оставащите години до пенсия и поетия риск;
      2.5. Относно конкуренцията то би могло да се предвиди БГ гражданина осигурен в родна ПОК да има право да прехвърли партидата си в европейска ПОК, която отговаря на определени минимални изисквания - профил, гаранционен фонд, процент на такси и комисионни и т.н.;
      2.6. Законодателят и регулатора да наложат в срок до 3 години таксите и комисионните на ПОД да бъдат конкурентни на западните. Набраните средства са напълно достатъчни за въвеждането на пазарни такси и комисионни.

      За сега толкова,
      Поздрави!

      P.S. Относно Вашите т. от 2 до 4, изчисленията са верни, НО на база на използвания от Вас модел за средногодишна доходност на УПФ.
      Знаете, че за съжаление СОДС се изчислява субективно, на парче, едно към гьотере без някаква меродавна дългогодишна методика, според силните на деня, бюджетните и фискални нужди.
      Що се отнася до доходността на УПФ и ДДПФ то хоризонт от дори 10 г. не значи нищо. Тук позициите са дълги с хоризонт от 25-30 години.
      Считам, че ако се предприемат мерките по моята т.2. то за ПОК и управляваните от тях фондове няма да има проблем да осигурят нормална доходност за бъдещите пенсионери.
      Last edited by Konsultant; 24.03.2016, 12:34.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
        За мръзеливците си прав, за такива камшик трябва, за Европа не зная - ама все ми се ще да се надявам, че европейските хора няма до безкрайност да търпят тия издевателства. За вартоломеевата нощ чувал ли си? - Е, време е за втора - за 48 часа проблемите могат да се решат. Дори и да не се - Европа пак няма да падне лесно - Римската империя да не е паднала за една нощ?
        По твоята логика - тоже - на апартаментите и земята не може да разчиташ... земята как ще я защитиш от двукраки скакалци и ще има ли на кой под аренда да я дадеш? Домовете на кой ще ги дадеш под наем? - Хъхрек наем плаща ли?

        Няма защо да си подаряваш УПФ-то на Ной - поучи се от твоите колеги, дето казваш, че са заслужили 1.2 Б пенсия, ама вземат 900... при това положение ако ти си подариш партидата на Ной, е все едно да си хвърлиш парите в нужникът на село.

        Трябва да сме готови за всичко - включително за евакуация от тоя континент. Аз лично за себе си не виждам накъм къде мога да драсна, освен към Русия.
        Митак запри глупостите с това УПФ.Сега като ми дойде писменто уведомление от Алианц ще ти кажа колко пари съм внесъл за 2015 колко имам колко такса е удържана и каква е разликата в парите без вноските за 2015г.Сега това за пенсиите е нещо малко по различно.В момента има едно тъпо правило за трите най добри години.Това требе да се махне.Не може цял живот келнер после три години шеф на банка и айде 15000 пенсия.За това не е виновен НОИ а тъпанарите политици

        Коментар


        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
          Господин Христов нека не развеселяваме Господа с нашите планове колко ще живеем.Но да допуснем че ни е отредено да остареем.Аз имам наследствена земя 200 декара която обработвам и малка ферма около Плевен.Отделно имам апартаменти в Плевен и София и дворно място или парцел както е прието днес в София.Живея на село защото ми е по хубаво.Двора ми е два декара има кладенец в него водата е на 7 метра.като ми побелее брадата давам земята под аренда и апартаментите под наем.Докато мога ще си гледам градинката.Уверявам ви че на един човек или на двама с бабата няма да ни е необходимо много.Половин декар градина изхранва поне 5 човека охолно.Домати краставици картофи боб зеле моркови зелен фасул....Не знам вие какво сте виждали ама аз съм виждал 80 осемдесет годишни баби на колене да копаят доматите или пък седнали на стол а внуците им с бира и цигара в ръце се жалват в кръчмата че нямат работа а дворовете им по 4 декара с кладенци.Пазарите и те на няколко километра....Освен това ходя и на работа.Няма как да не правя вноски в УПФ.Фирмата в която работя не мами държавата и не раздава пари в пликове под масата..Освен това внася суми и в ДПФ.Аз лични средства в ДПФ не внасям.А това за сумите навън откровено ме разсмива.Всички виждаме какво се случва в Европа.А какво ще бъде след 20-30г само Бог знае.А дали изобщо ще има Европа?Ще има ли войни катаклизми наводнения земетресения?????
          За мръзеливците си прав, за такива камшик трябва, за Европа не зная - ама все ми се ще да се надявам, че европейските хора няма до безкрайност да търпят тия издевателства. За вартоломеевата нощ чувал ли си? - Е, време е за втора - за 48 часа проблемите могат да се решат. Дори и да не се - Европа пак няма да падне лесно - Римската империя да не е паднала за една нощ?
          По твоята логика - тоже - на апартаментите и земята не може да разчиташ... земята как ще я защитиш от двукраки скакалци и ще има ли на кой под аренда да я дадеш? Домовете на кой ще ги дадеш под наем? - Хъхрек наем плаща ли?

