IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение

    Ако искаш едно нестандартно мнение, ето какво си мисля аз. .....
    допреди 30 години нямаше и мобилни телефони, след 30 - не ми се мисли, и е невъзможно.
    Нешата се променят с геометрична прогресия.
    Само че дотогава, я виж изгърмела Дойче Банк, Италия, Япония, САЩ, дериватите, климатични промени, война, ракета в сърцето на Уелоустоун и мн.други варианти и хоп, обратно в първи клас.
    Така че, поне още 30-50 год. златото ще е актуално.

    Нека се концентрираме върху следващите десет години.
    https://www.investor.bg/ad-hoc/502/a...hast-1-293656/
    https://www.investor.bg/ad-hoc/502/a...hast-2-293657/
    Last edited by hazard; 22.11.2019, 22:39.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

      Пазарът не функционира така, както и на двама ни се иска. Няма да давам точни цифри, но ще ти дам съотношение за да придобиеш представа. Немският пазар е около 100 пъти по- голям от българския. Или казано иначе, нямам против онези маржове, но на онези обеми.
      когато в европата на 10-15 часа каране или 1-2ч със самолет ги има тези маржове - трябва да се съобразяваш с тях.
      знам, че ти се искат тези обеми, които германци и австрийци правят, но няма как да се случи с нашите маржове.
      особено ако ни приемат в шенген тогава разнасянето на по-сериозен кеш няма да е нужно даже да се декларира , защото няма да има граничен контрол. Да не говорим, че правят и доставки по UPS/DHL, които не оскъпяват толкова много.

      не се заяждам, а ти казвам, че понякога е по-добре първо да даеш, за да получиш после повече.

      успех
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

        по ясно и конкретно мнение в тая тема не съм срещал.
        мен пък твойто ме впечатли . него определям за най ясно и конкретно мнение в темата .
        даже най ясното и конкретно мнение от всички теми .
        Last edited by Седларов; 22.11.2019, 20:50.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение

          Ако искаш едно нестандартно мнение, ето какво си мисля аз. Златото е предназначено за пренасяне и запазване на стойността си през големи периоди от време. Говорим за периоди повече от 50 години. Ако то се продаде във този период, то може да спечелиш, но може и да загубиш. Въпрос на късмет. Но ако го задържиш повече от това, то ще запази и увеличи стойноста която е имал в началото на периода. Затова смятам че златото не трябва да се купува с цел спекула (разбирай с цел продажба на по-висока цена), а с цел запазване на стойността на ресурсите в достатъчно големи периоди от време. И това то (златото) прави вече 3000 години и повече.
          Както показва графика 1 в приложения по-долу линк, златото не само запазва стойността, но и я увеличава подобно на останалите познати инвестиционни активи. Естествено, много е важно в кой точно момент при каква цена ще си купи човек злато и на каква цена ще го продаде.

          Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
          Но... тук следва думата "НО". Аз мисля че тази си роля златото ще продължи да го прави, но изглежда че времето му изтича. Причината е проста: до сега златото е било много ограничено като количество, и трудно за добиване. И така то може да се приеме за константа. В света съществува по различни оценки около 170 000 тона злато. То не се увеличава, не се произвежда, а само се преразпределя между повечето население на планетата Земя. И тази му характеристика обуславя качеството му за съхранител на ресурси във времето. И затова и цената му винаги е растяла.
          Било е много ограничено до преди 1970-1980 година когато започва драстичното увеличаване на добива от около 1 200 тона до настоящите около 3 500 тона годишно.
          В действителност е точно обратното - златото се увеличава, тъй като всяка година се добиват нови 3 500 тона и общото му количество въобще не е константа, т. е. то също има годишна инфлация 2% понастоящем /нови 3 500 тона се добавят към съществуващите около 170 000т/. Особено в последните около 45 години разполагаемото количество злато на практика се удвоява - преди 1970-1975 г. са добити около 85 тона и от 70-те години до ден днешен още около 85 000 тона. По този начин ние имаме огромен скок на цената при едновременно удвояване на разполагаемото количество.
          Не е вярно и това, че само се преразпределя - реално търговците на физическо злато са почти изцяло дистрибутори на добитото в мините "свежо" злато и съвсем малко препродават - по данните на Крум обикновено само около 5% препродават. Моите наблюдения показват същото.

          Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
          Но с развитието на технологиите, изглежда това ще се промени. Не казвам че това ще стане утре или след 10 години. Но това мисля че ще се промени поради развитието на космическите полети. Мисля че след около 100-150 години ще започне редовен добив на суровини от други планети и астероиди. Началото вече е дадено. Вече има организации създадени с цел добив на ценни метали от астероиди. 2030 година се очаква да бъде изследван астероида "psyche 16". По предварителни прогнози ценните метали в него, които включват злато и платина по настоящи цени са 700 квинтилиона долара. А подобни астероиди има още много.
          Мда, Вселената е на поне 13 милиарда години и ценните метали в нея чакат човечеството да напусне пеленаческата си възраст, за да бъдат добити. По Земята има десетки обекти, по които все още са запазени следи от индустриален добив на големи количества земна маса преди хиляди години. И до ден днешен човешките технологии не могат да помръднат южния камък в Балбек, а той очевидно е бил пренесен до там от някого, тъй като в района няма подобни материали. Египетските пирамиди не могат да бъдат построени според начините, които се обясняват на масовата публика. Всъщност те не могат да бъдат построени и от днешното човечество със сегашните технологии. Така че надали са останали доста метеорити да чакат човечеството да открие някога си технологии за добив на металите им, а пък щом някой е достигнал до нашата планета, то най-вероятно е достигнал и въпросните метеорити още преди хиляди години, ако не и по-рано.

          Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
          Така че моето виждане е, че в рамките на 500 години ще се развие космическият рудодобив и ще има огромен добив на злато, платина и други ценни метали. Всички знаем какво се случва когато има голямо прозиводство на нещо - цената му пада. Така че тогава златото може да бъде все-още ценен метал, но не толкова ценен колкото досега. Ако си спомняте златният робот от Междузвездни войни. По наши виждания, то той веднага ще бъде разглобен и претопен на златни кюлчета. Но по времето когато се развива филма, златото е просто един обикновен метал.
          Е, това е, мисля че след няколко десетки века, златната ера ще приключи. Но не значи че за момента трябва да се отказваме от златото. Все-още то е един много добър и сигурен начин за инвестиции които човек може, трябва и ще ползва.
          Златото никога не е било просто един метал. Преди един специфичен етнос да го извади от храмовете и да го превърне във валута е имало функцията на свещен метал, символизиращ Бога и Слънцето. Не случайно древните египтяни са изпълзвали един и същ символ за злато и за Слънцето. Когато "цивилизованите" конквистадори откриват маите и инките, при тях златото все още си е изпълнявало религиозните функции. Всъщност златото се превръща във валута и разменно средство точно защото много преди това е било ценено изключително много поради религиозни причини.
          investment, diversification, volatility, risk management, Price
          Last edited by LaCosta; 23.11.2019, 00:42.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение

            Ако искаш едно нестандартно мнение, ето какво си мисля аз.

            Така че моето виждане е, че в рамките на 500 години ще се развие космическият рудодобив и ще има огромен добив на злато, платина и други ценни метали. Всички знаем какво се случва когато има голямо прозиводство на нещо - цената му пада. Така че тогава златото може да бъде все-още ценен метал, но не толкова ценен колкото досега. Ако си спомняте златният робот от Междузвездни войни. По наши виждания, то той веднага ще бъде разглобен и претопен на златни кюлчета. Но по времето когато се развива филма, златото е просто един обикновен метал.

