IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енемона (E4A/ENM, ZNOA и E4AP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • хайде и аз да се включа в темата за кака Мони - милсех да направя един по-дълъг анализ, след като прочетох проспекта, но от Капитал сравнително добре са засегнали основния въпрос, а именно, че Прокопитата си запазват контролът върху компанията, като получават кеш сега и отлагат техните плащания за запазване на контролния пакет в бъдещето. И така:
    1. Да разочаровам държателите на обикновени акции (т.е. на правата) - сори пичове, но ако успеете да вземете повече от 1 ст. на право, хвърляйте капите от радост - мажоритарят няма да запише правата си и ще ги изсипе на пазара, защото на него му трябва емисията привилигировани да се запише в максимален обем (това е видно както от интервюто на младото Прокопи, така и от анализа на Капитал - пак казвам, опредлено не лош анализ), така че дори и по време на търговията да има някакво раздвижване и по-височки цени, то на аукциона, мажорирачето (дъртото Прокопи) ще сипне за всички.
    2. Минуси на акцията на Енемона (в частност на привилигированата):
    - нещо не мелят брашно с ББ и май ще им развалят договори за 150 милки (те са си го предвидили и са го отразили коректно в проспекта), но немеленето на брашно с ББ води до липса на големи държавни поръчки (включително и за АЕЦ-а), а това може да е пагубно за компанията. Естествено ББ си сменя мнението на 180 градуса, горе-долу на всеки 24 часа, така че да се надяваме, че Монито пак ще намери начин да работи с властта.
    - има голяма вероятност за разводняване на капитала - в проспекта е записано, че емисиите пуснати преди емитирането на привилигированите (т.е. варантите) могат да разводняват капитала, без това да се отчита при конвертирането. Естествено това не е така за новите емисии акции, но евентуалното конвертиране на варантите вече си е разводняване с едни 25%.
    - има вариант да не се получат дивиденти - да, те са гарантирани, но може да не се гласуват (поради една или друга причина), а и правото на дивидент се погасява с 5 годишна давност. Естествено това е хипотетичен вариант, но...
    - липса на право на глас на ОС - или с други думи казано даваме кинтите на Прокопитата, пък не ги питаме и най-вече контролираме как ще ги харчат - малко кофти, а?
    3. Плюсове:
    - дивидент от 1 левче на акции - супер изкушаващо
    - конвертиране на седмата година
    - цената на стандартната акцищ е на подобни нива, т.е. купуваме си обикновени акции (вярно леко разводнени, евентуално при упражнвае на варантите) със страшен дискаунт (заради дивидента)
    - гарантиран ликвидационен дял
    - останалите плюсове са като на обикновената акция - перспективен бранш - АЕЦ, ЕСКо договори, Ломски лигнити (тук не съм спец, ама грам) и т.н.

    Изводи:
    1. Ясно е, че на Прокопитата им трябват кинти, според тях, за да направят още кинти (а, дано), като част от тях делнат и нас - аз няма как да съм сигурен в това, но няма печалба без риск
    2. По-лесно им да вземат тези кинти от пазара (нещо не им се ще да се пълнят с още заеми, а и не знам дали са искали и дали не са ги отрязали, но това са свободни съчинения)
    3. Правата ще са без пари
    4. Перспективите са отлични, ако не фалира (нали няма как да сме сигурни в това)
    5. Аз лично бих си купил права на аукциона или в последствие, когато привилигированите излязат на пазара (зависи от международната конюнктура - още 2-3 подобни изказвания на Бараката и пак ще сме на прИмоция ), за ради перспективите, отличния дивидент, защото не съм трейдвал нищо от нашата борса от повече от година и половина и не на последно място заради сантимента - тук съм правил едни от най-добрите си печалби - купени на 17 и малко под и продадени на 20 и отгоре
    Горното не препоръка, естествено (ех, какви хубави времена бяха, когато всеки Сулжо драскаше анализи и записваше това изречение), но както както казваше един стар участник тук - Люк:
    А кака Мони клати балкони
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Цар Кеш
      Абе когато 2008 Енемонката беше 18 лева Софикс беше 1800 а Химимпорта беше 18 лева.