          Няма защо да си подаряваш УПФ-то на Ной - поучи се от твоите колеги, дето казваш, че са заслужили 1.2 Б пенсия, ама вземат 900... при това положение ако ти си подариш партидата на Ной, е все едно да си хвърлиш парите в нужникът на село.

          Трябва да сме готови за всичко - включително за евакуация от тоя континент. Аз лично за себе си не виждам накъм къде мога да драсна, освен към Русия.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
            Съчувствам ти power grid!
            Ама поне с пенсиите се уреди - можеш да не правиш вноски в УПФ.

            Абе хора, един не вярва на финансовата система (не че няма основания), друг не вярва на държавата (не че няма защо), ама да питам, ние в черква ли се намираме или в джамия?

            Тук не са ли хора с глави на раменете дето се оправят сами?

            Само ви казвам, че и аз бях като вас, но и вие ще станете като мен (т.е. ще ви побелеят брадите) Тогава е добре да имате 100- 200- 500- хиляди на свое име, по своя сметка извън България. (иначе не е на добре - знаете от родителите си).

            Но за да стане това, трябва да ДЕЙСТВАТЕ - не във форумите - 20-, 30- или 40- години преди това.

            Това е всичко от мен.

            А, и да повторя, решение в триъгълника НОИ-УПФ-ДПФ - за вас няма (само на Импо решавате проблема и на г-жа София Христова).
            Господин Христов нека не развеселяваме Господа с нашите планове колко ще живеем.Но да допуснем че ни е отредено да остареем.Аз имам наследствена земя 200 декара която обработвам и малка ферма около Плевен.Отделно имам апартаменти в Плевен и София и дворно място или парцел както е прието днес в София.Живея на село защото ми е по хубаво.Двора ми е два декара има кладенец в него водата е на 7 метра.като ми побелее брадата давам земята под аренда и апартаментите под наем.Докато мога ще си гледам градинката.Уверявам ви че на един човек или на двама с бабата няма да ни е необходимо много.Половин декар градина изхранва поне 5 човека охолно.Домати краставици картофи боб зеле моркови зелен фасул....Не знам вие какво сте виждали ама аз съм виждал 80 осемдесет годишни баби на колене да копаят доматите или пък седнали на стол а внуците им с бира и цигара в ръце се жалват в кръчмата че нямат работа а дворовете им по 4 декара с кладенци.Пазарите и те на няколко километра....Освен това ходя и на работа.Няма как да не правя вноски в УПФ.Фирмата в която работя не мами държавата и не раздава пари в пликове под масата..Освен това внася суми и в ДПФ.Аз лични средства в ДПФ не внасям.А това за сумите навън откровено ме разсмива.Всички виждаме какво се случва в Европа.А какво ще бъде след 20-30г само Бог знае.А дали изобщо ще има Европа?Ще има ли войни катаклизми наводнения земетресения?????

            Коментар


            • Хм, довчера заливахте целия интернет с призиви хората да си подаряват парите на Ной, сега казвате, че и на Ной не можело да се разчита... на какво се дължи тая метаморфоза и как сега ще успокоите Пауъров, който вярваше, че като си подари парите на Ной, калфин някой ден ще го носи на ръце? Гледам, че и той нещо се е поотчаял и иска сам да си управлява парите - а той дори не е инвеститор и седи при нас само за компания?