            Е, това е, мисля че след няколко десетки века, златната ера ще приключи. Но не значи че за момента трябва да се отказваме от златото. Все-още то е един много добър и сигурен начин за инвестиции които човек може, трябва и ще ползва.
            Подобна футуристична прогноза е възможна за сбъдване. Но тръгне ли космическият рудодобив, ще изригне един космически Клондайк и на земята няма да остане никой. Не ми е трудно да си представя Джек Лондон, теглен в студения и непрогледен космически мрак и прах от чифт ярки комети. Защо го казвам това? Защото много лесно разсъждаваме за бъдещето с мерки и теглилки от днешния ден. Затова си представих и земята пуста, след като всички се юрнат на гурбет към звездите. Но тогава един Господ знае какъв ще бъде човекът. Обичаме да казваме, че човекът не се променя. Може би не се е променила враждебната среда, в която живее. Ако средата се промени по някаква причина, и човекът ще претърпи промяна. Проблемът е, че човекът създава средата, средата пък създава човека. Това е един безкраен кръговрат, ненарушима диалектика. Може би, ако човечеството е започнало съществуването си в обратния ред - от бъдещето към миналото, да е имало повече надежда. Защото ентропията като мярка за хаоса нараства с времето. Значи наобратно би трябвало да се възцарява все по-голям порядък. Ако утре е денят, който е минал, днес щях да знам числата от тотото за следващия тираж. Какво по-голямо щастие? Да, но вчера е денят, в който ще бъде миналият тираж. Излиза, че няма разлика, дали ще знаеш числата от миналия тираж или от следващия. И оста на времето да обърнем, пак ще бъдем прецакани. И към порядък да се движим, пак ще бъдем прецакани. И какво излиза? И рудодобивът няма да реши нищо. Даже съгласно тази моя нестандартна теория излиза, че може и по-лошо да стане.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

              От този ли комарджия точно търсиш отговор? Никога, той само предполага и се надява завалията......лошото е,че увлича и други, че е капацитет......най-губещия в историята на метала
              по ясно и конкретно мнение в тая тема не съм срещал.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение


                Е, това е, мисля че след няколко десетки века, златната ера ще приключи. Но не значи че за момента трябва да се отказваме от златото. Все-още то е един много добър и сигурен начин за инвестиции които човек може, трябва и ще ползва.
                Мисля ,че тайминг от няколко десетки века не е необходимо дори да го споменаваме още по-малко коментираме

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LaCosta Разгледай мнение
                  ...Я дай малко аргументи в полза на спад на цената на метала, че ми стана интересно, пък и винаги е хубаво да се чуе нестандартно мнение.

                  https://www.heraeus-gold.de/de?utm_s...der_startseite
                  Ако искаш едно нестандартно мнение, ето какво си мисля аз. Златото е предназначено за пренасяне и запазване на стойността си през големи периоди от време. Говорим за периоди повече от 50 години. Ако то се продаде във този период, то може да спечелиш, но може и да загубиш. Въпрос на късмет. Но ако го задържиш повече от това, то ще запази и увеличи стойноста която е имал в началото на периода. Затова смятам че златото не трябва да се купува с цел спекула (разбирай с цел продажба на по-висока цена), а с цел запазване на стойността на ресурсите в достатъчно големи периоди от време. И това то (златото) прави вече 3000 години и повече.

                  Но... тук следва думата "НО". Аз мисля че тази си роля златото ще продължи да го прави, но изглежда че времето му изтича. Причината е проста: до сега златото е било много ограничено като количество, и трудно за добиване. И така то може да се приеме за константа. В света съществува по различни оценки около 170 000 тона злато. То не се увеличава, не се произвежда, а само се преразпределя между повечето население на планетата Земя. И тази му характеристика обуславя качеството му за съхранител на ресурси във времето. И затова и цената му винаги е растяла.

                  Но с развитието на технологиите, изглежда това ще се промени. Не казвам че това ще стане утре или след 10 години. Но това мисля че ще се промени поради развитието на космическите полети. Мисля че след около 100-150 години ще започне редовен добив на суровини от други планети и астероиди. Началото вече е дадено. Вече има организации създадени с цел добив на ценни метали от астероиди. 2030 година се очаква да бъде изследван астероида "psyche 16". По предварителни прогнози ценните метали в него, които включват злато и платина по настоящи цени са 700 квинтилиона долара. А подобни астероиди има още много.