      Къде са сега?

      Енемонката - 9,40
      Софикс - 450
      Химимпорт - 2,80

      Кои е загубил най-малко?

      1000 лева инвестирани тогава са приблизително
      500 лева в Енемона сега
      250 в Софикс сега
      125 в Хима сега

      Без коментар ...

      Не е препоръка
      Така е царю прав си, но....
      ако сега искаш да влизаш, коя акция ще има по-голям потенциал за растеж? Енемонката 19лв до две години(100% печалба) - не ми се вярва, а от друга страна Хим-а 5-6лв до две години - дори мисля че има мегдан за повече! Ломските лигнити я ги финансира некой я не, но в 3-те(от скоро два пенсионни фонда ) ще има да влизат мнооого парици, пък и много други доводи може да се изброят.

      Коментар


      • Абе когато 2008 Енемонката беше 18 лева Софикс беше 1800 а Химимпорта беше 18 лева
        Investor kaзва друго:
        http://www.investor.bg/?cat=10&cid=1520
        http://www.investor.bg/?cat=10&cid=1051
        Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

        Коментар


        • За българска компания Енемона показва впечатляваща иновативност в привличането на финансов ресурс. Поздравления за усилията да се поддържа атрактивноста на компанията и акцията пред инвестиционната общност.

          Аз обаче съм резервиран и скептичен към атрактивността и възвръщаемостта на инвестиционните проекти, в които твърдят, че ще инвестират привлечените средства. Затова не участвах при пласирането на варантите, няма да участвам и при привилегированите акции.

          Коментар


          • Абе когато 2008 Енемонката беше 18 лева Софикс беше 1800 а Химимпорта беше 18 лева.

            Къде са сега?

            Енемонката - 9,40
            Софикс - 450
            Химимпорт - 2,80

            Кои е загубил най-малко?

            1000 лева инвестирани тогава са приблизително
            500 лева в Енемона сега
            250 в Софикс сега
            125 в Хима сега

            Без коментар ...

            Не е препоръка

            Коментар


            • Убава артия ама много неизвестни около нея.Ще я гледаме как ще се представи и ако закара цена надолу може и да влезем.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tony1975
                ааа много ми е не щЪ! от Елана ми казаха 1-2ст!!!
                Бе те от Елана преди 2 год, говореха за 18 лв на IPO-to, налЕ ??? А Сега май са други, та защо ли да се чудиш?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от го4ето
                  Остава да отгатнем къде е заложена клопката...
                  Е па то не е трудно за отгатване.

                  Коментар


                  • Остава да отгатнем къде е заложена клопката...

                    Коментар


                    • Капитал за варантите на Енемона

                      Печалба, а не контрол
                      Мениджмънтът на "Енемона" се превърна в новатор на борсата, опитвайки да привлече инвеститори, без да загуби мажоритарния си дял

                      От Николай Стоянов


                      Основателят на "Енемона" Дичко Прокопиев ще финансира амбициозната си инвестиционна програма с нетрадиционни борсови инструменти
                      Увеличението на капитала на холдинга ще покаже дали фондовата борса се връща към живот

                      Кризата дава добра възможност за експанзия. Проблемът е, че това изисква пари, а напоследък те са мистериозно изчезнали. Банките по-трудно отпускат заеми, а и за да трупаш повече дълг, кредиторите искат той да е добре подплатен със собствен капитал. Набирането на капитал обаче също не е лесно. Преди две-три години по време на еуфорията на фондовата борса мажоритарният собственик на компания можеше да се раздели с малка част от дела си прескъпо и да финансира проектите си. Сега, когато цените на акциите са паднали наполовина, за да набере същата сума, мажоритарният акционер трябва или да извади пари от джоба си (което често е непосилно), или да се раздели по-голяма част от дела си, а съответно и с контрола си (което често е нежелано).