              Аз тоже умея сам да си управлявам парите и нямам нужда нито от УПФ, камо ли пък от Ной, но огромната част от хората нямат нужните знания, умения и финансова дисциплина. Ходи накарай 22-годишният Сулю да инвестира доброволно за бъдещата си пенсия, вместо да си купи последен модел моба и 8-годишен таралясник !!! За него УПФ просто няма алтернатива - едно че докато стане дърт, Ной 90% сигерно няма да съществува (обясних десетки пъти защо), от друга страна ще има време данатрупва пари в частната партида.
              Ясно е, че хората, набор 60 или малко отгоре, които все са се осигурявали на минимум и имат в партидата си някакви малки суми (попадал съм нат акива) по-добре да избягат в Ной... ама човек, дето има 15-20 Б в УПФ (има и такива вече и то невъзрастни) трябва да са тотално луди, за да си подарят парите на реално вече фалирала пенсионна система тип финансова пирамида !!!!

              Пауъров нямало да прави вече вноски в УПФ... и какво - ще му прибавят тия 5% към заплатата ли? - НЕ - ПАК ЩЕ ГИ ДАВА ТИЯ ПАРИ, ама там където я ги видял, я не !!! Защото човекът си е заслужил пенсия доста над максималната - а това, че "таванът" щял да отпадне, го слушаме вече от не знам колко си години - ама само го слушаме !!! Негови пенсионирани колеги - също така - получават пенсия под тая, която са си заработили - ако падне таванът, някой ще ги компенсира ли за това, че години наред са очесвани от Ной? - ДРЪЖКИ ще ги компенсира !!!
              Last edited by Императорът; 24.03.2016, 01:13.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • В черква ли сме...?

                Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                Господин Христов аз не желая друг да ми управлява парите.Разбира се не им желая и пенсията.Искам да ми се върне внесената насилствено сума със законната лихва.Доверието ми в българската финансова система и българските политици е 2,56 кинта в ПИБ там ми превеждат заплата.Аз не желая да ми превеждат заплатата в банка ама тарикатите са се уредили със закон.Ако имах властта целия тоя сектор бих го ликвидирал от раз.Щото това са разбойници.Примери да давам ли?
                Съчувствам ти power grid!
                Ама поне с пенсиите се уреди - можеш да не правиш вноски в УПФ.

                Абе хора, един не вярва на финансовата система (не че няма основания), друг не вярва на държавата (не че няма защо), ама да питам, ние в черква ли се намираме или в джамия?

                Тук не са ли хора с глави на раменете дето се оправят сами?

                Само ви казвам, че и аз бях като вас, но и вие ще станете като мен (т.е. ще ви побелеят брадите) Тогава е добре да имате 100- 200- 500- хиляди на свое име, по своя сметка извън България. (иначе не е на добре - знаете от родителите си).

                Но за да стане това, трябва да ДЕЙСТВАТЕ - не във форумите - 20-, 30- или 40- години преди това.

                Това е всичко от мен.

                А, и да повторя, решение в триъгълника НОИ-УПФ-ДПФ - за вас няма (само на Импо решавате проблема и на г-жа София Христова).

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
                  Кефала, като питаш - да ти кажа.
                  Хич биля не държа на държавното, даже не участвам в него (така се случи, изпуснаха ме!)
                  Но държа и да не те подвеждат, заблуждават и мамят.
                  ДВЕ пенсии са по-малко от ЕДНА - гарантирано от КСО! http://idfk.org/1471-3/

                  В закона (КСО-то) пише, че държавното ще ти осигури Х% пенсия от дохода на който си се осигурявал средно през живота си, колкото да не ровиш в кофите за боклук.
                  Частното - плащаш безбожни (в сравнение с Vanguard например) такси за да ти ... намали пенсията.

                  Остават ти 2 варианта:

                  1. а) Вярваш държавното да ти плаща пенсия, равна на половината от от парите, които ти трябват за да живееш достойно на старини.
                  б) За да си осигуриш другата половина - трябват да си спестил и инвестирал 12 пъти годишния си доход в деня преди пенсиониране.
                  в) Това постигаш като инвестираш от рано разумно и глобално извън пенсионните фондове, а най-добре - и извън България.