                  Така че моето виждане е, че в рамките на 500 години ще се развие космическият рудодобив и ще има огромен добив на злато, платина и други ценни метали. Всички знаем какво се случва когато има голямо прозиводство на нещо - цената му пада. Така че тогава златото може да бъде все-още ценен метал, но не толкова ценен колкото досега. Ако си спомняте златният робот от Междузвездни войни. По наши виждания, то той веднага ще бъде разглобен и претопен на златни кюлчета. Но по времето когато се развива филма, златото е просто един обикновен метал.

                  Е, това е, мисля че след няколко десетки века, златната ера ще приключи. Но не значи че за момента трябва да се отказваме от златото. Все-още то е един много добър и сигурен начин за инвестиции които човек може, трябва и ще ползва.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от LaCosta Разгледай мнение



                    Я дай малко аргументи в полза на спад на цената на метала, че ми стана интересно, пък и винаги е хубаво да се чуе нестандартно мнение.
                    От този ли комарджия точно търсиш отговор? Никога, той само предполага и се надява завалията......лошото е,че увлича и други, че е капацитет......най-губещия в историята на метала

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Correctively objective Разгледай мнение

                      Такива статии из нета - с лопата да ги ринеш ............ И целта и точно не е , да ограмоти ''дребния инвеститор'' ( такива няма за този актив .... дребните тук са ''щото така правят големите '' - но е почти безмислено ) , а да му продаде НЕ когато трябва ........
                      Защо не се яви от 2013 / 2018 на цени 1050 / 1100 /1200 ................ ???
                      Аз пак казвам , пък който иска да чува .............. 85 % - ЩЕ ВИДИМ НОВО ДЪНО ИЛИ ЦЕНИ ДО НЕГО отколкото НОВ ВРЪХ !!!!
                      Ако станат 15 те % и дип се добере и бием 1920 - НЯМА ДА Е С ПОВЕЧЕ ОТ 50-100$ и то за съвсем кратко време ..........И тогава вече .... 100% - НОВО ДЪНО - под 1000 $
                      Няма как, а няма и смисъл, да се появи нов търговец /който реално е почти изцяло продавач, както вече стана ясно/ при дъната в цената, тъй като на опитните участници на всеки пазар им е ясно, че масовият клиент на монетки /както и масовият клиент на акции/ купува когато цените растат, даже най-обича да купува на най-скъпото, да види, че години наред цените вървят нагоре и това да му даде увереност да купи. Но както и да е.

                      Я дай малко аргументи в полза на спад на цената на метала, че ми стана интересно, пък и винаги е хубаво да се чуе нестандартно мнение.

                      https://www.heraeus-gold.de/de?utm_s...der_startseite
                      Last edited by LaCosta; 22.11.2019, 00:40.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                        Да, разбира се. Намаленията са в рамките на 0.5% до 1 %, което не подтиква клиента към покупка само заради намаленията, а по- скоро би си купил Филхармония, вместо Кленов Лист примерно, понеже намалението е само на първото, при положение, че така или иначе вече е решил да купува. Тези 0.5-1 % обаче, са много за нас при реален марж в рамките на 2-4 % между покупката от Европа и цена продава към клиента. Ние не купуваме/продаваме 50/50 от и към клиенти. Дисбалансът е в пропорция 5/95 в полза на продажбата в 90 % от случаите, така че за останалите 90 внасяме значително над борса. При един Черен Петък, би трябвало намалението да е по- голямо, което би подтикнало клиента да купува и тогава вече не е ок от морална гледна точка. Пак казвам, говорите неща, от които нищо не разбирате. Наличието на патос в изказа не прави мненията Ви по- кредитабилни. Напротив.
                        леле. мани, че не разбираме ами и с патос говорим ))
                        грешиш и в двата извода.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Correctively objective Разгледай мнение

                          Клеопатра е от Птолемеите , рода започва от Птолемей I Сотер, ....... един от военоначалниците на Александър Македонски и разбира се македонец ....
                          При смърта на Ал. Македонски - главните военни си поделят огромната държава .
                          В Елада (Македония ) остава Антипатър
                          В Тракия - Лиземах
                          В Египет - Птоломей
                          В Азия - Селевк ..................

