Първоначално изпратено от Kildirim_Bei
Разгледай мнение
Френският народ не е тънел в мизерия. Дори според пътешественици от онова време, Франция е била много по-добре във всяко отношение в сравнение със съседните си страни. Мизерията е създадена изкуствено, чрез целенасочени действия за изкупуване на зърното и създаване на дефицит.
Не, че нещо, ама помни ли някой зимата 1996-1997 при нас? Когато трябваше да се редим за хляб от 4 сутринта и даваха само по два хляба на човек? Фурните затваряха в 10, кой взел - взел....а лятото 96-та се изнасяше зърно като за световно... все едно е нямало кой да сметне зърнения баланс..Е, после май си го купувахме зърното от тия, на които го продавахме, ама нейсе... те се забравят тия неща.
В добавка 1/3 от банките затворили, пара няма....Хиперинфлация, месечни лихви 2- и 3-цифрени, цените се сменят по 6 пъти на ден, всичко се смята в долари и марки... (помня фиксингите на долара тогава: януари 1996 - 75 лв., април - 100 лв., септември 200 лв., декември 510 лв., средата на февруари 1997 - 3 000 лв... новина за валутен борд и за една седмица долара отиде на около 1600, марката - на 1000 закова)...Народа гладен, развлечения никакви, освен да псуваш властта в къщи с приятели на домашнярка... Идеолози и оратори имаше, раздаваха се и сандвичи и т.н. на участниците по мероприятията...
И кво, циреят се спука, както казваш. Някаква прилика да виждаш?

В Обединеното кралство е нямало революция от времето на Кромуел насам (400 години), в Американските щати да кажем от Гражданската война насам (150 години), в Русия от 100 години няма революция (там просто замениха монархията с друга форма на власт, но винаги си има батюшка-вседържец), в Китай и в Индия революции няма от 70 години.
В Китай и в Индия е имало голяма мизерия и глад през тези години, но революции не са ставали. Тия са интересни с огромното си население, но и източният манталитет и ценности са по-особени и не можем лесно да ги осъзнаем и разберем... и яка централна власт.
В Русия имаме пак две особености - огромна територия и особен манталитет. За 100 години те са минали през две световни войни (болшевишката революция е част от ПСВ), глад, мизерия, жертви, и кво ли не, които друга страна не е преживявала никога... имат умни хора и цялата Менделеева таблица е там, и половината питейна вода на света е там... и яка централна власт.
В Америка се знае всеки какво прави, кой с кой си пърди в гащите и т.н. Парите на света са там - засега. С тях си купуват умни хора от цял свят. За останалите има хляб и зрелища, мозъците се промиват редовно, народът спокоен, не го интересува нищо извън селото, и т.н. - ква революция там? и яка централна власт.
В споменатите държави трябва здрава ръка поради споменатите мащаби - иначе всичко отива на кино. Демокрацията е за нас, по-дребните, да има с какво да си чешем езиците (част от зрелищата ги доставя самата демокрация; виж, хляба е друга работа - там трябва и да се поработи).
Има три държави в света, които никога не са били завладявани досега (всички са били, или са в момента империи един вид) - Великобритания, Русия и САЩ. На гражданите на тия държави им е набивано в главите столетия (айде, на американците само от 100 години, ама качествено), че те са владетелите на света.
Отдавна мина времето, когато слънцето не залязваше над Британската империя, но манталитета не се променя толкова бързо. Там пък има традиции - нещо ако работи, не се пипа обикновено. Англичанчетата още го докарват на стойки и приказки, но по световните форуми слушкат чичо Сам. Иначе се оглеждат към бившите колонии за бизнес (и ще имат успех в дадена степен - те са ги направили хора, и всички говорят английски).
Права си за периферията и опасността от кризи там. Виж Венецуела - в най-богата на петрол държава в света да умират от глад и инфлацията да е 1 000 000%. Като Ваймарската република 1923 г.? WTF?
Целта според мен е да се изкупи каквото може от момчетата дето правят парите и контролират финансовата система. там е борбата днес, оръжия се дрънкат за пред публиката и от време на време се спретва някоя войничка за демонстрация на непослушните какво ги чака... и да се захрани бизнеса на оръжейната индустрия - те тия бомби и други неща си имат срок на годност или експлоатационен резерв, на кой му трябва да ръждясват по складовете?
И кой ли пък днес си играе с явни войни да завладява държави? Излишен труд, разходи, време, жертви и негативен ПР (демек неприятности в къщи).
Къде по-елегантно и хуманно е да изкупиш една държава и да осигуриш приятелски настроен режим с достатъчно лостове да запази статуквото: пари, ноу-хау за опазване на вътрешния ред и пропагандни трикове. Парите идват от ресурсите на самата държава, част от които се оставят в ръцете на режима. Да не си мислите, че някой ще плаща екстра?
Последен пример - Гърция. Приватизация на всичко. Ще правят квото Меркел каже. Ако богаташите имат пари зад граница (скатани от добрите времена) и имат някакъв сантимент - да купуват. Ако не - ей ги китайците и петролните шейхове.
Тълпите не са недоволни, те са уплашени. Което пак е кофти.
Но лошо е да са гладни, щото лекарство няма да бъде открито за тая болест.
Виж за хегемоните не мога да ти кажа определено. Сама знаеш, колко комплексен стана светът, и е като къщичка от карти - бутнеш една карта и падне цялата къща.
Пипат внимателно и двете страни, но нещо май им писва на китайци, руснаци и индийци от менторската роля на чичо Сам по всички въпроси. Иначе, като говорим за уж смъртни врагове, има една такава особеност в края на Втората световна война. Знаете, че тогава англичани и американци правят едни излишни масирани бомбардировки (изхода на войната е бил ясен - на умряло куче нож вадят) и сриват до основи Дрезден, Лайпциг и други градове. Жертвите сред цивилните са стотици хиляди. Големите фабрики (някои от тях финансирани от американски и английски банки) остават почти незасегнати. Логично е те да са били цел, но... войната свършва, а бизнеса продължава.
Коментар