Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
Граф Крум-Асен Лудвиг фон Хартенау е син на абдикиралия български княз Александър I Батенберг и актрисата Йохана Лойзингер. Роден е на 16 януари 1890 г. в Грац, тогава в Австро-Унгария. Негов кръстник е българският политик Константин Стоилов. Понеже баща му встъпва в брак с жена без благородническо потекло, семейството престава да носи името фон Батенберг и приема титлата граф фон Хартенау, която е приета като фамилно име и от потомците на Александър Батенберг. На 7 май 1934 г. се жени за Берта Хуса-Рамос (1892 – 1971). Те нямат деца. Асен фон Хартенау осиновява своя доведен син Вилхелм. Крум-Асен има и сестра, Вера-Цветана фон Хартенау, която умира доста по-рано от него и също няма деца.
Асен фон Хартенау умира на 15 март 1965 във Виена, Австрия.
Коментар
-
"След намесата на Съединените щати и на Съветския съюз, Борис предвиждаше германския разгром. Тези мисли предизвикваха в него кризи на песимизъм. Към края на 1941 г. ми каза: "Ако нацистите победят окончателно, ще ме свалят. Те ще имат нужда в България от гаулайтер, а не от конституционен цар. Ако победят болшевиките, ще бъде още по-лошо. Комунистическата диктатура не може да бъде построена освен върху развалините на монархията и върху самия гроб на царя. При тези перспективи, може само да си пожелаем оцеляването на демократичните и либерални режими".
Спомени на Царица Йоанна за поведението на Цар Борис III след започването на войната между Германия и Съветския съюз
- 1 like
Коментар
-
ЗИС-112 (1951 г.) Заради външния си вид с единствен централен фар този як съветски „спорткар“ бил наречен още „Циклоп“. За онова време бил невероятно красив, но оставете това… Двигателят бил 6-литров и максималната скорост на колата достигала 204 км/ч, което си е впечатляващо за средата на 20-и век. Като прибавим към това и факта, че ЗИС-112 бил с дълга база и тегло повече от три тона, ще разберете защо близо 10 години след създаването си той не е използван за състезания. Като капак на всичко имал и лоша маневреност.
Коментар
-
Султана Рачо Петрова – любовницата на Фердинанд и на още куп български политици. След години, когато тя вече е разведена с генерал Рачо Петров, а Фердинанд е абдикирал от престола и не живее в България, когато всички са го изоставили, дори и собствените му деца, Султана му ходи два пъти на гости в имението Кобург. При второто гостуване Фердинанд я моли горещо да издейства разрешението на премиера Александър Стамболийски поне княгиня Евдокия да се завърне в България. Когато се връща оттам, Султана отива при Стамболийски в чифлика му в Горна баня. Той я посреща сякаш току-що излязъл от обора – с кални ботуши и гумена престилка. Не й казва даже “Добър ден“, а направо я пита: „Таман сме си сами… Абе, госпожо, верно ли е, че сте спали с Фердинанд?“ Султана обаче не се притеснява от просташкия въпрос и гордо му отговаря: “Извинете, но аз мислех, че съм дошла при министър-председателя. Ако искам да се изповядвам, ще отида при попа“.
Коментар
-
Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение
Бъдещето на света е в Европа.Африканците рязко ще намалеят/по някакъв начин/.Земята не може да поеме толкова хора /над 7млрд/.А високо индустриялните страни /Европа/ могат да грижат за себе си и с малко човешка сила.Last edited by mirodes; 08.04.2020, 10:15.
Коментар
-
Фанагория PhanagoriaХаресвам страницата
4 часа ·
ЗНAETE ЛИ, ЧЕ ИМА ГРАДЧЕ ШИПКА (около 15 къщи), КОЕТО СЕ НАМИРА в ПРОВНЦИЯ ОНТАРИО в КАНАДА, в което и днес има живот? Дори има и едноименна уличка със същото име! То се намира на няколко километра от известния в провинцията курорт GRAND BEND – на снимките.
Това градче е създадено през 1833 г. от англичани и немци, които са били дървосекачи и по това време е нямало име. През 1877 г. там се открива Пощенска служба. Началник и става някой си Фридрих Хайнцман (германец). Та този Фридрих редовно четял вестниците „Дейли нюз“ и „Ню Йорк хералд“, в които редовно имало кореспонденции на американския журналист Макгахан за хода на Освободителната руско-турска война в България. Вдъхновен от репортажите на Макгахан за героичната отбрана на Шипченския проход от руси и българи, той решил да остави спомен за тези събития в Канада, като кръстил градчето Шипка.
- 7 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Rodnok Разгледай мнениеЗнаете ли, че
Шимпанзетата, делфините и хората са единствените същества, които се разпознават в огледалото.
Коментар
-
Нещо интересно, което прочетох днес: Учени потвърдиха, че 5G технологията е безопасна за потребителите
Модерните технологии са подложени на множество тестове за безопасност преди да започнат да се използват масово от потребителите. Очакваното навлизане на 5G мрежите не е изключение, като тази иновация дори ще е обект на още повече проверки. Водещият приоритет при тестовете е да се установят нивата на радиация и дали 5G инфраструктурата влияе негативно върху човешкото тяло. Много е важно да се гарантира, че излъчваните сигнали не причиняват рак или други подобни заболявания.
https://www.digital.bg/ucheni-potvar...cle927196.html
Коментар
-
Талант първоначално е мерна единица за тегло. Сегашното значение е производно на началното, но има преносно значение, появило се от една Христова притча в Новия завет.
Поразгледах в Уикипедията и видях доста разногласия относно различните таланти в различни места и времена, та ще дам най-сигурните.
Тази мерна единица се е появила в Древна Месопотамия и е била използвана от вавилонци, шумерци, финикийци и, по-късно, древноеврейци
Един талант, 30.2 кг, се е делял на 60 мини, 504 гр., една мина е била 60 шекела, 8.4 гр.
По времето на Омир талант се е наричала златна монета с тегло около 8.4 гр. и с нея се е купувала една крава или вол. Тогава съотношението злато/мед било 1:3000.
Един талант от гръцка Атика е бил прибл. 26 кг., теглото на водата в една средна амфора.
По времената и местата на Новия завет талантът е бил 58.9 кг.
https://en.wikipedia.org/wiki/Talent_(measurement)
А притчата е следната: един стопанин заминал на дълго пътешествие и оставил по един талант (не пише какво – злато, сребро, мед?) на тримата си слуги с поръката да му ги запазят и умножат, ако може. Като се върнал след година, повикал ги да види какво са направили. Първият от един направил 10 и получил потупване по рамото, вторият направил 5 и също бил потупан, а третият бил заровил за сигурност таланта в земята, понеже го било страх от стопанина. Той получил порицание.
От тази притча идва сегашния преноснен смисъл на "талант", заедно с поуката, че той трябва да се развива, а не да се закопава в земята.
- 1 like
Коментар
Коментар