                  2. а) НЕ вярваш че държавното въобще ще ти плати нещо като ти дойде времето
                  б) Трябват ти 25 пъти годишния ти доход в деня преди пенсиониране
                  в) за целта инвестираш от рано разумно и глобално извън пенсионните фондове, а най-добре - и извън България.

                  Така ги виждам аз нещата, а ти?
                  Аз ги виждам "екстрем о дроа"!!!
                  Което значи ,много малко държава!!!Е те така!!!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                    на мен да ми плащат за писането на истини ???

                    И на мен не
                    Обаче, ако има мераклия, няма да му се разсърдя

                    Коментар


                    • Така че срещу подобно пазарно решение за пенсиите ще са и БНБ и МФ и настоящите ПФ и банките. Реално всяка политическа сила, която смята че има шанс да управлява ще бъде тотално против - възможностите и да си финансира евтино дефицита ще бъдат ограничени при децентрализирана пенсионна система.

                      И тъй като има шанс на заинтересуваната част от хората да им хареса подобно решение, то дори няма шанс да влезе като точка за дебат.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение

                        Затова възможният в България модел (според мен) е:
                        1. Заместване на понятието "пенсионен фонд" с "пенсионна сметка"
                        2. "Пенсионни сметки" може да управлява всяка лицензирана финансова институция - банка, застраховател, УД, ПОД - без горна граница за таксите - Конкуренцията за парите на осигурените ще регулира таксите.
                        3. Всеки осигурен в пенсионната си сметка може да избира от 10-12-20 продукта/ портфейла - с различен риск, съответстващ на личните обстоятелства и предпочитания
                        (не, мултифондовете са остарели преди да са въведени и не рашават въпроса)

                        С кое от горното не сте съгласен?
                        Това е най-разумния модел и може би единствения работещ, но има един огромен проблем. Оставя изборът на самите хора. А хората са мрънкалници, които искат някой друг да носи отговорност за собственото им бъдеще. Все едно колко мизерно ще е то.

                        Иначе би довело и до странични ползи - капиталът в икономиката рязко ще се повиши - ако човек сам избира има голяма вероятност и да си вдигне интереса към тези си вноски и да почне да спестява повече. Реално ще съдейства за оправяне и на чисто макроикономически проблеми - като високата зависимост то чужд капитал.

                        Но съм готов да се обзаложа, че чисто политически това няма да мине. БНБ веднага ще реши че това създава конкуренция на банките за спестяванията на гражданите. И тихомълком ще наложи вето, защото на БНБ и харесва да държи под контрол всички спестявания в икономиката. Сега формално няма особен контрол върху ПФ, но реално през МФ контролира и това на къде се насочват парите определени за ДЦК и на ПФ.

                        Коментар


                        • Пешо ти пък какво мрънкаш - нали вече си се прехвърлил парите в НОИ - за теб вече е късно Нали си си решил проблема

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
                            Привет Konsultant
                            И аз благодаря за разясненията.

                            По т.1 - Нето взето - държавата едно не внася, друго субсидира - чрез трансфери и така.
                            НАПЪЛНО СЪМ СЪГЛАСЕН, че пенсионната система не е удачно и справедливо да се използва за компенсиране на определени категории заети - полицаи, стюардеси, миньори и пр.
                            Ако Народното съобрание преценява, че има категории труд, които са по-опасни, по-тежки, по-рискови и пр. -> да бъдат любезни да им вдигнат подобаващо заплатите СЕГА - за да може хората да си внасят достатъчно осигурителни вноски. И да не преразпределя от редовните към избрани професии.

                            По т. 2 до т. 5 съм съгласен.



