IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пенсионни Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение

    LChristoff, пенсиите от УПФ по закон пожизнени ли са или не (т.е. докато свършат парите по партидата)? И дали имате идея всъщност каква доходност ти дава ДОО (което разбира се зависи от колко дълго живееш и каква е индексацията), но дали сте изчислявал доходността в "инвестиция" в ДОО за някакъв примерен период?
    По закон пенсиите от УПФ са и пожизнени и наследяеми. Нещо като дървено желязо. "Неуредена фаза на изплащане", означава точно това - не се знае ще ли са пожизнени или ще се наследяват. Просто казвам, че към днешна дата пари за пожизнени пенсии в дружествата и фондовете няма.

    Да, смятал съм колко е "доходността" на вноските в НОИ : 3 % годишно - реални и ако получаваш пенсия от НОИ 15 години (При изчисляване пенсии на мъже и жени, КФН разпорежда на дружествата да ползват срок на получаване на пенсия 15.86 г. за мъжете и 19.14 г. за жените - и то за 65-годишни мъже и жени) Тези 3 % са реални - след инфлацията

    Реално, след инфлацията, осигурените в УПФ са получили за 2002-2016 г. +0.85 % на година.

    За да имат 2 пенсии равни на 1 тези, които са започнали да се осигуряват през 2002 и ще се пенсионират през 2042, трябва да получат 4.4 % РЕАЛНА доходност от УПФ средногодишно през 2017-2041, което по скромното ми мнение, може да стане на кукуво лято.

    Ако желаете да проверите тези резултати, те са публични, за разлика от голословните твърдения на заинтересовани (от вашите такси) лица и псевдоексперти.

    Christoff, Lubomir, (Не)адекватност на пенсиите в България (August 17, 2016). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2825011
    Last edited by LChristoff; 20.07.2017, 19:28.

    Коментар


    • Не знам въобще какво се сравнява тук изобщо. Ако дупките в УПФ се запълваха от бюджета на държавата, както е с НОИ, какво щяхте да коментирате г-н Христофф? Ясно е, че има проблеми в УПФ, но решението не е НОИ със сигурност.
      Last edited by johny-bravo; 20.07.2017, 18:37.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение

        Много интересно интервю ! Вж. коменатрите ми под него, за да не ги повтарям и тук.

        Текстът, който си удебелил, съдържа отговора на въпроса ти:
        Аз смятам и докладвам резултати по действащата нормативна уредба. Когато тя се промени, ще направя сметките отново и ще докладвам. Г-н Христосков разсъждава по въпроса дали тя е справедлива или не. И какво би станало ако би била друга ... Като в онази приказка, "ако баба ми беше с краката нагоре", ама не е...

        Вас бих посъветвал следното: Да не вярвате нито на "набедени", нито на "купени" експерти, а да си дадете труда да разберете какви точно биха могли да бъдат последиците от едно или друго ВАШЕ решение, като - ако смятате, че ще е за Ваше добро - да се обърнете за професионален съвет. Иначе може да ви излезе доста скъпо четенето на форуми и интервюта от общ характер.

        Така направи един човек, който вече е придобил право на пенсия и установи
        - Намаление на пенсията от ДОО - 110 лв. на месец
        - Възможна пенсия от УПФ (и то без такси и без да е пожизнена, защото в момента УПФ-тата нямат пари за пожизнени пенсии) + 60 лв.
        - Две пенсии - с 50 лв. на месец по-малко от една. И с 600 лв. на година.

        Това е.
        LChristoff, пенсиите от УПФ по закон пожизнени ли са или не (т.е. докато свършат парите по партидата)? И дали имате идея всъщност каква доходност ти дава ДОО (което разбира се зависи от колко дълго живееш и каква е индексацията), но дали сте изчислявал доходността в "инвестиция" в ДОО за някакъв примерен период?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
          Моля за разяснение, че не вдявам :

          Г-н Христосков е записан да казва :

          1) "Категорично сборът от двете пенсии – от НОИ и от избрания от осигуреното лице универсален пенсионен фонд е по-голям от единствена пенсия от общественото осигуряване. Това многократно се доказа с конкретни изчисления."

          и по-долу

          2) "По мои [на г-н Христосков] приблизителни изчисления вече пенсиониралите се лица главно от силовите ведомства, преведоха в НОИ средно около 7 хил. лева, а задълженията на института към тях от увеличената им пенсия е близо 40 хил. лева при един 25-годишен период на получаване на пенсията.