                      Собствениците на "Енемона" като че ли са намерили отчасти отговора на сложната дилема. С иновативна за българския капиталов пазар комбинация от два типа финансови инструменти - варанти и привилегировани акции, строителната и енергийна компания иска да финансира агресивните си планове за експанзия, без основателят и главен изпълнителен директор Дичко Прокопиев да изгуби мажоритарния си дял. А всичко това ще даде и добра възможност на инвеститорите да разнообразят портфейлите си с

                      две малко по-нестандартни емисии

                      През декември "Енемона" вече успя да пласира едната от тях - първите варанти в България. Това са книжа, които дават на притежателя им право, но не и задължение да запише нови акции на компанията след време по предварително фиксирана цена. В конкретния случай срещу две акции инвеститорите в "Енемона" получиха право да запишат по един варант срещу 17 ст. Ако не желаят да участват, те можеха да продадат правата си, като търговията се движеше в границите 15-30 ст. Това означава, че стойността на един варант е някъде между 47 и 77 ст. (цената на две права плюс емисионната стойност 17 ст.). През следващите години, ако цената на акциите на "Енемона" се покачи от сегашните нива около 9.5 лв. до над 18.5 лв., притежателите на варантите могат да ги превърнат в акции срещу 18.5 лв. и да спечелят от разликата. По този начин в момента чрез варантите компанията набира едва около 1 млн. лв. (5.97 млн. варанта по 17 ст.), но при добро развитие на компанията през следващите шест години, колкото е животът на варантите, приходите могат да достигнат над 110 млн. лв. (5.97 млн. варанта по 18.5 лв.)

                      Още преди очаквания в първата половина на февруари старт на търговията с варантите от 25 януари започва и процедурата по увеличение на капитала с привилегировани акции. За разлика от обикновените те носят гарантиран дивидент от 10% (или 99.2 ст.) годишно. За сметка на това новите акции нямат право на глас в общото събрание и след седем години автоматично се превръщат в обикновени. Отново всеки досегашен акционер в "Енемона" получава по едно право за всяка акция, като срещу две права може да запише една акция по цена 9.92 лв. Така при успех се очаква в компанията да постъпят малко над 59 млн. лв. Те ще отидат за финансиране на амбициозните планове на компанията. "Енемона" смята да вложи парите в няколко проекта, сред които ТФЕЦ "Никопол" (топлоцентрала, захранвана от биомаса, с мощност 47 MW), "Ломски лигнити" (проект за изграждане на открит рудник за лигнитни въглища и ТЕЦ с мощност 400-600 MW) и др. И двете емисии стават чрез с посредничеството на българския клон на KBC Securities.

                      "Инвестиционната програма до 2012 г. е в размер на 215 милиона лева, като 37% от нея сме заложили да бъде осигурена от увеличение на капитала, включително настоящата емисия и реинвестиране на печалбата", каза Прокопи Прокопиев, директор "Корпоративна политика" в "Енемона".

                      При така структурираната комбинация на пръв поглед се постига доста сполучлив

                      баланс на интересите

                      между мажоритарния собственик, който цели да запази контрола си над компанията, и финансовите инвеститори, за които водеща е доходността. По данни от последното общо събрание в края на 2009 г. Дичко Прокопиев притежава 73.15% от капитала (пряко 58.26% и още 14.89% чрез "Глобъл кепитъл", където акционери са той и двамата му синове). Ако обаче беше предприето само увеличението на капитала чрез привилегировани акции, без той да участва, след това делът му щеше да падне до 48.76%. А след седем години, когато привилегированите акции се превърнат в обикновени, той би загубил и мажоритарния си контрол в общото събрание. Подобна емисия беше пласирана миналата година от "Химимпорт", но тогава мажоритарният собственик пряко и чрез свързани лица записа около 85% от привилегированите акции и така неутрализира опасността да изгуби контрол след време.

                      Този път обаче случаят не е такъв. От "Енемона" потвърдиха, че мажоритарният акционер е записал варанти за всички полагащи му се права, докато цялата емисия привилегировани права е насочена към капиталовия пазар. "Очакваме около 15-25% от емисията да бъде записана от български инвеститори, в по-голямата част институционални. Другата част очакваме да бъде записана от чужди инвеститори, половината от които институционални и половината - неинституционални", каза Прокопи Прокопиев.