                            Не казвам точно това, а следното:
                            Както е написан КСО сега е ГАРАНТИРАНО, че ДВЕ пенсии са по-малко от ЕДНА по следните причини:
                            1) Условието пенсия от УПФ да компенсира точно нормативно предвиденото намаление на пенсия от ДОО, защото си се осигурявал в УПФ е - коректно пресметната доходност на ОСИГУРЕНИЯ в УПФ (която е по-ниска от доходността на фонда) да изпреварва темпа на нарастване на средния осигурителен доход за страната (СОДС).
                            2) За 2002-2015 реалната доходност на осигурените в УПФ е 0.53 %, а реалния темпа на нарастване на СОДС е 4.45 % средногодишно.
                            3) В бъдеще 2016-2041 г. НОИ работи с прогноза за средногодишен реален ръст на СОДС от 2.43 %
                            4) КСО - понеже го променят на парче - раздел по раздел - и не отчитат взаимната връзка между параметрите - предвижда нарастване на коефициента на натрупване от 1.1 % до 1.5 %. При това положение,
                            5) Осигуреният трябва да реализира средно за периода 2002-2041 г. 3.4 % реална средногодишна доходност (ако е мъж и 4.4 % ако е жена) на година (при, повтарям, 0.53 % до сега) и
                            6) При не по-малко от 65 % от портфейла в облигации и банкови депозити, които са с нулева или отрицателна реална доходност.

                            Ако може да ме светнете как ще стане това - ще млъкна веднага!

                            Та това казвам, КСО ВИ ГАРАНТИРА намаляване на пенсията, ако се осигурявате в УПФ, колкото и ниска и недостатъчна да е пенсията Ви от НОИ.

                            Ей това, на Ваше място, не бих търпял.

                            За мен сегашния смесен солидарно - капиталов модел е най-добрия възможен за БГ!

                            Съвсем отделен е въпроса, ако желаете да бъдат поправени дефектите на системата! То тогава Ви подкрепям с две ръце! Но до момента такава Ваша цел не съм видял дефинирана?!

                            Поздрави!
                            А за мен сегашния модел има редица вродени и придобити дефекти, които могат и трябва да бъдат поправени.

                            Да, желая да бъдат поправени дефектите в система, най-общо в следната посока:
                            Избор на осигурените в УПФ в какво да бъдат инвестирани вноските.

                            Логиката ми е следната:
                            1. Дали да се осигурявате в УПФ или не е въпрос на избор (вече);
                            2. Който е избрал да се осигурява в УПФ си носи последиците под формата на размер на средствата по партидата си в деня преди пенсиониране, от който зависи пенсията му;
                            3. Тези последици - при равни други условия - зависят от доходността, а доходността - от бъдещата динамика на пазара;
                            4. Това, което осигуреният МОЖЕ да контролира преди да инвестира са ДВЕ и само ДВЕ неща -
                            а) разпределението на класовете активи в портфейла и
                            б) разходите по инвестирането.
                            В Момента осигурените не могат да избират нито едното нито другото. ЗАЩО?

                            Затова възможният в България модел (според мен) е:
                            1. Заместване на понятието "пенсионен фонд" с "пенсионна сметка"
                            2. "Пенсионни сметки" може да управлява всяка лицензирана финансова институция - банка, застраховател, УД, ПОД - без горна граница за таксите - Конкуренцията за парите на осигурените ще регулира таксите.
                            3. Всеки осигурен в пенсионната си сметка може да избира от 10-12-20 продукта/ портфейла - с различен риск, съответстващ на личните обстоятелства и предпочитания
                            (не, мултифондовете са остарели преди да са въведени и не рашават въпроса)

                            С кое от горното не сте съгласен?[/QUOTE]

                            Господин Христов аз не желая друг да ми управлява парите.Разбира се не им желая и пенсията.Искам да ми се върне внесената насилствено сума със законната лихва.Доверието ми в българската финансова система и българските политици е 2,56 кинта в ПИБ там ми превеждат заплата.Аз не желая да ми превеждат заплатата в банка ама тарикатите са се уредили със закон.Ако имах властта целия тоя сектор бих го ликвидирал от раз.Щото това са разбойници.Примери да давам ли?

                            Коментар


                            • Импов, големи са им таксите за малките ползи на вложителите

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Защото му ПЛАЩАТ, защо иначе? А може би от маниакално благородство живее в Нетът денонощно?
                                това си го написал от злоба!
                                от къде знаеш??? сигурен ли си, че го твърдиш?????
                                на мен да ми плащат за писането на истини ???

                                Коментар

                                Working...
                                X