          Та въпросите ми са:
          1) Виждал ли е някой едно от "многократните" изчисления и би ли ме насочил?
          2) Значи давам аз 7 000 лв. партида в УПФ, срещу което очаквам да получа 40 000 лв. за 25 години. Според вас при тези изчисления на авторитетния експерт г-н Христосков, моите две пенсии повече или по-малко от една ще са?

          Питам само
          Г-н Христов, а смятали ли сте човек от силовите ведомства колко осигуровки е платил ТОТАЛ и колко пенсия ще получи ТОТАЛ? При средна продължителност на живота. Не се заяждам, питам сериозно. Няма значение размера на заплатата, по ваш избор.

          Коментар


          • Моля за разяснение, че не вдявам :

            Г-н Христосков е записан да казва :

            1) "Категорично сборът от двете пенсии – от НОИ и от избрания от осигуреното лице универсален пенсионен фонд е по-голям от единствена пенсия от общественото осигуряване. Това многократно се доказа с конкретни изчисления."

            и по-долу

            2) "По мои [на г-н Христосков] приблизителни изчисления вече пенсиониралите се лица главно от силовите ведомства, преведоха в НОИ средно около 7 хил. лева, а задълженията на института към тях от увеличената им пенсия е близо 40 хил. лева при един 25-годишен период на получаване на пенсията.

            Та въпросите ми са:
            1) Виждал ли е някой едно от "многократните" изчисления и би ли ме насочил?
            2) Значи давам аз 7 000 лв. партида в УПФ, срещу което очаквам да получа 40 000 лв. за 25 години. Според вас при тези изчисления на авторитетния експерт г-н Христосков, моите две пенсии повече или по-малко от една ще са?

            Питам само

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
              Г-н Христов, как бихте коментирали думите на г-н Христосков от интервюто:
              http://www.investor.bg/imenata-na-bi...242993/?page=2

              и по специално частта:

              "...Разпространяването на примери, че две пенсии са по-малко от една от набедени експерти почиват на некоректни оценки и допускания за доходността от универсалните пенсионни фондове. Те се опират също така на сегашното несправедливо наказване на участието в универсалните пенсионни фондове, което се изразява в намаление на пенсията от ДОО с около 27%.

              Това намаление умишлено почива на грешна основа – изчислява се от съотношението между вноската в универсалния пенсионен фонд от 5% и вноската във фонд „Пенсии“ на ДОО от 18,3%. Правилното съотношение от 5% към изчислената чрез актюерни способи необходима вноска за балансиране на приходите и разходите във фонд „Пенсии“, по изчисления на НОИ, е около 36%. Тогава пенсиите на участващите в универсален пенсионен фонд ще се намаляват с 13,9% и винаги две пенсии ще са повече от една.

              Освен това, намалението на пенсиите заради участие във втория стълб трябва да бъде временна мярка – само докогато се пенсионират всички родени преди 1960 година, защо след това ще се пенсионират само осигурени, които участват и в двата стълба. Тогава предимствата на тристълбовия пенсионен модел ще станат още по-убедителни...."
              Много интересно интервю ! Вж. коменатрите ми под него, за да не ги повтарям и тук.

              Текстът, който си удебелил, съдържа отговора на въпроса ти:
              Аз смятам и докладвам резултати по действащата нормативна уредба. Когато тя се промени, ще направя сметките отново и ще докладвам. Г-н Христосков разсъждава по въпроса дали тя е справедлива или не. И какво би станало ако би била друга ... Като в онази приказка, "ако баба ми беше с краката нагоре", ама не е...

              Вас бих посъветвал следното: Да не вярвате нито на "набедени", нито на "купени" експерти, а да си дадете труда да разберете какви точно биха могли да бъдат последиците от едно или друго ВАШЕ решение, като - ако смятате, че ще е за Ваше добро - да се обърнете за професионален съвет. Иначе може да ви излезе доста скъпо четенето на форуми и интервюта от общ характер.

              Така направи един човек, който вече е придобил право на пенсия и установи
              - Намаление на пенсията от ДОО - 110 лв. на месец
              - Възможна пенсия от УПФ (и то без такси и без да е пожизнена, защото в момента УПФ-тата нямат пари за пожизнени пенсии) + 60 лв.
              - Две пенсии - с 50 лв. на месец по-малко от една. И с 600 лв. на година.

              Това е.

              Коментар


              • Г-н Христов, как бихте коментирали думите на г-н Христосков от интервюто:
                http://www.investor.bg/imenata-na-bi...242993/?page=2

                и по специално частта:

                "...Разпространяването на примери, че две пенсии са по-малко от една от набедени експерти почиват на некоректни оценки и допускания за доходността от универсалните пенсионни фондове. Те се опират също така на сегашното несправедливо наказване на участието в универсалните пенсионни фондове, което се изразява в намаление на пенсията от ДОО с около 27%.