                          Та нерде - нерде .............до гарата и обратно .... Клеопатрица е македонка по произход - фараон на Египет , като дядо си и прадядо си (македонци )

                          пп Разбира се , нямат нищо общо със реднеците ни по настоящем от югозапад ,,,,,,,,,
                          Ония древните са по скоро елини ............

                          ппп Прочети пак книгата , вземи и друга на тази тематика и не търси само сцените където Антонии го бута в Клеопатра
                          “По произход” по става. Стига се надува сега.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                            Да, разбира се. Намаленията са в рамките на 0.5% до 1 %, което не подтиква клиента към покупка само заради намаленията, а по- скоро би си купил Филхармония, вместо Кленов Лист примерно, понеже намалението е само на първото, при положение, че така или иначе вече е решил да купува. Тези 0.5-1 % обаче, са много за нас при реален марж в рамките на 2-4 % между покупката от Европа и цена продава към клиента. Ние не купуваме/продаваме 50/50 от и към клиенти. Дисбалансът е в пропорция 5/95 в полза на продажбата в 90 % от случаите, така че за останалите 90 внасяме значително над борса. При един Черен Петък, би трябвало намалението да е по- голямо, което би подтикнало клиента да купува и тогава вече не е ок от морална гледна точка. Пак казвам, говорите неща, от които нищо не разбирате. Наличието на патос в изказа не прави мненията Ви по- кредитабилни. Напротив.
                            Круме , а какво ще обясниш '' с думи прости'' , на купилите си сега от теб на скъпо злато при скъп долар ,,,,,,, ( 100гр кюлче наближава 8800 ) , когато това кюлче стане 6000 лв ....... или 5500 ..........

                            Че инвестицията в Злато , когато и да я направиш - си заслужава ????

                            Аз , лично , предпочитам 6000 пред 8800 ............... И нека пак си заслужава !!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                              "инвестицията" не е стока, но ти пускаш намаления ))
                              а ако се обърка някой и реши да "инвестира" баш с тия намаления, няма ли да го мислиш?!

                              не е ли по-лесно да говориш по-направо и да не се оплиташ сам с тия увъртания.

                              така и не можах да свикна на физическото да му се вика инвестиция.
                              успех.
                              Да, разбира се. Намаленията са в рамките на 0.5% до 1 %, което не подтиква клиента към покупка само заради намаленията, а по- скоро би си купил Филхармония, вместо Кленов Лист примерно, понеже намалението е само на първото, при положение, че така или иначе вече е решил да купува. Тези 0.5-1 % обаче, са много за нас при реален марж в рамките на 2-4 % между покупката от Европа и цена продава към клиента. Ние не купуваме/продаваме 50/50 от и към клиенти. Дисбалансът е в пропорция 5/95 в полза на продажбата в 90 % от случаите, така че за останалите 90 внасяме значително над борса. При един Черен Петък, би трябвало намалението да е по- голямо, което би подтикнало клиента да купува и тогава вече не е ок от морална гледна точка. Пак казвам, говорите неща, от които нищо не разбирате. Наличието на патос в изказа не прави мненията Ви по- кредитабилни. Напротив.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                                радвам се, че е така, но се опитай да докараш спред като немските койшопове поне за малко... това не е трик нито измама, а работа с малък марж, която ще ти се отплати във времето.

                                за да получиш трябва да дадеш

                                давам ти пример с едни от нюрнберг с 400 години история, уж заложна къща, но стабилки

                                https://www.gold-silber-muenzen-shop...rs-1-unze.html

                                вярно е, че това са цени на място, но все пак 30,5 евро спред при филхаромнията е нещо съвсем различно от бг спредовете.

                                знам , че не може да го докараш до там, но не е грешно да се мисли в тази посока ако искате развитие на пазара в България.

                                поздрави и успех
                                Пазарът не функционира така, както и на двама ни се иска. Няма да давам точни цифри, но ще ти дам съотношение за да придобиеш представа. Немският пазар е около 100 пъти по- голям от българския. Или казано иначе, нямам против онези маржове, но на онези обеми.

                                Коментар

                                Working...
                                X