                      Именно чрез варантите мажоритарният акционер тушира в голяма степен загубата на контрол. Сега той влага само по-малко от милион лева, за да закупи варантите, но си запазва възможността да ги упражни през следващите шест години и така да запази дела си над 50%. Ако привилегированите акции бъдат записани на 100% и Дичко Прокопиев и "Глобъл кепитъл" упражнят всичките си варанти, това ще им струва общо над 68 млн. лв., но ще имат общо 54.86% дял (ако няма последващи увеличения на капитала). Дотук сметките на собственика приключват и остава инвеститорите да си направят своята сметка дали да инвестират в компанията. И ако да,

                      в кои от всичките книжа

                      За притежателите на обикновени акции почти нищо не се променя. Увеличението на капитала с привилегированите акции става по цена над нетната балансова стойност на старите акции (8.23 лв.). Това означава, че всъщност купувачите на новите акции вкарват допълнителна стойност в компанията, а не получават по-евтино дялове, което жаргонно се нарича разводняване. Така че, ако някой досегашен акционер не участва в увеличението, неговото процентно участие в капитала ще намалее, но той ще бъде компенсиран от това, че е собственик в по-голяма компания, и от цената, която ще вземе за правата си.

                      Варантите са интересни за спекулантите. Те много наподобяват опциите, като при тях възможността за загуба е ограничена до сравнително ниската цена на книжата, ако в следващите шест години акциите на "Енемона" не поскъпнат над предварително установените 18.5 лв. и собственикът им не успее да ги упражни или продаде. Същевременно потенциалът за печалба е голям, ако компанията се развие добре и акциите й скочат. Недостатък е, че някои типове инвеститори като пенсионните фондове нямат право да притежават дериватни инструменти и това ще ограничи търсенето им. Донякъде проблем тук може да е и ликвидността, тъй като голямата част се държат от мажоритарния собственик и няма да се търгуват.

                      Не така стоят нещата при привилегированите акции, които с гарантираната си дивидентна доходност ще бъдат атрактивни за институционалните инвеститори. "Цялата емисия привилегировани най-вероятно ще бъде свободно търгуема. Има вероятност тя да бъде по-ликвидна дори от емисията обикновени акции", обясни Прокопи Прокопиев.

                      Преди да се спрат на който и да било вариант, инвеститорите трябва да повярват, че "Енемона" и новите й проекти ще се развиват успешно. Според анализ на инвестиционния посредник "Елана трейдинг" компанията е подценена спрямо сходни фирми в България и региона. От самото дружество очакват до 2012 г. приходите му да се удвоят спрямо нивата от 2008 г. до 285 млн. лв., а печалбата да достигне 26 млн. лв. Досега дори и при излизането си на борсата прогнозите на дружеството бяха по-скоро консервативни. А сега за мениджърите собственици има още един стимул да работят по-усърдно - ако искат да упражнят варантите, си цената на акциите трябва да скочи с близо 100% през следващите години. Това се постига най-лесно с добри резултати.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от мечето Йоги
                        Първоначално изпратено от tony1975
                        Айде казвайте по колко ще продавате правата от 25.01.?
                        левче - кефче. ))
                        не е препоръка
                        ааа много ми е не щЪ! от Елана ми казаха 1-2ст!!!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975
                          Айде казвайте по колко ще продавате правата от 25.01.?
                          левче - кефче. ))
                          не е препоръка

                          Коментар


                          • Айде казвайте по колко ще продавате правата от 25.01.?

                            Коментар


                            • http://www.capital.bg/show.php?storyid=846308

                              Печалба, а не контрол
                              Мениджмънтът на "Енемона" се превърна в новатор на борсата, опитвайки да привлече инвеститори, без да загуби мажоритарния си дял
                              http://imoti.start.bg
                              http://pravo.start.bg
                              [url]http://zakoni.start.bg[/url

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от мечето Йоги
                                Както се ослушваме, Да не стане като при Хима ?! ))
                                Имаш впредвид превилигированите ли там

                                Коментар

                                X