                Това намаление умишлено почива на грешна основа – изчислява се от съотношението между вноската в универсалния пенсионен фонд от 5% и вноската във фонд „Пенсии“ на ДОО от 18,3%. Правилното съотношение от 5% към изчислената чрез актюерни способи необходима вноска за балансиране на приходите и разходите във фонд „Пенсии“, по изчисления на НОИ, е около 36%. Тогава пенсиите на участващите в универсален пенсионен фонд ще се намаляват с 13,9% и винаги две пенсии ще са повече от една.

                Освен това, намалението на пенсиите заради участие във втория стълб трябва да бъде временна мярка – само докогато се пенсионират всички родени преди 1960 година, защо след това ще се пенсионират само осигурени, които участват и в двата стълба. Тогава предимствата на тристълбовия пенсионен модел ще станат още по-убедителни...."

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  Малцина разбират от ETF, както и малцина разбират от акции и облизвации. Да си дадеш парите на ETF означава пак да ги повериш на някой, който управлява - а не сам да си правиш портфейл - буквално - както ний правим това. Комуникацията с ETF-ът, ...
                  Айде бе, ама истина ли думаш? А с духове комуникираш ли си?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    Малцина разбират от ETF, както и малцина разбират от акции и облизвации. Да си дадеш парите на ETF означава пак да ги повериш на някой, който управлява - а не сам да си правиш портфейл - буквално - както ний правим това. Комуникацията с ETF-ът, ако въобще я има, ще е несравнима с тая с ПФ. Разбира за - относно дълговите книжа, това е единствената опция за масовият инвеститор. Няма обаче допълнителните опции и защити - несеквестируемост, наследяемост от който желаеш, няма данъчни облекчения. Това, че от данъчните облекчения се облагодетелствали ПФ е абсурдно - нали хората на г-н горанов превеждат 10% от внесената сума на човекът с ДПФ-то, а не на ПФ.
                    незнам дали малцина разбират от етф-и, ама ти с тоя пост доказа че не са ти ясни, дори и самата им идея
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Малцина разбират от ETF, както и малцина разбират от акции и облизвации. Да си дадеш парите на ETF означава пак да ги повериш на някой, който управлява - а не сам да си правиш портфейл - буквално - както ний правим това. Комуникацията с ETF-ът, ако въобще я има, ще е несравнима с тая с ПФ. Разбира за - относно дълговите книжа, това е единствената опция за масовият инвеститор. Няма обаче допълнителните опции и защити - несеквестируемост, наследяемост от който желаеш, няма данъчни облекчения. Това, че от данъчните облекчения се облагодетелствали ПФ е абсурдно - нали хората на г-н горанов превеждат 10% от внесената сума на човекът с ДПФ-то, а не на ПФ.
                      Last edited by Императорът; 19.07.2017, 14:33.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                        Импе не се излагай, Никой не е казал че всеки месец трябва да купуваш акции. Спестяваш някаква сума и купуваш- плащаш си комисионната и това е. Линка е за сравнение на немските брокери http://www.finanznachrichten.de/onli...-vergleich.htm. Всички банки са брокери- даваш заявка и купуват, плащаш си комисионната и това е. Ако имаш над 500 акции на дадена фирма имало фамилни облекчения/ четох го по форумите, не знам колко е вярно. В петък имам термин в шпаркасата, тъй като ме интересуват тези неща ще проверя. Например въпреки че инвестора пишат за проблеми на даймлер акциите не падат под 64-65 евро. Всъщност паднаха до около 62 когато казаха че имат проблем и след това отново се качиха. Da ne goworim è имат решение да изплащат поне по 2,50-3,50 на година дивидент. На еон акциите са около 8 евро- но стагнират. С 200лв спестени на месец може да купиш доста акции за година.
                        При interactive brokers комисионната е $1 за US акции и 4 евро за европейски акции (и за etf). В облигации можеш да инвестирап чрез etf. Има и etf без комисионна. Така че при желание може и с малки суми да се инвестира, но повечето хора (дори с добри образование/работа) ги е страх от акции.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                          Тоест не в ДПФ фонд, но в други фондове, при много по-ниски нива на сигурност и без данъчни облекчения. Знаем, че има ЕТФ-и - но виждаш го какво пише - човекът САМ да си направел портфейл. Ами да върви и да си направи - с по 200 кинта вноска да си купи ДЦК или облизвации - желая му успех.
                          С по 200 лева на месец можеш да си правиш страхотен портфейл от ETF-и за акции и/или облигации с такси за управление от порядъка на 0.1% годишно, без ливъридж и лихви и без никакви такси за покупко-продажба. Само купуваш по нещо всеки месец и реинвестираш дивидентите. Като включиш в портфейла примерно:
                          SPY SPDR S&P 500 ETF Trust - сегашна цена $245
                          QQQ PowerShares QQQ Trust - $142
                          EFA iShares MSCI EAFE ETF - $66
                          VIG Vanguard Dividend Appreciation ETF - $93
                          DIA SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust - $216
                          TLT iShares 20+ Year Treasury Bond ETF - $124
                          EDV Vanguard Extended Duration Treasury ETF - $116

