Първоначално изпратено от Zalmoxis
Разгледай мнение
1. Ценова стабилност, т.е. инфлацията в страната, която се присъединява трябва да е с максимум 1.5% над тази, която е установена като средна величина в трите най-добре представящи се държави в еврозоната.
2. Устойчиви публични финанси - бюджетен дефицит до 3% и външен дълг до 60% от БВП
3. Стабилен валутен курс - това е членството в т.нар. чакалня или ERM II, като в рамките на две години държавата трябва да има стабилен курс към еврото без девалвиране на собствената си валута / този критерий се изпълнява от България по дефолт заради борда /
4. Дългосрочен лихвен процент - не по-висок с максимум 2% над този в трите държави по т.1
За България влизането в Еврозоната означава само плюсове - отново наличие на монетарна политика предвид правото на членство в борда на ЕЦБ; сваляне обезпечението на борда; възможност на БНБ да е кредитор от последна инстанция за банките; по-ниски изискуеми резерви за българските банки и повече възможност за кредитиране, респективно по-евтин кредит; нетен ефект за бизнеса и гражданите от около половин милиард лева годишно от спестено превалутиране и др./. Най-важният плюс, който ще посоча отделно е това, че България получава възможно най-сериозната интеграция в ЕС и икономиката на съюза, която е възможна от деня на членството ни. През последните няколко години има много идеи за ЕС на различни скорости, като някакво основно ядро бъде напълно интегрирано, а други държави по периферията не чак в такава степен и пр. Влизането на България в еврозоната дава на страната възможност да не остане във "втора класа". Членството в еврозоната е най-важното нещо, което трябва да се случи на страната. Десетки пъти по-важно от Шенген.
Има и държави, които не са в еврозоната и са членки на ЕС, като за тях влизането няма да означава само плюсове, а вероятност и от известни негативи. Ние, обаче, сме единствената държава в ERM II, която е особен случай и за нас са само плюсове.
Коментар