                          Категоричното ми мнение е, че облигации човек трябва да купува само ако вече е пенсионер или ще се пенсионира до една година.
                          Last edited by Гари; 19.07.2017, 13:31.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                            - но виждаш го какво пише - човекът САМ да си направел портфейл. Ами да върви и да си направи - с по 200 кинта вноска да си купи ДЦК или облизвации - желая му успех.
                            Абсолютно! Точно това може да направи ВСЕКИ! - за 1 час първоначално и по 15 минути всяка следваща година - с по-добри изгледи за бъдеща доходност и по-ниски разходи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение

                              С 200 кинта не мисля, че можеш да си купиш корпоративни облигации. Ако са американски, трябва да купиш ако не се лъжа поне 5, като номинала е $1000. Пазарната цена естествено може да е повече или по-малко, но минималната сума за покупка на американски корп облигации обикновено е над $4500 (освен ако не са junk).

                              Но ако говорим за пенсия и не си на предпенсионна възраст въобще не гледай обигации. То това е проблемът на УПФ - 65% облигации е твърде много освен ако вече не си пенсионер.
                              Така е!!! УПФ са
                              - неподходящ (не отчита възраст, хоризонт, поносимост към риск, други активи и пр.)
                              - негоден! (не може да осигури "допълнителна пенсия" - вчера смятах на един човек пенсията - придобил право на пенсия - категориен. Намаление на пенсия от ДОО, щото има УПФ = 110.30 лв.; пенсия от УПФ - max 60 лв. на месец и то за първата година. От там нататък пенсията от ДОО може само да расте, а тази от УПФ - както да расте, така и да намалява).
                              - неизгоден (такси - над пазарните, доходност - под пазарната)
                              пенсионен продукт.

                              Въобще не се подлъгвайте по "данъчното облекчение" - то е субсидия от Вашите пари - за ПОД-овете - Ако държите инвестицията в ДПФ по-дълго, за 5-6 години с по-високи такси и по-ниска доходност Вашето "данъчно облекчение" преминава с джобовете на ПОД-овете. От там нататък сте на жива загуба.

                              И да, с 200 кинта периодична (даже не е казано "месечна") вноска можеш да си купиш парчета от не една, а 1000 облигации и не една, а 500, 600, 3000, 5000 акции - без "такса на входа" и без комисионни (но не и без разходи, разбира се, които са по-ниски тези на ПФ-ве).

                              Който не знае как, да пита - ще му се каже.

                              Който не се интересува - си плаща за незнанието - всеки божи ден.

                              Бъдете здрави!
                              Last edited by LChristoff; 18.07.2017, 10:14. Причина: завършване на изречение

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                                Импе не се излагай, Никой не е казал че всеки месец трябва да купуваш акции. Спестяваш някаква сума и купуваш- плащаш си комисионната и това е. Линка е за сравнение на немските брокери http://www.finanznachrichten.de/onli...-vergleich.htm. Всички банки са брокери- даваш заявка и купуват, плащаш си комисионната и това е. Ако имаш над 500 акции на дадена фирма имало фамилни облекчения/ четох го по форумите, не знам колко е вярно. В петък имам термин в шпаркасата, тъй като ме интересуват тези неща ще проверя. Например въпреки че инвестора пишат за проблеми на даймлер акциите не падат под 64-65 евро. Всъщност паднаха до около 62 когато казаха че имат проблем и след това отново се качиха. Da ne goworim è имат решение да изплащат поне по 2,50-3,50 на година дивидент. На еон акциите са около 8 евро- но стагнират. С 200лв спестени на месец може да купиш доста акции за година.
                                Витиний - говорим за дългови книжа. Акции - знаем, че може. Сам аз си имам Daimler.

                                Отделно - става въпрос и за компетентство, което обикновените хора нямат, нямат време и желание да добиват.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X